Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.02.2007, 15:22:58
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

oameni buni dar ce bai aveti cum se imbraca omul? mai ales pantalonii la femei..in epoca in care traim femeile poarta pantaloni si nu inseamna ca vor sa fie barbati prin asta...sunteti ca in Evul Mediu cand le ardeau pe femei pe rug daca le prindeau in haine barbatesti zicand ca-s de la diavol. si pe vremea lui Isus barbatii nu purtau pantaloni..si nici calugarii de acum...ce? o sa mergeti sa-i certati ca poarta rochie? :D:D
lasati formalismul va rog!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.02.2007, 15:53:17
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Eu totusi cred ca s-a anteles de la anceput despre ce e vorba , de ce se lungeste discutia atat .........................?!
Conteaza cum te prezinti an biserica dupa parerea mea ( nu-i vorba de lux).
Este important ce croiala au tesaturile de pe tine , in sensul ca indiferent ce porti sa nu fie provocator , sa nu atragi atentia unuia mai slab ca tine ,ca an loc sa fie atent la slujba , sa umble cu ochii dupa tine , dupa formele tale .
Daca peste un pantalon lejer ai pus o bluza lunga , nu-i nici o problema dupa parerea mea .
Dar daca pantalonul crapa pe tine si ti se mai vede si buricul atunci nu mai poti spune Annamarria "oameni buni ce bai aveti ? " .
maria
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.02.2007, 18:48:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
oameni buni dar ce bai aveti cum se imbraca omul? mai ales pantalonii la femei..in epoca in care traim femeile poarta pantaloni si nu inseamna ca vor sa fie barbati prin asta...sunteti ca in Evul Mediu cand le ardeau pe femei pe rug daca le prindeau in haine barbatesti zicand ca-s de la diavol. si pe vremea lui Isus barbatii nu purtau pantaloni..si nici calugarii de acum...ce? o sa mergeti sa-i certati ca poarta rochie? :D:D
lasati formalismul va rog!
Formalismul nu trebuie confundat cu bunul simt. Deci "revolta" ta nu se justifica atunci cind este vorba, repet, de bunul simt, mai ales cind intram in Casa Domnului. Te rog din suflet nu ma intelege gresit,dar acesta este adevarul. Nu sint nici pe departe un fanatic sau conservator, dar macar la biserica sa ne pastram decenta si smerenia .
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.02.2007, 13:41:31
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Eu nu sant adepta a pantalonului in biserica (la femei ) , nici nu port decat daca ma silesc imprejurarile (sant si din astea).
Dar daca ma gandesc ca preotii nu spun niciodata nimic cum sa spun eu cuiva ?
Poate e judecata si ma abtin .
Am fost si in Biserica rusesca si acolo intr-adevar parintele ne spunea cum sa ne imbracam .
maria
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.02.2007, 15:15:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Eu nu sant adepta a pantalonului in biserica (la femei ) , nici nu port decat daca ma silesc imprejurarile (sant si din astea).
Dar daca ma gandesc ca preotii nu spun niciodata nimic cum sa spun eu cuiva ?
Poate e judecata si ma abtin .
Am fost si in Biserica rusesca si acolo intr-adevar parintele ne spunea cum sa ne imbracam .
maria
Nu trebuie nimeni cum sa ne imbracam, ci decenta ea ne dicteaza in astfel de cazuri , a bunului simt pe care trebuie sa-l avem cu totii, bunul simt invatat in cei 7 ani de acasa.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.02.2007, 09:36:55
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Am aflat si lucruri noi :) nu stiam ca mai exista oameni care judeca femeile care poarta pantaloni. Nu stiam ca este un lucru nefiresc ca un baiat sa aiba parul lung.
Si as avea o intrebare: este necesar sa fi imbracat decent in Biserica, pentru ca te duci ca sa te rogi intr-un loc sfant. Adevarat, da?
aici apare intrebarea. Am vazut multe opinii conform carora nu e bine sa mergi la Biserica imbracat strident, atragator, poate vulgar, ca sa nu ii ispitesti pe cei din jur. Pai atunci pacatul este si al celui ce se lasa ispitit, nu? SI acest lucru se intampla des, chiar si parintele mai uita ce are de zis cand vede o blonda 90-60-90 si o spovedeste si o impartaseste inaintea tuturor.(am luat parte la o asemenea bataie de joc)
Si va asigur ca nu toti adeptii genului punk sau rock se duc la Biserica cu cercei te miri si unde si imbracati necorespunzator.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.02.2007, 17:28:18
laurabv_21 laurabv_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Mesaje: 10
Implicit

la biserica te inbraci cum simti... dar nu poti pune.. o tanara de 21 23 de ani sa se imbrace in fusta lunga.. si cu batic...se face prea mult caz... pe acest lucru... nu in haine sta credinta... si smerenia.. ci in suflet ,in gand...Daca ma inbrac in pantaloni.. Dumnezeu ma primeste la fel in biserica lui.. ca si pe una care.. are fusta pana in pamant.. si batic...de multe astfel de femei sunt foarte rele.. am trait-o pe pielea mea.. asa ca nu conteaza cu ce te inbraci..ci de ce mergi sa te rogi...in biserica lui dumnezeu... si atatea discuti pe aceasta tema...indeparteaza tinerele de biserica...eu am avut tarie dar altele nu au..
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.02.2007, 21:20:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurabv_21
la biserica te inbraci cum simti... dar nu poti pune.. o tanara de 21 23 de ani sa se imbrace in fusta lunga.. si cu batic...se face prea mult caz... pe acest lucru... nu in haine sta credinta... si smerenia.. ci in suflet ,in gand...Daca ma inbrac in pantaloni.. Dumnezeu ma primeste la fel in biserica lui.. ca si pe una care.. are fusta pana in pamant.. si batic...de multe astfel de femei sunt foarte rele.. am trait-o pe pielea mea.. asa ca nu conteaza cu ce te inbraci..ci de ce mergi sa te rogi...in biserica lui dumnezeu... si atatea discuti pe aceasta tema...indeparteaza tinerele de biserica...eu am avut tarie dar altele nu au..
In primul rind conteaza , motivatia si legat de aceasta este tinuta. Nu pot fi separate motivatia de tinuta. Tinuta iti tradeaza caracterul si seriozitatea motivatiei la care te referi. Nu trebuie facut un standard, dar , repet, bunul simt trebuie sa primeze .
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.02.2007, 22:22:20
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Laura, e foarte bine ca vrei sa mergi la Biserica. Eu inteleg din ce zici ca esti si decenta, chiar daca mergi in pantaloni, si asta conteaza.
Iti spun sincer ca eu la 21-23 de ani purtam pantaloni largi si bocanci, nu cantam in corul bisericii si nici nu o frecventam (deloc). Cativa ani mai tarziu am inteles si de ce trebuie sa merg la biseica si ca tinuta mea trebuie sa fie cel putin decenta. Astazi merg la biserica in fusta si cu capul acoperit (nu sunt formalista, poate traditionalista, dar nici asta nu este realul motiv al tinutei mele), desi in afara bisericii port blugi ori pantaloni (obisnuinta).
Iti inteleg indignarea privind anumite "doamne" cu fuste lungi si batic, dar in primul rand nu este crestineste a le judeca si apoi, gandeste-te, ele pierd esentialul...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.03.2007, 07:03:59
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Juli, ai pus foarte bine problema.
Totul e sa vina din interior. Dumnezeu are rabdare cu toata lumea si ne accepta asa cum suntem, atata timp cat vede ca noi vrem ca ceva sa se schimbe cu noi si in noi.
Sincer spun, nici eu nu port batic pe cap in biserica.De ce? Pentru ca nu simt ca ar veni din interior. De cate ori am incercat sa-mi pun ceva pe cap am simtit ca atrag mai mult privirile decat daca nu as avea si pentru ca toata Sf. Liturghie ma gandeam la baticul ala si nu la Dumnezeu, atunci am renuntat. Si nu de putine ori am fost suparata si trista ca anumite persoane mi-au facut observatii. Cat despre pantaloni, fuste, bluze si altele. Chiar nu stiu ce sa spun. Ma gandesc acum la simplul fapt ca sunt pe strada, trista, ingandurata, dar in dreptul unei biserici si vreau sa intru pentru o rugaciune, o vorba buna, un sfat, dar sunt in pantaloni sau am pe mine doar un maieu ca este vara si cald. Ce fac? Intru, trec mai departe?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
trebuie sa eavem tinuta aprte beatrice Tinuta in Biserica 66 13.11.2007 22:02:57