Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.06.2009, 22:22:50
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevarul e ca n-am timp de pierdut cu discutii sterile toata ziua pe forumuri; unii mai au si altceva de facut decat sa comenteze la nesfarsit pe net si sa intoarca subiectele pe toate fetele in lipsa unei ocupatii utile - respectiv au o sesiune de examene pe care trebuie sa o treaca cu bine, ca apoi sa intre si in examenul de licenta - si dupa, sa-si gaseasca un job (ca sa folosesc un cuvant bineplacut urechilor cosmopolitilor de aici din Romania si de aiurea) potrivit pregatirii - asta inseamna ca n-am timp toata ziua sa stau pe net si sa ma contrez cu voi.
Iar daca v-ati ales sa luati si "ceva bun" din ecumenism, e problema voastra ca dupa aceea aceasta cale, pavata dupa voi, cu multe bune intentii, sa duca catre undeva unde nu va asteptati: spre gheena osandei vesnice a sufletelor voastre, unde stapanesc Lucifer & Co.
In rest, no comment, nu-mi voi mai da cu parerea asupra a ceea ce faceti si ganditi, voi, adevaratii stilisti [caci VOI ATI CREAT UN STIL - STILUL NOU PRIN VREDNICUL DE OSANDA VESNICA MELETIE METAXAKIS in mai 1923 la conferinta interortodoxa de la Constantinopol, cel vechi se tinea din timpurile strabunilor nostri], de fapt neo-stilisti, sunteti albi, majori si vaccinati - deci puteti gandi si fara ajutorul altora ce anume trebuie sa faceti ca sa va mantuiti sufletele.
Dar, ca idee: consultati si situl personal al teologului Danion Vasile, ca sa vedeti si voi ce argumente aduce impotriva calendarului gregorian tinut astazi in BOR - desi, culmea, Danion este chiar membru al BOR, adresa sitului:

www.danionvasile.ro

Lectura placuta!!!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.06.2009, 22:47:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mie mi se pare o nebunie sa raspandesti zvonuri nefondate despre ierarhii Bisericii, mai ales daca ai pretentia ca te numesti ortodox.

Si culmea tupeului, sa inviti pe altii sa demonstreze ca nu sunt adevarate.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.06.2009, 22:50:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Adevarul e ca n-am timp de pierdut cu discutii sterile toata ziua pe forumuri; unii mai au si altceva de facut decat sa comenteze la nesfarsit pe net si sa intoarca subiectele pe toate fetele in lipsa unei ocupatii utile - respectiv au o sesiune de examene pe care trebuie sa o treaca cu bine, ca apoi sa intre si in examenul de licenta - si dupa, sa-si gaseasca un job (ca sa folosesc un cuvant bineplacut urechilor cosmopolitilor de aici din Romania si de aiurea) potrivit pregatirii - asta inseamna ca n-am timp toata ziua sa stau pe net si sa ma contrez cu voi.
Iar daca v-ati ales sa luati si "ceva bun" din ecumenism, e problema voastra ca dupa aceea aceasta cale, pavata dupa voi, cu multe bune intentii, sa duca catre undeva unde nu va asteptati: spre gheena osandei vesnice a sufletelor voastre, unde stapanesc Lucifer & Co.
In rest, no comment, nu-mi voi mai da cu parerea asupra a ceea ce faceti si ganditi, voi, adevaratii stilisti [caci VOI ATI CREAT UN STIL - STILUL NOU PRIN VREDNICUL DE OSANDA VESNICA MELETIE METAXAKIS in mai 1923 la conferinta interortodoxa de la Constantinopol, cel vechi se tinea din timpurile strabunilor nostri], de fapt neo-stilisti, sunteti albi, majori si vaccinati - deci puteti gandi si fara ajutorul altora ce anume trebuie sa faceti ca sa va mantuiti sufletele.
Dar, ca idee: consultati si situl personal al teologului Danion Vasile, ca sa vedeti si voi ce argumente aduce impotriva calendarului gregorian tinut astazi in BOR - desi, culmea, Danion este chiar membru al BOR, adresa sitului:

www.danionvasile.ro

Lectura placuta!!!

Am inteles, BOSV is aia buni, BOR aia apostati, nimic nou, problema cu tine e ca in momentul in care ai fost invitat sa-ti justifici afirmatiile ai dat bir cu fugitii, ca deh, nu mai ai timp, tot ce stii este sa dai c/p din manualul de instructiuni, ma intreb daca te-ai obosit vreodata sa analizezi validitatea informatiilor prezentate acolo.

Cat despre domnul Danion, lumea il cunoaste deja ca pe un cal breaz, devierile dumnealui si atitudinile anti-ortodoxe in numele ortodoxiei sunt deja notorii, nu este un reper pentru nimeni decat cei care subscriu actiunilor dumnealui.
Si din fericire, nu sunt prea multi.

Daca ati crezut ca prin el faceti mare branza, va inselati amarnic.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.06.2009, 02:12:33
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

va rog inca o data, nu pervertiti sensul topicului.
exista multe alte subiecte in care va puteti exprima parerea cu privire la o anumita Biserica / persoana.

Citat:
Bartolomeu Anania, mason? Asta n-o cred! Nu poti sluji si lui Dumnezeu si lui mamona.
este foarte adevarat ce spui. insa (!) slujitorii mamonei s-au infiltrat printre slujitorii lui Dumnezeu ajungand chiar sa ocupe pozitii importante in ierarhia Bisericii. acest lucru este stiut de multi, dar comentat pe la spate, pe la colturi si din cauza asta este posibil ca cei de peste hotare sa nu aiba niciun habar despre asta.
unii au fost din start de partea mamonei, iar altii s-au lasat momiti pe parcurs. avantajele masoneriei sunt foarte multe si foarte ispititoare.

mitropolitul Bartolomeu Anania are ordine masonice (Ordinul Sfantului Mormant, Ordinul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel etc).
masoneria asta... spun ei... este crestina. dar, vorba cuiva, parca ne-ar spune satanism crestin...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.06.2009, 02:52:01
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am inteles, BOSV is aia buni, BOR aia apostati, nimic nou, problema cu tine e ca in momentul in care ai fost invitat sa-ti justifici afirmatiile ai dat bir cu fugitii, ca deh, nu mai ai timp, tot ce stii este sa dai c/p din manualul de instructiuni, ma intreb daca te-ai obosit vreodata sa analizezi validitatea informatiilor prezentate acolo.

Cat despre domnul Danion, lumea il cunoaste deja ca pe un cal breaz, devierile dumnealui si atitudinile anti-ortodoxe in numele ortodoxiei sunt deja notorii, nu este un reper pentru nimeni decat cei care subscriu actiunilor dumnealui.
Si din fericire, nu sunt prea multi.

Daca ati crezut ca prin el faceti mare branza, va inselati amarnic.
Ba el a facut si face mare branza, oricine ce-ar zice!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.06.2009, 02:55:52
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moro.d Vezi mesajul


mitropolitul Bartolomeu Anania are ordine masonice (Ordinul Sfantului Mormant, Ordinul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel etc).
Banuiesc ca aveti surse serioase.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.06.2009, 09:04:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moro.d Vezi mesajul
este foarte adevarat ce spui. insa (!) slujitorii mamonei s-au infiltrat printre slujitorii lui Dumnezeu ajungand chiar sa ocupe pozitii importante in ierarhia Bisericii. acest lucru este stiut de multi, dar comentat pe la spate, pe la colturi si din cauza asta este posibil ca cei de peste hotare sa nu aiba niciun habar despre asta.
unii au fost din start de partea mamonei, iar altii s-au lasat momiti pe parcurs. avantajele masoneriei sunt foarte multe si foarte ispititoare.
Serios? "stiu"? Dar cum deosebesti o minte bolnava care si ea crede ca "stie" de una sanatoasa?
Verifici daca ceea ce sustine ca "stie" este adevarat.

Citat:
mitropolitul Bartolomeu Anania are ordine masonice (Ordinul Sfantului Mormant, Ordinul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel etc).
masoneria asta... spun ei... este crestina. dar, vorba cuiva, parca ne-ar spune satanism crestin...
As vrea sa vad si eu o dovada verificabila a celor afirmate de tine mai sus.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.06.2009, 09:05:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Ba el a facut si face mare branza, oricine ce-ar zice!
Da, dar branza aia cam miroase, si nu a oaie ci a lup.
Pentru cine are nas.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.06.2009, 09:59:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie imi place cum unii ii apara pe masoni si-i scot basma curata, in rand cu sfintii, daca se poate.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.06.2009, 10:29:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Mie imi place cum unii ii apara pe masoni si-i scot basma curata, in rand cu sfintii, daca se poate.
As vrea sa vad si eu cine si pe ce mason a aparat.
Poti da exemple?
Sau doar iti place sa arunci cu vorbe in vant, caz in care data viitoare la spovedanie..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am revenit cu un nou subiect patricia2006 Rugaciuni 15 12.06.2012 16:41:20
Gandire intunecata aldea-daniela Generalitati 34 28.07.2011 12:42:32
Va rog sa-mi recomandati filme cu subiect religios pacatoasa Generalitati 20 26.09.2008 15:23:59
Noul subiect OTV mihai07 Generalitati 20 28.08.2008 13:04:45
O provocare la gandire... Alexandr_Bazil Generalitati 149 23.05.2007 13:45:58