Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.05.2011, 14:52:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rafaela Vezi mesajul
Aceiasi intrebare i-am dat-o si Duhovnicului meu va redau mai jos raspunsul Dlui

Referitor la botez este de absolută necesitate cercetarea Sfintelor Canoane ale Bisericii Ortodoxe, pentru a primi un răspuns clar.
"De va naște femeia, și pruncul este în primejdie (de moarte), după trei sau cinci zile, să se boteze acel prunc, dar se cuvine ca altă femeie botezată și curată să-l alăpteze; iar mama lui nici să nu intre în dormitorul, unde este pruncul, și în general, nici să nu se atingă de el, până ce nu se va curați după patruzeci de zile și va primi de la preot rugăciunea" Canonul Sf. Nichifor 38.
Ce deducem din acest canon?


Deducem ca este invechit si nerealist si nu se practica nicaieri cred in Biserica Ortodoxa.
Asa cum au spus si altii, o mama care nu alapteaza 40 zile sunt putine sanse sa o mai faca pe urma.

Nu stiu daca macar in Vechiul Testament, de unde s-a preluat moda curatiei/necuratiei care cred ca era mai degraba de ordin fizic in contextul cunostintelor medicale de atunci, nu cred ca era interdictia ca mama sa-si alapteze copilul 40 zile.

Citat:
6. Mai mult ca atât, Biserica interzice prin Sfintele Canoane ca la botez să participe soț și soție. De ce? Pentru că ei devin cumătri între ei, părinți spirituali ai aceluiași copil, cu alte cuvinte, frate și soră. Canonul zice despre preoți: "De nu va fi alt preot, singur, preotul sa-și boteze pruncul său, iar el, sa-l boteze cu alt primitor (naș). Iar el, de va fi primitor (naș) pruncului său, atunci se desparte de femeia sa, adică de mama pruncului, pentru că s-au facut între dinșii cumătri" - Trebnic, 102. Chiar dacă preotul se face primitor al copilului său, el devine un alt grad de rubedenie cu mama copilului, cel spiritual. Tot așa și cei doi părinți, care participă la botez.
7. Așadar, există 2 motive pentru care mama nu are voie să stea în biserică în momentul săvârșirii Botezului, adică necurățenia, sau lipsa de rugăciune, pe care Biserica o săvârșește la sfârșitul botezului și pericolul de a deveni frați duhovnicești cu soțul, prin participarea ambilor la botezului copilului lor.
Citat:
Aici este o intelegere gresita a canonului, care este rupt din context, adica citat doar partial, dar chiar si asa se intelege ca de fapt este interzis ca preotul care-si boteaza propriul copil sa-i fie si nas.

Deci nici o legatura cu participarea parintilor copilului la botez sau vreo interdictie ca sot si sotie sa nu poata fi nasi impreuna pentru un alt copil (decat a lor).

Interesant este ca in caz exceptional copilul poate fi botezat si fara preot, si fara scufundare si chiar fara apa.
Nu se spune nimic de nasi dar cred ca se intelege ca sunt si ei optionali. Acel botez nu se repeta si nici nu cred ca se pune problema ca sa primeasca nasi ulterior.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
stie cineva un copil ce poate fi adoptat? diador Umanitare 97 19.02.2016 16:44:57
Ajutor. Mama se opune casatoriei. Nu poate ierta trecutul sotului meu ioanacluj Nunta 270 27.02.2013 10:12:37
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
Mama Carmen FUNIERU Calugarul 7 01.02.2011 21:01:08
o mama ... cristiana21 Generalitati 23 01.11.2010 11:38:43