Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.08.2012, 23:15:41
Hionia Hionia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Hionia
Implicit Renuntarea sau refuzarea unui tratament

Din punct de vedere crestin-ortodox renuntarea la un tratament care mentine , sau mai bine zis prelungeste viata( de ex. dializa, sau chimioterapia), sau refuzarea din start a unui astfel de tratament, se considera sinucidere?
__________________
''Păzește-mă, Doamne, ca pe lumina ochilor; cu acoperământul aripilor Tale acoperă-mă!''( Ps.16,8 )
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.08.2012, 23:36:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hionia Vezi mesajul
Din punct de vedere crestin-ortodox renuntarea la un tratament care mentine , sau mai bine zis prelungeste viata( de ex. dializa, sau chimioterapia), sau refuzarea din start a unui astfel de tratament, se considera sinucidere?
Cred că la această întrebare poate răspunde cel mai bine persoana care refuză acel tratament prin motivul pe care îl dă ea refuzului: de ce refuză tratamentul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2012, 00:18:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hionia Vezi mesajul
Din punct de vedere crestin-ortodox renuntarea la un tratament care mentine , sau mai bine zis prelungeste viata( de ex. dializa, sau chimioterapia), sau refuzarea din start a unui astfel de tratament, se considera sinucidere?
Din punct de vedere creștin catolic, răspunsul este negativ.
Deci, acceptarea cursului natural al bolii NU reprezintă sinucidere.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.08.2012, 12:07:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu cred ca puteti merge pe argumentul asta ca sa convingeti persoana sa urmeze tratamentul.

De acord cu dl. M.D. cu observatia ca totusi nu este o regula universala.

Daca vorbim de ex. despre cinva care are o familie de intretinut si poate urma o procedura medicala care sa zicem ca are rezultate destul de sigure si nu e tocmai extrema (medical, financiar, etc), care il poate tine in viata astfel incat sa poata in continuare avea grija de familia lui, refuzul de a-l urma este un pacatos act de iresponsabilitate.

Daca vorbim de o persoana singura, cu o judecata limpede, fara responsabilitati directe fatza de terte persoane, care deja are o anumita varsta si nu prea mai e legata de nimic din lumea aceasta, cred ca merita lasata sa faca o alegere chiar daca pare nefericita pentru cei din jur.

Oricum, sunt multe detalii care pot schimba sensul problemei.

Poate dati mai multe detalii despre situatia in cauza si primiti un sfat mai la obiect.

Last edited by AlinB; 15.08.2012 at 12:12:48.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.08.2012, 14:07:54
Hionia Hionia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Hionia
Implicit

Am 33 de ani si fac dializa de 15 ani. In ultimii 2 ani mi s-a agravat foarte tare starea de sanatate: am facut hiperparatiroidism, de aici osteoporoza grava, de aici malformatii ale oaselor si fracturi. Din decembrie nu m-am mai ridicat din pat. Mananc cu greutate, am depuneri de calciu peste tot: organe, vase de sange, piele (cu rani adanci necrozate).Cel mai greu de suportat este durerea. Nu vreau sa ma plang,doar explic starea mea care cred eu seamana cu a unui bolnav de cancer in stadiu terminal. Stiu ca sunt la sfarsit, dar nu stiu cat mai dureaza si as vrea sa scurtez perioada, atat pt mine cat si pt mama care nu mai are putere sa ma ingrijeasca.
Stiu ca prelungirea vietii ne e data pt pocainta,dar eu simt ca, cu cat traiesc mai mult fac tot mai multe pacate, fiind legata de lumea asta.
Stiu ca Dumnezeu are un plan cu fiecare din noi. Am facut o promisiune: daca ma fac bine,ma calugaresc. Numai ca starea mea se tot agraveaza...
__________________
''Păzește-mă, Doamne, ca pe lumina ochilor; cu acoperământul aripilor Tale acoperă-mă!''( Ps.16,8 )
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.08.2012, 14:37:06
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Care-ți este numele de botez?
Cred că este nevoie să stai de vorbă cu duhovnicul despre toată această suferință.
Cred că nimănui nu i-ar veni ușor să-ți spună să oprești tratamentul. Personal, nu cred că aceasta ar însemna sinucidere, însă e o răspundere foarte mare, pe care nu și-o poate asuma altcineva în locul tău.
Ține-te cât mai aproape de Biserică. Înțeleg că nu te poți deplasa. Atunci cheamă preotul să te spovedească și să te împărtășească, să-ți facă maslu și să te sfătuiască. Roagă-te neîncetat; ca să fii într-o permanentă legătură cu Domnul și ca voia Lui să se întâmple cu tine: fie de va vrea să te vindeci, fie să te cheme la El. Poate că niciuna din acestea două nu se va petrece curând, și atunci vei avea nevoie încă de multă răbdare. Pe care fără harul său n-o vei putea câștiga.
Suntem și noi alături de tine în rugăciune.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.08.2012, 15:53:59
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hionia Vezi mesajul
Din punct de vedere crestin-ortodox renuntarea la un tratament care mentine , sau mai bine zis prelungeste viata( de ex. dializa, sau chimioterapia), sau refuzarea din start a unui astfel de tratament, se considera sinucidere?
Din punctul meu de vedere da...este o renuntare la lupta..viata in sine este o lupta, cum o infrunti iti defineste caracterul, iti deschide calea ta..."Sa stai luptand, caci esti dator" (Cosbuc, http://www.versuri-si-creatii.ro/poe...i-8zudtpu.html).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.08.2012, 16:08:04
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hionia Vezi mesajul
Am 33 de ani si fac dializa de 15 ani. In ultimii 2 ani mi s-a agravat foarte tare starea de sanatate: am facut hiperparatiroidism, de aici osteoporoza grava, de aici malformatii ale oaselor si fracturi. Din decembrie nu m-am mai ridicat din pat. Mananc cu greutate, am depuneri de calciu peste tot: organe, vase de sange, piele (cu rani adanci necrozate).Cel mai greu de suportat este durerea. Nu vreau sa ma plang,doar explic starea mea care cred eu seamana cu a unui bolnav de cancer in stadiu terminal. Stiu ca sunt la sfarsit, dar nu stiu cat mai dureaza si as vrea sa scurtez perioada, atat pt mine cat si pt mama care nu mai are putere sa ma ingrijeasca.
Stiu ca prelungirea vietii ne e data pt pocainta,dar eu simt ca, cu cat traiesc mai mult fac tot mai multe pacate, fiind legata de lumea asta.
Stiu ca Dumnezeu are un plan cu fiecare din noi. Am facut o promisiune: daca ma fac bine,ma calugaresc. Numai ca starea mea se tot agraveaza...
Ideea este sa faci cat mai putine pacate...daca crezi in Dumnezeu atunci lupta sa fii mai buna, pentru Dumnezeu si pentru cei din jur.
Daca Dumnezeu vroia sa te ia, te lua pana acum...poate ii este greu mamei tale sa se desparta de tine, poate nu e momentul potrivit sa mori, poate te vei face bine...nu stim...
Dar intre timp fii alaturi de cei care au grija de tine, arata tarie de caracter si curaj, ridica-le moralul (si sa te rogi)...ai o perspectiva frumoasa chiar daca rezultatul si drumul par a fi triste.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.08.2012, 16:32:57
Hionia Hionia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Hionia
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Care-ți este numele de botez?
Cred că este nevoie să stai de vorbă cu duhovnicul despre toată această suferință.
Cred că nimănui nu i-ar veni ușor să-ți spună să oprești tratamentul. Personal, nu cred că aceasta ar însemna sinucidere, însă e o răspundere foarte mare, pe care nu și-o poate asuma altcineva în locul tău.
Ține-te cât mai aproape de Biserică. Înțeleg că nu te poți deplasa. Atunci cheamă preotul să te spovedească și să te împărtășească, să-ți facă maslu și să te sfătuiască. Roagă-te neîncetat; ca să fii într-o permanentă legătură cu Domnul și ca voia Lui să se întâmple cu tine: fie de va vrea să te vindeci, fie să te cheme la El. Poate că niciuna din acestea două nu se va petrece curând, și atunci vei avea nevoie încă de multă răbdare. Pe care fără harul său n-o vei putea câștiga.
Suntem și noi alături de tine în rugăciune.
Carmen-Jeanette e numele de botez.
Nu am un duhovnic cu care sa pot discuta, vine o data pe luna la mine sa ma spovedeasca si sa ma imartaseasca. Luna asta mi-a facut si maslu.
__________________
''Păzește-mă, Doamne, ca pe lumina ochilor; cu acoperământul aripilor Tale acoperă-mă!''( Ps.16,8 )
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.08.2012, 16:43:35
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Doamne ajuta!Roagate la DUMNEZEU mereu ,el are grija de noi toti.O sa ma rog si eu pentru tine.
Citat:
În prealabil postat de Hionia Vezi mesajul
Carmen-Jeanette e numele de botez.
Nu am un duhovnic cu care sa pot discuta, vine o data pe luna la mine sa ma spovedeasca si sa ma imartaseasca. Luna asta mi-a facut si maslu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Renuntarea la prietenie IonelaC Generalitati 20 23.06.2011 20:54:32
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 21:14:49
Tratament anti-SIDA: TehnicA revolutionara absolutep0wer Generalitati 5 04.09.2010 16:39:47
O zi obișnuită din viața unui creștin! I.Calin Intrebari utilizatori 0 21.08.2010 20:56:07