Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.01.2007, 12:18:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Asa este Silverstar,ai mare dreptate in ceea ce priveste antrenarea mintii,cu adevarat inainte de aparitia noilor tehnologii oamenii erau mai organizati,isi administrau timpul mai ordonat,sentimentele erau nealterate de portitele viciate care sunt puse acum la dispozitie,iar creierul plamadea cu rabdare informatiile si evenimentele inconjuratoare.
Am vazut odata la televizor un om care se-mbogatise datorita puterii lui extraordinare mentale,telechinezia.Avea reprezentatii,iar in cele din urma incepuse sa faca o gramada "ghicind"cu puterea mintii locurile bogate in petrol si aur,de pe harta,astfel era platit extrem de bine de catre diferiti magnati.Ajunsese in anii multimilionar,avea tot ce-si putea dori,dar nu dupa mult timp a cazut in depresii,atacuri de panica si alte stari insuportabile.Se simtea ca-ntr-un labirint al terorii din care nu mai gasea nici o cale de iesire.La un moment dat s-a gandit ca s-ar putea sa gaseasca scaparea in renuntarea totala la viata de pana atunci,cel putin pentru o perioada.Astfel si-a luat cele necesare,fara absolut nici o sursa de tehnologie moderna si a plecat in Japonia,pe muntele Fuji,a stat acolo un an de zile,doar in natura,cu mancare gatita de el,cat mai naturala,fara televizor,radio,fara telefon sau mijloc de transport.A stat acolo un an de zile si s-a intors acasa vindecat,si nu doar atat,s-a intors acasa un alt om,intelegand semnificatia reala a vietii,cat de immportanta este tendinta spre natura si simplitate si cat de nociva poate fi tulburarea urbana,si toate tehnologiile care aparent "pretind"ca ne usureaza viata.Pentru el banii nu au mai constituit sursa de abuz si stapanise,ci mai de graba sursa de vietuire si intelegere a ceea ce trebuie sa stapaneasca fragilitatea fiintei umane.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.01.2007, 12:21:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

SCUZATI greselile,am stat de veghe azinoapte,si m-am trezit acum cam...buimacita.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.01.2007, 12:26:03
profetul profetul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2007
Mesaje: 14
Implicit

Pentru Aalin.
Un raspuns ar fi ca vremurile se schimba.Daca in evul mediu cunoasterea era dictata de biserica ,religie in general(aproape toti oamenii de stiinta vechi erau si religiosi:Pascal,Galileo Galilei,etc).Oamenii inca mai aveau dispozitia sufleteasca de a intelege scripturile si scrierile religioase.Astazi materialismul in care traim ne face mai insensibili la splendorile din jurul nostru si necesita unele eforturi si chiar exercitii spirituale pentru a devenii mai receptivi la spiritualitate.
Astazi am devenit mai toti niste consumatori ,preluam totul din exterior fara sa mai trecem prin filtrul gandirii noastre si astfel viata noastra devine stearpa.Ar trebui sa reconsideram totul ,sa o luam de la inceput.
Ce este si ce nu este necesar pentru viata noastra?
Ne dorim multe .
Cat de putin ne trebuie ca sa fim fericiti .
Oare mai constientizam noi aceste lucruri?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.01.2007, 12:40:55
profetul profetul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2007
Mesaje: 14
Implicit

Pentru Silverstar.
Ai dreptate .Astazi cand totul ni se ofera pe tava ,vointa noastra a devenit slaba si implicit si memoria ca exista o legatura intre ele.
La scoala copii sunt indoctrinati cu informatii li se face capul mare dar ca indemanare,ceea ce implica si vointa sunt aproape nuli.Unde sunt jocurile copilariei de alta data?
Astazi se sta in fata calculatorului si doar butonand tastatura si privind monitorul se ajunge la toate devierile de comportament, agitatitia si nervozitatea tinerilor.
Dupa mine copii nu ar trebui sa aiba acces la calculator decat dupa varsta pubertatii cand incep sa devina mai constienti ,mai responsabili.
Credem ca daca ii invatam de mici sa folosesca calculatorul vor fi mai destepti .Da ,vor fi plini de cunostinte poate dar la nivel sufletesc au mult de suferit.Se pune mult accent pe cunostinte dar arta ,aprecierea frumosului care dezvolta sufletesc copilul unde este?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.01.2007, 13:10:13
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Pentru Profetul: Spuneam de telefon. Inainte stiam pe de rost zeci de adrese, nr. de telefon, nume de cunostinte, elevi, vecini etc. Astazi, datorita memoriilor de la mobil si fix, am realizat ca nu mai stiu nimic. Daca, sa spunem,uit "memoria" acasa si sunt la greu si am nevoie de cineva care sa ma ajute, eu nu ma pot descurca, sint dependenta de acea "memoria" pe care trebuie s-o port mereu in buzunar, de care sunt dependenta pentru ca memoria mea, adevarata memorie e pusa la conservat in loc sa fie pusa la treaba. Iata cum tehnologia moderna atenteaza la integritatea noastra. Oare? Sa fim intelesi. Nu tehnologia moderna este de vina, cat noi, care in inconstienta noastra ne lasam furati, subjugati de avantajele tehnologiei moderne. Avem nevoie de memorie, avem nevoie sa traim curat si nu dependanti. Gimnastica memoriei este necesara la orice varsta de aceea se recomanda sa se faca exercitii de memoriei in raport cu varsta.
In trecut, impreuna cu copiii claselor la care eram diriginta, faceam mediile, la sfarsit de trimestru, la sfarsit de an din creion. Astazi, toti cu calculatorul de buzunar, rezolvam imediat... Da, tehnologia moderna ne ajuta sa economisim timp, dar unde-i contributia noastra, satisfactia de a face cu mintea mea/noastra ceea ce a facut robotelul din buzunar. N-o sa mai permit asa ceva. Voi lucra cu copiii mental, chiar sa ne prinda miezul noptii si-o sa le spun, o sa le explic de ce. O sa revin cu pareri despre calculator.
Ce credeti despre masina? Despre mersul pe jos, despre miscarea noastra cea de toate zilele?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.01.2007, 13:24:49
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Aveti mare dreptate !

Si inca, s-a ajuns la o civilizatie de interior, sa zic de borcan. Copii, si oamenii mari tot asa, stau mai toata vremea in spatii interioare si intr-un mediu artificial. Caldura reglata pe grade, lumina de afara, unde este, e filtrata dupa bunul plac.

Asta are efecte pana la urma, copii sint mai dezorientati, simturile le slabesc, se adapteaza greu, nu rezista la efort sau de se schimba vremea, devin mofturosi si capriciosi. Pe deasupra nici nu mai au vointa aceea de a se schimba sau de a se elibera de neputintele astea.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.01.2007, 13:33:26
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Macarie, asa e si problema/discutia nu-i nici pe departe epuizata. Consicintele sunt/pot deveni dezastruoase/dramatice pe toate planurile. Pot pune in pericol insasi perpetuarea speciei umane daca omul insusi nu lucreaza pentru el, pentru binele si integritatea lui fizica, psihica si comportamentala.
Inca mai sunt multe de spus, multe de discutat, asta doar poate putem sensibiliza pe unii semeni de-ai nostri sa nu incremeneasca in niste tipare hotarate acum de tehnologie si sa descopere, la un moment dat, ca nu mai e nimic de facut pentru ei sau pentru copiii lor.
Intrebam ceva de masina.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.01.2007, 14:06:36
profetul profetul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2007
Mesaje: 14
Implicit

Sedentarismul este o alta problema .Suntem in secolul vitezei se spune.Aici este un paradox :suntem in secolul vitezei si noi suntem din ce in ce mai sedentari.
Problema este ca suntem in secolul vitezei mintii cred.Ne flutura ideile prin cap de nu mai putem sa le controlam.Ne domina ele pe noi nu invers cum ar trebui.
In privinta masinii ea este necesara nu contesta nimeni asta ,nu putem arunca cu pietre in toate aceste inventii.Problema este ca trebuie sa delimitam clar utilizarea lor.
Omul se hraneste cu paine si tehnologia astazi ne ajuta mult in aceasta privinta si cu informatii(e bine sa fim informati) dar hrana sufletului sunt sentimentele .Si astazi sentimentele noastre sunt mai mult de critica ,de revolta ,ceea ce de multe ori este justificat in societatea noastra.Dar hai sa vedem si partea buna din jurul nostru,a oamenilor din jurul nostru ,a frumosului din jurul nostru.Sentimentele de admiratie ,de daruire provocate de o vorba buna ,de o fapta buna ,de cititul unei carti bune ,picturi etc sunt cele care ne hranesc sufletul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.01.2007, 14:37:41
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Societatea face ca masina sa fie o necesitate, si celularul, pana la urma se va zice ca si televozorul !
Nu inventia e de vina, normal, ci faptul ca nu poti scapa de ele. Se cer oamenilor lucruri pe cale nu le pot face fara acestea.
Si nu prea mai gasesti locuri unde sa poti trai fara ele, unde sa poti spune ca e sarbatiare si mergi la biserica, sau ca ai anumite principii pe care nu vrei sa ti le incalci.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.01.2007, 15:12:32
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Ce credeti ca am putea face? Adica, sa nu renuntam la binefacerile tehnicii pentru ca nu se poate, nici eu n-as putea. Suntem dependenti, asta e si trebuie sa recunoastem dar, nici datorita lor, sa suferim. Ce am putea face, solutii, cum vedeti o impacare intre una si cealalta?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CREATIE sau EVOLUTIE? C.tin Teologie si Stiinta 550 30.09.2017 17:36:17
Creatie versus evolutie vladstejaru Dogmatica 721 20.10.2012 00:48:42
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Despre creationism, evolutie si design inteligent cu George Coyne si Richard Dawkins scrabble Teologie si Stiinta 179 30.10.2009 10:13:07
parerea BOR fata de o sarcina oprita in evolutie felixmorariu Biserica Ortodoxa Romana 36 11.09.2009 08:48:34