Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.11.2008, 09:03:17
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Postul Craciunului

Va doresc un post cu bucurie. Maicuta Domnului sa va umple inimile si casutele cu daruri si haruri duhovnicesti. Va rog sa ma iertati daca am gresit cuiva cu ceva si Domnul sa va ierte.
jenica
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.11.2008, 23:29:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Va doresc un post cu bucurie. Maicuta Domnului sa va umple inimile si casutele cu daruri si haruri duhovnicesti. Va rog sa ma iertati daca am gresit cuiva cu ceva si Domnul sa va ierte.
jenica
Sa ne ajute Dumnezeu ca acest post sa ne fie cu folos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.11.2008, 00:49:42
irina1f irina1f is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2008
Mesaje: 23
Implicit

Vreau si eu sa tin tot postul. Am mai avut incercari, dar am cedat pacatului de fiecare data si le-am intrerupt la un anumit interval de timp. Ce pot sa fac ca sa nu mai am ispite si sa pot tine postul asa cum trebuie ? Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.11.2008, 14:46:13
ruxioa ruxioa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2008
Mesaje: 1
Implicit

Buna ziua,

Ma poate lamuri si pe mine cineva va rog frumos daca atunci cand se spune "Postim de carne, ouă si brânză. Lunea, Miercurea si Vinerea mâncăm bucate fără unsoare (ulei) si fără vin. Martea si Joia se dezleagă la untdelemn si vin." - inseamna ca nu avem voie Luni, Miercuri si Vineri nici ulei vegetal (de floarea soarelui/masline..)?

Va multumsc si numai bine
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.11.2008, 15:16:34
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Smile

eu tin fara carne si lapte miercuri si vineri...ultimele 2 saptamani tin tot....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.11.2008, 16:41:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ruxi, asa se prevede in randuielile bisericesti, ca miercuri si vineri sa nu mancam cu ulei. Dar fiecare tine postul dupa puterea sa de nevointa. De ne vom ruga si vom iubi mai mult, vom avea mai multa putere pentru acest post. Nu trebuie sa exageram in privinta alimentatiei. Adica sa ajungem sa ne intereseze doar ea. Sunt si alte cai in post prin care putem da nastere unui om nou in ganduri, cuvinte, acte.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.11.2008, 19:25:46
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânie și al grăirii în deșert nu mi-l da mie. Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-mi mie, slugii Tale! [/SIZE][SIZE=4]Așa, Doamne, Împărate, dăruiește-mi ca să-mi văd greșelile mele și să nu osândesc pe fratele meu, că binecuvântat ești în vecii vecilor. Amin. [/SIZE]

[SIZE=3]am scris aceasta rugaciune ca sa ne aduca aminte ca ea nu se aplica numai in Postul Mare ci si in tot restul Perioadelor Anului Bisericesc, adica zilnic! Daca am cugeta mai des la acestea, am pacatui cu greu... poate deloc!!! Sa fim binecuvantati!!![/SIZE]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.11.2008, 02:41:13
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Si eu as dori sa imi cer iertare tuturor membrilor acestui forum, carora le-am adresat cuvinte taioase sau jignitoare... unele recunosc ca au fost facute cu buna stiinta altele fara voia mea.... oricum.. ptr toate, IERTARE!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.11.2008, 21:41:14
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Wink

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
eu tin fara carne si lapte miercuri si vineri...ultimele 2 saptamani tin tot....
nici un post nu e valabil daca nu il tii 40 zile ,ala nu e post.Dar poti sa postesti macar ca cei bolnavi ,adica sa maninci de 3 ori pe zi mincare de post cu sau fara ulei .Asta e postul pt cei bolnavi ,scrie GH.BBUT in cartea POSTUL SI MINCARURILE DE POST [ed.pelerinul riman].POSTUL NORMAL ESTE DE 40 ZILE CU MASA DUPA ORA 15 ,DE POST ZINLIC ,IAR CINE POATE MIERCUREA SI VINERE POST MAI ASPRU ,DUPA PUTERILE FIECARUIA .Dar dc se cedeaza ,tot mincaruri de post sa folosim!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.11.2008, 23:15:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
eu tin fara carne si lapte miercuri si vineri...ultimele 2 saptamani tin tot....
Dragul meu, tu sti foarte bine cum ar fi corect, dar nu vreau sa-ti fac morala, sau sa-ti dau indicatii in acest sens, pentru ca nici eu si poate nici altii, nu am fost vrednici in privinta asta de la inceput. Dam citate, sfaturi mai mereu, dar de fiecar depinde cand merge pe calea cea dreapta. Sofia a aratat foarte bine, ce si cum, dar tu esti cel ce decizi, o decizie nefortata, venita ca o "teroare"asupra ta, pentru ca altfel mai rau faci, ci sa fie o decizie venita de la sine, din launtrul tau, nu pentru fala ci pentru sufletul si constinta ta. Credinta, pace si multa intelepciune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 02:44:18
Postul Craciunului Anca-Miha Postul 305 22.11.2014 00:09:46
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 13:38:53
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 01:51:14