Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.03.2008, 13:50:54
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Anca, asta nu tine de dimplomatie! Tine de dragoste! Daca ai cunoaste acel sentiment de dragoste, nu ai mai sta atenta sa vezi ce fapte au altii, ci te-ai concentra asupra propriilor tale fapte. Si ai suferi pentru toti cei care nu sunt aproape de Dumnezeu.

Intre un protestant sau catolic daruit intru totul lui Dumnezeu si un ortodox indiferent cred ca face si Dumnezeu diferenta! Noi ne batem in piept cu ortodoxia si ce exemplu dam?

Sunt de acord cu miscarea anti-ecumnica, are motive sa existe si argumente pentru aceasta impotrivire! Nu sunt de acord insa cu reactiile fundamentaliste si cu ura pe care o promoveaza!

Sa nu crezi ca ortodocsii au fost fara reactii gresite in toata povestea asta cu despartirea dintre Biserici.

Adevarul fara IUBIRE, Anca, a dus la razboaie, la ura, la dusmanire! Nu de astfel de inchinatori si aparatori are nevoie Dumnezeu!

Credinta de care esti convins nu o vei lepada....dar tocmai aceasta credinta te indeamna la intelepciune, la dragoste...nu la diplomatie fatarnica, asa cum crezi tu!

Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.03.2008, 14:16:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Intre un protestant sau catolic daruit intru totul lui Dumnezeu si un ortodox indiferent cred ca face si Dumnezeu diferenta! Noi ne batem in piept cu ortodoxia si ce exemplu dam?
poi vezi Iosif draga, ca aici e minciuna, ca un astfel de catolic sau protestant daruit intru totul lui Dumnezeu, asta ar fi ortodox adica român, iar diferentza ar face-o patimile lor .... dumneata Iosif cu iubire in adevar ceri sa iubim asha in general pe oricine, dar tu itzi iubeshti aproapele asha cum marturisesti? ala care face voile lui Dumnezeu? ortodoxul ala de langa tine, mamica, copilul, ala care a spart un geam, ortodoxul care claxoneaza, sotzia sau fratele tau... ce mari iubitori suntem noi cand e vorba de ala din America sau de catolici sau eretici, mai sa nu cumva sa le luam pudra de pe haine, nici cu un fir de praf sa-i atingem ca doar avem dragoste mare... n-avem nimic, asta e, nici vorba de dragoste, e batjocura shi neascultare...ca a zis Hristos " La oile cele cazute ale Casei lui Israel sa mergetzi intai" nu care sau lepadat ci ca are au cazut in pacate... pe aia ne cere sa-i iubim shi sa-i indreptam, dar noua nu de aia ne pasa ci sa intindem hora mare, de aici pana colea, ca sa cantam dragostea dintre popoare shi nediscriminarea... poi nediscriminarea vine din nemultzumire deci nu e vorba de drgoste ci revolta, deci e ca shi cum ai iubi revolta ca de aia vrei sa fi in pace cu catolicul shi protestantul ca iubeshti revolta adica nemultzumirea care e defapt nediscriminare adica lup cu haina oaie... sa ne venim in fire draga Iosif.... ???
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.03.2008, 14:37:29
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Catolicul sau protestantul nu trebuie sa fie idn America, e poate langa tine...si aici vorbim de ecumenism!

Dumnezeu ii iubeste pe oameni nu in functie de fapte...ci pentru ca suntem fiii Sai. Problema e ca noi nu ne impartasim de iubirea Lui din diverse motive, principalul fiind acela ca iubim mia mult pacatul decat pe Dumnezeu.

Si nu identifica ORTODOX ROMAN nationalist cu un catolic sau protestant daruit! Ce crezi ca doar ortodocsii romani sunt daruiti? Asta e cea mai mare micniuna pe care am auzit-o!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.03.2008, 15:29:09
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iosif: "Si nu identifica ORTODOX ROMAN nationalist cu un catolic sau protestant daruit!"

Nu, Iosif draga, sub nici o forma nu-i identific.
Am o rugaminte: arata-ne si noua marea ta dragoste fata de ortodoxie si ortodocsi in fraza de mai sus.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.03.2008, 15:48:58
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Catolicul sau protestantul nu trebuie sa fie idn America, e poate langa tine...si aici vorbim de ecumenism!

Dumnezeu ii iubeste pe oameni nu in functie de fapte...ci pentru ca suntem fiii Sai. Problema e ca noi nu ne impartasim de iubirea Lui din diverse motive, principalul fiind acela ca iubim mia mult pacatul decat pe Dumnezeu.

Si nu identifica ORTODOX ROMAN nationalist cu un catolic sau protestant daruit! Ce crezi ca doar ortodocsii romani sunt daruiti? Asta e cea mai mare micniuna pe care am auzit-o!
Domnule se vede cat colo ca vorbeshti fara macar sa pricepi ce scriu, shi raspunzi in ton cu ecumenismul care il aperi, deci imi pare rau de domnia ta, shi ma faci shi mincinos...

eu am zis ca acolo este minciuna, nu te-am facut mincinos, ci minciuna care este vehiculata, dar este exact cum am spus, shi imi pare foarte rau pentru dumneata ca se vede ca ai sari in foc pentru ecumenishti, pentru ecumenismul de linga tine ca sa ii iubeshti ca pe fratzi dar cand e vorba nu sa respecti un alt creshtin ortodox, acolo nu mai exista nimic, nu cer sa fie pentru mine in cazul meu, dar ma intreb de ce nu citeshti corect shi apoi sa arunci cu otrava? :(:(???

Nu eu am identificat asha pe ortodoxul creshtin cu un roman ci Hristos iar acum vad ca dumneata il identifici prin ecumenismul de langa noi cu un catolic sau protestant... deci se vede ca nu-l potzi suferi ca Hristos a zis asha... El a identificat cu romanul dar nu cu catolicul sau ereticul cum ai insinuat ca ash fi facut eu, shi cine a zis ca doar romanii sunt daruitzi daca nu dumneata deci te mintzi singur stimate Iosif? Poi Cuvantul Lui Dumnezeu spunea asha de frumos ca orice creshtin de oriunde ar fi el, român este, asha ii numeshte Domnul pe creshtinii ortodocsi ai Lui români...

Deci nu sari daca nici macar nu citesti ce scriu altii... ca tyi+am yis eu ca+i vrajeala aia cu iubirea de aproape... shi aproape nu inseamna din vecinatatea ta, ca shi iuda era langa Hristos, ci ala care face voile lui Dumnezeu shi daca e cazut la el sa mergi sa+l indreptzi shi nu sa te iubeshti dumneata cu apropiatzii tai eretici, nu eu itzi cer ci Hristos... dar noi suntem mai sfintzi ca sfintzii trimishi de Hristos, daca nu mai sfintz ca Hristos, shi iubim in adevar ecumenishtii shi ereticii, pe care Hristos marturiseshte ce ii urashte... poi nu ne mai da lectii de iubire cu vrajmashii cat timp pe cei de langa tine, ortodocsi, ii citeshti in stilul celor ce nici macar nu citesc corect ca sa le sara mushtarul shi sa+i ia peste picior sau sa-i faca mincinoshi... deci ia arata-mi unde am mintzit? ca sa ma shtiu corecta... te rog frumos...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.03.2008, 16:04:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi am afirmat ca un astfel de om, catolic sau protestant sau orice ar fi el, shi daruit complet lui Dumnezeu nu ar putea fi altfel, nu exista altfel, de alta religie decat imediat s-ar face ortodox shi rom^n, ca s-ar lepada de toate shi s-ar face imediat creshtin ortodox, roman mai Iosif... cum spune Hristos...:) deci nu te-am mintzit, shi nici nu i-am identificat pe aia ci am zis ca nu ar mai putea fi nici catolici, nici eretici, nici protestantzi, nimic altceva n-ar putea fi daca intradevar s-ar darui lui Hristos, lui Dumnezeu... ci romani ortodocsi, ca orice creshtin, roman este, shi nu are legatura cu natzionalismul sau buriceala sau mandria din mintea mea... ci asha spune Dumnul... :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.03.2008, 17:44:45
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi

poi vezi Iosif draga, ca aici e minciuna, ca un astfel de catolic sau protestant daruit intru totul lui Dumnezeu, asta ar fi ortodox adica român, iar diferentza ar face-o patimile lor ....
Frate Vsovi,

Poate ca nu stiu sa citesc...sau poate am luat-o din loc...totul e posibil!

Insa in fraza de mai sus eu nu inteleg nimic altceca decat faptul ca orice catolic sau protestant daruit lui Dumnezeu ar fi un ortodox adica român! Adica ortodoxul roman este un om daruit lui Dumnezeu....


De ce nu poate sa devina un ortodox rus sau grec? De ce trebuie sa fie roman?

NU iti miroase deloc a nationalism pe aici?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.03.2008, 17:48:38
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Iosif: "Si nu identifica ORTODOX ROMAN nationalist cu un catolic sau protestant daruit!"

Nu, Iosif draga, sub nici o forma nu-i identific.
Am o rugaminte: arata-ne si noua marea ta dragoste fata de ortodoxie si ortodocsi in fraza de mai sus.
Draga mea Anca,

Nu uita ca faptul ca Ortodoxia a ajutat mult la definirea identitatii nationale a romanilor a avut si consecinte mai putin pozitive! A fi roman nu e totuna cu a fi ortodox...asta e o aberatie! Mai sunt o multime de romani care nu sunt ortodocsi si care sunt totusi romani in adevaratul sens la cuvantului! Ortodoxia nu este rezervata doar anumitor popoare, rase, etnii.... Ortodoxia este incompatibila cu nationalismul....

Dragostea mea fata de Ortodoxie ai putut-o observa prin aceea ca nu am afirmat nicio erezie pe acest forum! Am aparat spiritul Ortodoxie, care inseamna dragoste inainte de toate! O dragoste nedespartita de adevar!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.03.2008, 21:59:53
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Iosif, tu stii ce spui. Sa-ti fie gura aurita!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.03.2008, 11:41:37
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Nu stiu care e treaba cu gura aurita...dar nu se potriveste deloc aici!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 22:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 21:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 05:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 18:46:17