Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.02.2008, 21:58:33
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

cartea scrisa de MONAHUL NEOFIT -RUGACIUNI CATRE TINERI ridica si lamureste f. multe probvleme ale tinerilor si are un capitol intitulat CUM SE MOARE IN DISCOTECI .rAMII MUT CIND CITESTI .Dar e adevarat ce scrie acest autor tinar monah de 26 ani .
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.02.2008, 22:08:31
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
[...]acum nu m-as mai duce nici daca m-ai plati.m-am resemnat,mi-am dat seama ce este bun si ce este rau,am scapat de acele frustrari si mi-am dat seama ca eu nu am ce cauta acolo caci,discoteca,sa recunoastem,a ajuns un bordel sau podium pentru parada modei.trebuie sa fi impacata cu tine insati,sa nu-ti fie rusine de alegerile pe care le-ai luat,atata timp cat acestea sunt bune.[...]
Pai deabia acum am realizat si eu ca viata poate fi frumoasa si altfel si ca nu trebuie neaparat sa mergi intr-o discoteca ca sa fii cool si la moda! Daca turma face ceva, trebuie sa facem si noi la fel? Si mai ales cand te duci pentru a face impresia aia ca tu esti in rand cu lumea, asta-i si mai mare prostia, ca nici macar de placere nu te duci, ci din cuaza frustrarii, sa nu rada ceilalti de tine ca stai acasa! :D
Asta e culmea culmilor! Pai si eu cu cativa ani in urma ma duceam in discoteca, dar ma duceam din placere nebuna si bezmeticeala la cap, ca vroiam sa ma dau numai pe partiile desfraului de discoteca si betie, nu sa imi folosesc timpu in scopuri utile, dar in nici un caz nu ma duceam ca asa era la moda sau ca ar rade ceilalti de mine daca nu ma duc!
Nu domnule, daca acum eu nu mai vreau sa ma duc la discoteca, le spun tuturor in fata ca nu ma duc ca nu vreau eu si gata! Ca nu imi place si ca e pierdere de timp aiurea, cand as putea sa fac altceva mult mai util, sau sa ma distrez in alt mod ;)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.02.2008, 13:48:05
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Exista si alte locuri unde tinerii se pot intalni,eventual sa practice un sport.. mersul in parc cu rolele,surfing vara,ski iarna,intalnirile intre tineri sa se petreaca in aer liber si nu in incaperi insalubre si kitchoase unde e fum de tigara de-l tai cu cutitul.unde behaie cate o muzica de-ti sparge timpanele(nici macar muzica nu se poate numi..)unde ochiul iti este vatamat in mod constant de aparitiile ciudate drogate,incruntate,tineri frustrati,cu probleme de tot felul.Depinde de voi ce prieteni vreti sa aveti,ce gasiti.De fapt spune-mi ce locuri frecventezi ca sa-ti spun cine esti..acum nu trebuie mersul la Biserica sa fie asemanator mersului la hora,exista atatea alte locuri frumoase,urcati-va intr-un tren si calatoriti,admirati peisaje acum cat sunteti fara copii fara obligatii,bucurati-va sufletul si ochii cu locuri frumoase.Sau daca atat de mult va place la Bis.mergeti prin Oltenia sa prin Moldova la manastiri,cazati-va acolo...tot o distractie.. folositoare..sa bucuram si sufletul nu numai partile cele mai de jos ale corpului.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.02.2008, 21:05:51
GIULIX18 GIULIX18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

Buna seara!Am impresia ca ai facut o aluzie la bucurarea partilor de jos a corpului, sa stii ca inca nu am experimentat aceasta bucurie asa ca discoteca nu imi este un furnizor de asa ceva...Nu sunt deloc de acord cu faza ca locurile pe unde stai te definesc, eu nU FRECVENTEZ DISCOTECA!Dar mintea mea doreste acest lucru, ma chinuie gandul asta, eu merg numai in vacante si SINCER nu am fost niciodata in post!Cunosc o multime de persoane care merg constant la Biserica dar care sunt adevarate scorpii, nu judec, asta e adevarul...Si alte persoane care merg la disco si cand le cunosti realizezi ca nu sunt niste vampe ci au anumite frici pe care spera sa le rezolve prin asa-zisa ``distractie``!Mi s-a intamplat sa primesc ajutor de la cel catalogat ca usuratic decat de la ``evlaviosi``...Ideea e ca fatarnicia omului atinge cote MAXIME si nu ne putem lua dupa aparente...Si eu stiam ca e ``spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti``.Poate cei care nu au pacatul meu gandesc asa in usor``Eu nu pot intelege cum pot sa stea acolo?atata prost gust...Oi Doamne!``Dar...cercetati oameni buni in sufletele voastre si vedeti ca aveti si voi slabiciuni si poate vicii pe care eu daca le-as sti as zice``Nu pot sa vad ce intelege omu asta din...``Cine vrea sa faca pacate?Desi stim foarte bine relele ce le implica un pacat, de ce nu ne oprim????Nu vreau sa dau exemple pt a evita jignirea cuiva...Ceea ce vreau eu sa insinuez ca nu prin batjocorirea acelui loc ma veti imbuna, poate ma si simt jignita...Nu cautati defecte locului ci mie, discotecile raman acolo eu ALEG daca ma duc sau nu, la mine e puterea de a alege lumina sau intuneric!Revin, spuneti ca ``e kitch,e zgomot nu muzica``deci e prilej pt pacate dar orice alt pacat savarsit tot atribute urate are...Eu cred ca numai prin intelegere sincera ne putem ajuta si prin compasiune si chiar mila nu prin punere la zid, constienta sau nu!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.02.2008, 21:21:53
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Nimeni nu a pus etichete..eu vorbesc aici ca un parinte si EMPATIZEZ cu tine ,te pot intelege,ma refeream la dansurile lascive din buric cand am spus partile de jos,muzica din discoteci nu este adresata sufletului si capului e clar e pentru buric.Iubire du-te si danseaza cat vrei,care-i probleme ta?Ori alba, ori neagra chiar te intereseaza cu adevarat care e parerea noastra?Eu nu-i inteleg pe oameni cand atata se framanta si-si chinuie mintea cu asa probleme de doi bani!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.02.2008, 21:27:25
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..discotecile sunt locuri in care se duc petrecaretii care iubesc dansul bautura,drogul..pe rand incep sa le iubeasca pe toate laolalta.Nu e nimic senzational acolo ..frecventam si eu candva Club A(pentru cunoscatori)in care se asculta alt gen de muzica tinerii erau ceva mai scoliti da tot acolo se ajungea..daca intelegi giulia ce vreau sa zic.....
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.02.2008, 21:41:49
GIULIX18 GIULIX18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

Nu inteleg de ce e nevoie de atata agresivitate in mesajul tau?si ai spus ``parerea noastra``desi nu cred ca toata lumea impartaseste parerea Dv...Eu inteleg ati ajuns la o varsta unde problemele is de alta natura si imi dau seama ca poate crdeti ca alea merita mai multa atentie, e foarte ok, nu v-a cerut nimeni sa va implicati, cine are buna placere sa mi raspunda, foarte bine cine ma condamna...E treaba lui...Daca e o problema atat de minora de ce atatia oameni au scris despre ea in carti religioase?Daca e o problema atat de mica, va intreb, unde se duc tinerii sambata seara de nu mai pot ajunge la Biserica?De ce sunt atatia tineri in discoteci?NU toti sunt alcoolici sau dansatoare din buric si totusi ii vezi acolo...Cred ca totusi adevarul e undeva la mijloc, e usor sa spui ``eh,ca de neinstruiti ce sunt se afla acolo..``Nu v-ati gandit ca poate chiar problemele de acasa ii arunca acolo?Aveti impresia ca eu nu mai pot de bine si de asta cer pareri despre discoteca?Nu ar avea rost si nu ar fi frumos sa insir cate am si eu in familie...ar fi o dovada de egoism pur pt ca stiu ca sunt altii care au mai multe necazuri ca mine dar uitati ca mie nu necazurile din familie imi impiedica schimbarea ci DISCOTECA!Da, acel loc care pe dv nu va tenteza deloc!E asa de imposibil de inteles ca diavolul ma lucreaza prin acel loc?Daca eu stiu ca sunt mii de tineri care napaditi de tot felu de suferinte devin ateisti si eu nu vreau sa fac asta ci aleg drumul mai greu mi se spune ca ma preocup de lucruri insignifiante...Poate e asa, asa fac si totusi cum ii convingem pe altii sa nu mai mearga acolo?Le zicemca vezi ca e intuneri si fum cand ei au indurat mult mai mult de atat?Cum te apropii de un tanar razvratit, spunandu-i ca ceea ce pt ce se complica e banal?Aha, e banal las`ca ma apuc de altele...Aveti impresia ca cunoasteti DOAR pt ca sunteti adult si ati trecut prin altele mai grele si poate chiar acest lucru va impiedica sa intelegeti cu adevarat problema!Imi cer scuze daca v ajignesc dar nu vreau sa ma prefac.Asta e parerea mea``una care la varsta asta nu stie nimic!``
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.02.2008, 21:42:51
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
..discotecile sunt locuri in care se duc petrecaretii care iubesc dansul bautura,drogul..pe rand incep sa le iubeasca pe toate laolalta.Nu e nimic senzational acolo ..frecventam si eu candva Club A(pentru cunoscatori)in care se asculta alt gen de muzica tinerii erau ceva mai scoliti da tot acolo se ajungea..daca intelegi giulia ce vreau sa zic.....
nu cred ca asa tb sa judecam tb sa ne gandim ca si noi am trecut pe acolo si noua ne-a placut sa fim inconjurati de prieteni ,de oameni de aceeasi varsta cu noi ,cu aceleasi vise cu acelesi gusturi in materie de muzica dans si etc
da poate copii cu parinti foarte instariti da sunt adevarati petrecareti din cauza ca li s-au dat prea multe si nu-si mai gasesc implinirea si fericirea in nimic, caci nu s-au chinuit pt nimic
dar nu toti sunt la fel si sunt convinsa ca nici Iulia nu este asa ...
este in cautare, simte ca acolo nu este nimic folositor si asteapta putina intelegere si sprijin de la noi , cei care am trecut de 18 ani
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.02.2008, 21:57:44
GIULIX18 GIULIX18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

ceea ce putine persoane stiu este ca droguirle, alcoolul, discotecile nu sunt pt toti placeri adevarate ci surogate ale adevaratei fericiri, cautam acolo implinirea, respectul...Pt o clipa simti ca lumea e a ta, dansezi, d=sari in sus, e o nebuneala temporara care te``imbata``si te face sa te simti stapan pe tine pe oameni, esti smecher(baietii), esti bagat in seama, ti se pare ca acolo toata lumea te vad si te aplauda ca ai venit si ca n-ai facut absent in seara aia!Suntem judecati dupa aparente oameni buni, fratii mei albastri de omul cand vede o tipa tare de tot cu picioare pana`n gat, cu un decolteu obscen are numa 2 reactii posibile:UNA(pfoai ce bucata) si DOI(Doamne fereste Maica Domnului pazeste ce ti-a fi si cu tinerii din ziua de azi...).Dar cati dintre adulti sau chiar tineri sta si cumpaneste ``bai fata doar stie ca are picioare frumoase de ce tre sa arate la toata lumea?``sau cine ii plange de mila ca saraca va ajunge in iad pt asta...hai sa fim seriosi...Tineri cu freze ciudate, cu inele, cu piercing uri, cu zorzoane, cu rockeri pe haine, cu castile in urechi si tot felu de demonizati pe care ii condamnam,DAR DE CE FAC EI ASTA?Din dorinta de a fi iubiti, acceptati, apreciati...Cine apreciaza un tanar crestin?Nimeni decat oamenii mari...Ba mai mult se rade de asta, se ajunge la o batjocura de nici nu va inchipuiti, E GREU SA IESI DIN TIPARE, intelegeti, in lumea asta ne-am nascut, nu ne-am ales-o noi, suntem produsul societatii noastre!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.02.2008, 22:00:53
GIULIX18 GIULIX18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

Vreau sa imi cer scuze pt greselile gramaticale si pt mancarea literelor dar eram prea nerabdatoare sa scriu, nu ``scriam`` cu mintea ci inima imi dicta tot, intr-un ritm alert!Noapte buna si bucurie sfanta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Merge si Dumnezeu la discoteca? windorin Generalitati 85 10.03.2010 17:17:47