Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.06.2009, 01:19:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Daca am aflat ca IPS Anania a primit de la patriarhul Ierusalimului Ordinul Sfantului Mormant pai nu in fiecare an la rugaciunea patriarhului Ierusalimului coboara Domnul nostru Iisus Hristos Sfanta Lumina?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 03.06.2009, 09:14:02
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai soro moro.d Fratia Sfantului Mormant nu e o asociatie secreta si e crestin ortodoxa.
Nu are legatura cu masoneria crestina cum e ceea de ai dat fratia ta linkul acolo.
Si Sfantul Ioan Iacob Hozevitul a facut parte din aceasta fratie - Fratia Sfantului Mormant.


Dupa cate stiu toate Bisericile Ortodoxe cinstesc pe Sfintii Imparati Constantin si Elena.
Si mai mult ca si Sfantul Atanasie cel Mare,Sfantul Spiridon al Trimitundei,Sfantul Nicolae mari facatori de minuni au cinstit pe Sfintii Imparati.
Si doar exista moastele Sfintilor Imparati.
Eu observa ca ii zice "ordinul Sfantului Mormant" nu ii zice "Fratia Sfantului Mormant".
Sa se citeze tot nu pe bucati:
"
Intr-un Conclav sunt invitati si acceptati drept candidati la admitere doar Masonii Arcului Regal. Inainte de admiterea in Ordin, candidatul reconfirma Credinta Crestina in Sfanta Treime (Un Dumnezeu in trei persoane). In cadrul Conclavului, se investesc cavaleri in ordinele urmatoare: - Ordinul Masonic Crestin si Militar Crucea Rosie a lui Constantin
- Ordinele Integrate al Sfântului Mormânt si al Sfântului Ioan Evanghelistul
1. Ordinul Masonic Crestin si Militar Crucea Rosie a lui Constantin Dupa traditie, Ordinul a fost fondat de imparatul roman Constantin cel Mare, dupa batalia de la Saxa Rubra, in anul 312 A.D., batalie in care l-a invins definitiv pe rivalul sau Maxentius. Ordinul a fost fondat pentru a comemora miracolul Divin care a provocat Convertirea Imparatului la Credinta Crestina si pentru a recompensa vitejia si fermitatea unora dintre soldatii sai. Ordinul nu este numai unul dintre cele mai vechi structuri ale Cavaleriei Crestine, ci este si unul dintre cele mai onorabile.Coloana de Lumina aparuta pe cer sub forma de Cruce cu inscriptia I.H.S.V (In Hoc Signo Vinces – Sub Acest Semn Vei Invinge) si victoria in batalia finala care consfinteste convertirea la Credinta Crestina l-au determinat pe Imparat sa infiinteze primul Conclav al Cavalerilor Ordinului care devine si garda personala a Sa, ca Suveran. Mai mult decît atît Imparatul Constantin ordona ca Sfintele Scripturi sa fie păzite cu sfintenie și citite in mod curent in toate bisericile.Ceremonia de inarmare a candidatului cu esarfa rosie, bijuterie si sabie in acest Ordin simbolizeaza lupta spiritului impotriva păcatului.
2. Ordinul Sfântului Mormânt si Ordinul Sfântului Ioan Evanghelistul
Ordinul Cavalerilor Sfântului Mormânt al Domnului nostru si Salvatorului Iisus Hristos este creat de Imparateasa Elena (devenita mai tarziu Sfanta Elena), consoarta Imparatului CONSTANTIN si mama lui Constantin cel Mare in anul 329 dupa Hristos,in urma calatoriei pe Pamantul Sfant in cautarea crucii Mantuitorului nostru. Atingerea adevaratei cruci care purtase corpul terestru al Mielului lui Dumnezeu de catre femeia bolnava de mult timp si insanatosirea ei ca prin minune i-a determinat pe Sfanta Elena si Constantin, ca pe locul unde au fost descoperite cele 3 cruci, sa ridice o biserica de 100 m lungime si 60 m latime,din care o parte reprezenta mormantul cu momentul crucificarii. Primul șef al Ordinului Cavalerilor Sf. Mormant, ales in sanul fraternitatii Crucii Rosii, a fost Patriarhul Orasului Sfant. Cavalerii ingenunchind pe Mormantul Sfant se angajau printr-un juramant solemn sa pazeasca Sf. Mormant, sa-i protejeze pe pelerini si sa inlature atacurile tuturor necredinciosilor si ale dusmanilor crucilor lui Hristos.Descoperirea unei copii a manuscrisului Evangheliei dupa Ioan in timpul reconstructiei unui templu de catre Imparatul Iulian pe ruinele templului lui Herod,in care manuscris, chiar la inceput scrie “La inceput a fost Cuvantul si Cuvantul era aproape de Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu“, aseaza in intelepciunea cavalerilor trudirori la reconstructia templului că toate aceste miracole sunt vointa divina a lui Dumnezeu si că El este Creatorul tuturor lucrurilor pe pamant iar templul la care s-a facut referire, simbolic,nu dispare niciodata. In sens simbolic acestia sunt Cavalerii Sfantului Ordin al Cavalerilor Sf. Ioan Evanghelistul. Toti fratii masoni care admit că nu mai exista templu pentru că lumina lui Dumnezeu straluceste peste tot si pentru că pamantul a devenit casa sfantă a Intelepciunii, sunt indreptatiti să devina candidati la admitere in Ordinele Integrate al Sf. Mormant si Sf. Ioan Evanghelistul. Aici se descoperă semnele, cuvintele, dovezile si simbolurile cu care se pot proteja de impostori si intrusi."

Da acestea sunt ordine cavaleresti crestine catolice dupa cate mi se pare mie.
Daca nu ai observat in Fratia Sfantului Mormant nu sunt niciun fel de cavaleri ci doar calugari,diaconi,preoti,si arhierei.
Acolo zice:
"Ordinul Sfantului Mormant al Patriarhiei Ierusalimului" a fost atribuit lui IPS Anania iar pe acel site zice de "Ordinul Cavalerilor Sfântului Mormânt".
Eu cred ca e vorba de doua ordine diferite.

Pentru ca la cel mentionat in linkul dat de fratia ta nu pomeneste ca acest ordin ar tine in prezent de patriarhia Ierusalimului.
[COLOR=black]Mai frate Mihaile, arata la toata lumea scris negru pe alb unde se pomeneste in Dogmatica sau in Sfintele Canoane de necesitatea existentei Ordinelor cavaleresti sau Fratiilor in Biserica Ortodoxa, asta vreau sa raspunzi la toata omenirea!!![/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black] Lasa tu abureala clasica ca asa-numitele ordine/fratii ortodoxe sunt curate ca lacrima fara influente oculte asupra lor [insasi originea ordinelor religioase este eretica - mai precis catolica!].[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Ordinul Ioanitilor sau al Cavalerilor Sfantului Ioan de Ierusalim este acelasi cu Ordinul Cavalerilor de Malta si-i binecunoscut ca si ordin masonic.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Asa ca ce mare lucru ca Ordinul Cavalerilor Sfantului Mormant sa nu aiba origini ocultate de aceeasi masonerie?[/COLOR]
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.06.2009, 14:02:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai mai frate Razvan dar Fratia Sfantului Mormant nu e ordin cavaleresc.
Eu tocmai asta ziceam ca Fratia Sfantului Mormant e altceva decat Ordinul Cavalerilor Sfantului Mormant.
Vezi fratia ta scris acolo ca zice ca seful "Ordinului Cavalerilor Sfantului Mormant" e patriarhul Ierusalimului?
Sau pomeneste acolo ceva de patriarhul Ierusalimului?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.06.2009, 14:40:15
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai frate Mihail, am dat un exemplu cu acel ordin...doar.
Dar despre Fratii si Ordine Cavaleresti unde se scrie in Dogmatica si in Sfintele Canoane ca ar fi necesare Ortodoxiei, mai ales ca originea lor este una eretica, catolica? Daca totusi se scrie, atunci posteaza aici pe forum acel citat si sursa din care provine si nu te mai preface ca ploua...
Iar daca nu gasesti astfel de citate, e cel putin suspect/dubios ca oricare cleric, cu atat mai mult ortodox, sa faca parte din nu stiu ce fratie, cand se cunoaste bine ca in spatele oricarei fratii sta cine sta...Caci nimic nu-i facut fara vreun rost anume in lumea aceasta. Totul are un scop, inclusiv aceste Fratii si Ordine Cavaleresti, ocultate de masonerie, de care Dogmatica si Sfintele Canoane nu pomenesc absolut nimic
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.06.2009, 18:06:28
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

dupa cunostintele mele, ordinele sunt masonice. ca nu apartin unei organizatii, ci alteia... e partea a doua.
cred ca va dati si voi seama cat de confuze sunt ordinele astea.
personal n-am auzit niciodata care ar fi rostul lor, nici nu gasesc explicatii pe undeva si, mai ales, daca sunt in regula din punct de vedere al invataturii ortodoxe, al canonicitatii...
sa dai niste distinctii unor prelati ca niste premii intr-un concurs, mi se pare josnic atat pt cel care da, cat si pt cel care primeste. daca motivatia este una serioasa si profund ortodoxa, atunci e altceva, insa n-am aflat-o nici pana azi.

de acum deja dam in pareri si interpretari personale si nu cred ca are rost sa ne convingem unul pe altul din moment ce niciunul nu prezinta credibilitate neavand informatii suficiente si sigure.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 03.06.2009, 18:08:18
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

cine de pe forum frecventeaza manastirea Petru Voda?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 03.06.2009, 23:38:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Si ce daca IPS Anania a primit ordinul Sfantului Mormant ala e ordin crestin ortodox si nu il primeste oricine ci numai cei preabineplacuti lui Dumnezeu.
Ca daca patriarhul Ierusalimului nu ar fi bineplacut lui Dumnezeu oare ar mai fi pogorand Domnul nostru Iisus Hristos Sfanta Lumina la rugaciunea sa?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 03.06.2009, 23:57:30
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moro.d Vezi mesajul
cine de pe forum frecventeaza manastirea Petru Voda?
Iarta-ma, dar de ce intrebi?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 04.06.2009, 00:54:38
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

--Sa-i acuzi pe niste oameni trecuti fara concesii prin iadul inchisorilor comuniste pentru apararea in primul rand a dreptei credinte,apoi a valorilor morale si libertatii neamului,de legaturi cu masoneria(dusmanul declarat al ortodoxiei) arata in cel mai bun caz naivitate.
-Lasand deoparte daca sunt sau nu impotriva microcip.,acesti ierarhi ai bisericii(pr.A.Papacioc,IPS.B.Anania,pr.Iustin Parvu s.a)sunt cunoscuti si ca oameni de cultura,de prisos sa mai spunem cu o conduita morala si profesionala ireprosabila,deci opinia lor merita cu siguranta studiata.
-Din carti precum:''Intoarcerea la Hristos''-Ioan Ianolide,''Marturisiri din mlastina disperarii''-Dumitru Bordeianu,''Valeriu Gafencu-Sfantul inchisorilor'',putem afla cam ce-au facut comunistii condusi din umbra de masonerie si cine au fost acei care i s-au opus de multe ori cu pretul vietii.Tineri romani s-au jertfit in lupta impotriva comunismului antihristic,cu nadejdea ca viitoarele generatii de tineri vor cunoaste adevarul si vor intelege jertfa lor,iar noi incercam sa-i discreditam si sa-i denigram pe acesti ultimi supravetuitori, marturisitori ai adevarului.
-Este deja vizibil ca lupta impotriva adevarului si a celor ce-l marturisesc este dusa de multe ori cu buna stiinta aproape pe fata prin toate mijloacele mediatice.
-Cred ca ar trebui sa urmarim mai atent scopul unui topic si folosul duhovnicesc al raspusurilor,precum si intentiile initiatorului.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 04.06.2009, 00:56:30
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Si ce daca IPS Anania a primit ordinul Sfantului Mormant ala e ordin crestin ortodox si nu il primeste oricine ci numai cei preabineplacuti lui Dumnezeu.
Ca daca patriarhul Ierusalimului nu ar fi bineplacut lui Dumnezeu oare ar mai fi pogorand Domnul nostru Iisus Hristos Sfanta Lumina la rugaciunea sa?
Repet: Mihaile, Mihaile, placerea ta cea mai mare este sa aburesti lumea atunci cand nu detii niciun argument in favoarea spuselor tale!!! Ca ala-i ordin ortodox preabineplacut nu stiu cui..,.te rog dovedeste ca acel ordin e ortodox si nu-i ocultat deja de masonerie...Si unde se scrie, ma rog, despre fratii si ordine de tot soiul ca ar fi necesare Ortodoxiei? In care manual de dogmatica Ortodoxa? Sau in care Sfinte Canoane. Spune si n-o mai fa pe mutul ala destept crezand ca am sa ma plictisesc de atatea ori de cate voi pune intrebarea. Nu, n-o sa ma plictisesc, ci te voi incolti de fiecare data cu aceeasi intrebare asupra prostiilor pe care le spui si nici nu le poti argumenta despre asa-zise ordine ortodoxe...Stii ca alea sunt niste ordine mai bine-zis luciferice in care popii actuali se inscriu si trag dupa ei si multimea poporului, incat multi din popor vor fi inselati si trasi in focul gheenei de unii popi [de fapt cei mai multi dintre ei] ca acestia!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am revenit cu un nou subiect patricia2006 Rugaciuni 15 12.06.2012 16:41:20
Gandire intunecata aldea-daniela Generalitati 34 28.07.2011 12:42:32
Va rog sa-mi recomandati filme cu subiect religios pacatoasa Generalitati 20 26.09.2008 15:23:59
Noul subiect OTV mihai07 Generalitati 20 28.08.2008 13:04:45
O provocare la gandire... Alexandr_Bazil Generalitati 149 23.05.2007 13:45:58