Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2008, 21:25:18
IlIegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acest topic este o consecinta a topicului Despre pacat, dar deoarece discutiile au deviat foarte mult in acel topic , am hotarat sa incep altul.

Sunt de acord ca asa cum scria Traditie, pacatele ajung sa-ti intunece mintea, vointa, toata existenta.
Scopul meu este sa-mi eliberez mintea de ganduri negative, sa-mi cresc tonusul general si toate astea pentru a avea o mai mare productivitate in activitatea pe care o desfasor.

Si nu pentru a ajunge in Rai, sau a trai vesnic, sau sa ajung in sanul lui Dumnezeu. Nu-mi pasa daca toate acestea exista, nu le neg, dar nici nu imi pun probleme existentiale legate de acestea.

Eu vreau doar sa ma purific pentru ca nu mai suport atatea interferente negative pe care singura mintea mea le creaza.

Credeti ca religia este singura solutie. Daca da, de ce Dumnezeu nu m-ar ajuta chiar si asa stiind ca nu-mi pasa daca El exista sau nu. Important este ca eu vreau sa fiu mai bun, e ceva rau in asta ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2008, 21:40:50
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da, Dumnezeu te ajuta, dar ca sa te ajute trebuie sa vrei, iar ca sa vrei trebuie sa poti, si ca sa poti trebuie iar sa te intorci la Dumnezeu pentru a-i cere lui asta prin rugaciune! VEzi ca orice vrei sa faci, tot la Dumnezeu ajungi? Pentru ca El este singurul care ne ajuta in toate cate vrem sa le facem, daca sunt spre zidirea sufletului nostru! :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2008, 21:44:11
IlIegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Da, Dumnezeu te ajuta, dar ca sa te ajute trebuie sa vrei, iar ca sa vrei trebuie sa poti, si ca sa poti trebuie iar sa te intorci la Dumnezeu pentru a-i cere lui asta prin rugaciune! VEzi ca orice vrei sa faci, tot la Dumnezeu ajungi? Pentru ca El este singurul care ne ajuta in toate cate vrem sa le facem, daca sunt spre zidirea sufletului nostru! :)
Pai atunci o sa trebuiasca sa-l pacalesc pe D-zeu. Iata de ce: dupa cum am spus nu-mi pasa daca exista Rai sau nu, singurul lucru de care imi pasa e sa fiu apt (in scopul pe care l-am spus). Stiind ca asta e singura cale, o sa cer ajutor de la El, dar nu pentru ceea ce promite El, viata vesnica, etc, ci pentru un scop mult mai marunt si mai pamantean.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.02.2008, 22:21:28
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Si cu atat mai mult nu te va ajuta El pe tine, atunci cand ii ceri lucruri care nu iti sunt de folos, pentru ca daca ar face-o, asta ar insemna ca chiar El te ajuta sa ramai indiferent, fara sa schimbi nimic in viata ta. In alta ordine de idei, Dumnezeu nu te ajuta ca sa iti faca tie in ciuda, ci ca sa te faca sa ceri mai intai cele duhovnicesti spre binele tau, si dupa aceea iti va da si binecuvantari lumesti, adica strictul necesar.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.02.2008, 22:28:17
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

eu nu cred ca poti sa scapi de pacatele trecute, remuscarile te vor urmari toata viata, eventual poti sa incerci sa nu le mai faci
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.02.2008, 15:43:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IlIegh
Credeti ca religia este singura solutie. Daca da, de ce Dumnezeu nu m-ar ajuta chiar si asa stiind ca nu-mi pasa daca El exista sau nu. Important este ca eu vreau sa fiu mai bun, e ceva rau in asta ?
Nu e nimic rau in faptul ca vrei sa devii bun, dar vezi sa nu devii ego-centrist si machiavelic.

Credinta este un liman si daca vreodata o vei descoperi vei intelege de ce.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.02.2008, 18:35:13
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

IlIegh:Eu vreau doar sa ma purific pentru ca nu mai suport atatea interferente negative pe care singura mintea mea le creaza.

Aceste interferente negative vin de undeva.
Parerea mea e ca mai intai trebuie sa te dumiresti de ce anume vrei sa te purifici; adica de unde vine aceasta impuritate. Noi crestinii stim ca vin de la diavolul. Daca tu nu crezi in Dumnezeu, in rai, in iad, deci practic nu stii mai nimic despre religie, nu ai nici posibilitatea de a sti ce e cu tine, cum ai ajuns asa si ce e de facut.
Acest lucru l-am inteles din faptul ca vrei sa-L pacalesti pe Dumnezeu. Atunci iti sugerez sa-ti lamuresti ideea de Dumnezeu, ca am impresia ca Il confunzi cu o cantitate neglijabila, pe care poti s-o fentezi, dupa cum iti trece tie prin minte.
Iarta-ma ca am fost atat de directa, dar nu degeaba scriem Dumnezeu cu D mare!
Compara-te pe tine cu pamantul, cu cerul, cu universul si vezi cam ce insemni tu in raport cu ele, care sunt facute de Dumnezeu. Cum crezi ca te-ai putea ascunde de Dumnezeu, care iti cunoaste fiecare fir de par din cap?
Dar poti sa-L rogi sa te ajute sa te purifici si te va ajuta, caci e un Dumnezeu al Adevarului si al Dragostei. Si din dragoste te va ajuta.
Numai ai grija, sa nu-L confunzi cu fostul ingerul de lumina cazut, Satana, care vrea si el sa "ajute" oamenii , pierzandu-i. Acesta din urma nu-ti va cere credinta, dar iti va lua sufletul. E mare pericol. Ai grija!

Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.02.2008, 22:14:32
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IlIegh
(...)Nu-mi pasa daca toate acestea exista, nu le neg, dar nici nu imi pun probleme existentiale legate de acestea(...)
Trebuie sa recunosti ca daca Dumnezeu exista, e de multe miliarde de ori mai intelept decit ne putem noi imagina. Ca si cum ai compara inteligenta unui om cu a unui animal, si asta e putin spus.

Intrebari de genul "de ce nu face Dumnezeu asa sau altfel" nu prea cred ca isi au rostul, Dumnezeu e infinit mai destept ca noi si cred ca multe lucruri, chiar daca ni le-ar explica, noi nu le-am putea intelege.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.02.2008, 14:52:27
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Cum sa scapi de pacat? Gandindeste-te ca in urmatoarele 5 min vei muri.:rolleyes:
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.02.2008, 15:34:58
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IlIegh
...Scopul meu este sa-mi eliberez mintea de ganduri negative, sa-mi cresc tonusul general si toate astea pentru a avea o mai mare productivitate in activitatea pe care o desfasor.

Si nu pentru a ajunge in Rai, sau a trai vesnic, sau sa ajung in sanul lui Dumnezeu. Nu-mi pasa daca toate acestea exista, nu le neg, dar nici nu imi pun probleme existentiale legate de acestea.

Eu vreau doar sa ma purific pentru ca nu mai suport atatea interferente negative pe care singura mintea mea le creaza.

Credeti ca religia este singura solutie. Daca da, de ce Dumnezeu nu m-ar ajuta chiar si asa stiind ca nu-mi pasa daca El exista sau nu. Important este ca eu vreau sa fiu mai bun, e ceva rau in asta ?
Tu incepi prin a pune voia ta inainte de a o pune pe a Domnului. Crezi ca esti indreptatit, daca nu faci si tu ceea ce spune doctorul ? Tu spui asa: vreau sa scap de cancer, dar ca sa traiesc si fara sa ma duc la doctor sau sa incerc sa ma tin de tratamentul pe care mi-l prescrie. Pai nu merge asa. Asa este si in credinta noastra. Cum sa vreau sa scap de gandurile negre daca nu e suficient numai sa vreau. Pai de ce ? Fiindca numai daca particip, conlucrez, ascult si fac, atunci si numai atunci pot scapa de gandurile negre, de pacat, de amintirea lui, astfel incat sa-mi dauneze.(aici ma refer la amintirea pacatului) E ca si cum ai zice vreau sa am 50 de ani asa deodata. Cred ca glumesti. Documenteaza-te mai intai, cunoaste, invata, intra in sanul Bisericii, apoi vei stii. Stiind, icearca sa iubesti si iubind apoi cere si ti se va da. Toate acestea insa nu se infaptuiesc fara Credinta. Citeste mata daca vrei pe site ca a aparut ceva interesant: "Vointa de a fi vindecat."
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre pacat... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:19:25
despre pacat Karmen Generalitati 74 14.11.2008 00:25:42
despre pacat Karmen Generalitati 21 31.01.2008 10:10:34
despre pacat Karmen Generalitati 12 30.01.2008 19:07:31