Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #751  
Vechi 19.05.2008, 21:00:52
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

NIMENI NICIODATA DIN BOSV n-a slujit cu altcineva, de alta confesiune! si am motive intemeiate cand spun asta.
nu mai haliti toate barfele... cu oameni ca voi se vand ziare de tot c.........
  #752  
Vechi 19.05.2008, 22:13:03
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Aici fie in necunoastere fie din rea vointa s-a postat ceva eronat.Biserica Finlandei nu este biserica autocefala ci biserica autonoma din componenta Patriarhiei ecumenice.BOR este in comuniune cu Patriarhia ecumenica si ca atare este in comuniune cu toti episccopii Patriarhiei ecumenice care sunt recunoscuti de aceasta.Nu am auzit ca Biserica Finlandei sa sarbatoreasca pastele in mod constant odata cu iudeii.dati-mi documentul oficial doveditor si voi comenta.cu dovada canonica voi sesiza chiar sinodul BOR.Fara dovada legala canonic nu pot lua in seama astfel de afirmatie.cat despre faptul ca unii considera ca unele canoane trebuie schimbate,e dreptul lor sa creada asa, dar pana a fi schimbate acele canoane trebuie respectate.Canoanele pot fi schimbate doar de un nou sinod ecumenic,sau de un sinod panortodox pt cele localnice.E liber sa-si spuna parerea fiecare dar indiferent de parere canoanele trebuie respectate.Iar sinodul BOR nu poate fi schismatic atat timp cat este in comuniune cu toate Bisericile ortodoxe autocefale caci a fi schismatic in seamna a exista o ruptura de comuniune,ceea ce pt Bor este o afirmatie minciunoasa!
Bosv nu poate fi acuzata de ecumenism general ci comuniune cu sinodul eretic calistit!Este o prostie sa acuzi BOSV de slujire cu biserica catolica(romano-papala)
  #753  
Vechi 19.05.2008, 22:56:36
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai de ce spuneti dumneavoastra ca bis finlandei ar trebui sa faca pastele " in mod constant " odata cu iudeii pentru a fi schismatica ? este de ajuns ca face acest lucru cand se nimereste sa coincida si prin asta se contrazice cu canonul pe care si dumneavoastra lati recunoscut ... in acel canon nu spune " in mod constant " ci pur si simplu daca face pastele odata cu iudeii ...
apoi , nu stiti in ce realitate traiti , daca va inchipuiti ca veti fi luat inn seama chiar si daca va veti duce cu 1000 de mii de documente doveditoare la sinodul BOR , care sa dovedeasca cu, ca bis finlandei sau oricare alta biserica calca canoanele ... de ce nu intelegeti ca lor nu le pasa de asta ... acuma asta este moda generala in BOR sa se calce canoanele ... iata ca daniel vrea sa fie politician ca si papa ... si asta este de asemenea necanonic .... slujirea cu catolicii si cu celelalte secte crestine este necanonica ... participarea ierarhilor BOR la ritualurile pagane de la intrunirile ecumenice este de asemenea necanonica ... ce mai vreti alte dovezi ca BOR este o biserica necanonica ?
este si cu asta basta
cu atatea dovezi si inca nu vreti sa vedeti realitatea
oleaca de curaj va lipseste ...
sa luam lucrurile asa cum sunt si sa nu mai incecam sa justificam ceea ce nu se poate justifica ...
faptul ca bis finlandei face pastele odatya cu catolicii si deci si cu evreii , il stie toata lumea ... intrebati daca vreti si pe sinodul BOR , numai ca o sa rada de dumneavoastra ca puneti asemenea intrebari ... oricum lor nu le pasa catusi de putin de canoanele sfintilor parinti , numai asa , de ochii lumii mai vorbesc ei de canoane
da pentru ei nu mai reprezinta nica odata ce sau lasat dfe obiceiul ast a

si mai vreau sa spun si asta : ca canoanele nu pot fi schimbate nici macar de sar intruni toti episcopii dintoata lumea asta si cu toate sinoadele
dumnevoastra credeti ca absolut toate sinoadele pan ortodoxe sunt infailibile ? daca da , atunci gresiti ... nati auzut de sinoade talharesti ? sunt sinoade care au incercat sa schimbe canoanele , si de aceea au fost numite talharesti
iata si dovada :

Patriarhul ecumenic Antim VI (1845-1848), impreuna cu ceilalti patriarhi rasariteni: Ierotei al Alexandriei, Metodie al Antiohiei si Chiril al Ierusalimului si Sinoadele lor, in Enciclica din 1848, in numele Bisericii Unice, Sobornicesti si Apostolice au enuntat urmatoarea marturisire de credinta: “…La noi nici patriarhii, nici sinoadele, niciodata n-au putut introduce ceva nou, deoarece pastratorul bunei cinstiri este chiar Trupul Bisericii, adica poporul drept-slavitor, care totdeauna vrea sa-si pastreze credinta neschimbata potrivit cu credinta parintilor sai… Sa tinem marturisirea pe care am primit-o de la atatia barbati, evitand orice inovatie ca pe o insufletire a diavolului; cel care primeste inovatie vadeste nedesavarsita Credinta ortodoxa cea propovaduita. Dar aceasta este pecetluita ca desavarsita, nesuferind nici micsorare, nici adaugire, nici vreo schimbare oarecare si cel care indrazneste sa faca sau sa sfatuiasca sau sa cugete la aceasta, a si tagaduit credinta lui Hristos, s-a si pus de buna voie anatemei vesnice, pentru blestem impotriva Duhului Sfant, ca si cum n-ar fi vorbit drept in Scripturi si prin Sinoadele Ecumenice…, venerabilele Sinoade Ecumenice, acesti sapte stalpi ai casei Intelepciunii… Astfel toti inovatorii: fie ei eretici sau schismatici, care de buna voie “s-au imbracat cu blestemul ca si cu o haina…” (Ps. 108, 17), fie ca sunt papi, fie patriarhi, fie mireni, fie chiar si inger din cer – sa fie anatema!”


si asta:

Sf. Ioan Gurã de Aur a spus deschis cã dusmani ai lui Hristos sunt nu numai ereticii, ci si cei aflati în comuniune cu ei."
"Avem poruncã de la însusi Apostolul Pavel cã, atunci cînd cineva învatã ori ne sileste sã facem orice alt lucru decît am primit si decît este scris de canoanele Sinoadelor ecumenice si locale, acela urmeazã a fi osîndit, ca nefãcînd parte din clerul sfintit. Nici un sfînt nu a încãlcat legea lui Dumnezeu; dar nici nu s-ar fi putut numi sfînt, dacã ar fi cãlcat-o."
"Si chiar dacã am fi pãcãtosi în multe, totusi suntem ortodocsi si mãdulare ale Bisericii Universale, îndepãrtîndu-ne de orice erezie si urmînd oricãrui Sinod recunoscut ca ecumenic sau local. Si nu numai acestora, ci si hotãrîrilor pe care le-au luat si le-au propovãduit Sinoadele. Nici nu este ortodox desãvîrsit, ci pe jumãtate, cel care crede cã are dreapta credintã, dar nu se alãturã dumnezeiestilor Canoane."

si asta :

Sfîntul Teodor Studitul (+826)
"Atunci cînd Credinta e primejduitã, porunca Domnului este de a nu pãstra tãcere. Dacã e vorba de Credintã, nimeni nu are dreptul sã taca . Dacã voi veti tãcea si veti rãmîne nepãsãtori, atunci pietrele vor striga, iar tu rãmîi tãcut si dezinteresat?"
"Sinodul nu este aceasta: sa se întruneascã simplu ierarhi si preoti, chiar dacã ar fi multi; ci sã se întruneascã în numele Domnului, spre pace si spre pãzirea canoanelor... si nici unuia dintre ierarhi nu i s-a dat stãpînirea de a încãlca canoanele, fãrã numai sã le aplice si sã se alãture celor predanisite, si sã urmeze pe Sfintii Pãrinti cei dinaintea noastrã...


vedeti acuma ca canoanele fixate pana acuma la cele 7 sinoade ecumenice si la cele locale recunoscute sunt infailibile in biserica ortodoxa ? aceastea sunt adevarata carma a bisericii lui Hristos , si portile iadului nu o vor bui niciodata


  #754  
Vechi 19.05.2008, 23:25:59
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sinodul BOR este schismatic fata de biserica lui Hristos cea care exista de 2 mii de ani , si care acuma exista in BOSV , cea care mai pastreaza intacta sfanta traditie : acolo unde este sfanta traditie , acolo este Duhul Sfant , spuneau sfintii parinti ...
deci lasati BORul si veniti la BOSV ca sa tineti cu adevarul
oooo , dar este atata de clar ca BORul nu mai respecta canoanele ... ma mir ca mai sunt cre4dinciosi in BOR care inca nu siau dat seama de asta ...
sau poate ca eu exagerez cand ma astept ca toti sasi dea seama atat de clar de necanonicitatea BOR ca si mine ... eu am fost rasoforit intro manastire BOR , caci am stat acolo 5 ani , pana cand mam saturat pana peste cap sa tot vad canoanele incalcate ca la piata in BOR si de asta am plecat de acolo ... eu am stat la liniste , singur 5 ani si am avut timp sa studiez situatia si canoanele si scrierile sfintilor parinti bine , incat nu mai am absolut nici o indoial;a ca BORul este necanonica ... eu am vazut ce invata staretii si episcopii in BOR si de asta am plecat de acolo ... chiar si parintii cu viata sfanta din BOR sunt infectati de boala asta a incalcarii canoanelor din BOR ... ditamai problema in BOR fratilor ... de exemplu par . Rafail Noica spunea ca a invatat de la par . Sofronie ca dupa al treilea razboi mondial nu va mai fi posibila pe pamant nicaieri nici macar dogma ortodoxa , nu numai canoanele ... deci ce sa mai zici de asemenea invatatura ?????? halal ortodoxi ... ei se cred ortodoxi fara sa respecte canoanbele , ba chiar pretind ca pot ramane ortodoxi chiar si fara dogemele ortodoxe ... ce mai erezie ????!!!!!1
si cine a spus asta ???!!!!! par . rafail noica si par. sofronie ... mai da ce ortodoxie in BOR .... faraq dogme ... daca nu credeti ceea ce am spus eu , intrati pe siteul crestinortodox pe serile filocalice ale par. rafail noica si ascultati convrbirile de acolo si va veti convinge ca par sofronie a zis cai gata acusa cu dogmele ortodoxe ... va inchipuiti ... ortodoxie fara dogme
apoi mai gasesti la par rafail si alte erezii ... de exemplu aceea a mantuirii paradoxale , cum ca acuma nuti mai trebuie pocainta pentru mantuire , ca te mantuiesti asa in mod paradoxal ... mai lasama cu ereziile astea cu mantuirea paradoxala ca rad si curcile de asa mantuire ... de aia am plecat eu din BOR , ca si staretii din manastir au preluat ereziile astea de la par rafail noica si de la par arsenie papacioc ( ca si el a mai spus erezii de genul asta , cai gata de acuma cu crestinismul canonic si dogmatic de acuma ... ) si de la altii si le propovaduiesc prin manastiri de nu mai stie bietul calugar in ce sa mai creada
eu am auzit si preoti care erau complet dezorientati in bor ca nu mai stiau in ce sa creada de vreme ce pacatul de acuma poate fi facut de bunavoie ... ei spuneau cu gura lor chiar si in momentul in care se impartaseau , caci eu discutam cu ei atuncea , ca nu mai stiu carei treba cu borul ca nu mai are nici un dumnezeu ... totul in bor este sa nu te pui cu episcopul si cu staretii sau preotii , adica cu aia mai mari decat tine , ca teai ars ... numai exista canoane , dogme , nimic ... exista o completa anarhie , ce spune ala mai mare decat tine aia faci chiar si daca ar trebui sa iti bati joc de sfanta impartasanie ... si nu degeaba spun eu asta ca am vazut preoti care au scapat impartasania pe jos so au lasdato acolo sa fie calcata in picioare de toata lumea , si cand a vrut vreun calugar sa se impotriveasca a fost mustrat de preotii respectivi in fata la toata lume a... si aata am vazuto la mai multe manastiri ... oricum , nu ca sa judecam spun eu astea , dar ... vreau sa spun ca acuma in bor nu mai conteazxa canoanele si dogmele sci numai sa fii bine pus cu aia mai mari decat tine , si bvineinteles , cu mirenii care aduc banutul las biserica ... nu mai cinteaza decat acest banut in bor sisiau vandut toti sufletul pentru el in bor ... nu ma invatati voi pe mine ca multeeeee din astea va pot spune eu despre bor ... da mai bise sa no fac ... ca sunt destule cate spun astia pe la televizor ... oricum mare minune sa mai fie multi in bor care sa se mai mantuiasca ... mai bine zis cred ca este dea dreptul imposibil sa mai fie multi din acestia
chiar si in proorocii spune clar ca dupa 1900 vor putini aceia care se vor mantui ...si asta sa implinit sub ochii nostri ...
vai iadule ca te vei satura de ierarhi si de preoti si de calugari din bor ...
mai bine veniti dragii mei la bosv sa vedeti ca acolo este adevarul lui Hristos ...
  #755  
Vechi 19.05.2008, 23:35:57
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

D-le emanuel2007,mie dati-mi documentele si vom vedea daca ma ia in seama Sinodul BOR.Ce nu stiti ca Bisrica Finlandei s-a desprins din BORusa,si macar aceasta ar fi interesata daca ar exista dovezi canonice.Ce nu stiti este faptul ca in ortodoxie acum BOR este a doua forta,si nu-si piermite,sa mai faca erori canonice.Evident poate sa discute cu multi,dar sinodul Bor se comporta ca un sinod csre are puterea suprema in BOR(a se vedea alegerea IPS Teofan ca mitropolit al Moldovei).
D-voastra dati-mi proba si vom mai vedea.Daca face odata atuni poate fi reprimita daca apoi se dezice de asa ceva,daca repeta atunci este grav.Vreau amanunte.Tot asa si BOSV dacarevine in ascultarea sinodului bor poate fi clerul poate deveni valid,dar intra in sufraganat conditionat prin care arhiereii ei au dreptul de a uza de calendar de stil vechi.Deci despre Biserica finlandei trebuie cercetat mai amanuntit pt ca nu cred ca Patriarhia ecumenica poate patrona asa ceva!v-am cerut precizari si despre BOr in Acest sens,cand a serbat pastele odata cu iudeii.Cand estwe vorba despre acuzatii asa de gave,trebuie probe nu simple acuzatii!
  #756  
Vechi 19.05.2008, 23:52:59
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

chestia aia cu dupa 1900 mai lasati-o ca nu da bine si este trasa de par.Eu traiesc in mir dar imi fac randuiala intreaga ca un monah.acum ma straduiesc sa pregatesc un preot canonic(bun cunoscator al dreptului canonic)si cred ca va da-ti seama ca nu-mi piermit sa fac greseli dogmatice cu buna stiinta.Eu am posibilitatea de a trimite o plangere chiar la patriarhia ecumenic sau daca vreti la biserica rusa libera!
  #757  
Vechi 20.05.2008, 01:24:58
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

mai emanuele,cine te-a "platit" sa faci atita antireclama BOR?
  #758  
Vechi 20.05.2008, 07:47:01
tonylee tonylee is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2008
Mesaje: 22
Implicit

Pentru cei din Bsv: Daca sunteti mai luminati si mai plini de Duh Sfant ca cei din BOR,
de ce nu va vin ganduri bune. Ieri cativa din BOR l-au canonizat pe Mihail Kerularios, Patriarhul care la 1054 i-a dat anatema pe catolici .Actiunea a fost desfasurata fara stirea lui Daniel. Poate cea mai mare lovitura data catolicilor in ultimile sute de ani, mai ales ca o demonizata tipa cand i-a atins capul. Nu trebuia canonizat paraliticul care i-a recunoscut pe cei doi Simeoni (Se pare ca Mihail a canonizat doi calugari contestati:Simeon Evlavis Si Simeon noul Teolog).
  #759  
Vechi 20.05.2008, 09:40:43
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand emanuee2007

Citat:
sinodul BOR este schismatic fata de biserica lui Hristos cea care exista de 2 mii de ani , si care acuma exista in BOSV , cea care mai pastreaza intacta sfanta traditie : acolo unde este sfanta traditie , acolo este Duhul Sfant , spuneau sfintii parinti ...
deci lasati BORul si veniti la BOSV ca sa tineti cu adevarul
oooo , dar este atata de clar ca BORul nu mai respecta canoanele ... ma mir ca mai sunt cre4dinciosi in BOR care inca nu siau dat seama de asta ...
sau poate ca eu exagerez cand ma astept ca toti sasi dea seama atat de clar de necanonicitatea BOR ca si mine ... eu am fost rasoforit intro manastire BOR , caci am stat acolo 5 ani , pana cand mam saturat pana peste cap sa tot vad canoanele incalcate ca la piata in BOR si de asta am plecat de acolo ... eu am stat la liniste , singur 5 ani si am avut timp sa studiez situatia si canoanele si scrierile sfintilor parinti bine , incat nu mai am absolut nici o indoial;a ca BORul este necanonica ... eu am vazut ce invata staretii si episcopii in BOR si de asta am plecat de acolo ... chiar si parintii cu viata sfanta din BOR sunt infectati de boala asta a incalcarii canoanelor din BOR ... ditamai problema in BOR fratilor ... de exemplu par . Rafail Noica spunea ca a invatat de la par . Sofronie ca dupa al treilea razboi mondial nu va mai fi posibila pe pamant nicaieri nici macar dogma ortodoxa , nu numai canoanele ... deci ce sa mai zici de asemenea invatatura halal ortodoxi ... ei se cred ortodoxi fara sa respecte canoanbele , ba chiar pretind ca pot ramane ortodoxi chiar si fara dogemele ortodoxe ... ce mai erezie ?!!!!!1
si cine a spus asta !!!!! par . rafail noica si par. sofronie ... mai da ce ortodoxie in BOR .... faraq dogme ... daca nu credeti ceea ce am spus eu , intrati pe siteul crestinortodox pe serile filocalice ale par. rafail noica si ascultati convrbirile de acolo si va veti convinge ca par sofronie a zis cai gata acusa cu dogmele ortodoxe ... va inchipuiti ... ortodoxie fara dogme.
Dupa al treilea razboi mondial va domni Antihristul, asa ca Par. Rafail si Par. Sofronie au dreptate sa spuna ce citezi tu, in BO din toata lumea nu vor mai putea fi respectate dogmele si canoanele, deoarece f. multi ierarhi vor cadea din comoditate si din frica de persecutiile stapanirii lumesti in erezia spurcatului Antihrist. Iar cei care vor respecta dogmele si canoanele vor fi batjocoriti, persecutati si chinuiti in mod inimaginabil de slugile acelui fiu de curva. De aceea, crestinii care vor incerca sa respecte dogmele si canoanele vor trebui sa se ascunda prin scobiturile pamantului, pentru a scapa de furia antihristica si a putea respecta dogmele si canoanele de credinta ortodoxa. Pr. Rafail a afirmat doar ca in mod oficial, atunci cand Antihristul va stapani peste biserica, aceasta, in mod oficial, va trebui sa i se inchine lui, iar daca va face altceva, ierarhii vor fi supusi caznelor dracesti, mai ceva decat pe vremea paganilor imparati ai Romei. Nu ca ar fi sfatuit pe cineva sa nu mai tina dogmele si canoanele si atunci tot va va exista mantuire pentru acesta. Caci, se vede, ca asta ai inteles tu.
Apoi, fiind calugar care nu ti-ai respectat juramantul calugaresc facut in fata lui Dumnezeu (parasind de capul tau manastirea unde ai zis ca ai fost rasoforit), ai cazut sub afurisania BOR. Asa ca gura ta care huleste BOR, vorbeste din preaplinul inimii tale, Emanuel, care se vede ca este plina de rautate. In plus, nu am vazut pe niciun sfant care a tinut calendarul vechi si care sa huleasca Biserica Ortodoxa Autocefala, asa cum ai facut tu in comentariul tau. Sfant inseamna exact ceea ce este, adica smerenia lui este pana la pamant, el se considera pe sine cel mai mare pacatos si se duce, in smerenia lui, cu mintea pana la iad, considerand ca el, pacatosul, este vrednic de toate chinurile. Asa cum spunea Sfantul Siluan Athonitul: "Tine-ti mintea in iad, si nu dispera." Sau poate nici pe Sfantul Siluan nu-l recunosti ceea ce este, adica un sfant. Atunci mila Domnului sa fie cu tine, caci dace e asa chiar esti ratacit...


Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri de foarte mari caderi din credinta cea dreapta.
.................................................. .................................................. ..................................
Doamne, Iisuse Hrsitoase, Fiul lui
  #760  
Vechi 20.05.2008, 09:42:57
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07