Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2011, 07:17:36
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit Sunt sfintii supraoameni ?

Este sfintenia ceva de neatins pentru oamenii obisnuiti? Sau distanta dinre noi si un sfant este ca distanta dintre noi si Eminescu (de ex) ,un geniu care nu poate fi ajuns de ceilalti?

Mai este sfintenia un obiectiv pentru crestini,sau cautam doar mantuirea ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2011, 08:06:41
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit

Eu cred ca sfintii sunt oameni bineplacuti lui Dumnezeu care pot sa se rupa de cele lumesti,sa petreaca timpul in post si rugaciune,uneori in pustnicie.Doar cineva cu o mare credinta si vointa poate sa devina sfant.Dar nu stiu daca este un ,,club select”,sau oricine poate deveni sfant...Oricum,drept rasplata pentru sacrificiile facute,Domnul le da daruri:inaintevederea,puterea de a face minuni,neputrezirea trupului.Da,sfintii se deosebesc de noi prin tot ceea ce fac,iar uneori prin curajul in fata persecutiei.De asemenea,inteleg foarte profund Sfanta Scriptura si sunt in masura sa scrie din aceasta intelegere pentru ca noi sa intelegem mai bine.Decizia de a sanctifica pe cineva se face dupa moarte si se bazeaza pe studiul vietii persoanei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.05.2011, 09:15:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
Dar nu stiu daca este un ,,club select”,sau oricine poate deveni sfant....
Oricine poate deveni sfânt. Trebuie numai să vrea acest lucru. Chemarea la sfințenie este universală. "Fiți sfinți, pentru că Eu sunt sfânt" (1 Pt 1:16)
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.05.2011, 09:24:13
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aș zice chiar că avem datoria de a împlini această chemare. Sfinții ne arată doar că se poate. Însă nu trebuie să dorim să ajungem sfinți de calendar, să nu cadă, adică, accentul pe noi, pe devenirea noastră, ci pe Dumnezeu, pe care să-L căutăm și să-L iubim din toată inima, uitând de noi înșine. Atunci am putea deveni sfinți fără să știm aceasta.
Și nu, nu sunt supraoameni. Am întâlnit în viață oameni al căror har îl simțeai și nu puteai să nu te gândești că sunt sfinți.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2011, 10:16:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Este sfintenia ceva de neatins pentru oamenii obisnuiti? Sau distanta dinre noi si un sfant este ca distanta dintre noi si Eminescu (de ex) ,un geniu care nu poate fi ajuns de ceilalti?

Mai este sfintenia un obiectiv pentru crestini,sau cautam doar mantuirea ?
Amintesc afirmatia lui Nichifor Crainic:"Sfintenia implinirea umanului"-sfintenia este firescul vietii noastre, pacatul este cel care ne determina sa nu implinim sfintenia sau sa vedem sfintenia ca ceva nefiresc sau imposibil de realizat. Sfintenia corespunde planului lui Dumnezeu care ne-a creat dupa chipul Sau in perspectiva unei infinite asemanari.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.05.2011, 10:31:20
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Putem crede sau spera ca va veni o zi in viata noastra cand ne vom dedica scopului de a deveni sfinti?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.05.2011, 10:46:27
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sfintii sunt:

oameni simpli ca noi,ba chear mai simplii prin modul de vietuire:Putina mincare,putina odihna,multa rugaciune,post indelungat,lucruri de stricta necesitate,putina imbracaminte.
oamenii de rind:televiziune,internet,telefonie,mincare buna,tigari,bauturi,haine scumpe,ce mai o adevarata imbuibare iar distractiile se tin lant.domnul IIsus a dus o viata simpla,iar mai apoi apostolii iau continuat lucrarea si au indemnat lumea:calcati pe urmele mele!.
toti avem dreptul si indemnul la sfintire dar greu ne rupem de lumea materialnica in care ne-am pomenit.iar circa noastra de pacate nu ne lasa sa ne ridicam ci ne tintuieste la pamint.

Doamne invatane sa facem voia ta.Amin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.05.2011, 10:54:20
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Putem crede sau spera ca va veni o zi in viata noastra cand ne vom dedica scopului de a deveni sfinti?
Aceasta este adevarata menire a crestinului autentic, spre aceasta trebuie sa aspire crestinul. Purtam in noi setea dupa desavarsire ca o chemare a lui Dumnezeu adresata omului inca de la creatie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.05.2011, 10:56:51
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Putem crede sau spera ca va veni o zi in viata noastra cand ne vom dedica scopului de a deveni sfinti?
Nu cred ca trebuie sa existe un astfel de moment, o astfel de zi, in care sa ne propunem atingerea sfinteniei, ca pe un scop in sine.

Mantuitorul, spune "Fiti sfinti!", nu "propuneti-va sa fiti sfinti". Asta inseamna ca orice clipa a vietii noastre este inaintare sau cadere din sfintenie, pe masura unirii sau indepartarii cu/de El. Acesta este si motivul pentru care, in Biserica primara, crestinii se numeau intre ei "sfinti". Traiau cu adevarat in Hristos.

Last edited by Marius22; 18.05.2011 at 10:59:40.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.05.2011, 11:06:07
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

1.Daca citim Vietile Sfintilor,(carte in care nu cred ca voi figura vreodata),vedem ca a existat un moment cand omul a luat o hotarare care i-a schimbat viata.Daca e nevoie de exemplificari le pot arata.

2.Nu prea ne putem compara cu crestinii din Biserica Primara,care depuneau toata averea Apostolilor si se cuminecau zilnic.Era alta stare atunci,care ar putea exista si azi daca am trai ca aceia.

3.Cand Mantuitorul spune "Fiti sfinti",cred ca vrea sa spuna sa ne propunem sa devenim sfinti.Daca am fi deja ,ar fi spus : Sunteti sfinti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Apostoli nu sunt nu numiti de neam iudeu,conform Sfintei Scripturi mihailt Generalitati 13 02.03.2012 13:27:45
Cine sunt Sfintii Parinti? LaPetiteMoc Sfinti Parinti (Patrologie) 30 21.09.2011 23:48:29
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 23:48:51
Cine sunt Sfintii Parinti? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 37 25.11.2010 12:21:04
sfintii cei noi sunt catolici sau protestanti? grecu Biserica Romano-Catolica 21 21.07.2009 05:02:01