Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.01.2011, 18:11:26
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Dintr-un punct de vedere mantuirea e usoara.
Tot ce a fost mai greu a facut Mantuitorul Hristos.

Dar daca vrei sa te mantuiesti si sa faci parte dintr-o biserica neoprotestanta e un pic mai greu decat iti dai cu presupusul: trebuie sa te cam lasi de bautura, de injuraturi, de minciuni, trebuie sa traiesti in curatie, sa te apuci de citit Biblia, de rugaciune, trebuie sa dai zeciuiala. Stii, astea-s nu-s foarte usoare. Doar cu ajutorul Duhului Sfant le poti face.

Ehe, vezi...In credinta neoprotestanta astea trebuie sa le faci chiar daca esti un simplu enorias.
Ai dreptate , in ceea ce spui, dar problema la ortodocsi e comunicarea cu preotul, te duci la biserica , asculti slujba chiar daca nai inteles vii acasa , si nu ramane nimic in cap, normal ca altii prefera un pastor bun de gura decat un preot care slujeste foarte frumos , dar credema nu i asa de tare , am fost de curand la inmormantarea unei rude care facea parte din Oastea Domnului , au tinut o predica de vreo 3 ore , de la un timp devenise obositor de modul in care dramatizau, deci unii dintre ei chiar plangeau cand predicau , era prea exagerat.

Si inca ceva , pe noi ortodocsii cine ne opreste sa citim Biblia , n o citim ca nu ne spune preotul? Eu sa stii cam citit vreo jumatate din ea , si e foarte interersant , aici depinde de fiecare , pai eram curios inainte despre aceasta carte Biblia , si am hotarat sa o citesc .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.01.2011, 18:40:51
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
oricum protestantii nu au aceeasi smerenie ca si ortodocsi, sa fim seriosi
Ai dreptate, nu au aceeași smerenie. Există fel și fel de smerenii, până și fariseii avea "smerenia" lor.

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
de ce se numesc direct ''pocaiti''? folosesc acest cuvant incat si a schimbat sensul de baza ,daca spui ca esti pocait cuiva sigur crede ca te ai convertit la vreo alta confesiune neo protestanta.Ai inteles?
Am înțeles, doar că această denumire nu ne-am dat-o noi, ci ortodocșii. Desigur într-un sens peiorativ (unii ortodocși ne numesc chiar pocăniți).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.01.2011, 18:49:35
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Eu sa stii cam citit vreo jumatate din ea , si e foarte interersant , aici depinde de fiecare , pai eram curios inainte despre aceasta carte Biblia , si am hotarat sa o citesc .
Bravo, este o hotarare extraordinara.

Roaga-te inainte de a o citi: "Doamne iarta-ma, te rog de orice pacat (spune pe nume pacatelor de care iti amintesti) si curateste-mi mintea si inima pentru a putea intelege ce vrei Tu sa-mi vorbesti!" Asteapta-te ca Dumnezeu sa-ti vorbeasca tie, in mod personal. Biblia este o carte vorbitoare. Prin ea Dumnezeu ne comunica Voia Lui pentru noi.

Fa-ti timp in fiecare dimineata sa te rogi si sa citesti din Biblie. Prin rugaciune tu ii vorbesti lui Dumnezeu. Prin Biblie Dumnezeu iti vorbeste tie. Vei avea niste experiente duhovnicesti inaltatoare cu Domnul. El iti va transforma viata.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.01.2011, 18:52:15
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ai dreptate, nu au aceeași smerenie. Există fel și fel de smerenii, până și fariseii avea "smerenia" lor.

Am înțeles, doar că această denumire nu ne-am dat-o noi, ci ortodocșii. Desigur într-un sens peiorativ (unii ortodocși ne numesc chiar pocăniți).
Imi pare rau dar te contrazic , cunosc penticostali care se autointituleaza ''pocaiti'', si sa stii ca nu ortodocsii le au dat aceasta denumire ci ei, oricum eu nu ii numesc ''pocaiti'' ci neo protestanti.de curiozitate ce fel de confesiune ai?
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.01.2011, 19:14:57
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Imi pare rau dar te contrazic , cunosc penticostali care se autointituleaza ''pocaiti'', si sa stii ca nu ortodocsii le au dat aceasta denumire ci ei, oricum eu nu ii numesc ''pocaiti'' ci neo protestanti.de curiozitate ce fel de confesiune ai?
Sunt adventist de ziua a șaptea, iar noi folosim apelativul "frate" și "soră", nu "pocăitule". Poate or fi și din aceia, eu încă n-am auzit de asemenea penticostali.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.01.2011, 20:07:41
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Bravo, este o hotarare extraordinara.

Roaga-te inainte de a o citi: "Doamne iarta-ma, te rog de orice pacat (spune pe nume pacatelor de care iti amintesti) si curateste-mi mintea si inima pentru a putea intelege ce vrei Tu sa-mi vorbesti!" Asteapta-te ca Dumnezeu sa-ti vorbeasca tie, in mod personal. Biblia este o carte vorbitoare. Prin ea Dumnezeu ne comunica Voia Lui pentru noi.

Fa-ti timp in fiecare dimineata sa te rogi si sa citesti din Biblie. Prin rugaciune tu ii vorbesti lui Dumnezeu. Prin Biblie Dumnezeu iti vorbeste tie. Vei avea niste experiente duhovnicesti inaltatoare cu Domnul. El iti va transforma viata.
Te rog mult mai atent aici cu asa afirmatii, pina la urma e Forum Creshtin Ortodox...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.01.2011, 11:43:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

De pe blogul unui baptist convertit, am aflat că principiul "Once saved, always saved" este, de fapt, foarte nou. În nici un caz Luther nu a susținut așa ceva. Ce-i drept, se potrivește ca mănușa pe deget cu protestantismul.

Iată articolul: http://mihaisarbu.wordpress.com/2011...-always-saved/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.01.2011, 12:16:37
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Critics of the “once saved, always saved” doctrine claim that it gives Christians a license to sin. They presume that those who believe in eternal security intend to accept salvation, and then continue to willingly sin. This is inaccurate, because anyone who has been truly saved is a new creature , has the conviction of the Holy Spirit and now wants to live for Christ. Someone who continues to willingly and blatantly live in sin has not truly accepted Chris. While this false belief may be held by some, it is not a part of the teachings of any true Christian church.

A person who willingly, humbly, repents of sin and turns towards the cross, trusting Christ as their Savior, will be saved.That salvation is once and for all, eternal, and secure. Those who truly trust in Christ are saved once, and saved always."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.01.2011, 15:04:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Am înțeles, doar că această denumire nu ne-am dat-o noi, ci ortodocșii. Desigur într-un sens peiorativ (unii ortodocși ne numesc chiar pocăniți).
Templier Knight are dreptate. Dar as mai adauga ceva
In general toti cei ce-si manifesta credinta sunt numiti pocaiti. Chiar daca sunt ortodocsi.
Cum ti-ai schimbat putin comportamentul, cum ti-ai pus o fusta sub genunchi, te-ai lasat de fumat, sau nu mai mergi la o bauta, esti catalogat ca pocait.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.01.2011, 16:13:45
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Imi pare rau dar te contrazic , cunosc penticostali care se autointituleaza ''pocaiti'', si sa stii ca nu ortodocsii le au dat aceasta denumire ci ei, oricum eu nu ii numesc ''pocaiti'' ci neo protestanti.de curiozitate ce fel de confesiune ai?
De exemplu, la mine in oras este o cladire, ca nu e biserica, ce se foloseste drept loc de rugaciune pentru Crestinii dupa Evanghelie, dar sunt cunoscuti sub numele de "pocaiti" si nu sunt deranjati de asta.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestanti, Luther si ........invatatura lui alecsandru Biserici Protestante 118 08.09.2015 18:50:21
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Experiente cu protestanti danyel Secte si culte 83 12.02.2013 16:18:24
Postul la [neo]protestanti Florin-Ionut Secte si culte 131 21.01.2013 14:41:56
sfintii cei noi sunt catolici sau protestanti? grecu Biserica Romano-Catolica 21 21.07.2009 04:02:01