Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #781  
Vechi 21.05.2008, 22:16:59
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hristos A Inviat, frate Dorstor!

Daca de cumva ai obtinut o pascalie a Bisericii Ortodoxe Finlandeze, te rog din inima sa o postezi aici pe forum, ca sa-i convingi si pe cei care vorbesc acum sa zic din nestiinta.
Si daca se dovedeste ca respectivii nu au postat minciuna lor legata de Biserica Ortodoxa Finlandeza din nestiinta, atunci se dovedeste foarte clar ca membrii uneia dintre bisericile care nu se afla in comuniune cu BOR mint. Atunci ce incredere se mai poate avea intr-o astfel de biserica?

Doamne, apara-ne pe noi, credinciosii ortodocsi de erezii!
.................................................. .................................................. .................
Doamne, iisuse Hristoase
  #782  
Vechi 21.05.2008, 22:17:45
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #783  
Vechi 21.05.2008, 22:31:58
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Am vorbit la telefon cu un cunoscut din Finlanda.Biserica Ortodoxa Finlandeza are ca membri si multi romani.Mi s-a explicat clar:BOF face parte din Patriarhia Ecumenica si foloseste aceesi pascalie ca Patriarhia Ecumenica,ca BORusa,ca BOR,ca Ierusalimul etec.
  #784  
Vechi 21.05.2008, 23:23:08
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atunci sa raspunda fratele Emanuel de unde detinea informatia mincinoasa despre Biserica Ortodoxa a Finlandei.
Dar chiar daca isi va recunoaste greseala, nu stiu ce sa zic:poate va asemana BOF cu BOR si cu toate celelate BO autocefale care tin de Patriarhia de la Constantinopol, pe care el le considera schismatice pentru ca tin calendarul gregorian si pentru ca sunt angajate in dialogul ecumenic cu Biserica Catolica. Cata vreme, BOR nu slujeste impreuna cu clerul catolic si nici nu si-a exprimat fatis optiunea pro-unire cu Biserica Catolica, nu am de ce sa imi fac griji si nici sa consider ca este schismatica. Totusi,ii dau dreptate intr-un punct: cum pana la 1924 a putut fi tinut calendarul iulian si s-au intamplat la Locurile Sfinte minunea pogorarii flacarii necreate din cer in ajunul Pastelui Ortodox si minunea intoarcerii Iordanului la Botezul Domnului, am fi putut merge cu el in continuare. Ce mai insemna o intarziere in plus fata de calendaul solar cu circa 7-8 ore din 1924 pana acum? Practic, o nimica toata. Daca noi zicem ca tinem oficial calendarul gregorian, insa il folosim si pe cel iulian la stabilirea sarbatorilor cu date variabile, atunci chiar ca este ceva in neregula cu adoptarea de la 1 octombrie 1924 a calendarului gregorian. Zic si eu, ca pacatosul: o data ce l-am adoptat de ce nu stabilim Pascalia dupa acesta, ci o stabilim tot dupa vechiul calendar?

Doamne, apara-ne pe noi pacatoisii de caderea in erezii.
.................................................. .................................................. .........
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #785  
Vechi 21.05.2008, 23:30:05
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Pt ca este un canon care spune ca pastele sa fie sarbatorit de toti crestinii odata si la Moscova in i948 s-a decis sa existe aceasta situatie provizorie pana la intrunire unui nou sunod panortodox.
  #786  
Vechi 22.05.2008, 00:39:51
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

numai minciuni ati zis ... stati sa va raspund punct cu punct ...
  #787  
Vechi 22.05.2008, 01:05:22
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

parca ne-am nascut ieri.
1.Cautati pe google cum serbeaza pastele Finlanda
2.In privinta ecumenismului intrebati-l pe PadreCodry daca s-a slujit impreuna cu catolicii(din cate am inteles eu e ca s-au facut slujbe comune chiar cu PF. Daniel)
3.Incepeti sa intelegeti de ce nu e bun calendarul Gregorian? pentru ca adoptarea lui in totalite ar face serbarea Pastelui de 2 ori in zile diferite => schisma, dar pt a nu fi o schisma f. evidenta s-a adoptat partial calendarul Gregorian pana se dau toti ortodocsii pe acest calendar ca apoi usurel si dintrun foc sa se schimbe si pascalia la toata ortodoxia (oficiala binenteles).
In sfarsit m-am prins si eu de ce zic cei de pe nou ca si celelalte Biserici vor schimba calendarul dar ca acum nu e momentul.
  #788  
Vechi 22.05.2008, 06:44:56
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iata citat dintrun ziar unde se arata ca teoctist a slujit cu catolicii missa romana :

" Slujba religioasa funerara se va desfasura vineri, la orele 10, in Piata San Pietro, si va fi prezidata de cardinalul Joseph Ratzinger, prefectul Congregatiei pentru Doctrina Credintei. La ceremonia liturgica vor participa si numerosi patriarhi si episcopi ai Bisericilor Ortodoxe, ca semn al dragostei fratesti si al apropierii de ideea reunificarii crestine dorite atat de mult de Sfantul Parinte.
O liturghie comuna catolica-ortodoxa s-a oficiat si la vizita Patriarhului Teoctist la Vatican, din 2002, atunci cand prima parte a slujbei, Liturghia Cuvantului - si inclusiv "Crezul" -, s-a oficiat conform ritului ortodox, iar cea de-a doua parte a liturghiei s-a oficiat dupa ritul catolic[/color][/b]


Conform surselor noastre de la Vatican, este foarte posibil ca patriarhii ortodocsi care se vor deplasa la Roma vor participa direct la slujba de inmormantare a Papei. Cerand unirea intre catolici si ortodocsi, Papa Ioan Paul al II-lea a relansat la Bucuresti, in 1999, speranta reunificarii crestinismului.

Patriarhii Teoctist, Bartolomeu si Christodulos au confirmat participarea

Romania va fi reprezentata de Prea Fericitul Teoctist, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, care va fi insotit de IPS Daniel, mitropolitul Moldovei, si de IPS Iosif, arhiepiscopul roman pentru Europa Occidentala si Meridionala. Patriarhia ecumenica a Constantinopolului va fi reprezentata de seful ei, Patriarhul Bartolomeu.

Patriarhia Ortodoxa a Greciei va fi reprezentata, de asemenea, de intai-statatorul acesteia, patriarhul Christodulos.

Pana la aceasta ora nu se cunoaste inca daca Bisericile Ortodoxe din Bulgaria si Serbia vor fi reprezentate de patriarhii acestora, fiind biserici apropiate indeobste de pozitia Moscovei, care a respins cu vehementa apropierea de Biserica Catolica.

A. Isidor
  #789  
Vechi 22.05.2008, 06:48:19
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

asta a fost necanonica si nimeni na spus nimic , dar monahii din sfantul munte au fost ingroziti , ba chiar si unul dintre ucenicii lui Gheron Iosif a venit personal pana la teoctist la bucuresti si ia reprosat aceasta , insa teoctist ia raspuns cum ca cei din sfantul munte nu fac nimic , ci numai biserica romana realizeaza ceva prin faptul ca participa la ecumenism ...
deacuma am sa aduc atatea dovezi ca no sa mai puteti spune nimic , ca vad ca nu credeti ceea ce am spus pana acum ...
  #790  
Vechi 22.05.2008, 07:54:46
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cata vreme messa ortodoxo-catolica nu a avut loc intr-o biserica/manastire ortodoxa inca este destul de bine. In momentul in care o messa comuna ortodoxo-catolica va avea loc intr-o biserica/manastire ortodoxa din Romania, atunci, cu adevarat, este tragic. Din ceea ce am citit eu, Sfintii Parinti actuali recomanda sa nu se mai participe la slujbe/Sfinte Liturghii savarsite intr-o astfel de biserica/manastire ortodoxa.
Ce canon al Bisericii Primare trateaza un astfel de caz de slujire impreuna cu schismaticii si ce prevede el?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07