Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.02.2011, 18:04:18
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si asta e relativ. Multi baieti ar fi asa,dar daca dau acum un telefon si ies cu o fata la un suc si ma apuc sa-i vorbesc despre matematica,muzica,poezie sau cu atat mai mult despre religie si Dumnezeu... mi-e ca ma lasa cu ochii in soare! Uitati-va pe facebook si hi5 la profilele pustoaicelor din ziua de azi,mai ca te sperii de ce fel de poze isi pun! Deci e vina lor,incearca prin orice mijloace sa para mai diferite,sa fie ceea ce nu sunt,sa iasa in evidenta. Oare cate fete ar veni cu mine la biserica la Sf. Liturghie daca le-as invita?? Sunt si fete care au facut-o,dar prea putine... In schimb nici nu stiti cate invitatii primesc de la fete sau apropouri de a iesi la un bar,la lautari,la o discoteca etc. Evident ca la fiecare refuz sunt catalogat drept "fraier". Dar cum sa iesi sambata cand stii ca dimineata va fi Liturghie??
La Liturghie nu mergi ca sa te intalnesti cu cutare fata(dar probabil ca sti si tu asta ).
Iar daca nu mergeti la aceeasi biserica ar putea fi si un lucru bun...nu te mai ispiteste diavolul prin persoanele acelea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.02.2011, 18:08:16
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
La Liturghie nu mergi ca sa te intalnesti cu cutare fata(dar probabil ca sti si tu asta ).
Iar daca nu mergeti la aceeasi biserica ar putea fi si un lucru bun...nu te mai ispiteste diavolul prin persoanele acelea.
1. Nu invit o fata la biserica pentru a ma "combina" cu ea,ci pentru a se apropia ea de Dumnezeu,pentru binele ei.
2. La Liturghie trebuie sa ti privirea in pamant,nu sa fii gura casca cu ochii dupa mandre! Ispitele pot veni de la atatea fete care intra in biserica imbracate indecent,nu numai de la eventuala mea prietena. Desi in biserica femeile nu stau la un loc cu barbatii,ci barbatii in dreapta si femeile in stanga. E regula!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.02.2011, 18:12:27
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
1. Nu invit o fata la biserica pentru a ma "combina" cu ea,ci pentru a se apropia ea de Dumnezeu,pentru binele ei.
2. La Liturghie trebuie sa ti privirea in pamant,nu sa fii gura casca cu ochii dupa mandre! Ispitele pot veni de la atatea fete care intra in biserica imbracate indecent,nu numai de la eventuala mea prietena. Desi in biserica femeile nu stau la un loc cu barbatii,ci barbatii in dreapta si femeile in stanga. E regula!
1.Stiu de intentiile tale:), nu fac aluzie la nimic necurat.
2.Da,exista reguli cu privire la tinuta si loc in biserica.Iar ispita nu vine totdeauna din imagine,fie si una decenta, ci poate veni si fara sa te uiti prin jur.
Doar de la gandul ca prin apropiere e cineva pe care il cunosti...atata ii trebuie diavolului.

PS: N-am vrut sa te supar cu nimic...iar daca s-a intamplat asta,iertare.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.02.2011, 18:19:49
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu m-ai suparat cu nimic,stai linistita. Vroiam sa subliniez ca totul depinde de fiecare dintre noi. Noi alegem ce sa facem cu viata noastra si cui ne vindem sufletul. Diavolul nu ne poate forta,ci doar influenta. Insa depinde strict de noi daca il ascultam sau dimpotriva,vom urma pe Domnul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.02.2011, 18:20:57
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Asta este realitatea.Adolescentii vor sa faca sex, vor sa aibe senzatii tari,vor sa fie iubiti,vor sa braveze,vor sa schimbe lumea.
Degeaba ne ducem copiii la biserica de mici pentru ca atunci cand adolescenta isi face simtita prezenta, lucrurile o iau razna.
vor lucrurile astea fiindca asta li se induc in minte de mici, prin tot ce vad la tv. ei invata ca asta e normalitate.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.02.2011, 18:40:40
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana.Maria. Vezi mesajul
vor lucrurile astea fiindca asta li se induc in minte de mici, prin tot ce vad la tv. ei invata ca asta e normalitate.
Exact. Inainte era la moda fumatul si bautul. Acum sunt violenta, drogurile, alcoolul si sexul (fumatul a trecut de la ceva majoritar masculin la ceva majoritar feminin in vestul Europei). In mod nesurprinzator eu am invatat sa ma duc la Biserica pentru ca bunica ne ducea in fiecare vineri de doua ori si in fiecare duminica o data la Biserica. La fel, am inceput sa tin post pentru ca am vazut ca in casa mama tinea post. Invatam din ceea ce e in jurul nostru, ceea ce isi permit sau nu sa faca adultii. Nici parintii nostri nu umblau de manuta prin casa, nu se duceau in baruri sau la disco, iar tata nici acum, cand am crescut, nu bea nici un pic de alcool in timpul saptamanii (nici macar 1/2 pahar de vin!). Nu vreau sa spun ca parintii mei sunt exemplari, pentru ca sunt si ei oameni, dar ii admir foarte mult pentru cum au reusit sa isi construiasca familia si casnicia, si sper totusi sa ma descurc macar pe jumatate cat de bine s-au descurcat ei.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.02.2011, 18:56:50
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Asta cu sa nu pui deloc alcool pe limba mi se pare exagerat. Mai ales ca om matur... un pahar de vin sau o tuica de tara sunt sanatate curata!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.02.2011, 18:58:53
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asta cu sa nu pui deloc alcool pe limba mi se pare exagerat. Mai ales ca om matur... un pahar de vin sau o tuica de tara sunt sanatate curata!
Dar si abtinerea de la ele e un lucru curat.
Cred ca Dumnezeu priveste asta cu ochi buni.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.02.2011, 18:59:02
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asta cu sa nu pui deloc alcool pe limba mi se pare exagerat. Mai ales ca om matur... un pahar de vin sau o tuica de tara sunt sanatate curata!
El s-a obisnuit asa pentru ca sa nu ne dea noua obiceiuri rele, tineri/copii fiind. Pentru ca in casa nu se bea alcool in zilele saptamanii, noi asa am invatat sa facem si noi. Ma rog, eu nu beau in general, pentru ca nu tin prea bine la alcool, dar asta e altceva. N-am fost niciodata tentata sa beau prea mult, si cred ca ii datorez asta si tatalui meu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.02.2011, 20:40:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da,normal,nu l-am criticat pe tatal tau. Dar spuneam ca si alcoolul e bun in cantitati moderate,adica un paharel inainte de masa etc. E bine si ca v-ati obisnuit asa,nu oricine ar putea asta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 14:28:55
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 12:59:23
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 19:12:16
Pastor in religia ortodoxa? Paradox sau Ironie patinina34 Generalitati 19 12.01.2009 18:08:41
adolescentii din ziua de azi andreeacatalina Generalitati 0 31.07.2008 23:34:14