Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #951  
Vechi 03.06.2008, 22:55:27
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O veste mai mult decat ingrijoratoare, frate Archim, atunci cand impotriva credintei celei drepte sunt indreptate tunurile si tancurile armatei, la ordinul unui patriarh ecumenic, ce a slujit cel putin o data [30 noiembrie 2006 impreuna cu papa Benedict al XVI-lea in Catdrala Ortodoxa de la Constantinopol] Bartolomeu I, eretic,"demn urmas" al fostului patriarh de trista amintire Athenagoras, cel ce a ridicat in decembrie 1965 anatema Patriarhului de la Constantinopol Mihail Cerularie asupra ereticilor latini, data la anul 1054. Nu-ti mai ramane altceva de facut decat sa ramai in interiorul Sfintei Manastiri Esfigumenu si, ca si calugar, ostas al credintei celei drepte in Hristos, sa-ti dai chiar si viata pentru Cel Care, prin jertfa Sa pe Cruce, ti-a rascumparat si tie, ca si intregii lumi pacatele. Amin!


De asemenea, Patriarhul BOR Daniel Ciobotea, plin de zel ecumenist, este si el un eretic, care pe mine ca si simplu credincios al BOR nu ma reprezinta. Poate ca ii reprezinta pe ceilalti eretici ecumenisti sau/si masoni care au invadat BOR in ultimii 80 si ceva de ani.

P.S. Inca o data doresc sa atrag atentia fratelui Rafael asupra aciditatii exagerate a replicilor lui la adresa celor pe care el ii numeste eretici [ o parte dintre ei chiar merita astfel de replici, chiar si mai taioase, dar pe unii simpli credinciosi ai BOR pe care i-a gratulat cu epitete gen "mai naivule, mai credulule", ii poate sminti si mai rau cu astfel de replici, indepartandu-i si mai rau de dreapta credinta, atata cat o mai au].
Oare unde isi are locul la fratele Rafael porunca biblica:

"Iubeste-l pe aproapele tau ca pe tine insuti!" ???


Domnul sa ne lumineze pe noi oamenii prin Duhul Sau Sfant!
.................................................. .................................................. .......
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #952  
Vechi 04.06.2008, 01:02:15
Archim Archim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2008
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m

P.S. Inca o data doresc sa atrag atentia fratelui Rafael asupra aciditatii exagerate a replicilor lui la adresa celor pe care el ii numeste eretici [ o parte dintre ei chiar merita astfel de replici, chiar si mai taioase, dar pe unii simpli credinciosi ai BOR pe care i-a gratulat cu epitete gen "mai naivule, mai credulule", ii poate sminti si mai rau cu astfel de replici, indepartandu-i si mai rau de dreapta credinta, atata cat o mai au].
Oare unde isi are locul la fratele Rafael porunca biblica:

"Iubeste-l pe aproapele tau ca pe tine insuti!" ???


Domnul sa ne lumineze pe noi oamenii prin Duhul Sau Sfant!
.................................................. .................................................. .......
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Iubiti frati , dincolo de opiniile noastre dure sau mai putin dure , exista o unica opinie, opinia Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos si opinia Sfintilor Parinti. De altfel eu personal ma intreb in sinea mea in fiecare seara : ce ai facut tu astazi pentru mantuirea ta? Cum ai lucrat tu in ogorul Domnului cel dat tie spre lucru? Cati crestini i-ai readus la Hristos? Ai tu slujitorule al altarului SMERITA CUGETARE? Esti tu in Duhul Evangheliei Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos?, ai cautat in ziua care tocmai a trecut sa faci Voia Domnului tau? , ai implinit Cuvantul care zice: sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti? Esti tu pregatit de moarte? Dragii mei dupa ce imi pun aceste intrebari, fuge de la mine gandul de a judeca pe aproapele si a gandii inaintea gandirii lui Dumnezeu!!! La calugarie mi s-a pus in mainile mele metaniile, cu un singur scop acela de a repeta in tacerea smereniei : DOAMNE IISUSE HRISTOASE MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL!
Ultimul intre cei mai mici ,
+Avondios
  #953  
Vechi 04.06.2008, 01:22:32
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand Archim:
Citat:
Iubiti frati , dincolo de opiniile noastre dure sau mai putin dure , exista o unica opinie, opinia Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos si opinia Sfintilor Parinti. De altfel eu personal ma intreb in sinea mea in fiecare seara : ce ai facut tu astazi pentru mantuirea ta? Cum ai lucrat tu in ogorul Domnului cel dat tie spre lucru? Cati crestini i-ai readus la Hristos? Ai tu slujitorule al altarului SMERITA CUGETARE? Esti tu in Duhul Evangheliei Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos?, ai cautat in ziua care tocmai a trecut sa faci Voia Domnului tau? , ai implinit Cuvantul care zice: sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti? Esti tu pregatit de moarte? Dragii mei dupa ce imi pun aceste intrebari, fuge de la mine gandul de a judeca pe aproapele si a gandii inaintea gandirii lui Dumnezeu!!! La calugarie mi s-a pus in mainile mele metaniile, cu un singur scop acela de a repeta in tacerea smereniei : DOAMNE IISUSE HRISTOASE MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL!
Ultimul intre cei mai mici ,
+Avondios
Sincer marturisesc ca prins fiind de ocupatii lumesti [sunt student la Contabilitate si Informatica de Gestiune, an II si ocupat de grija examenelor din sesiunea de vara in aceasta perioada... ] nu ma gandesc nici a suta parte din cat ar trebui la cele trebuincioase mantuirii sufletului. Si om pacatos fiind, ma sminteste o replica mai acida data de cineva pe care pana acum il stiam drept o persoana blanda, chiar daca numai de pe calea acestui forum crestin ortodox. Roaga-te, frate Avondios si pentru mine pacatosul, pentru indreptarea de pe caile cele inselatoare ale lumii spre cele cu adevarat de folos sufletului.


Domnul sa ne lumineze pe noi oamenii prin Duhul Sau Sfant!
.................................................. .............................................. ...........
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!

  #954  
Vechi 04.06.2008, 07:13:08
tonylee tonylee is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2008
Mesaje: 22
Implicit

Din moment ce harul de la botez se pierde printr-un botez sau mirungere falsa si se recastiga printr-o Miruire Adevarata de aceea Mirungerea este ca un botez.
  #955  
Vechi 04.06.2008, 11:06:26
Archim Archim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2008
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tonylee
Din moment ce harul de la botez se pierde printr-un botez sau mirungere falsa si se recastiga printr-o Miruire Adevarata de aceea Mirungerea este ca un botez.
Cate boteziri sunt si cate mirungeri sunt la noi la otodocsi? Eu si din Sfanta Scrispura ca t si din Studiile de Teologie stiu ca este un singur Domn, un singur Botez, o singura Credinta!! Un ortodox botezat , miruns(Pecetea Duhului Sfant) nu poate sa fie rebotezat sau remiruns de nici o alta Biserica Ortodoxa. Cadem in incidentele Sfintelor Canoane. Nu inteleg de care a doua mirungere vorbiti aici? Exista un alt botez buhovincesc , botezul pocaintei prin lacrimi dar nu e taina. Mirungerea cu Sf.Si Marele Mir inseamna apartenenta la Sfanta si Soborniceasca Biserica cea Adevarata Ortodoxa.
  #956  
Vechi 04.06.2008, 13:15:38
AMD AMD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Mesaje: 18
Implicit

Prea sfintite, aveti mare dreptate. Mirungerea nu se repeta, dar nu si cea care nu este canonica, care automat se repeta, daica se face conform sfintelor canoane.
In ceea ce priveste remirungerea ce se face in BOSVR, reprezinta savarsirea dogmatica a Mirungerii, intru-cat B.O.R. are erezia ecumenista, dar si neoranduiala calendaristica papistaseasca. Acesta este motivul pentru care se repeta Mirungerea.
Si eu si ieromonahul Teofilact (pe care l-a hirotonit I.P.S. EVLOGHIOS, avem aceasta forma de mirungere facuta de catre un Arhimandrit din B.O.S.V.
Cu fiiasca supunere fata de arhieria voastra.
BLAGOSLOVITI SI IERTATI.
Pr. H.
  #957  
Vechi 04.06.2008, 15:18:46
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

in Bucuresti s-a tinut o conferinta numita "Ecumenism si fanatism" si poate fi downloadata de la urmatoarea adresa: http://www.ortodoxmedia.com/inregistrare/564/ecumenism_fanatism

v-o recomand cu mare caldura. a fost coordonata de pr Mihai Andrei-Aldea avandu-i ca invitati pe Danion Vasile plus altii.
pe de-o parte e laudabil curajul de care au dat dovada, cei mici i-au rusinat pe cei mari, dar pe de alta parte iti vine sa-i plangi de mila... iar alti frati de-ai mei, pe buna dreptate, le-ar bate obrazul clericilor BOR care, in cazul de fata, scot la inaintare aceleasi argumente, aceleasi dovezi, pe care si noi le-am marturisit de atatea ori... insa, atunci cand vine vorba de "stilul vechi" aceleasi argumente si dovezi (incepand cu pasaje din Sf Scriptura, canoane si continuand cu marturisirile Sfintilor Parinti) fie sunt minimalizate, fie sunt ignorate intru totul...
  #958  
Vechi 04.06.2008, 15:22:34
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

conferinta a fost ca o reactie la gestul mitropolitului de acum 2 duminici... gest destul de rusinos pt BOR care ar trebui sa-si aminteasca de celebra expresie azi in Timisoara, maine-n toata tara ...
  #959  
Vechi 04.06.2008, 18:32:55
ciocoflender ciocoflender is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2008
Mesaje: 7
Implicit

Ecumenismul mi se pare o lupta interioara cu noi insine. OARE, POATE O CONTROVERSA SA UNEASCA OAMENI?
  #960  
Vechi 04.06.2008, 18:38:52
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

te rog eu mult, spune din start unde vrei sa ajungi..... nu de alta, dar prevad ca iar incingi spiritele pe aici. si daca-ti raspundem la ceva, macar sa stim de ce raspundem... nu de dragul de-a ne afla in treaba si a ne da mari teologi...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07