Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.08.2011, 15:25:50
fiul ratacitor intors acasa fiul ratacitor intors acasa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2011
Locație: Baia Sprie Maramures Rou
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Post cultul Fecioarei Maria in ortodoxie

buna tuturor. sunt un tanar care sa nascut la neo protestanti.acum la maturitate dupa multe framantari si indoieli am ales de buna voie si nesilit Ortodoxia.Nu stiu de ce nu pot sa accept in totalitate invatatura bisericii ortodoxe despre fecioara Maria.
poate sa mi explice cineva cat e de credibila invatatura bisericii si anume ```pururea fecioara Maria`` si k a fost inaltata trup si suflet la cer.Vreau sa mai spun k am destul de bune cunostinte biblice zic eu si stiu din biblie k doar trei oameni au fost inaltati la cer..Enoh...profetul Ilie tisbitul...si Iisus Hristos. am fost la biserica luni de praznicul adormirii maicii domnului si am vazut oameni care se rugau la Icoana Fecioarei Maria...eu pur si simplu nu am putut sa fac asta ..si nush dak o sa o fac in viitor.Eu am fost invatat sa ma rog la SFANTA TREIME. SI stiu din epistolole pauline k este un singur mijlocitor intre omul pacatos, decazut si Dumezeu Tatal si anume Omul Iisus Hristos.sincer eu nu vreu sa ispitesc pe nimeni as vrea doar niste pareri avizate .

Last edited by fiul ratacitor intors acasa; 16.08.2011 at 15:32:56.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.08.2011, 15:35:54
Natalia's Avatar
Natalia Natalia is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.04.2010
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Natalia Send a message via Skype™ to Natalia
Smile

Nu stiu care parinte a rostit aceste cuvinte,dar suna cam asa"Ortodoxia numai cu Dumnezeu si fara Maica Domnului este,in esenta,o alta religie".Maica Domnului e a doua Persoana dupa Dumnezeu.Cum poate fi Ea pururea Fecioara?Doar la Dumnezeu toate sunt cu putinta!Incearca sa te rogi Ei,ea o sati ajute nemijlocit in toate.Ea e mijlocitoare pt toti inaintea Tronuli Preasfintei Treimi.Daca Te rogi Ei din suflet,de cele mai multe ori curg lacrimi...incearca!
__________________
Fa-ti timp s-astepti din urma cind mergi cu slabanogi.
Fa-ti timppe-un munte,seara,stind singur sa te rogi.
Fa-ti timp sda stai cu mama si tatal tau batrini.
Fa-ti timp de-o vorba buna si-o coaja pentru ciini.
...
Fa-ti timp si-aduna zilnic din toate cite-un pic,
Fa-ti timp,caci viata trece,chiar cind nu faci nimic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.08.2011, 15:39:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fiul ratacitor intors acasa Vezi mesajul
buna tuturor. sunt un tanar care sa nascut la neo protestanti.acum la maturitate dupa multe framantari si indoieli am ales de buna voie si nesilit Ortodoxia.Nu stiu de ce nu pot sa accept in totalitate invatatura bisericii ortodoxe despre fecioara Maria.
poate sa mi explice cineva cat e de credibila invatatura bisericii si anume ```pururea fecioara Maria`` si k a fost inaltata trup si suflet la cer.Vreau sa mai spun k am destul de bune cunostinte biblice zic eu si stiu din biblie k doar trei oameni au fost inaltati la cer..Enoh...profetul Ilie tisbitul...si Iisus Hristos. am fost la biserica luni de praznicul adormirii maicii domnului si am vazut oameni care se rugau la Icoana Fecioarei Maria...eu pur si simplu nu am putut sa fac asta ..si nush dak o sa o fac in viitor.Eu am fost invatat sa ma rog la SFANTA TREIME. SI stiu din epistolole pauline k este un singur mijlocitor intre omul pacatos, decazut si Dumezeu Tatal si anume Omul Iisus Hristos.sincer eu nu vreu sa ispitesc pe nimeni as vrea doar niste pareri avizate .
Ai venit la ortodoxie..de ce?
Cum s-a produs intoarcere asta mai exact?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.08.2011, 15:39:47
fiul ratacitor intors acasa fiul ratacitor intors acasa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2011
Locație: Baia Sprie Maramures Rou
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

nush se poate. eu nu sunt familiarizat cu Sfanta Traditie.al neo-protestanti tinerii sunt incurajati sa studieze in principal doar Biblia . despre Sfanta traditie ei afirma k sunt doar povesti nascocite k sa dea credibilitate bisericilor dominante
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.08.2011, 15:45:35
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

1. CA sa fie idolatrie cum spune Protestantismul trebuie ca sa crezi ca cel la care te rogi sa fie egal sau mai mare ca DUmnezeu. In ortodoxie nu e nimeni mai mare sau egal cu Dumnezeu deci nu are cum sa fie idolatrie.

2.Rugaciunea pe care o facem sfintilor este in mare parte ca sa intervina la Dumnezeu sa ne ajute. Sfintii sunt aproape de Dumnezeu si pot sa intervina sa ne ajute.

Pana la INVENTIA Protestanta toti crestinii se rugau sfintilor si Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.08.2011, 15:46:58
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Bine ca ai revenit sa nu ai probleme aici: FEMEIA CARE TRECE DE VAMA E ORTODOXA

Vama a nouăsprezecea: A ereziei

După aceasta am ajuns la vama ereziei,unde se cercetează raționamente asupra adevăratei Credințe Ortodoxe, lepădarea de dreapta Credință Ortodoxă, hulirea, blasfemia... Acolo se întreabă gândurile nedrepte și socotelile strâmbe față de Credința Creștinească, a adevăratei credințe, neîndeplinirea făgăduințelor și indatoririlor creștinești, îndoirea în credință, hulele asupra Sfințeniei și altele asemenea acestora.
In vremea minuțioaselor cercetări, pe care mi le făceau arapii infernali ai acestei vămi, mi-au apărut în minte luminoasele hotărâri Divine, însoțite de sfaturile apostolești și părintești din Dumnezeieștile Scripturi și din cărțile Bisericești: „Păziți-vă de proorocii mincinoși, care vin Ia voi îmbrăcați în piei de oi; iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori. După faptele lor îi veți cunoaște". „Eu am venit în numele Tatălui Meu și voi nu mă primiți pe Mine. De va veni altul (Antihrist) în numele său. pe acele îl veți primi”. „Mă tem ca nu cumva, precum șarpele a amăgit pe Eva cu vicleșugul său, așa să se strice și înțelegerile voastre de la credința in Hristos. Că de ar propovădui cel ce vine, pe un alt lisus, pe care n-am propovăduit, sau de ați lua alt duh, care n-ați luat, sau altă Evanghelie, care n-ați primit, bine l-ați suferi (Mt. 7.15; loan 5. 43: 2 Cor. 11, 3-4).
Dar acea vamă am trecut-o fără ispitire, pentru că în viață având și păzind dreapta Credință, nu m-am aflat vinovată. Și așa de acolo am mers înainte, apropiindu-ne de porțile cerești.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.08.2011, 15:48:14
fiul ratacitor intors acasa fiul ratacitor intors acasa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2011
Locație: Baia Sprie Maramures Rou
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

in principiupot sa spun k nu am fost botezat deloc.pana de curand. la inceput am crezut k calea neo protestantilor e cu adeva rat `````cea stramta``dar de vreo 3 ani am inceput sa am indoieli .nush am cautat sa ma uit un pic si in stanga si dreapta .dak intelegi.nush era tutul prea frumos acolo si de multe ori simteam k sunt prea fanatici .in fine mai multe chestii.am inceput sa frecventez si biserica ortodoxa din localitate
la inceput liturghia mi se parea hilara.felul cum se canta si multe altele.oircum a fost un proces care a durat cam 2 ani
pana ce mam hotarat sa primesc botezul
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.08.2011, 15:49:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pana la urma ai fost botezat ortodox sau protestant?
Sau de amandoua?

Ai trecut la ortodoxie ca la protestanti "era totul prea frumos dar erau fanatici"?
Fanatici in ce sens?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.08.2011, 15:51:22
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Daca ai fost botezat protestant o sa ajungi in iad.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.08.2011, 15:53:31
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Pai uite, ca omul a pierdut viata vesnica si intrare in rai. IIsus a adus botezul ca omul sa intre in rai si Sfanta Impartasanie ca omul sa ia nemurirea inapoi. PROTESTANTISMUL A RENUNTAT LA SFANTA IMPARTASANIE PENTRU VIATA VESNICA.

Foarte bine ca ti-ai pus intrevbari si multi se prind uitandu-se in istorie. IIsus a venit in anul 33 si a infiintata Biserica sa, BISERICA ORTODOXA. IN 1500 au venit oameni ce au infiintat organizatiiile lor ce le-au denumit BISERICI cu multe inventii. Exista multe deosebiri intre Biserica Ortodoxa si inventiile PROTESTANTE.

PAI DACA IISUS E SINGURUL MIJLOCITOR INTRE OM SI DUMNEZEU CE CAUTA LUTER SI WHITE SI CALVIN SI ALTII INJ ECUATIE. UNDE SCRIE DE EI IN BIBLIE. DUPA RASTALMACIREA PROTESTANAT DACA NU SCRIE DE EI IN BIBLIE NU SUNT NECESARI MANTUIRII DECI PROTESTANTISMUL CARE NU E IN BIBLIE NU E NECESAR MANTUIRII
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calatoria spre Ortodoxie si dinspre Ortodoxie ioanna Morala Crestina 76 14.06.2015 08:40:05
Cultul penticostal rafael12345 Intrebari utilizatori 46 23.01.2014 10:07:13
Cateva din aparitiile Sfintei Maria in ortodoxie spre_rasarit Generalitati 0 05.02.2012 12:54:21
luther se ruga Fecioarei,protestant fiind! Ioana-Andreea Biserici Protestante 101 04.06.2010 12:41:00
luther se ruga Fecioarei,protestant fiind! Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 22:07:08