Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 21.06.2011, 15:36:14
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Vei vedea ca pentru anumite lucruri din aceasta lume nici oamenii de stiinta nu pot da explicatii. Sau daca le dau, le dau pentru a indeparta omul de la credinta sa. Asta se si cauta in sec acesta. Eu mi-am facut datoria de crestin de a-ti arata ca fara Dumnezeu nu se poate face nimic. Insusi Mantuitorul spune "Fara Mine nu puteti face nimic" (Ioan XV, 5)
Crestinul trebuie sa stie ca "fara credinta, nu este cu putinta sa fim placuti lui Dumnezeu, caci cine se apropie de Dumnezeu trebuie sa creada ca El este si se face rasplatitor celor care il cauta" (Evrei XI, 6). Se stie, de asemenea, ca "precum trupul fara de suflet mort este, si credinta fara de fapte moarta este" (Iacob II, 26), sa-i mai fie apoi limpede si ca "suntem ziditi in Hristos Iisus spre fapte bune" (Efes. II, 10).
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 21.06.2011, 15:56:24
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Vei vedea ca pentru anumite lucruri din aceasta lume nici oamenii de stiinta nu pot da explicatii.
Nici nu pretind ca ar avea raspuns la toate. Pe de alta parte, religia, oricare ar fi ea, are mult mai putine de oferit in planul cunoasterii.

Citat:
Sau daca le dau, le dau pentru a indeparta omul de la credinta sa.
Din simplul motiv ca stiinta moderna arata ca niste chestii scrise in epoca bronzului sunt neadevarate sau gresite nu ar trebui sa te mire. Stiinta descopera, atata tot. Nu exista stiinta anti-religie. Nu e vina nimanui ca exista oameni care prefera sa creada mituri vechi de mii de ani, in loc sa invete lucruri care s-au descoperit de atunci incoace.

Citat:
Eu mi-am facut datoria de crestin de a-ti arata ca fara Dumnezeu nu se poate face nimic. Insusi Mantuitorul spune "Fara Mine nu puteti face nimic" (Ioan XV, 5)
Din contra, fara Dumnezeu se pot face multe. Cat despre ce a zis Iisus, din nou, prefer sa cred ca a zis ceva atunci cand o sa gasesc o sursa extra biblica care sa imi arate ca macar a existat.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 21.06.2011, 15:59:09
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Acum fiecare cu credinta lui. :-) Eu am credinta mea iar tu pe a ta. Eu stiu ce vreau pentru mine si tu ce vrei pentru tine.
Atata timp cat credinta crestin ortodoxa nu ma invata cum sa fiu rau ,sa ucid, sa ma droghez etc. ci dimpotriva, nu am de ce sa nu cred ca Mantuitorul a existat sau cum ca nu s-ar fi intrupat si nu am de ce sa nu cred ca Dumnezeu nu exista atata timp cat in viata mea El si-a facut aparatia si ii simt prezenta. Fie ca Dumnezeu sa te lumineze.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.

Last edited by Bogdan N; 21.06.2011 at 16:02:21.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 21.06.2011, 16:00:30
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Acum fiecare cu credinta lui. :-) Eu am credinta mea iar tu pe a ta. Eu stiu ce vreau pentru mine si tu ce vrei pentru tine.
Corect. Insa atunci cand exista o confruntare intre credinta si realitate, si credinta e cea care pierde, in mod repetat, asta ar trebui sa iti dea de gandit.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 21.06.2011, 16:03:45
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Corect. Insa atunci cand exista o confruntare intre credinta si realitate, si credinta e cea care pierde, in mod repetat, asta ar trebui sa iti dea de gandit.
Pai tocmai imi da de gandit dar ceea ce imi da de gandit este urmatoarea afirmatie : "Fericiti sunt cei care nu au vazut, dar au crezut "
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 21.06.2011, 16:12:30
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Pai tocmai imi da de gandit dar ceea ce imi da de gandit este urmatoarea afirmatie : "Fericiti sunt cei care nu au vazut, dar au crezut "
Nimic special. Da-mi exemplu de o singura religie care iti spune sa cauti dovezi pentru sustinerea afirmatiilor facute in numele ei, si abia dupa aia sa crezi :)
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 21.06.2011, 16:13:24
FlorinS FlorinS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 5
Implicit

Incredibil cineva spune ceva despre credinta crestin ortdoxa si nimeni nu sare in ajutorul lui. Ce fel de crestini sunteti voi? Si site-ul de ce se mai numeste crestin ortodox? Frate daca esti ateu problema ta bravo tie dar ai grija "moartea pacatosilor e cumplita". Dumnezeu a existat ,exista si va exista in veacul veacului.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 21.06.2011, 16:14:54
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nimic special. Da-mi exemplu de o singura religie care iti spune sa cauti dovezi pentru sustinerea afirmatiilor facute in numele ei, si abia dupa aia sa crezi :)
Pai religia nu-ti spune sa cauti dovezi.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 21.06.2011, 16:19:13
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Frate daca esti ateu problema ta bravo tie dar ai grija "moartea pacatosilor e cumplita".
Curat religie plina de iubire. Daca nu ii convingem cu argumente, macar sa ii amenintam. Poate, poate ni se alatura de frica, nu e nevoie sa creada cu adevarat :)

Citat:
Dumnezeu a existat ,exista si va exista in veacul veacului.
Care dintre ei? Unii au disparut. Cati oameni mai cred in Zeus, Odin sau Thor?

Citat:
Pai religia nu-ti spune sa cauti dovezi.
Exact ce spuneam si eu. Religia iti spune: "crezi, sau arzi in iad".
Nu ti se pare ca daca argumentele in favoarea religiei erau suficiente, nu era nevoie de amenintari?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 21.06.2011, 16:26:45
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Si pe lumea asta cum este? daca faci ceea ce este bine si nu incalci legea esti in libertate iar daca incalci legea ajungi la inchisoare. Nu este normal ca daca nu respecti cele bune sufleteste sa te duci unde este locul celor care fac rele?
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mincarea proasta a saracului andreicozia Reguli in Biserica 126 03.02.2015 19:24:15
Urgent!!! Imagine icoana Sf Parascheva in picioare getapopa Resurse ortodoxe on-line 3 12.05.2011 17:48:21
ATAC CNSAS impotriva Bisericii- Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 25 26.01.2011 09:47:49
veste proasta - par iustin emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 4 27.03.2009 15:38:16
Presa si binefacerile ei discriminata Generalitati 1 04.12.2006 13:32:09