Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.04.2009, 02:36:27
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Slujbe or fi sau nu prea lungi la bisericile noastre?

Hristos a inviat!

Slujba la Florii, a inceput la ora 10AM si s-a terminat la ora 3:50PM ceea ce inseamna 6 ore.

Asta pentru ca pomelincele erau peste o ora, apoi parastasele, apoi a continuat cu predica.

Ieri la Inviere, si azi dupa Inviere, stand de vorba cu mai multe persoane prezente, am auzit spre surprinderea mea ca mai toti se plang de lungimea slujbelelor, adica Invierea a inceput la 11:30PM si s-a terminat la orele 5:05AM, ceea ce inseamna 5.5 ore.

Multi se plang si vor sa mearga la Baptisti, sau alte secte tocmai din acest motiv.

Ma intreb acuma, cit dureaza slujba in tara?
Totusi daca si aici pierdem credinciosii, apoi nu e bine fratilor!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.04.2009, 11:15:17
vladsergiu's Avatar
vladsergiu vladsergiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

Slujbele pot dura si mai putin daca se canta mai vioi,nu se citesc pomelnicele cu glas tare,etc
__________________
"Dragostea acopera multime de pacate"Sf Ioan Teologul
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2009, 12:37:13
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Hristos a inviat!

Slujba la Florii, a inceput la ora 10AM si s-a terminat la ora 3:50PM ceea ce inseamna 6 ore.

Asta pentru ca pomelincele erau peste o ora, apoi parastasele, apoi a continuat cu predica.

Ieri la Inviere, si azi dupa Inviere, stand de vorba cu mai multe persoane prezente, am auzit spre surprinderea mea ca mai toti se plang de lungimea slujbelelor, adica Invierea a inceput la 11:30PM si s-a terminat la orele 5:05AM, ceea ce inseamna 5.5 ore.

Multi se plang si vor sa mearga la Baptisti, sau alte secte tocmai din acest motiv.

Ma intreb acuma, cit dureaza slujba in tara?
Totusi daca si aici pierdem credinciosii, apoi nu e bine fratilor!
Să stai n-ore la slujbă că citește pomelnice o oră e o prostie ( nici nu e normal să citească pomelnicele cu voce tare ci eventual doar unele reprezentativ dar nu o oră ). Dar dacă Îl lăudăm pe Dumnezeu 5-6 ore... păi asta nu e Rai? Mă gândesc cum e la Sfântul Munte Athos când fac priveghere toată noaptea. MIe unuia mi-ar place să stau așa mult dar la noi e prea puțin. Eventual ar fi probleme dacă strana sau preotul nu cântă așa încât să poată fi înțeleasă dar dacă se poate înțelege cum trebuie slujbele nu aș renunța la așa ceva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2009, 13:49:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Sf Liturghie de Florii a durat normal, de la 9 15 AM pana pe la 12PM. Parastasele se fac separat sambata, iar pomelnicele nu se citesc cu voce tare.

Slujba din noaptea de Inviere a durat de la 11.30 AM pana la 4 AM. Sfintirea pastii s-a facut dupa 4.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2009, 17:10:40
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Hristos a inviat!

Slujba la Florii, a inceput la ora 10AM si s-a terminat la ora 3:50PM ceea ce inseamna 6 ore.

Asta pentru ca pomelincele erau peste o ora, apoi parastasele, apoi a continuat cu predica.

Ieri la Inviere, si azi dupa Inviere, stand de vorba cu mai multe persoane prezente, am auzit spre surprinderea mea ca mai toti se plang de lungimea slujbelelor, adica Invierea a inceput la 11:30PM si s-a terminat la orele 5:05AM, ceea ce inseamna 5.5 ore.

Multi se plang si vor sa mearga la Baptisti, sau alte secte tocmai din acest motiv.

Ma intreb acuma, cit dureaza slujba in tara?
Totusi daca si aici pierdem credinciosii, apoi nu e bine fratilor!
Pai e o noutate faptul ca a a avut slujba o durata atat de mare. Nu trebuie generalizat. La mine la biserica a durat pana la 12:00-12:30..
Citirea pomelnicelor nu este obligatorie dar este buna (sigur, daca sunt prea multe, poate ar trebui ca preotul sa fie econom, asta in cazul in care nu e singur), iar la parastas asisti doar daca se pomeneste cineva dintre ai tai.
Cat despre Inviere, in putine locuri se mai face slujba dupa tipic, adica atunci cand tine pana la 5 dimineata. La mine la biserica s-a terminat in jur de 3:30 - 3:40

Se duc la baptisti pentru atata lucru? Mi se pare asa o scuza jalnica. Pai nu sta omule pana la sfarsit! Pleaca cand nu mai poti sta! Sa iti tradezi credinta pentru atata lucru....
Nu este chiar bine ca slujbele sa fie scurtate. Fiecare parte a unei slujbe are importanta si semnificatia ei. Nu sunt doar niste vorbe aruncate in vant.

Problema nu e lungimea slujbelor ci scaderea credintei si dragostei, in si pentru Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2009, 17:42:17
crista crista is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit lungimea slujbei?

unii,nu inteleg nimic din slujba,indiferent care ar fi ea. sa vedeti cand se spune la sf Liturghie":cei chemati,capetele voastre sa le plecati". Sunt oameni care au imbatranit in biserica si isi pleaca capetele.Dar daca ar fi putin atentiar auzi urmatorul indemn:"cei chemati iesiti....ca nimeni din cei chemati sa nu ramana....etc"..Apoi,daca ar fi atenti la slujbanu ar mai pleca capetele,pentru ca ,obligatoriu,ar trebui sa si iasa afara din biserica..si,daca nu cunosti semnificatia slujbei,normal ca te plictisesti si dezertezi acolo unde ti se spune ca "nu e pacat nimic din ce iti face placere"Dar zicea parintele Cleopa,ca din turma nu se pierd decat oile bolnave.....Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.04.2009, 18:04:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

La Timisoara, ritualul invierii a durat doua ore jumate. Cu procesiunea de jumatate de ora inclusa. Liturghia s-a tinut la 09:30.

In Moldova (Bt, Bc, Is) la oras Liturghia de Paste se face noaptea. Iar la tara se citesc si pomelnicele mai ales acolo unde slujeste un singur preot, ceea ce dureaza. Si sfintirea mancarii de dupa, samd...

Nu-i usor sa stai atat la slujba, insa si asta e o jertfa bineplacuta lui Dumnezeu, daca se face fara cartire. Aceia care cauta scaune baptiste si ceremonii scurte nu au inteles nimic din credinta ortodoxa.

Era o istorioara prin Pateric in care ingerul pazitor numara pasii celui care cara apa pentru un frate al sau neputincios, de la multi km departare...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.04.2009, 23:15:01
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Cam asa, scaderea credintei este problema majora, iar pe de alta parte, este distanta enorma de aici.

Trebuie condus ( depinde unde locuiesti) cam in jur de o ora.

Deci, pentru cei care nu merg in mod normal la biserica, doar la anumite sarbatori, cum ar fii Invierea, este prea lunga.


Insa slujba Invierii era doar d 2-2.5 ore in general, dupa cum imi aminteam eu din tara.

Pomelnicele puteau fii citite si de celalalt preot prezent, probabil se economisea putin timp.

Ce sa spun, mie mi se pare ca pierdem vazind cu ochii credinciosi, tocmai din cauza acestui fapt......trist, dar adevarat.

Pe de alta parte, mai este si faptul ca s-a cerut cifra de 1000$ pentru construirea bisericii de la fiecare.
Ceea ce va insemna ca multi nu vor mai merge la biserica, deoarece multi sint fara loc de munca acuma.

Nu stiu cum va fii, insa, majoritatea ridica aceasta problema.
Preotul lucreaza si singur pune multi bani, iar botezurile/sfintirea caselor etc merg toti banii pentru constructia bisericii.

Pun si crestinii, fiecare cum poate, unii mai mult, altii mai putin, insa se pare ca vor sa ridice biserica cu bani lichizi, ceea ce ar insemna ca trebuie adunat peste o jumatate de milion de dolari... adica, lumea va renunata sa mearga la biserica, incet-incet.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.04.2009, 12:36:04
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Cum sa mai spus, depinde de zone, aici la cluj e in felul urmator, la 12 fix a inceput Invierea , care la ora 1 era gata, s-au impartit pastile si toata lumea a mers acasa, dimineata la 9 a inceput utrenia, la 10 sf Liturghie si la 12 fara 10 era gata tot tacamul inclusiv predica, anunturi, urari, tot, nu cred ca a fost exagerat, aici pomelincele se citesc in randuiala Proscomidiei
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.04.2009, 14:46:19
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

apoi, amagitorul umbla sa amageasca, de va fi cu putinta chiar si pe cei alesi, dupa mine lungimea slujbelor e doar un motiv, insa poate si preotul ar trebui sa revizuiasca, insa pana la urma la biserica mergi sa te rogi nu sa cronometrezi slujba, iar cei ce vor sa treaca ...ce ne pasa noua, ei vor da seama...
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
slujbe pt raposati? ioana30 Generalitati 14 24.10.2010 17:38:07
De ce sunt urat pictate bisericile noastre? hadji Intrebari utilizatori 8 16.04.2010 12:35:19
Moastele sfintilor prezente in bisericile si manastirile noastre yolanditza Intrebari utilizatori 5 17.03.2010 13:57:41
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 20:58:42
Slujbe ale Sfintilor mai noi nteo Despre Utrenie 4 15.06.2007 18:33:24