Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 19.11.2012, 23:48:32
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Groaznic de scump , si sa mori e foarte scump , un lux chiar !
Stiu - cand am fost in Romania am ramas masca. CAnd mi se aducea nota de plata, faceam niste ochi cat cepele - plecam mormaind pe sub dinti :)))

Eu nu stiu de unde preturile alea - sunt ca in strainatate, numai ca salariile nu sunt aceleasi !
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #102  
Vechi 20.11.2012, 00:25:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Stiu - cand am fost in Romania am ramas masca. CAnd mi se aducea nota de plata, faceam niste ochi cat cepele - plecam mormaind pe sub dinti :)))

Eu nu stiu de unde preturile alea - sunt ca in strainatate, numai ca salariile nu sunt aceleasi !
Nici la sfert fata de cei din afara . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 20.11.2012, 00:51:35
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Raoul, m-ai amuzat foarte tare!
Eu cred ca ar trebui sa te insori! :)))))))))))))))))
Daca nu ma ia nimeni :))))

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si mie imi e tare frica de foc, dar sa stii ca exista un aparat pe care il bagi in priza, il tii aproape de ochiul aragazului, apesi pe buton si se aprinde focul.
Stiu, stiu, are bunica la tara. Cred ca o sa imi cumpar si eu unul. Asa cu bricheta mereu ma parlesc.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Raoul, exista cutite speciale pentru curatat cartofii si legumele. Totul merge f repede.
Pai da, am si eu o chestie din aia cu care ii curat acum, dar pana ii tai... ma prinde dimineata.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Tare nostim esti! Nu stii ca barbatii sunt cei mai buni bucatari?
Or fi, dar in niciun caz eu

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ce e scump, frate? În afară de zacusca de care ți-am zis, pe care nici eu nu-mi permit s-o cumpăr (am însă din cea făcută în casă), cu celelalte nu cheltui nici 10 lei pe zi. Nucile sunt 8-10 lei kg (în coajă), miezul de floarea soarelui curățat l-am găsit cu 7lei/kg... Uleiul de măsline se consumă o lingură-două pe zi.
Nu i-am înțeles niciodată pe cei care spun că a mânca de post e scump. Din contră, e mai ieftin; cel puțin în cazul meu.
Ma chinui prea mult, nu am rabdare sa sparg la nuci. Ce am ajuns? Ulei de masline am si consum mereu. Folosesc si la prajit, la absolut tot, mai mult decat cel de floarea soarelui.

Si nu stiu, poate sunt impartite parerile, dar e costisitor postul, mai ales pt. cine nu se pricepe la gatit si e si putin mai lenes.

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Raoul .... cartofi fierti in coaja, simplu nu? cu o lingura de ulei si putina sare...iamy, mere coapte sau fierte sau compot.
Mda, astia merg. Si chiar imi plac :) Compot nu are cine sa-mi faca, nu ma pricep. Plus ca am mai spus: NU imi place sa ma complic! De ce sa ma chinui sa fac un prapadit de compot, cand pot manca marul asa? E mai simplu. E ca si reteta aia cu coaja de ou macinata, pusa la uscat, preparata cu miere etc. Te ia durerea de cap. Asa ca am preferat sa mananc coaja de ou asa, goala, ca pe paine. Ce atatea complicatii... urasc asta. Sau painea: de ce sa o tai felii, cand tot in burta merge?? Sau schimbatul farfuriei dupa ce termini un fel de mancare. De ce sa speli doua farfurii?? Vedeti, chestiile astea nu le agreez eu...

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Multumesc, chiar e inebunit dupa alune
Alunele sunt bune cu bere...

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Despre apucatul de gatit atunci cand iti este foame:nu este o catastrofa,rontaie si tu ceva in timp ce te apuci de treaba-un morcov,o gulie,un cotor de varza,un biscuit,bea niste apa inainte sau ceai kombucha sa-ti mai diluezi sucurile gastrice.

Felicitari pt Kombucha,este un ceai f bun care a facut valva in intreaga lume!
Ei, mai mananc mere, si azi mi-am luat o plasa intreaga din piata :)))

Si da, beau kombucha, o sa ma ocup de ciuperca mea de acum

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Raoul, scuza-ma daca sugestiile mele nu sunt potrivite pt Romania. Eu am plecat de mult si nu stiu care sunt preturile acolo. Aici, gasesti ce am scris eu la preturi rezonabilie la magazine turcesti.
Fie sunt scumpe, fie nu prea se gasesc deloc. Si doar nu o sa stau sa caut ca nebunu' dupa orice lucru...

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu stiam ca aceste lucruri atat de specifice zonei sunt scumpe in Romania.. este chiar paradoxal, costa mai putin tot felul de mizerii venite de cine stie unde si astea, de aproape, sunt scumpe.
In Romania TOTUL e scump! Litrul de ulei ordinar din floarea soarelui e minim 8 lei, aproape 2 euro, mai scump decat uleiul de masline in occident. Si salariul minim e sub 200 de euro. Tu cum ai trai aici??

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dar totusi nucile nu cred sa fie scumpe, sau sa spargi nuci tine trot de capitolul gatit? :-)
Am mai spus mai sus, numai nuci nu mai sparsesem, altceva nici ca aveam de facut... Mai risc si sa imi bata vecinii in usa.

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
SI eu ma chinui cu postul ca mie imi place carnea si branza si laptele - si cand vreau sa tin post atunci ma ia o pofta de lapte de-mi vine sa ascund sticlele sub pat .
Ia-te de mana cu mine :) Eu sunt carnivor inrait, si lapte pana inainte de post beam cam 1 litru pe zi! Deci iti dai seama...

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Groaznic de scump , si sa mori e foarte scump , un lux chiar !
Din pacate da. Totusi, mai rau ma termina psihic pretul benzinei :)))
Reply With Quote
  #104  
Vechi 20.11.2012, 04:15:33
Albinutza303's Avatar
Albinutza303 Albinutza303 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2011
Locație: Londra, Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Smile

Raoul, esti tare sincer si simpatic cu raspunsurile pe care le dai... :)
__________________
Bucura-te, Sfinte Ioane, alesule marturisitor al lui Hristos !
Reply With Quote
  #105  
Vechi 20.11.2012, 08:54:37
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nepriceputule, de unde spuneai tu ca iti faci cumparaturile?
Vreau si eu miez de floarea soarelui cu 7 lei/kg!
A fost o ofertă la Kaufland, aici în Câmpulung. Însă nici înainte de ofertă nu era prea scump: cam 8 lei/kg (la pachețele de 200 g). Numai că mi se pare că de când a început postul au cam dispărut de pe rafturi.

Last edited by N.Priceputu; 20.11.2012 at 08:59:41.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 20.11.2012, 14:26:04
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Raoul, Slava Domnului ca doresti sa tii post si sa te intareasca sa reusesti ! Dar sincer nucile, alunele si toate celea sunt foarte bune. Mai ales fasolea batuta - hai ca din asta stii sa faci ! O umpli cu usturoi :)))
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #107  
Vechi 21.11.2012, 04:27:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Raul, am gasit ceva f simplu de facut pentru tine: ieftin, nu faci zgomot si e si gustos!
Salata de morcovi:
Iei morcovii ii speli cu o periuta si ii razi pe razatoare. Pui sare, piper, un strop de ulei si putin otet. Daca vrei sa fie deosebit de gustoasa salata, pui niste seminte de floarea soarelui, ustoroi (praf), crutoane si eventual patrunjel verde.
Este salata mea preferata. Sper sa-ti placa si tie. Te satura si nu cade greu.

La fel: salata de sfecla. Aici pui hrean in loc de seminte de floarea soarelui.

Vei vedea ca nu iti mai trebuie carne!

Last edited by Miha-anca; 22.11.2012 at 21:01:18.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 21.11.2012, 09:23:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sau salata de hrean. Aici pui puțină sfeclă. Te satură și nu te vei mai gândi la mâncare.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #109  
Vechi 21.11.2012, 11:11:01
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Sau salata de hrean. Aici pui puțină sfeclă. Te satură și nu te vei mai gândi la mâncare.
De hrean? Nu e iute? Nu am auzit de asa ceva.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 21.11.2012, 11:14:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Se vede ca nu v-ati obisnuit inca cu DragosP :))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 02:44:18
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 13:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 21:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 01:51:14