Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2006, 09:41:18
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Cum comentati desele acuze care eu,cel putin,le vad adresate Bisericii Ortodoxe mai ales ca ar controla masele,sa aiba populatia sub papuc,si ca poporul dreptcredincios nu are vederi mai largi....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.06.2006, 12:19:59
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

1. Biserica a reprezentat intotdeauna un punct de cultura pentru popor. Mai demult cand mai toti erau analfabeti calugarii si preotii erau profesori pentru copii.
2. Sa tina populatia sub papuc pentru ce? cei 10 000 lei dati de Mama Tanta o data la doua duminici?
3. vederi mai largi? adica? ce anume de pe lumea asta merita luat in vizor si poporul dreptcredincios refuza?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.06.2006, 13:37:17
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

"Sa stam bine,sa stam cu frica...."MMihaile!..."Invata-ne pe noi indreptarile Tale!..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.06.2006, 20:31:28
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Fiecare cu ce-l doare - cum se zice.
Cred ca doar tu intelegi ca e vorba de spalare pe creier cand spune preotul: "Invata-ne pe noi indreptarile Tale!...".

Sa facem cateva presupuneri (daca nu le consideri adevarate):
1. Dumnezeu este Puterea Absoluta, Atotputernic, Atotcunoscator.
2. Noi suntem limitati.
Atunci exista o sansa destul de mare ca noi sa gresim iar Dumnezeu sa ne poata indrepta. Cam despre asta e vorba aici. Indreptare de la paca. Nu cum intelegi tu, indreptare... de la stiinta sau stiu eu ce.

"Sa stam bine,sa stam cu frica" - nu imi este la fel de evident ce intelegi tu de aici - explica-mi ce ti se pare straniu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.01.2007, 09:57:18
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Cum comentati desele acuze care eu,cel putin,le vad adresate Bisericii Ortodoxe mai ales ca ar controla masele,sa aiba populatia sub papuc,si ca poporul dreptcredincios nu are vederi mai largi....
Exista din pacate persoane, care afirma acest lucru, dar nu stiu in ce baza. Oare putem pune semnul egalitatii intre biserica si securitate? Cine o face, trebuie sa fie nu numai rau intentionat, dar si prost informat. din cate stiu Biserica Ortodoxa nu a facut parte din inchizitie, de ce atunci sa-i atribuim caracteristicile acesteia?!?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.01.2007, 19:41:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Cum comentati desele acuze care eu,cel putin,le vad adresate Bisericii Ortodoxe mai ales ca ar controla masele,sa aiba populatia sub papuc,si ca poporul dreptcredincios nu are vederi mai largi....
O aberatie mai mare ca asta n-am auzit! Biserica nu tine sub papuc pe nimeni si nu are aceasta menire si nici nu se intrevede asa ceva. Sint acuze aduse de atei si de sectanti. Biserica isi face treaba cu prisosinta si cu dragoste intru DUMNEZEU. Cui nu-i place Biserica ? Celor fara DUMNEZEU, care lanseaza tot felul de acuze care mai de care mai stupide si neavenite. Dupa 90 , am avut marea sansa si bucurie de a vedea cum apar noi si noi biserici spre satisfactia adevaratilor credinciosi . In Casa DOMNULUI cu totii ne simtim ca intr o mare familie , FAMILIA ORTODOXA.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.01.2012, 20:34:45
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec Vezi mesajul
Cum comentati desele acuze care eu,cel putin,le vad adresate Bisericii Ortodoxe mai ales ca ar controla masele,sa aiba populatia sub papuc,si ca poporul dreptcredincios nu are vederi mai largi....
Eu am auzit o aberatie mult mai mare: Ca ortodoxismul a fost o piedica in dezvoltarea popoarelor de aceasta confesiune. Ca ortodoxismul "instiga" la lene, la nemunca, la a sta si a astepta sa pice de sus. Si astfel s-ar fi impiedicat dezvoltarea. Ca popoarele ortodoxe sunt printre cele mai sarace si ca vestul catolic si protestant, mult mai pragmatic, a dus omenirea "pe culmile dezvoltarii".
Dar oamenii astia care se autoproclama rationali sunt de fapt foarte irationali. In primul rand dezvoltarea statelor din vest s-a bazat in principal pe clima si pe pozitionarea geografica. Acesta le-a permis sa se dezvolte din punct de vedere comercial. Dar pana la asta le-a ajutat sa se dezvolte din punctul de vedere al productiei. Una e sa semeni ceva in Franta si alta e sa semeni ceva in Romania. La fel si cu Germania. Nationalismul nostru poate ne face sa spunem ca eram candva cel mai mare producator agricol. Dar lucrurile nu prea stau asa. Potentialul nostru agricol este mult sub cel al unor state vestice.
Dar ceva adevar in afirmatia lor este. Este adevarat ca ortodocsii nu au pus atat de mult pret pe dezvoltarea economica. Dar in acelasi timp este adevarat ca spiritul cu adevarat crestin s-a conservat in forma lui initiala tocmai in aceste parti ortodoxe. Poate pentru evlavia acestora Dumnezeu S-a indurat si ne-a permis sa mai existam.
Poate ca unii au dus lumea pe culmile dezvoltarii, dar altii au pastrat-o aici.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
Patriarhia Romana, acuzata de Moscova cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 38 27.01.2008 22:50:19