Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 22.12.2016, 16:14:44
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Cum pot face sa nu mai vad nunta ca pe o pierdere?
Nunta este o pierdere, dar nu o cadere. Virtutea fecioriei nu vizeaza doar trupul.
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 22.12.2016, 17:13:16
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exemplul Fecioarei Maria este complicat si nu se poate explica. Nu se poate. Fiindca omeneste nu este posibil sa fii fecioara si in acelasi timp sa porti o sarcina si sa nasti un copil.
Omenește nu-i posibil, adevărat. E vorba de dumnezeisc aici.

Citat:
EA s-a daruit lui Dumnezeu intru totul.
Dar a trait in lume, intr-o familie, cu un barbat alaturi. Cumva un monahism in lume, ca nici nu existau manastiri.
Si care a fost atunci sensul lui Iosif in aceasta poveste? Trebuia sa arate totusi ca o familie omeneasca.
Iosif i-a fost doar aparent soț. Rolul său a fost să o protejeze în societatea acelei vremi. De altfel, el era bătrân, conform tradiției ortodoxe.

Citat:
Pe mine ma impresioneaza mult povestile celor doua cupluri Ioachim si Ana si Zaharia si Elisabeta. Oare ei cum au trait? In feciorie?
Nu, n-au trăit în feciorie. Nu au putut avea copii până la vârste înaintate.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 22.12.2016, 18:09:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Of, am gresit si eu din viteza.
Ma refeream ca se duc oamenii vaduvi la manastire.
Si nu va duceti acum la manastire, dupa ce ati facut copii...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #124  
Vechi 22.12.2016, 21:02:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Cum pot face sa nu mai vad nunta ca pe o pierdere?
Te-as intreba exact 'ce pierzi'....

Fecioria mi se pare ceva extrem de simplu si mic. Pana la urma nu e decat un act trupesc care se savarseste si pentru nevoia trupului.

Exact ce pierzi? Un tabu asezat sus rau de tot care nu mai este acolo?
Reply With Quote
  #125  
Vechi 23.12.2016, 00:28:12
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crincrin Vezi mesajul
Nunta este o pierdere...
Și un câștig. Uneori un salt de nespus.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 23.12.2016, 02:08:03
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

https://www.youtube.com/watch?v=lOW-hZX_1Ts&t=34m12s

Fecioria duhului vindecă și fecioria pierdută a trupului. Avva Zosima, care avea și fecioria trupului și fecioria duhului, s-a plecat înaintea Cuvioasei Maria Egipteanca, care a fost desfrânată de mică. Însă fecioria duhovnicească pe care o dobândise Cuvioasa Maria Egipteanca o vindecase pe deplin.

O valoare mult mai mare o are fecioria duhovnicească, căci fecioria duhovnicească este împlinirea poruncii lui Hristos atunci când mintea omului se lipește de Dumnezeu cu rugăciune. Această feciorie duhovnicească poate fi dobândită de toți, și de cei căsătoriți, și de cei necăsătoriți. Monahii care nu au fecioria duhovnicească sunt nefericiți, căci nici nu nasc în zona firească, în zona trupească, nici nu își transferă existența în Rai.

(Părintele Sofronie Saharov)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 23.12.2016, 03:39:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Problematica poate avea ca sursa ceva mai mult decat o intelegere morala gresita.

Din cauza mediului, educatiei, omul poate dezvolta fobie fata de intimitate, sexualitate, probleme de incredere, relationare cu altii, etc. si toate astea isi pot gasi exprimarea intr-o repulsie fata de ideea de casatorie care e gresit interpretata ca fiind un soi de virtute cu sursa spirituala, in practica total diferita de chemarea de care vorbea Sf. Ap. Pavel de ex. cand spunea ca "bine ar fi..".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 24.12.2016, 05:09:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de sophia;
Exemplul Fecioarei Maria este complicat si nu se poate explica. Nu se poate. Fiindca omeneste nu este posibil sa fii fecioara si in acelasi timp sa porti o sarcina si sa nasti un copil.
Omenește nu-i posibil, adevărat. E vorba de dumnezeisc aici.
Ba da, se poate; e posibil.Nu e nimic dumnezeiesc.

Cu multa consideratie va aduc la cunostinta ca spermatozoidul poate trece prin porii membranei vaginale(la fel cum trece si sangele menstrual) si in consecinta poate fecunda ovulul.
Altfel spus, ca urmare a unui "joc erotic" o tanara virgina poate ramane insarcinata, dar nu mai e fecioara pentru ca a deschis in inima ei inseminarea barbatului.

Tot acolo unde am citit demult aceasta informatie medicala, am mai citit si ca o fecioara violata ramane tot fecioara, chiar daca membrana vaginala e perforata.

"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

Citat:
În prealabil postat de CristianR
Citat:
În prealabil postat de sophia
Si care a fost atunci sensul lui Iosif in aceasta poveste? Trebuia sa arate totusi ca o familie omeneasca.
Iosif i-a fost doar aparent soț. Rolul său a fost să o protejeze în societatea acelei vremi. De altfel, el era bătrân, conform tradiției ortodoxe.
A-pa-reent?
Vedeti neamul lui Iisus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam in cap (Mt1,1-25).

Apelati cu incredere la ingerul Domnului, care l-a sfatuit pe Iosif sa n-o lase pe Maria, caci si losif la inceput a privit... "aparent" la Fecioara Maria.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 24.12.2016, 13:41:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit :(

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ba da, se poate; e posibil.Nu e nimic dumnezeiesc.

Cu multa consideratie va aduc la cunostinta ca spermatozoidul poate trece prin porii membranei vaginale(la fel cum trece si sangele menstrual) si in consecinta poate fecunda ovulul.
Altfel spus, ca urmare a unui "joc erotic" o tanara virgina poate ramane insarcinata, dar nu mai e fecioara pentru ca a deschis in inima ei inseminarea barbatului.

Tot acolo unde am citit demult aceasta informatie medicala, am mai citit si ca o fecioara violata ramane tot fecioara, chiar daca membrana vaginala e perforata.

"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

A-pa-reent?
Vedeti neamul lui Iisus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam in cap (Mt1,1-25).

Apelati cu incredere la ingerul Domnului, care l-a sfatuit pe Iosif sa n-o lase pe Maria, caci si losif la inceput a privit... "aparent" la Fecioara Maria.
Măi Demetrius , tu realizezi ce ai scris aici ????????
Răspunsul tău dat lui Cristian este mai mult decât nebunie si nesimțire la un loc !
Reiese după "mintea " ta ca Fecioara Maria dintr un joc erotic poate sa rămână virgină , iar întruparea Duhului Sfânt poate fi doar o poveste , iar Dumnezeu sa fie rezultatul acestui joc erotic .Tu esti normal ???
Măi !!!!!!!!!!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 24.12.2016 at 13:48:03.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 24.12.2016, 15:09:34
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Păi asta de aici și "deducția" trăsnită că Dumnezeu merge la psiholog (lucruri pe care le-am semnalat și eu pe alt topic) fac parte din jocurile lui Demetrius la sfârșit de an și de post.
El e dispus la originalitate, lucru bun până la un punct. Dar dacă sare gardul, ce să iasă? Uite, ce a ieșit mai sus.
Eu însă cred că a vrut să spună altceva. A lăsat aerul unei blasfemii doar pentru că nu a formulat cu o minimă grijă. A lăsat mintea prea slobodă, nu neapărat cu rea intenție ci doar din neatenție. Așa cred.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare