Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.03.2012, 00:36:00
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Rinduiala cititrii Psaltirei peste an !

Cei care aleg sa se roage , in cadrul acestui ciclu de 40 de zile, cu Psaltirea, imi permit sa le atrag atentia ca in perioada :

joi, 12.03.2012 la simbata, 21.03.2012 (adica, din joia Saptamini Sfintelor si Infricosatoarelor Patimi ale Mintuitorului si pina la Duminica Tomei) NU SE CITESTE PSALTIREA

Si va trebui sa inlocuiasca aceasta rugaciune cu un acatist binecunoascut pt. asemenea situatii .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 07.03.2012 at 00:38:48.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.03.2012, 00:52:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Cei care aleg sa se roage , in cadrul acestui ciclu de 40 de zile, cu Psaltirea, imi permit sa le atrag atentia ca in perioada :

joi, 12.03.2012 la simbata, 21.03.2012 (adica, din joia Saptamini Sfintelor si Infricosatoarelor Patimi ale Mintuitorului si pina la Duminica Tomei) NU SE CITESTE PSALTIREA

Si va trebui sa inlocuiasca aceasta rugaciune cu un acatist binecunoascut pt. asemenea situatii .
Mailul s-a trimis. Asteptam confirmarea.
Joia Mare cade in 12.04.
Atunci propuneti acatistul Maicii Domnului Pantanassa in loc de Psaltire pentru acele zile sau pe toata perioada?

Eu ma voi retrage acum, cu speranta ca maine vom fi pus la punct detaliile organizatorice si ca vom fi mai multi inscrisi. Va multumesc inca o data tuturor!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 07.03.2012 at 00:55:41.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.03.2012, 10:05:35
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu ma gandeam sa ne alegem fiecare o data, ca la Radu-Stefan, in care sa facem, pe rand, paraclisul Maicii Domnului si o catisma din Psaltire. Daca incepem de maine, 7 martie, terminam pe 14 aprilie, in Sambata Mare, daca am calculat corect. Timp in care o punem fiecare pe fetita la Sfanta Liturghie la o manastire, sa poata fi pomenita zilnic, si la Sfantul Maslu.

Aveti alte propuneri / sugestii?...
Eu fac ce se hotaraste.
La manastire nu cred ca pot sa ajung acum, nu am cum.
Intrebare: Psaltirea poate s-o citeasca oricine si oricum? Eu aici nu ma pricep si nu stiu ce inseamna o catisma si cum se citeste.
Acatiste am citit, ca rugaciune.

Sunt doua Paraclise ale Maicii Domnului.
Care din ele?

Din cate stiu Psaltirea nu poate fi citita de oricine, eu asa am inteles, din acest motiv am ales totdeauna sa ma rog cu acatist cand a fost pentru mine sau pentru altii.

Nu stiu cum sa fac, nu ajung la manastire si uneori nu ajung nici la slujba Sfantului Maslu, iar cand stiu ca nu ajung ma duc cu o zi inainte si las pomelnic, e bine asa?

Last edited by Adriana Cluj; 07.03.2012 at 10:19:53.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.03.2012, 11:27:28
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Eu fac ce se hotaraste.
La manastire nu cred ca pot sa ajung acum, nu am cum.
Intrebare: Psaltirea poate s-o citeasca oricine si oricum? Eu aici nu ma pricep si nu stiu ce inseamna o catisma si cum se citeste.
Acatiste am citit, ca rugaciune.

Sunt doua Paraclise ale Maicii Domnului.
Care din ele?

Din cate stiu Psaltirea nu poate fi citita de oricine, eu asa am inteles, din acest motiv am ales totdeauna sa ma rog cu acatist cand a fost pentru mine sau pentru altii.

Nu stiu cum sa fac, nu ajung la manastire si uneori nu ajung nici la slujba Sfantului Maslu, iar cand stiu ca nu ajung ma duc cu o zi inainte si las pomelnic, e bine asa?


Pt. ziua de astazi, 07.03. s-a implinit nevointa pt. prunca Diana asa precum a fost cuvintul.


1. Pt. orice fel de rugaciune pe care voieste crestinul sa o faca , el trebuie sa aibe binecuvintare de la duhovnicul sau .
Daca pt. rugaciunile care compun pravila individuala/canonul se subintelege ca este binecuvintare (caci astfel o si da, o si reconda, o si porunceste duhovnicul) atunci pt. rugaciunile pe care acesta (crestinul) voieste sa le faca suplimentar (in plus de canon) trebuie sa aibe binecuvintare .
Ca regula generala de vietuire pt. un crestin : tot ce face in viata lui , indiferent de ce este legat acest ,,tot", el trebuie sa aibe binecuvintare .
Nevointa fara binecuvintare este de un neinsemnat folos . Aceasta este rinduiala pt. crestinul angajat pe drumul mintuirii si care nu poate fi comparat cu starea celui care nu prea are multa treaba cu biserica dar care mai face si el sporadic, cind isi aduce amninte , cite o rugaciune fara nici o binecuvintare .
Deci , cei care se spovedesc regulat , care de buna voie au luat calea mintuirii si a dragostei pt. Hristos , intr-un grad mai mare sau mai mic, atunci una din rigorile vietii duhovnicesti este ca va face totul din viata lui numai cu binecuvintare . Ce nu este cu binecuvintare, veti vedea in timp, ca nu este cu mare folos sau de nici un spor .
Sa nu va sperie sau sa va surprinda reactia anumitor preoti de mir care nepriceputi fiind dar confruntati des cu aceasta cerere de binecuvintare ajung sa blameze sau sa minimalizeze aceasta conditie elementara dar esentiala a vietii duhovnicesti .

In concluzie , cei care au binecuvintare pt. cititul Psaltirei , se pot ruga cu aceasta molitva/rugaciune.
Binecuvintarea se obtine cind se merge la spovedit sau cu orice imrejurare, pina ca si telefonic se poate obtine.
Glykys a propus ca fiecare sa citeasca cite o catisma (veti gasi la cuprinsul Psaltirei insiruirea catismelor si veti intelege pina la urma ca ea reprezinta o grupare de citiva psalmi) la care se adauga obligatoriu rugaciunile de la sfirsitul fiecarei catisme dar si cele de la sfirsitul Psaltirei unde sunt rugaciunile pt. biserica, pt. cei vi, pt. adormiti, pt. monahi, etc.

Acum a aparut o problema : un ciclu de 40 de zile de rugaciune nu are ca importanta numai numarul de 40 de zile continue, ci la fel de importanta este rostirea uneia si aceleiasi rugaciuni pe aceasta perioda.
Adica nu ne putem ruga pestrit , fiecare cum crede de cuviinta , crezind ca astfel facem vreo nevointa deoasebita ! Toti trebuie sa ne rugam cu aceleasi rugaciuni pe toata perioada . Adica, cei care nu au binecuvintare pt Psaltire, de exemplu, sa si-o obtina cit mai repede . Iar pt. cele 3 zile de la sfirsitul celor 40 , adica zilele de 12; 13; 14.04.2012 , cind nu se citeste Psaltirea se va citi acatistul Pantanasa.

2. Pt. aceiasi constanta a rugaciunii, trebuia ca initiatorul sa propuna de la inceput care din paraclise se vor citi (parerea mea este ca initiatorul s-a grabit putin , ori spuneam despre graba , ca este buna cind este cu folos !!!!) din toate cele 3 existente .
Pt. ca nu s-a precizat , eu am ales al II-lea Paraclis al MD , acesta fiind pt. situatii deosebite.
Dar va spun ca rugaciunea pestrita nu ne este de un MARE folos. Conteaza , desigur , dar nu are forta unui ciclu cunoscut asa-zis de 40 de zile de rugaciune, corect infaptuit .

Si pt. ca tot vorbim despre rugaciune si despre binecuvintare , bine ar fi , de mare folos ar fi , ca aceasta nevointa pe care in mod comun o punem noi la cale,sa fie facuta cu binecuvintare , adica fiecare dintre noi sa aibe binecuvintarea duhovnicului pt. a putea participa intro asemenea asociere crestina pt. rugaciune .
Cei care ignora sau desconsidera aceste indemnuri ... este treaba lor ! In viata duhovniceasac nimic nu se face cu forta . Binele, dreptatea si adevarul , ca si corectitudinea si inima buna nu se fac prin constringere ... ci numai daca se voieste !!

3. Despre pomenirea pruncilor (si in general a celor care cer ajutor) la slujbele publice este musai sa stim ce credinta are pruncul si cam ce viata are familia respectiva (conteaza daca se spovedesc regulat, daca sunt in patimi grele dar pe care le tolereaza la nesfirsit nevrind sa-si schimbe viata , etc). Minim, sa stim ca solicitantul este botezat ortodox deoarece altminteri nu poate fi pomenit .
Iarasi zic, acest criteriu este doar pt. cei care traiesc cu adevarat invatatura BO. In rest , adica daca ignora , poate face cum voieste fiecare. Va simti pe propria piele ce insemneaza sa te rogi pt. cine este oprit sa faci asta . Nu avem ce discuta mai mult !

Deci : pomenirea la minastire se va face de catre cei care au aceasta posibilitate . Daca nu este posibil (din orice motiv) atunci macar la slujbele bisericilor de mir este bine sa facem pomenirea .
Eu unul nu pot face aceasta dar o pot pe cea de a doua.

4. Despre milostenie am discutat cum si cind se face , nu ami reluam !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 07.03.2012 at 11:38:34.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.03.2012, 11:40:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Scrisesem un mesaj, dar intre timp vad ca a postat fratele Zaharia. Deci avem asa:

1. Paraclisul 2 al Maicii Domnului:
http://www.doxologia.ro/paraclis/al-...re-de-dumnezeu

2. Psaltire - as adauga la cele spuse ca ar fi bine sa tinem post atunci cand citim, deci aceasta este o perioada potrivita. Se subintelege, dar e bine sa amintim... Deci rugaciunile incepatoare, catisma si la final, pomelnicul care se gaseste la sfarsitul cartii. Psaltirile mici de buzunar nu il au, este acesta -
http://crestinortodox.wordpress.com/...lnic-psaltire/.

3. Inteleg ca unii doresc o confirmare asupra religiei fetitei, stiu ca la rugaciunile individuale ne putem ruga pentru oricine, dar pentru a fi pomeniti la slujbele Bisericii trebuie sa stim ca fac parte din Biserica. Mai inteleg ca unii nu puteti ajunge la manastire / sfantul maslu,dar aveti dragoste sa va rugati pentru ea. Asa ca eu propun in felul urmator: cine are aceste impedimente de a nu putea ajunge, cine se teme sa nu greseasca, sa o pomeneasca asa cum stie, cum si cand poate.

4. Pentru rugaciunea individuala a forumistilor daca sunteti de acord:

7 martie - Zaharia 2009 - paraclisul II al Maicii Domnului + catisma 1
8 martie - Adriana Cluj - paraclisul II al Maicii Domnului + catisma 2 - daca doamna este de acord si daca are timp sa primeasca biencuvantare de la duhovic, daca nu, poate face o rocada si citesc eu maine.
9 martie - Silvia 55 - paraclisul II al Maicii Domnului + catisma 3
10 martie - glykys - paraclisul II al Maicii Domnului + catisma 4
11 martie - un user anonim care mi-a dat PM - paraclisul II al Maicii Domnului + catisma 5
12 martie - anna 21 - paraclisul II al Maicii Domnului + catisma 6

Asteptam...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.03.2012, 11:46:49
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pt. ziua de astazi, 07.03. s-a implinit nevointa pt. prunca Diana asa precum a fost cuvintul.


1. Pt. orice fel de rugaciune pe care voieste crestinul sa o faca , el trebuie sa aibe binecuvintare de la duhovnicul sau .
Daca pt. rugaciunile care compun pravila individuala/canonul se subintelege ca este binecuvintare (caci astfel o si da, o si reconda, o si porunceste duhovnicul) atunci pt. rugaciunile pe care acesta (crestinul) voieste sa le faca suplimentar (in plus de canon) trebuie sa aibe binecuvintare .
Ca regula generala de vietuire pt. un crestin : tot ce face in viata lui , indiferent de ce este legat acest ,,tot", el trebuie sa aibe binecuvintare .
Nevointa fara binecuvintare este de un neinsemnat folos . Aceasta este rinduiala pt. crestinul angajat pe drumul mintuirii si care nu poate fi comparat cu starea celui care nu prea are multa treaba cu biserica dar care mai face si el sporadic, cind isi aduce amninte , cite o rugaciune fara nici o binecuvintare .
Deci , cei care se spovedesc regulat , care de buna voie au luat calea mintuirii si a dragostei pt. Hristos , intr-un grad mai mare sau mai mic, atunci una din rigorile vietii duhovnicesti este ca va face totul din viata lui numai cu binecuvintare . Ce nu este cu binecuvintare, veti vedea in timp, ca nu este cu mare folos sau de nici un spor .
Sa nu va sperie sau sa va surprinda reactia anumitor preoti de mir care nepriceputi fiind dar confruntati des cu aceasta cerere de binecuvintare ajung sa blameze sau sa minimalizeze aceasta conditie elementara dar esentiala a vietii duhovnicesti .

In concluzie , cei care au binecuvintare pt. cititul Psaltirei , se pot ruga cu aceasta molitva/rugaciune.
Binecuvintarea se obtine cind se merge la spovedit sau cu orice imrejurare, pina ca si telefonic se poate obtine.
Glykys a propus ca fiecare sa citeasca cite o catisma (veti gasi la cuprinsul Psaltirei insiruirea catismelor si veti intelege pina la urma ca ea reprezinta o grupare de citiva psalmi) la care se adauga obligatoriu rugaciunile de la sfirsitul fiecarei catisme dar si cele de la sfirsitul Psaltirei unde sunt rugaciunile pt. biserica, pt. cei vi, pt. adormiti, pt. monahi, etc.

Acum a aparut o problema : un ciclu de 40 de zile de rugaciune nu are ca importanta numai numarul de 40 de zile continue, ci la fel de importanta este rostirea uneia si aceleiasi rugaciuni pe aceasta perioda.
Adica nu ne putem ruga pestrit , fiecare cum crede de cuviinta , crezind ca astfel facem vreo nevointa deoasebita ! Toti trebuie sa ne rugam cu aceleasi rugaciuni pe toata perioada . Adica, cei care nu au binecuvintare pt Psaltire, de exemplu, sa si-o obtina cit mai repede . Iar pt. cele 3 zile de la sfirsitul celor 40 , adica zilele de 12; 13; 14.04.2012 , cind nu se citeste Psaltirea se va citi acatistul Pantanasa.

2. Pt. aceiasi constanta a rugaciunii, trebuia ca initiatorul sa propuna de la inceput care din paraclise se vor citi (parerea mea este ca initiatorul s-a grabit putin , ori spuneam despre graba , ca este buna cind este cu folos !!!!) din toate cele 3 existente .
Pt. ca nu s-a precizat , eu am ales al II-lea Paraclis al MD , acesta fiind pt. situatii deosebite.
Dar va spun ca rugaciunea pestrita nu ne este de un MARE folos. Conteaza , desigur , dar nu are forta unui ciclu cunoscut asa-zis de 40 de zile de rugaciune, corect infaptuit .

Si pt. ca tot vorbim despre rugaciune si despre binecuvintare , bine ar fi , de mare folos ar fi , ca aceasta nevointa pe care in mod comun o punem noi la cale,sa fie facuta cu binecuvintare , adica fiecare dintre noi sa aibe binecuvintarea duhovnicului pt. a putea participa intro asemenea asociere crestina pt. rugaciune .
Cei care ignora sau desconsidera aceste indemnuri ... este treaba lor ! In viata duhovniceasac nimic nu se face cu forta . Binele, dreptatea si adevarul , ca si corectitudinea si inima buna nu se fac prin constringere ... ci numai daca se voieste !!

3. Despre pomenirea pruncilor (si in general a celor care cer ajutor) la slujbele publice este musai sa stim ce credinta are pruncul si cam ce viata are familia respectiva (conteaza daca se spovedesc regulat, daca sunt in patimi grele dar pe care le tolereaza la nesfirsit nevrind sa-si schimbe viata , etc). Minim, sa stim ca solicitantul este botezat ortodox deoarece altminteri nu poate fi pomenit .
Iarasi zic, acest criteriu este doar pt. cei care traiesc cu adevarat invatatura BO. In rest , adica daca ignora , poate face cum voieste fiecare. Va simti pe propria piele ce insemneaza sa te rogi pt. cine este oprit sa faci asta . Nu avem ce discuta mai mult !

Deci : pomenirea la minastire se va face de catre cei care au aceasta posibilitate . Daca nu este posibil (din orice motiv) atunci macar la slujbele bisericilor de mir este bine sa facem pomenirea .
Eu unul nu pot face aceasta dar o pot pe cea de a doua.

4. Despre milostenie am discutat cum si cind se face , nu ami reluam !
In aceasta situatie atunci va rog pe mine sa ma programati mai tarziu, pentru ca sa cer binecuvantare pentru citirea Psaltirei si nu am fost inca la spovedit in acest post.
Va spun drept ca nu mi s-a dat niciodata de catre preot sa o citesc si atunci nu vreau ca incercand sa fac bine, si gresind, sa fac rau.
Doar pentru Acatist am cerut voie si binecuvantare, cu alte ocazii, si mi-a dat parintele, dar s-a exprimat cam asa, cum ca sa nu exagerez, cam ceva de felul asta.

Pentru Radu Stefan fiind rugaciune cu Acatiste, nu mi-am pus intrebarile acestea.

Daca veti gasi de cuviinta sa ma excludeti, ca nevrednica, nu ma supar.

Dumnezeu sa le ajute acestor copilasi!
Doamne-ajuta!

Last edited by Adriana Cluj; 07.03.2012 at 11:51:21.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.03.2012, 12:02:52
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am dat seama singura ca nu sunt vrednica de citirea Psaltirii, am citit aici:

http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...in-acest-post/

"Desigur, daca cineva simte ca are unele oprelisti sau indoieli in constiinta sa, ori i se pare prea mult, prea greu, se simte prea cazut, etc., atunci nu trebuie sa se apuce fara spovedanie si fara dezlegare de la parintele sau duhovnicesc."

Nu vreau sa fac rau.

Deci, va rog sa ma iertati, am sa fac ceea ce pot in acest caz......pomelnicul pentru Sfanta Liturghie la Catedrala (am aflat ca are regim de manastire) si pomenirea la slujba Sfantului Maslu.

Dumnezeu sa primeasca rugaciunile tuturor!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.03.2012, 12:15:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
In aceasta situatie atunci va rog pe mine sa ma programati mai tarziu, pentru ca sa cer binecuvantare pentru citirea Psaltirei si nu am fost inca la spovedit in acest post.
Va spun drept ca nu mi s-a dat niciodata de catre preot sa o citesc si atunci nu vreau ca incercand sa fac bine, si gresind, sa fac rau.
Doar pentru Acatist am cerut voie si binecuvantare, cu alte ocazii, si mi-a dat parintele, dar s-a exprimat cam asa, cum ca sa nu exagerez, cam ceva de felul asta.

Pentru Radu Stefan fiind rugaciune cu Acatiste, nu mi-am pus intrebarile acestea.

Daca veti gasi de cuviinta sa ma excludeti, ca nevrednica, nu ma supar.

Dumnezeu sa le ajute acestor copilasi!
Doamne-ajuta!

Nu avem pe nimeni de exclus. Toti dorim sa ne rugam pentru acesti copilasi, sa ii ajute Dumnezeu.
Cred ca m-am grabit si imi cer iertare. Nu doresc sa se iste tulburari si pe acest fir...
Inteleg de la dvs. si de la inca o doamna (careia ii cer scuze ca nu ii pot raspunde acum pe MP deoarece trebuie sa plec de urgenta si nu pot reveni decat pe seara) ca mai bine ar fi fost daca am fi pastrat randuiala ca la Radu-Stefan: acatistul Pantanassa si cel al Sf. Nectarie.
Ii multumim fratelui Zaharia 2009 pentru nevointa sa - ii voi raspunde si dumnealui la MP pe seara.

Deci pe 7 martie a citit Zaharia - paraclisul II al Maicii Domnului plus catisma 1si voi continua eu in seara aceasta (7 martie) cu acatisul Pantanassa si cu acatistul Sfantului Nectarie.

Facem o noua lista cu persoanele care doresc sa citeasca
acatisul Pantanassa si cu acatistul Sfantului Nectarie pentru fetita Diana incepand cu data de maine, 8 martie. Doamna Adriana?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.03.2012, 12:33:59
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Si eu vreau sa citesc pentru fetita
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.03.2012, 12:41:29
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
In aceasta situatie atunci va rog pe mine sa ma programati mai tarziu, pentru ca sa cer binecuvantare pentru citirea Psaltirei si nu am fost inca la spovedit in acest post.
Va spun drept ca nu mi s-a dat niciodata de catre preot sa o citesc si atunci nu vreau ca incercand sa fac bine, si gresind, sa fac rau.
Doar pentru Acatist am cerut voie si binecuvantare, cu alte ocazii, si mi-a dat parintele, dar s-a exprimat cam asa, cum ca sa nu exagerez, cam ceva de felul asta.

Pentru Radu Stefan fiind rugaciune cu Acatiste, nu mi-am pus intrebarile acestea.

Daca veti gasi de cuviinta sa ma excludeti, ca nevrednica, nu ma supar.

Dumnezeu sa le ajute acestor copilasi!
Doamne-ajuta!
Citind acest ultim post al tau m-am gind sa marturisesc si ultimul gind :

Insasi faptul de a selectiona cazurile pt. care sa ne rugam trebuie sa fie unul facut cu multa inima si discernamint . Nu la repezeala , nu cu emotii frivole, nu citind ziarele si cautind/acceptind nume , nu vazind stirile TV, s.a.m.d.
Daca procedam asa exista posibilitatea ca intr-o jumatate de an sau un an sa adunam vreo 300-400 sau poate chiar 2000 de nume despre care nu avem nici o cunoastinta duhovniceasac , ci numai ce se da pe Media, si in felul acesta ajungem sa nu mai putem merge nici la servici sau sa ne facem propria pravila pt. ca vezi doamne suntem ocupati cu rugaciunea si cu mila asta care ne robeste si nu mai avem ce face.
Ajungem sa facem ce nu face nici un monah sau preot in mod normal si chiar si in mod exceptional. Si cine asta ? Tocmai noi, niste bebelusi in ale vietii duhovnicesti .

Tot in mod normal fiecare dintre noi , ma refer la cei care citesc regulat Psaltirea , ne rugam pt. toti suferinzii , bolnavii, saracii, neputinciosii, pt. cei care nu mai are cine sa se roage , s.a.m.d , atunci cind citim molitvele de la sfirsitul Psaltirei .

Implinirea unei nevointe de 40 de zile, este un gest cu totul special , trebuie facut in cazuri bine cunoascute, corect implinit, si in cit mai buna stare de curatie sufleteasac si trupeasca .
De aceea am spus intr-un mesaj privat ca nu trebuie sa ne grabim ci trebuie sa avem o buna rinduiala si o dreapta socoteala si nici pe departe sa ne entuziasmam de graba si sa facem acolo niste rugaciuni in timp de 40 de zile sperind , nadajduind, ca ce mai facem noi .
De asemenea trebuie sa stim cu certitudine ca infaptuirea unei asemnea nevointa ne sporeste ispitele incepind de acum ori cine stie cind !

In concluzie : sunt bucuros sa ajut semeni intru suferinta , mai ales copii , dar lucrul acesta trebuie facut cu f. mult discernamint , cunoastere si lupta duhovniceasca .

Cine vrea... cine nu, este liber sa faca precum pofteste . Viata si lupta duhovniceasac este pt. toata viata, este indelungata si sub multe forme, se face cu atentie si in cunostinta de multe lucruri. Entuziasmul sau mila simpla (Mintuitorul a spus : ,,... mila voiesc , iar nu jertfa" are un sens tare profund si nelaindemina orisicui pt. interpretari simpliste) fac mai mult rau decit bine .

NB: acum, ma supun acestei nevointe dupa cuvintul pe care l-am spus dar pe viitor voi analiza mai mult . Probabil ca ati si sesizat ca eu nu faceam parte oficial dintre cei care postau rugaciuni pt. diversi, atunci cind se solicita, desi aveam grija ca in mod particular sa fac o pomenire.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va rog frumos si pentru bunica mea..e f bolnava.. suparata Rugaciuni 7 21.04.2012 00:00:35
O rugaciune ptr Andreea,bolnava de leucemie alinutza109 Umanitare 9 24.05.2011 21:21:37
sa ajutam o fetita de 6 ani bolnava de leucemie cmihai Umanitare 7 05.04.2011 13:12:01
Apel la rugaciune pentru fratii nostri din Rusia mihailt Generalitati 1 23.08.2010 00:32:41
Apel pentru rugaciune! snowdrop Umanitare 6 24.11.2008 16:56:43