Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.03.2011, 15:55:17
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Depinde....Eu sunt de parere ca nu are sens sa soliciti chestii materiale....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.03.2011, 17:47:22
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Doamne, asa precum arde lumanarea mea de repede, luata din sfanta biserica, tot asa sa-mi ajute Dumnezeu".
Ai intrat mai in profunzime vazand diferenta de apelare: se adreseaza unei persoane dar cere ajutor de la alta. Mie mi s-a parut ciudata partea subliniata:
Acum si aici! Sa nu intarzii ca te schimb cu altul! Si apropo... vezi ca Tie ti-am dat banii la biserica! Deci imi esti dator!

Comic...
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.03.2011, 21:44:35
claudiuremus claudiuremus is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Interesanta discutie .Ce vreau sa spun este ca oricine se roaga in particular formuleaza anumite cereri la un moment dat,la care Dumnezeu hotaraste daca toate ii sunt de trebuinta (,...dar nu toate va sunt de folos"-sf.Ap. Pavel ).Ca sa fiu eu bine vazut la serviciu ,haida de; si daca sunt pensionar? Sau ca sa am spor la vitele din batatura;si daca stau la bloc ma rog pentru papagali sau hamsteri?
Iertati-mi ironia dar nu asa stau lucrurile.Se spune (se presupune) ca aceasta rugaciune ar fi fost scrisa de un preot,sau chiar ca acel preot ar fi murit intre timp-oricum foarte ambigua informatia-deci fiind o rugaciune personala este clar ca nu o pot adapta la nevoile mele. Poate acela voia sa fie bine vazut in Sinod ,eu ce treaba am? Oricum cateva fraze suna mai degraba a blesteme decat a rugaciune.
Eu cred ca se da mai mare importanta titlului rugaciunii,decat rugaciunii propriu-zise-Tatal Nostru. Atentie,se pune in umbra si se conditioneaza puterea rugaciunii -Tatal Nostru- de catre numarul de lumanari .Da, este bine sa aprinzi o lumanare,simbolul de jertfa ,dar sa afirmi ca numarul de lumanari ... .Imi pare rau.Pentru ca pana la urma i-auziti ce spune Mantuitorul:,, mila voiesc,iar nu jertfa" .Da banii aia de 39 de lumanari la cineva nevoias ,si cu o lumanare roaga-te sincer .
Doamne-ajuta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.03.2011, 22:18:28
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit o parere 'personala'

Sincer, o concluzie ‘de viatza’…..daca ar fi asha ‘retete’..omul si-ar impietri inima mult mai ushor...
Recunosc, si eu am vrut sa aflu si sa practic astfel de rugaciuni..ajunsesem la capatul puterilor...
Si ajunsesem la capat, deoarece eram prea ‘obosita’ , in fine..cam de’ tot’.Drumurile se ‘inchisesera’ pt mine...
Si am realizat ca s-au inchis, pt ca nu mai eram ‘crestina ortodoxa’ de odinioara...Cum a spus parintele Arsenie Papacioc..’sa avem tot timpul o stare de prezentza’...in orice lucru, detaliu al vietzii ca Dumnezeu ne vede, ne asculta..etc...Adica sa nu uitam niciodata sa ‘tinem in viatza’ si sufletul nostru...prin rugaciune....
In unele clipe grele, dramatice..nimeni nu ne poate consola....Avem ochii ‘prea’ orbi si inima de gheatza...si nu putem vedea sau simtzi dragostea Dumnezeiasca..
Suntem purtati in bratele Domnului, si reactionam ca niste copii isterici, plangandu-ne si izbind cu pumnii...si nu vedem cat ajutor am primit...
Aceasta este o simpla parere a mea, o concluzie de viatza..
Retetele PENTRU O ADEVARATA VIATA ni le-a dat Mantuitorul Nostru, Domnul Nostru Iisus Hristos…
Doamne-Ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.03.2011, 17:48:05
crestin_si_ortodox crestin_si_ortodox is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2011
Mesaje: 1
Implicit nu am inteles descrierea actiunilor pentru Rug Lumanarilor aprinse

Cele 40 de lum se aprind prima oara si se ard pana la topire sin prima seara?
Apoi se cumpara lumanari noi pentru fiecare zi in care se repeta rugaciunea?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.06.2011, 20:12:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scopul rugăciunii nu este ca voia omului să se facă în cer, ci voia lui Dumnezeu pe pământ. Această rugăciune nu prea seamănă să aibă același scop, /"sporul și prosperitatea casei, a serviciului, a locului unde lucrez, să fiu binevăzut, să am spor în casă, în vite, în păsari[...],realizări ."/ sunt doar o parte din cerințele din acestă rugăciune.Prea mare îngijire de cele lumești și prea puțin, dacă nu chiar deloc celor duhovniceti. Îndemnul meu ar fi altul, cel din Scriptură "Nu vă îngrijiți pentru sufletul vostru ce veți mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veți îmbrăca; Priviți la păsările cerului, că nu seamănă, nici nu seceră, nici nu adună în jitnițe, și Tatăl vostru Cel ceresc le hrănește. Oare nu sunteți voi cu mult mai presus decât ele?". Și ritualul acesta de care e precedată rugăciunea o apropie mai mult de o vrăjitorie sau un ritual, dar foarte puțin de o rugăciune adevărată.
Scopul rugaciunii e … să uitam de noi!

Prot Victor Mihalachi
Sursa: Ortodoxia.md
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.06.2011, 21:22:20
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Smile

Ceva de genul acesta se face si in Bucuresti la biserica de la km. 0.00 parca Sf. Gheorghe nou ii zice. cu 33 de lumanari, 7-8 vineri la rand se citeste un anumit acatist. Cele 33 de lumanarele se pun in tavite cu nisip si se aprind toate lumanarile in forma de cruce (are biserica chiar tavite speciale).
Asa am vazut acolo cind am fost in 2009 in Bucuresti. Am facut si eu odata cind am ajuns acasa cele 8 vineri!
Cu Tatal nostru stiam ca se spune de 33 de ori la miezul noptii cu o lumanare de ceara curata si dupa fiecare rugaciune se se fac 3 metanii.
Orice rugaciune e folositoare pina la urma!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.06.2011, 17:35:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vrajitorii pentru oamenii fara credinta in Dumnezeu sau mai bine zis cu o spoiala de credinta.

Ma refer la ce e prezentat in "Formula AS".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Aprinderea lumanarilor in biserici alikmi Sfanta Liturghie 10 15.02.2011 17:02:25
intorsul lumanarilor! adrianmihaih Vrajitoria 15 29.10.2010 15:03:22
Despre ,,Rugul aprins'' antoniap Biserica Ortodoxa Romana 12 06.04.2010 21:23:48
Organizatia 'RUGUL APRINS' Nosam Secte si culte 7 20.06.2008 22:08:18
despre aprinsul lumanarilor Annamarria Rugaciuni 8 05.01.2007 19:10:48