Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.11.2009, 21:21:07
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Red face Postul

Discutand cu o ruda, am ajuns si la subiectul post. si m-a intrebat...de ce diferentele acestea dintre catolici si ortodocsi in privinta postului. de ce ei se abtin doar de la carne in timp ce noi nu mancam nimic de origine animala,pentru ca in fond, crestini suntem si unii si ceilalti. Stiu ca sunt mai multe diferente intre noi si catolici, insa la celelalte le stiu explicatia, insa la aceasta nu...

daca m-ati putea ajuta putintel:D...mi-am cam prins urechile:D


Gabriela.
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.11.2009, 21:34:09
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
Discutand cu o ruda, am ajuns si la subiectul post. si m-a intrebat...de ce diferentele acestea dintre catolici si ortodocsi in privinta postului. de ce ei se abtin doar de la carne in timp ce noi nu mancam nimic de origine animala,pentru ca in fond, crestini suntem si unii si ceilalti. Stiu ca sunt mai multe diferente intre noi si catolici, insa la celelalte le stiu explicatia, insa la aceasta nu...

daca m-ati putea ajuta putintel:D...mi-am cam prins urechile:D


Gabriela.
Este destul de simplu de explicat. Sunt doua aspecte: postul si abstinenta.
1. Postul. Cerinta primordiala a oricarui post catolic (in general vorbind) este aceea de a nu manca niciun aliment care produce durere, si aici este vorba de carne, dar nu neaparat de lapte sau oua. Dincolo de a nu manca nici un fel de carne (cu exceptia carnii de peste), in perioadele de post, in biserica catolica exista un post permanent in timpul anului miercurea si vinerea, care consta in paine si apa. Este postul cerut de Maica Domnului la Medjugorje. Din nefericire, datorita calitatii foarte proaste a painii si a preturilor prohibitive pentru produsele cu adevarat de calitate, acest frumos post este acum denaturat, in sensul ca putina lume il tine. Mai exista si posturile personale, care pot fi posturi de o zi, post negru, s.a.m.d., asemanatoare cu cele din biserica ortodoxa.
2. Abstinenta, adica abtinerea de la anumite placeri permise - cafea, sau cola, sau televizor, sau orice altceva de care ne simtim atasati si care indeparteaza sufletul de Dumnezeu. Dupa parerea mea, aceasta este partea cea mai grea a postului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2009, 15:20:45
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Smile

Multumesc pentru raspuns. Este foarte interesant.cred ca cea mai mare deosebire nu este cea legata de mancare ci cea legata de abstinenta. in postul nostru ortodox, nu trebuie sa renunti la aceste lucruri si mai degraba la obiceiurile tale rele. si asta este destul de dificil.
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2009, 15:26:04
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns. Este foarte interesant.cred ca cea mai mare deosebire nu este cea legata de mancare ci cea legata de abstinenta. in postul nostru ortodox, nu trebuie sa renunti la aceste lucruri si mai degraba la obiceiurile tale rele. si asta este destul de dificil.
Da, poate nu am explicat destul de clar, asa ca am facut o omisiune, pe care o rectific acuma. In postul catolic, este de la sine inteles ca trebuie lasate toate obiceiurile rele. Mai mult, cum spovada este lunara, conditia dezlegarii de la sfarsitul spovezii este conditionata de angajamentul sincer de a nu mai pacatui. Prin urmare, in viata crestinului catolic, debarasarea de obiceiurile rele este un efort continuu, de-asta n-am trecut ca ar fi doar in post...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.11.2009, 15:41:36
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Da, poate nu am explicat destul de clar, asa ca am facut o omisiune, pe care o rectific acuma. In postul catolic, este de la sine inteles ca trebuie lasate toate obiceiurile rele. Mai mult, cum spovada este lunara, conditia dezlegarii de la sfarsitul spovezii este conditionata de angajamentul sincer de a nu mai pacatui. Prin urmare, in viata crestinului catolic, debarasarea de obiceiurile rele este un efort continuu, de-asta n-am trecut ca ar fi doar in post...
pai si la noi e la fel...numai ca noi nu trebuie sa lasam televizorul sau internetul. mie personal mi-ar fi greu sa renunt la internet, pentru ca imi trebuie pentru scoala.pe de alta parte si la noi este dificil: sa renunti la unele alimente pentru o perioada de timp.

apropo. la multi ani>:D<. fericire, sanatate si mai ales mantuire, care este cea mai importanta.
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.11.2009, 15:48:24
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
pai si la noi e la fel...numai ca noi nu trebuie sa lasam televizorul sau internetul. mie personal mi-ar fi greu sa renunt la internet, pentru ca imi trebuie pentru scoala.pe de alta parte si la noi este dificil: sa renunti la unele alimente pentru o perioada de timp.

apropo. la multi ani>:D<. fericire, sanatate si mai ales mantuire, care este cea mai importanta.
Nu trebuie lasat Internetul daca este instrument de lucru. Si nici televizorul. Cel putin nu de tot, ci redus, pentru a se lasa loc rugaciunii. Esenta postului este pregatirea pentru evenimentul asteptat - acum, Nasterea Domnului. Si pentru aceasta, este nevoie de multa liniste interioara. Ori daca cineva isi petrece timpul mai mult uitandu-se la televizor in detrimentul rugaciunii, pe care ajunge sa o faca in graba, inainte de culcare, atunci este dependent, deci atasat, mai mult de lucrurile lumesti, nu de rugaciune. La fel se intampla cu alte indeletniciri care nu aduc folos sufletesc...

...multumesc de urare, dar astazi este Sfanta Ecaterina, nu Elisabeta...multumesc oricum...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.11.2009, 15:49:36
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Nu trebuie lasat Internetul daca este instrument de lucru. Si nici televizorul. Cel putin nu de tot, ci redus, pentru a se lasa loc rugaciunii. Esenta postului este pregatirea pentru evenimentul asteptat - acum, Nasterea Domnului. Si pentru aceasta, este nevoie de multa liniste interioara. Ori daca cineva isi petrece timpul mai mult uitandu-se la televizor in detrimentul rugaciunii, pe care ajunge sa o faca in graba, inainte de culcare, atunci este dependent, deci atasat, mai mult de lucrurile lumesti, nu de rugaciune. La fel se intampla cu alte indeletniciri care nu aduc folos sufletesc...

...multumesc de urare, dar astazi este Sfanta Ecaterina, nu Elisabeta...multumesc oricum...

imi cer scuze pentru confuzie. insa urarile raman in picioare:D
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.11.2009, 16:03:04
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
imi cer scuze pentru confuzie. insa urarile raman in picioare:D
Nu-i nimic, stiu ca intentia a fost buna si din toata inima, asa ca ... multumesc de urare!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.11.2009, 16:08:39
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Exista diferente evidente intre Romano-Catolicism si Ortodoxie sub toate aspectele (dogmatic, drept bisericesc, liturgic etc). Si mai evidente sunt insa diferentele ce tin de spiritualitatea celor doua Biserici. Modul diferit in care fiecare Biserica se raporteaza la post se datoreaza, deci, acestui fapt.

In Biserica Ortodoxa viata crestina intotdeauna a avut si are, un profund caracter ascetic. Sfintii Parinti amintesc cu totii despre necesitatea purificarii, a curatirii de patimi, in vederea cunoasterii lui Dumnezeu. Ori, vremea postului nu este decat o chemare adresata membrilor Bisericii, spre a gusta din preaplinul vietii dumnezeiesti. Postul este calea prin care, noi, renuntam la cele vremelnice spre primirea celor vesnice.

Exista, desigur, si in sanul Bisericii Ortodoxe o raportare personala la post. Oameni diferiti, masuri diferite. Asa se face, ca, in acelasi timp, pentru unii el este doar lipsa sau imputinare a hranei, iar, pentru altii este gustare din "Izvorul cel fara de moarte".

Last edited by Marius22; 25.11.2009 at 16:12:06.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.11.2009, 16:20:17
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Exista diferente evidente intre Romano-Catolicism si Ortodoxie sub toate aspectele (dogmatic, drept bisericesc, liturgic etc). Si mai evidente sunt insa diferentele ce tin de spiritualitatea celor doua Biserici. Modul diferit in care fiecare Biserica se raporteaza la post se datoreaza, deci, acestui fapt.

In Biserica Ortodoxa viata crestina intotdeauna a avut si are, un profund caracter ascetic. Sfintii Parinti amintesc cu totii despre necesitatea purificarii, a curatirii de patimi, in vederea cunoasterii lui Dumnezeu. Ori, vremea postului nu este decat o chemare adresata membrilor Bisericii, spre a gusta din preaplinul vietii dumnezeiesti. Postul este calea prin care, noi, renuntam la cele vremelnice spre primirea celor vesnice.

Exista, desigur, si in sanul Bisericii Ortodoxe o raportare personala, la post. Oameni diferiti, masuri diferite. Asa se face, ca, in acelasi timp, pentru unii el este doar lipsa sau imputinare a hranei, iar, pentru altii este gustare din "Izvorul cel fara de moarte".
Este mult adevar in cele scrise de tine, Marius.
Printr-o ciudata turnura a lucrurilor, eu personal am ajuns sa traiesc, in perioade diferite din viata, in sanul primitor al ambelor biserici.
Si o spun cu mana pe inima, fara nici cea mai mica intentie de a ofensa pe cineva, ca ma simt acasa si intr-una, si intr-alta. Mai mult, ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi a vietii mele (atata cat mi-a mai ramas) pentru ca, la nivelul meu umil, laic, mirean, am inteles ca mantuirea este in ambele biserici, dupa masura credintei, a faptelor bune, a dreagotei pe care o avem...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 17:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 04:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 09:15:35