Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2020, 19:48:08
Robert2021 Robert2021 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2020
Mesaje: 1
Implicit Cununie 2021

Bună seara,

Avem o întrebare legată de Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel și perioada în care nu se săvârșesc nunți în anul 2021. Într-o primă etapă am văzut că postul era planificat exclusiv pe data 28 Iunie 2021 (1 singură zi) și în consecință am planificat nunta pe data 26 Iunie 2021.
Surse: https://www.crestinortodox.ro/calend...anduieli/2021/
http://calendarortodox.net/calendar/...al.php?an=2021

Acum am văzut cu uimire că postul este cuprins între zilele 22-28 Iunie 2021. Ne puteți lămuri în legătură cu acest aspect?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2020, 18:34:04
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit De ce trebuie sa ateptati atat de mult?

Postul Sf Apostoli Petru si Pavel este singurul dintre cele 4 posturi mari care nu are numar de zile fix. Cum in 2021 Pastele este destul de tarziu el nu poate incepe inainte de a praznui Rusaliile. Acest post începe întotdeauna în lunea după Duminică Tuturor Sfinților, prima duminică după Rusalii - Pogorârea Sfântului Duh.

Pe de alta parte ma gandesc la ceva foarte important, 1 an si jumatate este foarte mult cum spunea un preot care il stimez, in atat de mult timp tinerii de pot despartii de nenumarate ori. Ma intreb de ce trebuie sa asteptati atat de mult?? Extraordinar de mult de fapt, daca v-ati casatorii mai iute pe vremea aia ati putea avea deja un copil. Cand m-am casatorit cu sotia mea dupa vreo doua luni am hotarat ca ne casatorim , dupa alte doua ne-am casatorit.
Mi-a povestit cineva anul trecut, ca atunci cand s-au interesat anul trecut pe vremea asta de muzica (era o formatie apreciata din oras) nu aveau decat ptr 2020 liber. Omul a spus ferm: "Eu nu imi fac nunta dupa restaurant sau muzica!" si sau casatorit in 2019.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2020, 18:52:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Pe de alta parte ma gandesc la ceva foarte important, 1 an si jumatate este foarte mult cum spunea un preot care il stimez, in atat de mult timp tinerii de pot despartii de nenumarate ori. Ma intreb de ce trebuie sa asteptati atat de mult??
Poate e și un lucru bun în faptul că tinerii se despart înainte de nuntă, renunță înainte să atragă instituțional și sacramental o responsabilitate foarte mare precum a căsătoriei.

Povestea teologul Danion Vasile că un cuplu proaspăt căsătorit se despărțise la câteva luni de la nuntă.

Dacă ne referim strict la despărțire, poate e mai bine să se petreacă înainte și să nu se ajungă la divorț, notar, pe de altă parte ai dreptate dacă te referi la pericolul păcatului.

E mai complicat un divorț, decât să o iei pe alt drum la timp, fără să faci tam tam cu invitați.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Extraordinar de mult de fapt, daca v-ati casatorii mai iute pe vremea aia ati putea avea deja un copil.
În ziua de azi se întâmplă un fenomen foarte ciudat, unii se căsătoresc abia după ce au primul copil, iar cei mai mulți nu procrează în primul an de căsătorie.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Cand m-am casatorit cu sotia mea dupa vreo doua luni am hotarat ca ne casatorim , dupa alte doua ne-am casatorit.
Mi-a povestit cineva anul trecut, ca atunci cand s-au interesat anul trecut pe vremea asta de muzica (era o formatie apreciata din oras) nu aveau decat ptr 2020 liber. Omul a spus ferm: "Eu nu imi fac nunta dupa restaurant sau muzica!" si sau casatorit in 2019.
Înainte nu conta așa de mult unde te căsătoreai, se făceau cununii și în cămine culturale sau în cantine, acum contează sala și muzica.
Condițiile de trai și nivelul de organizare erau la fel, aproape nimeni în afară de grangurii sus puși nu se diferențiau.

În ziua de azi te poți trezi după nuntă la vorbe din partea invitaților dacă-i chemi la nunți prea low cost, mai ales dacă ei au fost la cote înalte cu nunta lor și evaluează fiecare etapă și element din nuntă în funcție de ce au organizat.

În plus azi românii câștigă cel mai mult din istoria statului român, nici la venituri nu cred că se mai compară veniturile tinerilor proaspăt căsătoriți de acum cu cei dinainte de revoluție, pt că a crescut și vârsta căsătoriei.

Nu mai există termen de comparație între cîștigurile a doi tineri medici sau it-iști exemplu care-și organizează nunta fără să aibă nevoie de ajutor de la părinți, cu ce câștigau acu 30-40 de ani un cuplu de 20 și cva de ani care erau chiar la început de drum.

A mai crescut și oferta pieței de organizare de evenimente.

Treaba asta cu nunțile, invitații și sala e o buimăceală mai mult din Europa de Est, restul parcă nu exagerează în direcția aceasta..
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 01.02.2020 at 18:54:59.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.02.2020, 00:05:22
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Poate e și un lucru bun în faptul că tinerii se despart înainte de nuntă, renunță înainte să atragă instituțional și sacramental o responsabilitate foarte mare precum a căsătoriei.

Povestea teologul Danion Vasile că un cuplu proaspăt căsătorit se despărțise la câteva luni de la nuntă.

Dacă ne referim strict la despărțire, poate e mai bine să se petreacă înainte și să nu se ajungă la divorț, notar, pe de altă parte ai dreptate dacă te referi la pericolul păcatului.

E mai complicat un divorț, decât să o iei pe alt drum la timp, fără să faci tam tam cu invitați.
Societatea asta avansata tehnologic ne-a facut mai "sofisticati". Si asta are un pret lasam lucrurile importante si ne "infigem" la lucruri superficiale. Viata de familie , copii, puse in balanta cu nunta care sa fie bine mediatizata pe facebook,la nu stiu ce restaurante,sau cu cariera , sau cu nu stiu ce case sau masini care poate inca nu le avem, si cum sa avem familie fara ele???...
Se faceau copii in timpul razboiului si au fost bine mersi. Am pus acum cateva zile un link cu un tip care avand toate (materiale)a pierdut pe cei apropiati (mama a murit iar sotia a plecat) si a realizat ca pozitia sociala, lucruri cu gramada, masini etc erau GUNOI. El si inca un prieten au devenit minimalisti, si asta se refera si la un mod de viata si gandire in care sunt mai importanti oamenii ca lucrurile materiale.

Imi aduc aminte cum spunea schiarhimandritul Ioachim Parr in cartea :"CAnd cei doi una" cand il intreaba o femeie ce sa faca ca sa obtina casatoria perfecta si parintele ii spune in primul rand sa devina ea o sotie perfecta.Asta ar fi util daca fiecare tanar care se casatoreste s-ar gandi sa se jertfeasca in primul rand el ptr celalalt.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În ziua de azi se întâmplă un fenomen foarte ciudat, unii se căsătoresc abia după ce au primul copil, iar cei mai mulți nu procrează în primul an de căsătorie.



Înainte nu conta așa de mult unde te căsătoreai, se făceau cununii și în cămine culturale sau în cantine, acum contează sala și muzica.
Condițiile de trai și nivelul de organizare erau la fel, aproape nimeni în afară de grangurii sus puși nu se diferențiau.

În ziua de azi te poți trezi după nuntă la vorbe din partea invitaților dacă-i chemi la nunți prea low cost, mai ales dacă ei au fost la cote înalte cu nunta lor și evaluează fiecare etapă și element din nuntă în funcție de ce au organizat.

În plus azi românii câștigă cel mai mult din istoria statului român, nici la venituri nu cred că se mai compară veniturile tinerilor proaspăt căsătoriți de acum cu cei dinainte de revoluție, pt că a crescut și vârsta căsătoriei.

Nu mai există termen de comparație între cîștigurile a doi tineri medici sau it-iști exemplu care-și organizează nunta fără să aibă nevoie de ajutor de la părinți, cu ce câștigau acu 30-40 de ani un cuplu de 20 și cva de ani care erau chiar la început de drum.

A mai crescut și oferta pieței de organizare de evenimente.

Treaba asta cu nunțile, invitații și sala e o buimăceală mai mult din Europa de Est, restul parcă nu exagerează în direcția aceasta..
Oferta pietei de organizare de eveniment eu zic ca sa dus chiar cam departe cu preturile si totul e prea comercial. Imi povestea cineva care lucreaza in strainatate si a facut nunta aici ca a discutat cu un fost coleg de facultate ptr poze,care se coupa cu asta printre altele, si cand a vazut cat cerea , nu i-a spus direct omului dar ii era pe buze sa ii spuna:" tu stii cat lucru eu ptr banii aia? Si tu ce cheltui nimic." Adica el vroia totul electronic si pozele sa si le faca el deci nu ii trebuia revelator fixator fotografului ca nu vroia pozele pe hartie mirele ca avea unde sa si le faca ieftin in strainatate.

Sunt adeptul simplitatii . Si oameni la nunta chemati chiar cei apropiati, ma rog asta e parerea mea.
Da ai dreptate e mult mai corect cum este in Germania de exemplu unde ii chemi doar pe cei apropiati la nunta. Oricum nu mai e mare castig acum la nunti ca sau lacomit si restaurantele , stiu cazuri cand au ramas cu datorii nu mari dar au ramas.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 02.02.2020 at 00:08:53.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.02.2020, 15:01:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Se faceau copii in timpul razboiului si au fost bine mersi.
M-am gândit și eu la acest argument, în dictaturi, în vremuri de restriște, societatea e mai unită, se șterg barierele dintre clasele sociale pentru că majoritatea sunt săraci și atunci toți își organizează evenimentele și cheltuielile cam în același fel.
Cu cât sporește oferta și finanțele, oamenii se rup unii de alții, devin mai divizați e o chestie pe care o traversează multe societăți.

Psihologic vorbind, omul care face copii în război vrea să biruie moartea pe care o aduce războiul, prin a da viață, deci e explicabil de ce se fac copii atunci.

Cât privește diferențele dintre cheltuielile oamenilor, în dictatura comunistă nunți cu fast făceau doar șefii de partid, restul făceau nuntă mică, pt că oferta era restrânsă, nu aveai ce să alegi.

În dictatura fanariotă nunți exagerate făceau doar boierii, restul oamenilor erau săraci și foarte săraci deci nu-și permiteau, nici măcar târgoveții nu exagerau.

Dictatura nivelează și șterge bariere sociale pt că-i reduce pe mulți la sărăcie, nu că ar fi ceva bun dar încerc să înțeleg un efect al ei.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Oferta pietei de organizare de eveniment eu zic ca sa dus chiar cam departe cu preturile si totul e prea comercial.
Așa este, dar ofertă mare de nunți înseamnă că în acest popor încă este cerere foarte mare, deci cei care cântau prohodul familiei nu prea aveau dreptate.

Se pun prețuri mari că ei trebuie să trăiască un an fiscal din câteva luni muncite, nunțile merg mai slab în lunile de post, surpinzător dar preoții influențează piața nunților prin calendarul cu posturile de peste an.

Asta înseamnă că majoritatea oamenilor care se căsătoresc au o anumită religiozitate pt că altfel s-ar căsători și ar face petreceri în tot anul.

Dacă s-ar căsători ateii ar dudui nunțile și în posturi, ateii nu mai țin nici de partea cu religie, nici de petrecerea de nuntă.

Dacă societatea s-ar ateiza ar da faliment 60%-70% dintre firmele de organizare evenimente, inclusiv botezurile îi ajută să supraviețuiască.

Să prind eu pe vreun nesimțit care lucrează în domeniul organizărilor de evenimente din România că face mișto de nuntă, căsătorie, familie că ăla merită mustrat foarte aspru.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Imi povestea cineva care lucreaza in strainatate si a facut nunta aici ca a discutat cu un fost coleg de facultate ptr poze,care se coupa cu asta printre altele, si cand a vazut cat cerea , nu i-a spus direct omului dar ii era pe buze sa ii spuna:" tu stii cat lucru eu ptr banii aia? Si tu ce cheltui nimic." Adica el vroia totul electronic si pozele sa si le faca el deci nu ii trebuia revelator fixator fotografului ca nu vroia pozele pe hartie mirele ca avea unde sa si le faca ieftin in strainatate.
Ai dreptate, și ca să vezi fază tare mai aștepți și 6 luni sau un an până îți vin pozele de la fotograf, cel puțin atât știu că se aștepta, chiar dacă nu ți le dă imprimate tot aștepți câteva luni.

Dar știi de ce pun unii preț mare ? - Pt a tria clientela când e cerere.
Știi care e rezultatul revers ? Crește și mai mult cererea pt că mulți judecă după preț, preț mare -calitate mare, nu sunt eu de ieftin - și atunci bagă și mai adânc mâna în buzunar deși calitatea poate e aceeași.

O să-ți mai zic despre nunți, una alta ce-am mai aflat și eu că m-am interesat en detail cam ce ar presupune o organizare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 02.02.2020 at 15:05:24.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.02.2020, 21:49:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Sunt adeptul simplitatii . Si oameni la nunta chemati chiar cei apropiati, ma rog asta e parerea mea.
Just ce spui, eu am văzut și nunți cu sub 50 de persoane, dar localul tot era bun.

Există și săli pt 50 de persoane, cât și săli pt peste 150 de invitați, unele ansambluri de evenimente conțin mai multe săli incorporate.

Dacă ai alege un local care arată ca de anii 2000, poate ar merge niște cheltuieli aiurea pe decorare florală și a meselor, așa dacă localul arată bine, din start ai rezolvat și problema decorațiunilor.

Am auzit și de nunți la care nu făcea față generatorul de curent, a căzut clima în plină vară, s-au topit invitații, prăjiturile și tortul, n-a mai mers muzica, a fost o atmosferă mormântală în lipsa luminii, de aceea nu prea e bine la sală să se urmărească chilipiruri.

În altă parte unde mirii au rezolvat să poată aduce de acasă pui de țară într-o anumită limită cât permit normele sanitare pt ca să iasă supa mai bună și pt economie, s-a întâmplat ca bucătarii să le gătească prost un alt fel de mâncare.
Au urmărit alegerea localului în funcție de rezolvarea unui aspect și au dat de altul.

La un alt local, angajații localului au încercat să fure din mâncarea rămasă după nuntă și din energizante și băuturi, s-a certat mirele cu ei, poți pierde mai mult la ieftin.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da ai dreptate e mult mai corect cum este in Germania de exemplu unde ii chemi doar pe cei apropiati la nunta. Oricum nu mai e mare castig acum la nunti ca sau lacomit si restaurantele , stiu cazuri cand au ramas cu datorii nu mari dar au ramas.
Ba da se cam câștigă, depinde de nr de invitați și de profesiile mirilor și eventual ale socrilor care aduc invitați de prin preajma profesiei lor și mai depinde și ce forță financiară au vecinii,.
De obicei cei care lucrează în profesii liberale și sunt sociabili, merg și pe la alte nunți, sunt avantajați când trag linie pt că au și colegi cu dare de mână cât și vecini dacă s-au mutat într-un cartier premium.

Dacă nu vedeam sau nu auzeam de la persoane de încredere, nu credeam nici eu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.02.2020, 22:16:14
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Cand m-am referit la simplitate, nu m-am referit la calitate scazuta a serviciilor sau chilipiruri. M-am referit ca, la un moment dat, unui tanar care l-am enumerat mai sus, cei de la restaurant iau spus ca au si limuzina si daca sunt interesati(de fapt aveau mai multe de diferite lungimi) , el si viitoarea sotie stiau ca au limuzine , dar au spus ca nu ii intereseaza, desi aveau cu ce plati mai multe limuzine nu una. Deci vorbesc de lucruri costisitoare de care nu e nevoie. Sau tatal lui la un moment dat la intrebat ca unii mai fac cu focuri de artificii, el a raspuns simplu:" Ar fi ultimul lucru de care as avea nevoie!" Deci cand ma refer la simplitate nu vorbesc de scaderea calitatii serviciilor, ci de refuzul unor lucruri scumpe si fara rost .
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.02.2020, 22:29:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Deci cand ma refer la simplitate nu vorbesc de scaderea calitatii serviciilor, ci de refuzul unor lucruri scumpe si fara rost .
E corect exemplul tău și cu artificiile care îngreunează inutil costul nunții, cât și cu limuzina.
De asemenea și dronele, porumbei la ieșire și alte lucruri care pot fi desprinse sunt nefolositoare, un om inteligent ar știi ce să aleagă din ofertă și i-ar da bine raportul calitate preț.

Eu ți-am exemplificat de ce ar fi util totuși și restaurantul și de ce unii ar prefera un local la care se găsește cu greu o dată de rezervare, erai oarecum supărat pe treaba cu localul.

Îți scriu ca la un coleg de discuție, nu ca să te cert, chiar îți mulțumesc că mi-ai luat apărarea deși noi ne-am mai contrazis pe forum și poate te-ai supărat, eu te respect și citesc ce scrii când mai postezi povești inspiraționale.

Apropo dacă vrea cineva să se uimească sau să se amuze de ce mai inventează piața de nunți, le recomand o vizită la un târg de nunți, stil cel care se ține Romexpo.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.02.2020, 23:17:26
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Stai linistit nu sunt suparat pe nimeni cu atat mai putin pe tine. Sunt suparat pe necunoasterea asta a mea, cum as vrea sa stiu tot mai mult dar timpul e limitat. Sunt suparat ca nu ma rog cat as vrea, ca sa fiu util celor din jur mai mult.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare