Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.11.2008, 18:01:54
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Implicit

Cand intram eu pe acest forum, era un obicei de a te face "eretic" schismatic, etc, etc. Acest lucru nu-l pate face oricine! Cu toate ca s-a folosit de acesti termeni oameni care nici macar nu au vreun habar de teologia ortodoxa... Un duhovnice batran, un traitor desavarsit, stie sa distinga un eretic de un dreptslavitor, un schismatic de un unitar... Insa, noi putem daor sa dam cu presupusul, nu sa acuzam direct: esti eretic! esti nu stiu mai cum! Nu avem atata putere incat sa cunoastem inima omului, interiorul sufletului sau. De aceea sa nu ne mai injosim unii pe altii, ca la sf. Liturghie nu auzim: "Sa ne uram unii pe altii, ca intr-un gand sa marturisim", ci auzim: "Sa ne IUBIM unii pe altii, ca intr-un gand sa marturisim". Aici nu se incadreaza iubirea patimasa ori iubirea cea de dincolo de eres, insa, nici a ne ura unii pe altii nu este crestinesc.
Ce, credeti ca, cei ce sunt infiltrati de catre organizatii secrete, si au ca scop dizolvarea Bisericii, sunt constienti ca nu fac bine ceea ce fac? Nu sunt, va zic eu, ca de ar fi fost, ar fi echilibrat osanda iadului cu fericirea vesnica. In plus de asta, oamenii infiltrati in cadrul Bisericii, de catre anumite organizatii, nu sunt orice fel de oameni, ci sunt: oameni intelectuali, cu studii foarte avansate, cu posibilitati financiare foarte mari, cu "grade", etc, etc. Nu orice "om de care-i plina lumea" este infiltrat... Sa fim seriosi: daca franc-masoneria ar fi lucrat pana acum cu orice fel de oameni, nu ar fi mai existat pana acum. Iata ca din 1717, s-a dezvoltat foarte mult. Deci, nu orice fel de om este infiltratzie... Eu am fost un om " de care-i plina lumea", ca sa nu folosesc termeni mai jignitori, ca nu cumva sa se mai simta si altul cu "musca pe caciula".
Cert este ca sunt oameni foarte inteligenti, foarte versatzi, care sunt infiltrati in structurile bisericesti, ceea ce ne duce cu gandul la "globalizare" si la "imparatia unui singur imparat" care se urmareste a fi Anti-hristul. Dar, nu ma pun acum sa rescriu proorociile Sfintilor Parinti care adeveresc venirea lui Antihrist...
Acum, sa fim seriosi: ca o fi unul sau altul dintre fidelii "infiltrati" ai potrivnicului, nu ne prea intereseaza. Ne intereseaza cum putem sa nu fim inselati de ei si de zambetele lor dragastoase, care sunt doar niste masti ale globalismului si ale antihristilor...
Sa nu fiu prea habotnic...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.11.2008, 10:55:12
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Exclamation Patriarhul e "un infiltrat"???

Iata ce am gasit astazi pe un site despre franc-masonerie. Poate ca ne s-ar vorbi asa de mult despre francmasoni, cat despre persoana Patriarhului Danieil. Totusi, ceea ce am citit mi se pare identic cu ceea ce am auzit si eu de la unii, de la altii. Facandu-se legatura intre acestea, nu poti sa mai contesti ca ar fi imposibila o oarecare realitate, si nu doar o simpla inventie a presei. Adevarul este ca nici nu prea a fost ascunsa prea mult fatada a ceea ce intr-adevar voia el sa realizeze. Poate da, poate nu! Totusi, nu pot trai cu ideea ca patriarhul intr-adevar a fost "asezat" acolo sus cu ajutorul "baietilor rai", cu ajutorul franc-masonilor, ori al masonilor. Daca ar fi asa, ce putem spune? B.O.R. este condusa de un om compromis?....
iata acest link unde puteti gasi materialul respectiv: http://masoneria-bolsevica.blogspot....masonerie.html
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.11.2008, 11:10:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"praxis", s-a tot discutat acest subiect. Imi este din ce in ce mai clar ca omul de astazi, nu mai vede decat dincolo de el si nu in el. Dar si dincolo vede deformat. Nu ma intereseaza de cine a fost pus. Slujeste in Biserica potrivit randuielilor lasate. Nu a introdus nimic nou. Asa ca e mai bine sa nu mai ratacesti cu privirea in afara. Ai multe lucruri de descoperit in tine.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.11.2008, 11:44:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de praxis Vezi mesajul
Iata ce am gasit astazi pe un site despre franc-masonerie. Poate ca ne s-ar vorbi asa de mult despre francmasoni, cat despre persoana Patriarhului Danieil. ...
iata acest link unde puteti gasi materialul respectiv: http://masoneria-bolsevica.blogspot....masonerie.html
Orice se intampla in lumea asta este cu stirea lui Dumnezeu. Daca intr-adevar Daniel este mason, ce putem face noi? Putem doar sa ne informam, sa discutam, sa aflam lucruri ascunse, dar nu putem schimba nimic. Ceea ce suntem datori sa facem este sa ne rugam impreuna pentru poporul roman.

Cand eram mai tanar, ascultam uneori la radio predicile lui Teoctist si mai mergeam la conferintele lui Daniel la Iasi. Nici unul, nici altul nu m-a impresionat cu nimic. Ori nu aveau talent oratoriu, ori ca vorbeau pe langa subiect, eu oricum nu am simtit harul lui Dumnezeu ca atunci cand il ascultam de exemplu pe Parintele Galeriu in direct... Parerea mea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.11.2008, 14:17:56
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de praxis Vezi mesajul
Acum am incheiat prietenia mea cu dansa, pe cale diplomatica, si sper sa stie si ea sa fie discreta si diplomatica, precum si eu am fost fata de dansa. Oricum, stiu ca ceea ce am discutat pana acum cu ea pe mess, o sa ajunga la urechile altora, care se foloseste si de ea precum a incercat sa se foloseasca si de mine, sau ma insel in privinta asta. Problema este ca nu prea a fost discretie 100% in conversatiile noastre, mai ales ca ceea ce sicutam cu ea la telefon, mai devreme s-au mai tarziu au aparut intr-un articol, foarte injositor la adresa mea.
Sa inteleg de aici ca nu e vorba de eleve in ultimul an de liceu, care dupa postare isi iau geanta de scoala si merg la ore?!? Sau de studenti, sau viitori calugari...
Nu stiam ca unii se ascund in asa masura in spatele nick-name-ului, dandu-se drept cine nu sunt. Si cati nu or mai fi la fel... imi este sila sa reflectez asupra acestui gand.
In ochii lor, cei care sunt realmente preocupati de credinta, par probabil niste naivi, care isi asternaici gandurile, bune de exploatat la o adica...
Acum imi aduc aminte de topicul lui C.tin, in care ne spunea de persoane interesate de amanunte din viata lui. Toate se leaga.
Am impresia ca acest virtual "s-a nascut" murdar.
Fratilor, voua chiar nu va pasa de mantuirea voastra?!?
Doamne, apara-ne si ne pazeste!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.11.2008, 14:18:12
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Arrow

Totusi, nici n u putem sa ignoram faptul ca se invart printre noi anumite persoane, blande si luminate la infatzisare, dar cu un careacter dezgustator de viclean, pregatiti numai pentru a face ceva pentru propriul profit, pentru surparea Bisericii Ortodoxe. Pacat este ca acum nu mai sunt prigonitorii in armuri de fier, sa sape la temeliile Bisericii ca sa o surpe, ci acum sunt prigonitori deghizati in vesminte frumoase si comode, care sapa in vazul tuturor, si toti care cred se iau dupa ei. Intr-adevar, nu exista padure fara uscaturi, cum zice proverbum, insa, nu putem doar sa vedem pe cei rai, ci sa privim si la sfintitii parinti care traiesc in duhoul Ortodoxiei. Nici pe cei ce sapa la temelia Bisericii nu putem sa-i lasam neobservati, ca altfel cade Biserica peste doi, ca Templul peste proorocul Samson
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.11.2008, 17:07:17
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de praxis Vezi mesajul
, ci acum sunt prigonitori deghizati in vesminte frumoase si comode, care sapa in vazul tuturor, si toti care cred se iau dupa ei.
Iata valoarea Sfintilor Parinti: in ei te poti increde si in cei, care afirma acelasi lucru. Toti care se abat, fac cu voie sau fara de voie lucrarea celui viclean. Cel fara de voie o face din nestiinta; dar cel cu voie o face in primul rand spre propriai pierzare. Nu degeaba au aparut atatea carti religioase pe piata; sa le cumparam si sa le studiem, ca cel rau intentionat sa nu aiba nici o sansa. Ne ajuta si mersul la duhovnicii buni, care inca mai sunt in viata; precum si scrierile lor curajoase, in care nu pregeta a vorbi despre adevar.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.11.2008, 17:54:42
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Iata valoarea Sfintilor Parinti: in ei te poti increde si in cei, care afirma acelasi lucru. Toti care se abat, fac cu voie sau fara de voie lucrarea celui viclean. Cel fara de voie o face din nestiinta; dar cel cu voie o face in primul rand spre propriai pierzare. Nu degeaba au aparut atatea carti religioase pe piata; sa le cumparam si sa le studiem, ca cel rau intentionat sa nu aiba nici o sansa. Ne ajuta si mersul la duhovnicii buni, care inca mai sunt in viata; precum si scrierile lor curajoase, in care nu pregeta a vorbi despre adevar.

Legat de subiectul topicului, iata cum ni-i arata Sfantul Antonie cel Mare [preluat din Filocalia I, Sibiu 1947, Institutul de Arte Grafice "Dacia Traiana", capitolul "Ale celui dintre sfinti, Parintele nostru ANTONIE CEL MARE-invataturi despre vieata morala a oamenilor si despre buna purtare in 170 de capete" , tradusa din lb. greaca de Protosinghel dr. Dumitru Staniloaie] pe cei prosti, neiscusiti si nepriceputi, incluzand printre aceia si pe "lupii in blana de oaie" masoni infiltrati la nivelul cel mai de sus al conducerii in toate Bisericile Ortodoxe Autocefale [printre ele si BOR]:

6. Cu cat cineva are vieata mai masurata, cu atat e mai fericit ca nu se grijeste de multe: de slujitori, de lucratori, de pamanturi si de avutia dobitoacelor. [COLOR=red]Caci tintuindu-ne de acestea ne vom inneca in greutatile legate de ele si vom invinui pe Dumnezeu. [/COLOR][COLOR=black]Iata cum din pofta noastra cea de voie se adapa moartea si cum ratacim in intunerecul unei vieti cu pacate, necunoscandu-ne pe noi insine[p. 4]. [/COLOR]

8. [COLOR=red]Cei prosti si neiscusiti iau in ras cuvintele si nu vor sa le asculte, daca mustra nepriceperea lor, ci vor ca toti sa fie intru toate asemenea lor[/COLOR] [n.p. cum se intampla astazi ierarhilor ecumenisti ce iau in deradere Sfintele Canoane si Sfanta Traditie considerandu-le vechi, ruginite si netinand pasul cu modernitatea [diavoleasca] a lumii de astazi]. La fel si cei desfranati se silesc pe ceilalti toti mai rai decat dansii, socotind sa vaneze pe seama lor nevinovatia, din pricina multimii relelor. [COLOR=red]Daca intr'un suflet slab se afla pacatele acestea: desfranarea, mandria, lacomia nesaturata, mania, neastampararea limbii, furia, uciderea, tanguirea, pisma, pofta, rapirea, durerea, minciuna, placerea, lenea, intristarea, frica, boala, ura, invinuirea, neputinta, ratacirea, nestiinta, inselarea si uitarea de Dumnezeu, sufletul acela se intineaza si se pierde.[/COLOR] Caci prin acestea si prin cele asemenea acestora se osandeste sarmanul suflet, care s'a despartit pe sine de Dumnezeu [p.5].

20. [COLOR=red]Iata semnele dupa cari se recunoaste un suflet rational si vir-tuos: privirea, mersul, glasul, rasul, ocupatiile si intalnirile cu oamenii. [/COLOR]Caci toate acestea se indrepteaza spre tot mai multa cuviinta. [COLOR=red]Mintea lor cea iubitoare de Dumnezeu li se face strajer treaz si inchide intrarea patimilor si a rusinoaselor aduceri aminte[/COLOR] [p.7].


Romeo
.................................................. .................................................. .............................................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.11.2008, 22:40:53
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata motivul real pentru care ierarhia ecumenista de astazi a Bisericilor Ortodoxe Autocefale refuza sa mai recunoasca Sfintele Canoane si scrierile Sfintilor Parinti ca fiind de actualitate si le considera "ruginite", deoarece ele fac o radiografie exacta a ratacitilor, printre care, evident, se afla si membrii acestor ierarhii, nu numai ecumenisti, dar in egala masura si masoni. Neputand suporta sa fie descrisi cu atata exactitate, acesti slujitori luciferici, minciuno-ortodocsi cauta sa-i aduca pe simplii credinciosi la acelasi nivel al ratacirii ca si ei, facandu-i sa renunte la a mai citi cele 12 volume ale Filocaliei, esenta esentelor scrierilor Sfintilor Parinti, cat si la studierea, binecuvantata de parintele-duhovnic, a Sfintelor Canoane ale Bisericii lui Hristos si a interpretarii lor facuta de Sf. Nicodin Aghioritul in al sau "Pidalion".

Romeo
.................................................. .................................................. .......................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.11.2008, 00:39:32
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
... eu oricum nu am simtit harul lui Dumnezeu ca atunci cand il ascultam de exemplu pe Parintele Galeriu in direct... Parerea mea.
DA, Pr. Galeriu a avut mult har, asa cum astazi are, printre altii, Pr. Bartolomeu Anania. Tocmai acest har il face sa se evidentieze in mod deosebit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea bisericii ortodoxe dobrin7m Istoria bisericii 1 24.01.2012 23:10:19
Ierarhia bisericii ortodoxe Anton79 Biserica Ortodoxa Romana 12 16.07.2010 22:27:43
Reformarea Bisericii Ortodoxe Romane Atena Biserica Ortodoxa Romana 10 22.11.2008 19:14:48
istoria bisericii ortodoxe romane panaghia Despre Biserica Ortodoxa in general 3 11.08.2008 13:34:07
Despre tainele Bisericii Ortodoxe strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:39:33