Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.02.2008, 16:48:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Omul are trei puteri, mintea, dorinta si vointa. Cauta sa le reunesti pe toate si sa le pui in slujba Lui Hristos. Poate asta iti ajuta mai mult decat partea cu mori in 5 min.:D
asta cu "sa te gandeshti ca vei muri peste 5 minute" este cu talc, dar cine sa o priceapa.... :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.02.2008, 19:35:50
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Cum sa scapi de pacat? Gandindeste-te ca in urmatoarele 5 min vei muri.:rolleyes:
:)ca bine zici
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.02.2008, 11:38:59
Karmen Karmen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2008
Mesaje: 5
Implicit

Am sa-mi pun o broboada pe cap si o fusta larga...ce sa fac? incerc si asa, pe urma am sa va povestesc cum a fost la slujba.:)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.02.2008, 15:57:56
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

trebuie in primul rand sa-ti fabrici o tinuta demna si o atitudine potrivita locului cu pricina cat mai DISCRETA si mai ales nu uita ca te afli acolo pentru Dumnezeu,ca sa-i placi lui(nu te mai gandi cum arati,nu mai lua seama la cei care te privesc,gaseste un coltisor retras si mediteaza,ochii si mintea ta sa fie catre Dumnezeu si incearca sa intelegi cu mintea si cu sufletul ce se petrece acolo....)Deci ochii atintiti catre icoane si gandul catre Dumnezeu sa te poarte,nu mai lua seama la ce se petrece in jur la cei care privesc,se foiesc,stranuta,casca,vorbesc,te privesc si saliveaza....tu esti acolo in Biserica singura tu si Dumnezeu pe El nu-l poti pacali.Spor!
Anca eu in Biserica intr-adevar port fuste decente nici macar pantaloni si bluze incheiate la toti nasturiifara decolteu,cat despre broboada am inceput de ceva vreme sA PORT PESTE TOT PARUL O BASMA.nU E NIMIC DE RAS,exista atatea fuste frumoase pana la genunchi,texturi si culori potrivite..
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.02.2008, 15:59:23
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Karmen astept sa ne povestesti din slujba ce momente te-au impresionat ..nu despre culoarea pantofilor preotului,cat de mare avea el burta,ca era buhait sau nu(asta-i problema lui)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.02.2008, 16:34:09
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
trebuie in primul rand sa-ti fabrici o tinuta demna si o atitudine potrivita locului cu pricina cat mai DISCRETA si mai ales nu uita ca te afli acolo pentru Dumnezeu,ca sa-i placi lui(nu te mai gandi cum arati,nu mai lua seama la cei care te privesc,gaseste un coltisor retras si mediteaza,ochii si mintea ta sa fie catre Dumnezeu si incearca sa intelegi cu mintea si cu sufletul ce se petrece acolo....)Deci ochii atintiti catre icoane si gandul catre Dumnezeu sa te poarte,nu mai lua seama la ce se petrece in jur la cei care privesc,se foiesc,stranuta,casca,vorbesc,te privesc si saliveaza....tu esti acolo in Biserica singura tu si Dumnezeu pe El nu-l poti pacali.Spor!
Anca eu in Biserica intr-adevar port fuste decente nici macar pantaloni si bluze incheiate la toti nasturiifara decolteu,cat despre broboada am inceput de ceva vreme sA PORT PESTE TOT PARUL O BASMA.nU E NIMIC DE RAS,exista atatea fuste frumoase pana la genunchi,texturi si culori potrivite..
Un indemn bine venit, mai ales ca vine din partea unei preutese:) Nota 10 ca la scoala sau FB :p
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.02.2008, 16:49:23
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karmen
Am sa-mi pun o broboada pe cap si o fusta larga...ce sa fac? incerc si asa, pe urma am sa va povestesc cum a fost la slujba.:)
O tinuta decenta este suficient; iar la Sf.Liturghie un baticut pe cap. Nu trebuie sa exageram, caci mai rau atragem atentia si ii sustragem pe ceilalti. Si apoi nici nu trebuie sa-i bagi in seama pe cei, care vin doar sa priveasca, in loc sa se concentreze la Liturghie.
Nu trebuie sa fii suparata pe cei, care au condamnat pacatul, nu pe tine, caci sunt multi care au fost in exact aceeasi situatie. Practic suntem nevoiti sa condamnam pacatul, pentru a ajunge la virtute.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.02.2008, 11:05:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De multe ori ne intrebam: Oare nu stie Dumnezeu ce am facut? Ce mai e nevoie sa le spun? Si pierdem din vedere ca trebuie sa le stim si noi. E posibil ca eu sa nu le cunosc, sa nu le recunosc ca atare, sa nu ma cunosc singur: sa am o falsa impresie, ca sunt sanatos, purtand in acelasi timp o veche boala in mine". "Stiu faptele tale: ca ai nume, ca traiesti, dar esti mort" zice Sfanta Scriptura. Marturisirea nu e monolog, ci dialog intre preot si credincios, - in Hristos; pentru, a scoate la lumina faptele. E o analiza, o cercetare a sufletului in urma pacatului pentru scoaterea a tot ceea ce e nociv distrugator in el si-al reface in structura lui autentica; pentru a-l insanatosi.

Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.02.2008, 01:24:39
mirc mirc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2007
Mesaje: 17
Implicit

Daca am citit bine, Karmen n-a spus ca e foarte atenta cum se imbraca sau ca e provocatoare, dimpotriva, a spus ca se imbraca decent. Asadar toate indemnurile astea de a-si turna cenusa in cap si de a se autoinvinovati pentru mitocania altora mi se pare deplasata. Eu nu zic sa nu fim smeriti, si sa nu vedem pacatul din inima noastra chiar si atunci cand abia se zareste, dar decent inseamna decent. O femeie de 20, 30, 40 (de ce nu) de ani este imbracata decent fara broboada sau fara doliu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.02.2008, 10:40:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, spune Cuvantul lui Dumnezeu ca in parul taiat al femeii sunt mii de draci shi fara acoperitore peste cap la femei la rugaciune shi proorocie te necinsteshti... poate ca te shi blestemi... shi Dumnezeu vede cum ascultzi de diavol shi nu de Hristos shi se mira ingerii mai fata shi se intristeaza... ca e semn de cinstire a barbatului shi a lui Hristos shi daca nu tzi-l ashezi frumos, baticul sau shalul sau marama atunci rade dracul de rugaciunea ta ca poate zice ca te rogi shi te inchini lui shi slujeshti la ochii oamenilor ca sa iei slava de la ei pentru cum eshti de pregatita pentru pofte, pentru pofte mai fata, pentru pofte trupeshti shi nu pentru rugaciuni cereshti.... shi atunci iar o sa te superi, dar sigur ca inima shi sufletul conteaza mai mult, dar tocmai pentru ca ar conta ar trebui sa ascultzi de El shi nu de mine sau de rushinea modei............... o vai, ca mii de dracushori sunt in parul taiat ca atunci de ce nu te shi razi in cap ca sa-tzi fie rushine shi asha ai fi mai apreciata de Dumnezeu.... ca shi un cap ras, slut, urat, ca atunci nu tzi-ar fi rushine sa-l acoperi....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre pacat... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:19:25
despre pacat Karmen Generalitati 74 14.11.2008 00:25:42
despre pacat Karmen Generalitati 21 31.01.2008 10:10:34
despre pacat Karmen Generalitati 12 30.01.2008 19:07:31