Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 19.09.2014, 08:28:39
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^ asta asa aiurea suna...

Sunt sigura (?! oare?!) ca nu asa ar trebui sa sune, dar mie imi suna cea de genu: "nu mai gandi, ca minte te-nseala; ramai prost si crezi tot ce iti zic altii/ sau tot ce vezi/auzi pe oriunde; nu-ti folosi mintea, nu gandi, nu rationa." aproape ca inteleg ca ai zice ca minte-ai de la diavol (desi nu zici asta, si prbabil nici nu crezi asta; Dumnezeu ne-a facut cu tot cu minte).

Da, e bine sa alegi su sufletul (nu stiu cum s-o zic mai bine), dar are si mintea rolul ei... si sunt lucruri care chiar trebuie gandite bine...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #152  
Vechi 19.09.2014, 10:17:28
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Trebuie gândite bine?
Cu ce minte?
Cu ce fel de minte "gândești bine"?
Ai auzit de paza și trezvia minții? Ce sens și rost crezi că au expresiile acestea? Nu cumva sunt chestii ciudate de-ale monahilor iar pe noi n-ar trebui să ne preocupe? Hîm...
Anumite minți (majoritatea, chiar) cu cât gândesc mai mult sau "mai bine", cu atât e mai rău. Mintea omului are multe ieșiri din carosabil, are apetit pentru erori, are colți sfâșietori, are multe oglinzi strâmbe, are nesaț la sângiuire ... de nici nu gândești!
Mintea nu e doar ce se vede la suprafață - un gând sau altul de care îți dai seama, când se întâmplă să dai atenție (internă) și iei seama. Mintea e un ocean, ea are și scheme necunoscute nouă, are și conținuturi latente inaccesibile, are și porți deschise și nesupravegheate etc.
În general oamenii nu sunt instruiți să își monitorizeze permanent mintea, dușmanul cel mai periculos situat tocmai înlăuntrul omului. Oamenii sunt educați superficial și narcisic pe principiul: mintea merge bine, nu-ți face griji, fii atent doar în afară, vezi de cele exterioare.

Cel mai folositor lucru pentru om acesta este: despătimirea de obiceiul de a ignora funcționarea libertină a propriei minți și tăierea tentației de a avea încredere în propria minte. Ascultarea are ca scop principal curățirea minții, înnoirea ei, metanoia sau pocăința. Indiferent că ești ortodoxă sau protestant, amintește-ți că Domnul pentru asta a venit printre noi - să ne schimbăm mintea, implicit adâncul din ea, adică inima. "Fericiți cei săraci cu duhul... Fericiți cei curați cu inima..." și toată învățătura și pildele.

Înțelepciunea se manifestă cel mai adesea prin conștientizarea mai întâi a caracterului corupt al funcționării minții proprii. Știi că Bătrânii și în genere toți cei îmbunătățiți puneau mereu pază minții, smerind-o cu rugăciune neîncetată? De ce crezi că făceau aceasta? Pentru a nu lăsa mintea, adică locul preferat de acțiune al viclenilor noștri amici, să funcționeze cum i-ar plăcea ei (și lor). Că minte, atunci când funcționează la largul ei. Minte des și tare.

P.S. Din păcate, în lume sunt dezavuate două lucruri:
a) analiza directă a minții în consiliere psihologică, ani și ani;
b) cercetarea și mărturisirea gândurilor la duhovnic; noi mergem cu lista de păcățele și le zicem acolo, duhovnicului, iar cu asta credem că totul s-a terminat. Din păcate, treaba reală abia atunci începe, iar noi nu știm aceasta. Oamenii care au sporit în bine, dimpotrivă - fac mai puține listuțe de fapte rele și mai multe liste de gânduri, chiar de acestea par bune. Un duhovnic adevărat cam cu aceasta se ocupă în primul rând: cercetează gândurile/funcționarea minții și te învață și pe tine cum s-o faci. Alte preocupări sunt cu totul secundare, deoarece dacă în moara minții (izvor al simțămintelor și al acțiunilor noastre - cuvinte, fapte) ceva merge prost, tot ce vine în aval e deja corupt. Doamne ferește să mai și acționezi! Așa vine păcatul și toată răutatea - de la moara necurată a minții. Adică din inimă, cămara tainică a minții.
Fericiți cei curați cu inima!

Last edited by Ioan_Cezar; 19.09.2014 at 10:26:57.
  #153  
Vechi 20.09.2014, 10:36:35
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
O sa se inghesuie romanii de confesiune ortodoxa sa voteze un neamt protestant ca pe cel mai reprezentativ si capabil cetatean al tarii sa-i conduca ???
Se pare ca multi romani de confesiune ortodoxa o sa-l voteze (dupa sondaje)...fiecare cum apreciaza.
Eu nu o sa-l votez. Nu pentru ca este neamt de origine, nu pentru ca este protestant ci pentru ca in comparatie cu alti candidati mi se pare rau.
Poate ca in timp parerile mi se mai schimba (fetele in general se razgandesc mai usor) ...dar deocamdata asta e parerea mea.
  #154  
Vechi 20.09.2014, 10:47:18
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^^Ascultarea o faci tot de cineva care, spre deosebire de tine, a gandit/gandeste. N-am nimic impotriva celor care asculta fara sa gandeasca, dar sincer, nu vad cu ochi buni aceasta ascultare.... daca unui duhovnic imbunatatit, cum ziceti voi, care poate are o mare si grava problema psihologica nedepistata, va pune sa faceti o mare nelegiuire sau un mare pacat si va baga niste motiva al naibi de credibile, voi o sa faceti, ca...ascultati?! Sau ganditi inainte??

Si cei pe care voi ii numiti "imbunatatiti" tot oameni sunt, chiar daca " lucreaza" pentru Dumnezeu.

Eu una, prefer sa gandesc inainte sa fac ceva, nu mi-a dat Dumnezeu mntea numai ca sa aiba capul forma care o are... si da, e normal sa gresesti, dar macar gresesti ca ai avut tu un " deficit" in gandire, nu ca are altcineva acel deficit si tu asculti ca navul de el...

Da, normal ca n- o sa fiti de acord cu mine, si e ok, dar eu personal asa vad lucrurile.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #155  
Vechi 20.09.2014, 12:11:38
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Ba dimpotrivă, sunt de acord cu tine!
Ceea ce încerc să spun este nu să negăm gândirea ci, în preocupările gândirii noastre să intre și aceasta: oare gândesc bine? Oare gândul meu e curat? Oare e bineplăcut Domnului? Oare mă poartă spre bine, frumos și folositor?
Nu neg rostul gândirii, ci țintesc spre replierea (critică a) gândirii asupra gândirii însăși și, în această înălțare, trag nădejdea că judec în oarece tandem cu Binele, Adevărul, Frumusețea. Pentru că obârșia virtuții este Domnul iar eu caut să mă ridic înspre El. Firește că e doar căutare, cu dese prăbușiri după câteva bătăi fragile din aripi, însă puiul va deprinde zborul doar dacă încearcă permanent să se desprindă de pământ.
Acum sesizezi că închiderea în gândire e periculoasă și reclamă saltul în cercetarea critică a propriei gândiri? Tot cu gândul se face, însă cu gândul altoit de o minte mai curată, adică una cât mai apropiată de Hristos. Cum să fiu altoit? Pe de o parte sunt deja, prin Botez, pe de altă parte am la îndemână: rugăciunea, cuvântul Scripturii, cărțile ziditoare de suflet, slujbele bisericești, duhovnicul, cărțile bune și toate artele, ba chiar toată zidirea - de știu să mă văd prin ea.
Privesc o furnică sau o albină și descopăr că gândirea mea nu e nici pricepută nici înțeleaptă.
Eu risipesc și sunt dezordonat în gândire - furnica e strângătoare, meticuloasă, disciplinată, truditoare întru folos.
Eu mă opresc în a gândi insistent asupra urâtului - albina îmi arată cum aș putea extrage prin gândire, prin cugetare, polenul dintr-un ocean de bălegar înconjurător. ea dă la o parte urâtul și nefolositorul, eu mă centrez pe el.
Eu sunt steril deseori prin gândire - furnica și albina îmi arată drumul roadelor.

Iată deci, că până și din lumea necuvântătoarelor pot lua înălțarea de folos pentru critica gândirii mele obișnuite. Nu voim să ne anulăm cugetarea, voim doar să nu mai facem idol din gândirea noastră, pentru a scăpa din plasa de păianjen a automulțumirii, pentru a ne deșerta sau smeri, pentru a tăia (chiar de e sânge) îngâmfarea și părerea de sine.

E greu ca proces, e decisiv de însușit ca atitudine. Avem sprijin în Universul Bisericii, mai întâi.

P.S. Dacă rețin bine, spuneai că ești psiholog. În acest caz mă aștept să cunoști mai multe despre gândire. De pildă, îți amintești cum e cu stadiul gândirii formale (Piaget)? Dar cu metacogniția? Dar cu rezolvarea de probleme? - Gândirea e instrumentul de bază al rezolvării de probleme. Dacă nu punem gândirea în activități rezolutive, aia nu e gândire ci procesare haotică de informații, ruminație etc.
  #156  
Vechi 22.09.2014, 09:18:19
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^ok, atunci e bine.
Eu am inteles ca e vorba de ascultare oarba, dar vad ca nu e. Aici, in ce ai scris mai sus, sunt total de acord.

Am terminat psihologia, si ma ocup du femei abuzate si probleme de cuplu (mai mult invat, mai exact - voluntariat-).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #157  
Vechi 22.09.2014, 11:49:55
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Ghimp Jong UN -Leancă : un naționalist ortodox.. roșu!.. drăgălaș și foarte sincer..

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Oare e creștin omul nebun care-i păcăleștie și-i minte și-i mituie pe toți ca să se lase corupți și apoi închizând ei ochii să-l mențină la putere ca marioneta corupților speciali profitori ascunși care le dă și lor, alegătorilor fidelizați, dreptul să plătească taxe tot mai multe și nedrepte și să fie amendați dacă nu plătesc și ca să fie ținuți învârtoșați la infinit prin propagandă?

Darmite atunci cum o să fie acest soi de 'creștin' un ortodox? Darmite unul veritabil?

''Harul nu se poate cumpăra cu bani.... așa că este zadarnică încercarea lor de a se menține la putere cu orice preț!

Lăsați-vă mai degrabă mituiți de durere pentru ca să faceți milă!.. nevinovaților, sfinților..lui Dumnezeu căci ei plâng și suferă mult pentru voi când văd pe pământ așa de mari viclenii murdare neluate în seamă ci chiar dorite de popor cu nepăsare în cruzime și-n prostie.

''Nu tot cel ce-Mi va spune în ziua aceea Doamne Doamne este drept sau bun de pus în frunte ci cel care vrea să fie mai mare peste voi să fie sluga tuturor în taină.... cu dreptate și nu cu pâră și minciună!.. parcă asta înseamnă să fii creștin din câte îmi amintesc Cuvântul.
De la cheguevara la Kim Jong UN... iată un adevărat lider creștin ortodox care va reface marea unire!!!

.......

Păi ăsta se crede Obama numa' că nu e Obama ci prin tot ce face pare mai degrabă s-a ta na!.. sau un înainte mergător ori un după mergător...... de-a lui Ceușescu Nicolae.. Ce măscărici sinistru!

Au băgat teroare și mită în noi încă din copilărie pentru ca să se mențină la putere duhul rău, duhul gLumii, viciul veșnic cu toți îngerașii lui roșii foarte moraliști, ipocriți și farisei care cică vor să curețe țara de....... băsism!!

Păi președintele Băsescu a condamnat COMUNISMUL și mita și corupția și nu el pionerul și utecistul și marioneta care a furat de la Boc și Ungureanu reîntregirea salariilor după o criză grea și de la PDL-PNL scăderea CAS cu 5%.

Un astfel de popor corupt ce se lasă mituit la nesfârșit prin astfel de televiziuni de propagandă își merită conducătorii!

''Trăiască Kim Jong Huil UN al 3-lea!'' Primul a fost Lenin-Hitler-Stalin, al doilea Mao-Ceaușesscu-Kim și al treilea Victoraș Galaxie puiul lui Iliescu și Adrian marele diplomat! Ce oroare.. Doamne apără și păzește și ne ferește de cel viclean care păcălește toți fraierii cu floricele, suc și mici și bere mâncate la costum național ca de 1 mai !

Jos dictatura, jos impostorii, jos marionetele statului mafiot și privilegiat corupt până în pânzele albe sau negre purtate de ortodocși!

Last edited by vsovivivi; 22.09.2014 at 14:15:38.
  #158  
Vechi 22.09.2014, 16:13:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Chiar sunt curioasa : daca iese presedinte protestant, oare au sa se mai potoleasca atacurile dusmanilor ortodoxiei? Sau numai daca acesta va dispune oprirea construirii catedralei, a manastirii de la Babele, si a pelerinajelor la sfintele moaste...
Sncer ma indoiesc insa ca vrea si poate sa faca toate astea...poate ca din pelerinaje castiga si altii, turismul, transporturile, comertul, etc...acum depinde daca e de dreapta, si tine cu producatorii, vrea sa incurajeze economia de piata, sau e de stanga si-l preocupa doar cum sa ii secatuiasca cu taxe pe capitalisti pt a sustine pe bugetari...
Nici pe iubitorii muntelui nu-i inteleg de cenu vor manastire, si pe Ceahlau este, si pe Olimp, pt ca muntele a fost mereu un loc incarcat de spiritualitate, mai aproape de Dumnezeu...bine ca nu vor acum sa desfinteze si manastirile din Tibet ( Himalaya) desi le-au luat-o chinejii mult inainte...
  #159  
Vechi 22.09.2014, 16:44:47
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Chiar sunt curioasa : daca iese presedinte protestant, oare au sa se mai potoleasca atacurile dusmanilor ortodoxiei? Sau numai daca acesta va dispune oprirea construirii catedralei, a manastirii de la Babele, si a pelerinajelor la sfintele moaste...
Sncer ma indoiesc insa ca vrea si poate sa faca toate astea...poate ca din pelerinaje castiga si altii, turismul, transporturile, comertul, etc...acum depinde daca e de dreapta, si tine cu producatorii, vrea sa incurajeze economia de piata, sau e de stanga si-l preocupa doar cum sa ii secatuiasca cu taxe pe capitalisti pt a sustine pe bugetari...
Nici pe iubitorii muntelui nu-i inteleg de cenu vor manastire, si pe Ceahlau este, si pe Olimp, pt ca muntele a fost mereu un loc incarcat de spiritualitate, mai aproape de Dumnezeu...bine ca nu vor acum sa desfinteze si manastirile din Tibet ( Himalaya) desi le-au luat-o chinejii mult inainte...
Draga mea, ortodoxia este mai nou din păcate chiar propriul său dușman și călău... pentru că își lărgesc calea și își schimbă direcția și până la urmă se dezbină sigur de Cuvântul lui Dumnezeu.

Iar dacă în zonă pe munte sunt câteva mănăstiri în apropiere și pe Babele există ditamai crucea de pe Caraiman făcută de regii României oare nu e lăcomie și patima răspândirii ortodoxiei până la absurditate numa' ca să stricăm liniștea turiștilor? Unde ne este smerenia și decența? Deci chiar dacă sunt ortodox ce votez mereu pentru strâmtorarea căii și micșorarea pe înălțime a porții și care cred că Dumnezeu nu trebuie să lipsească ci să fie prezent peste tot în viața creștinului și a omului totuși nu cred că acel loc e potrivit pentru aglomerarea spațiului cu mânăstiri numa' așa ca să mai bifăm încă un locaș de cult. Păi Hristos voia să zidească biserica Lui în inima omului mai degrabă decât în zidurile adulate de oameni pentru fațadele lor sau pentru înălțimea turnulețelor sau pentru luciul aurifer al clopotnițelor... însă poate că maimarii nu mai știu ce fac și nu se mai sfințesc ci suntem conduși de niște oameni care nu vor să priceapă unde duc turma. De ce? Pentru că lăcomia, pisma și iubirea de putere și de mărire și slavă de la oameni a luat locul lui Dumnezeu în inimile lor unite cu duhul gLumii. Dacă nu e asta atunci pentru ce se înalță pe alți munți ai răspunderii căci Domnului nu vor să dea socoteală niciunii!

Nimeni nu e ortodox cu adevărat afară de Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu deci dacă iubiți ortodoxia atunci recunoașteți domnia Lui și nu a gLumii căci pentru gLume și ca să fiți văzuți de gLume vreți să zidiți o mânăstire exact în drumul turiștilor... și nu pentru scopul nobil de a-i apropia pe turiști de Dumnezeu. Oare nu cumva o să-i scârbiți cu minteresul vostru viclean și lacom de a umple fiecare metru pătrat cu câte un lăcaș de cult unde Domnul nu are niciun drept decât voi?

Nu biserici a venit să zidească Iisus și Cuvântul lui Dumnezeu ci sfințenia și dreptatea în inima oamenilor ca să nu-și mai desfrâneze omul iubirea ci să trăiască pururea în curăție, feciorie și nevinovăție, să-i placă să rămână în iubirea fidelă față de Dumnezeu și lucrările Lui de la Carele ne vine tot binele!.. și nu de la ce-și încbipuie omul: de la viclenia trădării și înșelării și osândirii pe nedrept a creștinilor împlinind la nesfârșit legea lui:'' M-au urât pe nedrept ca să poată distruge nevinovații și drepții pentru că-i încurcau în împlinirea lacomă și vicleană a răspândirii ouălelor de șarpe purtând în nesfârșitele lucrări ale fățărniciei masca lor de mari ortodocși foarte mari teologi... ipocriți... nu față de păcat ci falși față de Dumnezeu!.. vai nouă căci n-avem păstori și turma e risipită și dezbinată de înșiși mai marii noștrii și tot ei vor acum s-o unească pe toată odată cu duhul cel roșu al gLumii, duhul rău și viclean foarte naționalist de carton... duhul populist ce vine de la popa care s-a răspopit și s-a ascuns sub haină de ortodox.

Last edited by vsovivivi; 22.09.2014 at 17:10:59.
  #160  
Vechi 22.09.2014, 18:46:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ma tem ca din nefericire s-ar putea sa ai dreptate
Subiect închis