Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1001  
Vechi 16.06.2008, 23:47:06
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

As vrea sa aduc o completare celor spuse de emanuel2007 cu privire la semnul primit de SF Ier. Glicherie.

Cei doi barbati foarte luminosi care au intrat in temnita unde se afla Sf Glicherie, erau Sf Prooroc Ilie si Sfantul din ziua respectiva dupa calendarul iulian. Relatarea acestei minuni fara a specifica acest amanunt (al prezentei Sf din ziua respectiva dupa calendarul iulian) arata faptul ca Sf Glicherie a fost indreptatit sa se opuna schimbarii calendarului si ca el nu se afla in greseala. Aparitia Sfantului zilei dupa calendarul iulian alaturi de Sf Prooroc Ilie demonstreaza ca schimbarea calendarului nu a avut o baza dogmatica care sa o justifice, ba din contra, exista multe canoane care sa anatemizeze pe cei care vor schimba calendarul("Pecetluirea de la 1583"). Un alt aspect care reiese din aceasta minune este faptul ca SF Parinti au creat pe baza calendarului iulian un calendar al sfintilor numit sinaxar, care nu are in vedere timpul pamantesc, timpul sau mersul astrelor, ci timpul Sfintilor. Acest calendar al Sfintilor(sinaxarul), odata hotarat si intarit de Sf Sinoade Ecumenice, nu mai poate fi modificat dupa bunul plac al unor astronomi din afara Bisericii lui Hristos si nici dupa bunul plac al unor clerici din cadrul Bisericii.
  #1002  
Vechi 17.06.2008, 15:42:16
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ia zicetzi mai fratzilor - sfantul Velimirovici a tzinut si a slujit dupa calendarul nou.
Cum se explica aceasta?
  #1003  
Vechi 17.06.2008, 15:46:28
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARDARIE
Citat:
În prealabil postat de Luly
salutare...si eu sunt pe stil vechi si am observat ca pe net este promovata o imagine f proasta la adresa noastra, a Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi(cum ca am fi stilisti s.a.).Asa cum spunea si teogtf ar trebui o discutie mai ampla... sa raspundem cu seriozitate si responsabilitate unor intrebari de la cei care doresc lamuriri si care au multe nedumeriri... daca va hotarati sa va angajati intr-o discutie de acest gen, nu ezitati sa-mi trimiteti un e-mail ... va multumesc... Doamne ajuta!
Iubirea dintre oameni valoreaza inaitea lui Hristos mai mult decat calendarul ,minunile si toate faptele bune.UNDE ESTE IUBIRE ACOLO A TRIMIS DUMNEZEU VIATA SI BINECUVANTARE PINA IN VEAC!
MARDARIE....afirmatia ta ar trebui sa cuprinda intreg forumul acesta,sa ne cutremure si sa ne smereasca simultan,CACI MARE DREPTATE AI!!!
  #1004  
Vechi 17.06.2008, 15:55:35
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu cumva prietenia ta mardarie cu vecinul de la bloc este mai mare inaintea lui Hristos decat dreapta credinta ?!?!?!? nu cumva te mantuiesti tu numai iubind tu chiar si pe toti oamenii din lumea asta , fara sa ai dreapta credinta ... citeste la sfintii parinti si vei vedea ca fara dreapta credinta nici faptele bune nu sunt primite , nici dragostea nu este dragoste adevarata ci mincinoasa antihristica , si mantuire numai cu astea nu vei avea ... caci se sectantii si paganii au dragoste intre ei , dar ce folos ?!?!?!?!
dar asta este tocmai ecumenismul eretic : dragostea fara dreapta credinta , care nu mantuieste pe nimeni ... poate doar ai sa castigi niste bani in plus , dar mantuire cu prietenii de astea nu vei avea ... nu te insela si nu te smeri in fata diavolului , caci asta este inchinare la dumnezeu strain ...
  #1005  
Vechi 17.06.2008, 16:21:53
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da Emanuel,mi se pare mai frumoasa prietenia mea cu vecinul de la bloc,decat dreapta credinta....FIINDCA MI S-A FACUT LEHAMITE DE ATATA DREAPTA CREDINTA SI STRAMBA CONVIETUIRE INTRE OAMENI.
Asta,chiar daca intrebarea i-a fost adresata lui MARDARIE...pe care l-am sustinut.
  #1006  
Vechi 17.06.2008, 16:33:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Da Emanuel,mi se pare mai frumoasa prietenia mea cu vecinul de la bloc,decat dreapta credinta....FIINDCA MI S-A FACUT LEHAMITE DE ATATA DREAPTA CREDINTA SI STRAMBA CONVIETUIRE INTRE OAMENI.
Asta,chiar daca intrebarea i-a fost adresata lui MARDARIE...pe care l-am sustinut.
asha cum nu exista iubire curata fara dreapta credintza tot asha nu exista dreapta credintza fara dragoste curata... iar stramba credintza dintre oameni vine di dreapta credintza dar aia care nu shtie ce inseamna dreptate, caci multzi vorbesc despre ea dar nu o cunosc, caci ce cumosc ei este lacomia....
shi lacomia pentru lacomie...2x???:(:(
  #1007  
Vechi 17.06.2008, 17:13:51
ole ole is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2008
Mesaje: 1
Implicit

Ieri si-au serbat Hramul doua episcopii: Episcopia de la Manastirea CUCOVA (ctitoria vrednicului de pomenire Arhiereu Pahomie Morar) si de la GALATI (ctitoria vrednicului de pomenire Arhimandritul TEOFILACT MURGOCI). Episcopia Cucova are ca staret pe P.S. EPISCOP ANTONIE, iar Episcopia Galati are staret pe P.S. Episcop Dionisie, urmasul Parintelui Arhimandrit Teofilact Murgoci.
  #1008  
Vechi 17.06.2008, 21:43:25
MARDARIE MARDARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2008
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
nu cumva prietenia ta mardarie cu vecinul de la bloc este mai mare inaintea lui Hristos decat dreapta credinta ?!?!?!? nu cumva te mantuiesti tu numai iubind tu chiar si pe toti oamenii din lumea asta , fara sa ai dreapta credinta ... citeste la sfintii parinti si vei vedea ca fara dreapta credinta nici faptele bune nu sunt primite , nici dragostea nu este dragoste adevarata ci mincinoasa antihristica , si mantuire numai cu astea nu vei avea ... caci se sectantii si paganii au dragoste intre ei , dar ce folos ?!?!?!?!
dar asta este tocmai ecumenismul eretic : dragostea fara dreapta credinta , care nu mantuieste pe nimeni ... poate doar ai sa castigi niste bani in plus , dar mantuire cu prietenii de astea nu vei avea ... nu te insela si nu te smeri in fata diavolului , caci asta este inchinare la dumnezeu strain ...
Nu sunt impotriva Bisericii Ortodoxe ci impotriva dezbinarii ei .Treaba cu calendarul pe stil vechi nu face decat sa sminteasca pe cei slabi in credinta.In plus nu foloseste nimanui pastrarea cu strictete a unor lucruri lumesti cum ar calendarul.Hristos spunea iudeilor ca sambata e facuta pentru om nu omul pentru sambata.
  #1009  
Vechi 18.06.2008, 17:00:49
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Rafael, te cunosc, cred, de pe forumul Sihastru. Adopti o blândete care nu te caracterizeaza aici unde esti în minoritate dar pastrezi încapatânarea de a nu pune sub semnul întrebarii propriile convingeri. Pâna si Glicherie s-a îndoit de calea lui si aceasta îndoiala e buna dar din pacate nu s-a dus la duhovnic ci a cerut semn de la Dumnezeu.

Îmi spui ca hulesc Sfânta Cruce daca spun ca ea nu e atotputernica. Aceasta e idolatrie, repet ca Sfânta Cruce nu lucreaza singura iar cinstirea Sfintei Cruci e de fapt cinstirea lui Dumnezeu.



Luly, am citit putin despre viata lui Ioan Maximovici si nu mi-a placut, nu stiu de ce, nu seamana cu Parintii.

Ascultarea de ierarhie nu are limite decât caderea în erezie a ierarhilor iar erezia trebuie vazuta ca o învatatura vatamatoare, nu ca si calcare a unor rânduieli schimbabile cum e calendarul.
  #1010  
Vechi 18.06.2008, 21:07:04
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

traditie te inseli ...

glicherie nu se putea duce la duhovnic caci era in temnita ... insa hai sa zicem ca vedenia lui nu se stie daca a fost de la Dumnezeu sau de la diavol ... ai dreptate in privinta asta , caci au mai fost si altii care s-au inchinat la diavoli si s-au demonizat , cu toate ca si-au facut si cruce cand s-au inchinat ...

insa in privinta sf ioan maximovici te inseli tare de tot ... el a fost un sfant , este cinstit si in bor ca sfant , si este mare pacat ca il hulesti asa ... hulesti un sfant ... treaba ta ...

cat despre calendar ai si nu dreptate in acelasi timp ... a sarbatori sarbatorile fixe pe nou este numai o incalcare a tipicului deci nu este sub anatema ... insa a sarbatori pastele pe nou este cu totul altceva , caci pastele pe nou cade si odata si inainte de cel iudaic , si asta este sub anatema sinodului de la niceea , ceea ce este anatema adica schisma ... deci cand va pune bor pastele pe nou , atunci va mare schisma in bro caci marii ei duhovnici nu vor mai sta in bor ... caci ei recunosc sfitele canoane si sinodul de la niceea si vor spune atuncea : odata ce bor a pus pastele inainte de cel iudaic si a cazut sub anatema sinodului de la niceea , noi nu mai facem ascultare de o schisma , si se vor desparti de bor ...
deci pastele nu se poate pune inainte de cel iudaic caci asta este anatema ...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 15:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07