Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2007, 16:19:13
Exiguus Exiguus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 9
Implicit Donarea de organe

Am o profunda nelamurire cu privire la donarea de organe atat in timpul vietii cat si dupa moarte.
Oare este firesc sa prelungesti viata unui muribund prin inlocuirea unui organ cu un altul provenit de la un mort?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.06.2007, 18:02:36
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Exiguus
Am o profunda nelamurire cu privire la donarea de organe atat in timpul vietii cat si dupa moarte.
Oare este firesc sa prelungesti viata unui muribund prin inlocuirea unui organ cu un altul provenit de la un mort?
Bisereica Ortodoxa permite transplantul de organe de la persoanele aflate in moarte cerebrala catre alte persoane, care au nevoie de acele organe pentru a supravietui.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.06.2007, 17:14:45
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Ma mir ca pot exista oameni care sa-si puna asemenea intrebari.
Este ca si cum intrebi daca este firesc sa traiesti in loc sa mori, daca ai nevoie de permisiunea cuiva ca sa respiri aer, etc.
Este firesc sa traiesti daca esti in viata.
Este firesc sa si mori, pt ca e in firea lucrurilor si face parte tot din viata noastra.
Tot ce are omul si cum este el construit este in firea lucrurilor, deci este firesc, asa am fost creati.

Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.06.2007, 18:01:45
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Problema se pune la cel ce doneaza.

Cel ce doneaza trebuie s`o faca crestineste, fara nici un folos material ci doar din dragoste fata de aproape. La fel si cu transfuzia, donezi sange fara sa iei bani. BOR este de acord doar in acest sens.

Nu interzice donarea/acceptarea de organe ci condamna obtinerea de profit din asa ceva.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.12.2007, 13:33:40
vic007rau vic007rau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2007
Mesaje: 19
Implicit

Eu condamn donarea de organe.In primul rind a devenit o afacere in scumpa noastra tara unde traficul de organe e in floare si in al doilea rind nu noi hotarim cit traim asa ca putem trai toata viata cu o boala ,doar Dumnezeu hotaraste cit traim si nimeni altcineva,crezi ca daca ai un ficat nou traiesti mai mult dupa ce toata viata ai fumat si baut?? in nici un caz traiesti doar datorita vointei lui Dumnezeu care iti poate curma viata si cu ficat nou sau te poate tine in viata si cu vechiul ficat,problema in sine e aceea ca sa ajuns in asa hal incit oamenii isi vind organele pentru bani,copii sunt furati de pe strada si vinduti la organe ,guvernul insasi e implicat in afacerile cu organe ....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.12.2007, 16:12:51
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vic007rau
oamenii isi vind organele pentru bani
Din pacate!
Si una din cauze e motivul saraciei, care e prost inteleasa!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.12.2007, 14:07:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vic007rau
Eu condamn donarea de organe.In primul rind a devenit o afacere in scumpa noastra tara unde traficul de organe e in floare si in al doilea rind nu noi hotarim cit traim asa ca putem trai toata viata cu o boala ,doar Dumnezeu hotaraste cit traim si nimeni altcineva,crezi ca daca ai un ficat nou traiesti mai mult dupa ce toata viata ai fumat si baut?? in nici un caz traiesti doar datorita vointei lui Dumnezeu care iti poate curma viata si cu ficat nou sau te poate tine in viata si cu vechiul ficat,problema in sine e aceea ca sa ajuns in asa hal incit oamenii isi vind organele pentru bani,copii sunt furati de pe strada si vinduti la organe ,guvernul insasi e implicat in afacerile cu organe ....
Daca majoritatea sfintilor se rugau la Dumnezeu sa le mai dea vreme de pocainta, cred ca si cei care beneficiaza de transplant vor face din putina lor viata prilej de mantuire. In aceasta perspectiva, daruirea unui organ, a unui tesut si chiar a unei picaturi de sange, din dragoste fata de aproapele, inseamna autodaruirea si autojertfirea intregului om in interiorul aceluiasi Trup mistic al lui Hristos, ceea ce exclude privirea trupului omului ca pe un simplu mijloc de insanatosire fizica a cuiva sau ca pe o magazie de organe de schimb.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.03.2008, 13:32:15
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

donarea de organe - ca si act de daruire, dragoste frateasca,trebuie facuta doar cu acordul celui care doneaza. Mi se pare corect, alfel familia vreunuia care si-a exprimat clar dorinta sa nu doneze organe, ar fi asistat neputincioasa la donare!
Nu mi se pare doar o chestiune de acceptare a sortii date de Dumnezeu. Cand esti bolnav te rogi la Dumnezeu si pentru timp de pocainta, dar mai ales pentru ca nu doresti sa ii lasi singuri pe cei dragi, fara sprijinul tau. Cel putin eu asa as face. Pentru unii, aceasta solutie de prelungire a vietii este transplantul de organe. Parerea mea este ca tot de la Dumnezeu e lasat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.03.2008, 14:39:32
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Exiguus
Am o profunda nelamurire cu privire la donarea de organe atat in timpul vietii cat si dupa moarte.
Oare este firesc sa prelungesti viata unui muribund prin inlocuirea unui organ cu un altul provenit de la un mort?
Depinde... Scopul final trebuie sa fie MANTUIREA!
Daca scopul prelungirii vietii (cu organe donate) e ramanerea in pacat, atumci e PACAT:(
Daca scopul prelungirii vietii e spre a castiga timp de pocainta si mantuire atunci e bine, caci indirect se va bucura si sufletul celui care a donat...:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.03.2008, 17:15:00
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Depinde... Scopul final trebuie sa fie MANTUIREA!
Daca scopul prelungirii vietii (cu organe donate) e ramanerea in pacat, atumci e PACAT:(
Daca scopul prelungirii vietii e spre a castiga timp de pocainta si mantuire atunci e bine, caci indirect se va bucura si sufletul celui care a donat...:)
Asta mai lipseste: sa conditionezi donarea de organe sau prelungirea vietii de religia celui pe care il ajuti! Sau de spovedanie!!
Sa ai nevoie de un doctor si acela sa nu te ajute pentru ca nu ai religia lui? Sau pentru ca te judeca si te considera pacatos?
Sa vezi un om ca a cazut in fata ta pe strada si sa-l intrebi care ii e religia ca sa stii daca il ajuti?:angry:
Un crestin adevarat eu as zice ca da exemplu bun si ajuta pe toti, daca poate!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Donarea de organe irina4m Generalitati 27 08.07.2017 06:40:19
Transplantul de organe! pisi Generalitati 43 02.02.2011 15:07:30
donarea de organe catalinoare Generalitati 1 06.11.2010 23:46:24