Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.07.2009, 12:33:39
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu ma tem ca avem preoti tineri, nicidecum, doar am adus in atentia lui Anca, care pretindea ca in tinerete nu poate sa apara induhovnicirea, ca tocmai la varsta tineretii aceasta apare mai cu precadere, din relevanta existentei acestora in credinta ortodoxa.
Tineretea este plina de ispite; acum se cern toate. Daca in Pidalion scrie ca hirotonia preotului sa aiba loc la 30 ani si dupa, mie asta imi spune, ca preotia cere o anumita maturitate. Toti preotii au har, prin punerea mainilor, dar nu toti au acelasi grad de induhovnicire. Nu degeaba ii cautam pe cei mai in varsta... Nu toti sunt "stalpi de foc", precum Sf. Vasile, de la varsta tanara.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.07.2009, 14:30:15
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Anca-Miha, poti te rog sa fi putin mai explicita, ca sa intelegem si noi? Ce incerci sa sugerezi - ca pina la varsta de 30 de ani un preot nu ar fi induhovnicit (desi nu vad cu ce te-ar putea afecta aceasta atata timp cat toate tainele facute de dansul sint perfect valide, inclusiv iertarea de la spovedanie, pentru ca iertarea de la spovedanie o primesti de la Dumnezeu prin Harul Sau, Har pe care recunosti ca preotul l-a primit la hirotonie), iar dupa varsta de 30 de ani ar deveni brusc induhovnicit?

Te-ai gandit vreodata ca poate ca motivul acestei prescriptii ar putea fi ca nu cumva domnisoarele si doamnele de la spovedanie sa nu devina ispite pentru preotul mai tanar? Ca motivul poate e legat de grija Bisericii pentru preot (ca sa nu fie ispitit si sa nu cada), decat de grija pentru mireni care nu sint expusi niciunui risc si nu sint pagubiti cu nimic pentru ca tainele Bisericii nu depind nici de varsta nici de vrednicia preotului (de parca nu sintem noi mirenii mai pacatosi decat cei mai tineri preoti)

Last edited by adam000; 27.07.2009 at 14:32:39.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.07.2009, 15:55:04
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

adam000, este parerea mea proprie, in baza celor citite in Pidalion.
Dar te-as ruga pe tine, Adam, sa-mi spui, de ce scrie in Pidalion o varsta pentru hirotonirea diaconului, una pentru preot si una pentru episcop, daca acestea nu au in fapt nici o importanta?!? Adica autorul Pidalionului a scris ca sa fie scris ceva, sau in baza unei intelepciuni si a unei experiente?!?
Drept sa-ti spun, eu nu mi-as lua drept duhovnic un tanar preot de 25 ani, ci pe unul care a trecut prin viata si are ceva experienta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.07.2009, 16:01:13
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Te-ai gandit vreodata ca poate ca motivul acestei prescriptii ar putea fi ca nu cumva domnisoarele si doamnele de la spovedanie sa nu devina ispite pentru preotul mai tanar? Ca motivul poate e legat de grija Bisericii pentru preot (ca sa nu fie ispitit si sa nu cada), decat de grija pentru mireni care nu sint expusi niciunui risc si nu sint pagubiti cu nimic pentru ca tainele Bisericii nu depind nici de varsta nici de vrednicia preotului (de parca nu sintem noi mirenii mai pacatosi decat cei mai tineri preoti)
Din pacate mirenii sunt f expusi in zilele noastre cand se duc la unii preoti cu barba frumos ajustata... Si asta nu numai pentru ca acesta pune prea mult accent pe aspectul lui exterior... asa ca ispite sunt si de o parte si de alta. Nu traim vremuri in care lumea da pe afara de credincioasa, si din cate aflam pe aici, preotii mai tineri isi fac doar meseria, nu dau glas chemarii. Nu se poate generaliza, dar tocmai acest element exterior, barba, ii cam da de gol pe cei care fac doar meserie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.07.2009, 16:07:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Anca, la duhovnic nu mergem ca la o biblioteca. El nu e mai de pret daca are mai multe carti asezate in minte. Am inteles, tie nu-ti inspira incredere tineretea lui, dar nu ea este cea care da cuvant bun, ci Dumnezeu. Iar Dumnezeu nu-si exprima voia Sa doar prin persoane de o anumita varsta, ci prin persoane cu inima deschisa. Asa ca nu e cazul sa-i privim pe tinerii preoti ca avand inima inchisa.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.07.2009, 16:09:31
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum crezi, Costel. Dar tot nu am primit raspuns de ce scrie in Pidalion la ce vârsta minima trebuiesc hirotoniti diaconul, preotul si episcopul.

Last edited by Anca-Miha; 27.07.2009 at 16:37:06.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.07.2009, 18:01:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu ma tem ca avem preoti tineri, nicidecum, doar am adus in atentia lui Anca, care pretindea ca in tinerete nu poate sa apara induhovnicirea, ca tocmai la varsta tineretii aceasta apare mai cu precadere, din relevanta existentei acestora in credinta ortodoxa.
In tinerete ai mai multa energie creatoare, vigoare ,care poate fi luata drept induhovnicire, dar exista si multa iuteala cu caracter prostesc. Am fost de acord cu o prietena care-mi spunea ca barbatii tineri, de regula, sunt cam cretinei.

Nimeni de fapt nu poate afirma cu certitudine ca intelege exact cum se manifesta induhovncirea. Sa nu uitam ca exista si mult teatru in jur, mai ales la tinerii educati cu show-urile la tv prin care devin experti la a se da ceea ce nu sunt afisind cu talent" diverse fete. In calatoriile mele am vazut si eu multi figuranti prin biserici si minastiri.

De aceea tind sa fiu de acord cu Anca, care pune accentul pe experienta adusa DE VIRSTA.

De regula un preot tinar nu este cu nimic mai deosebit cu un dentist tinar care cind mi-a scos maseaua de jos, a tras de ea aiurea de mi-a ciobit-o pe cea de sus...asa si cu "experienta de viata " a tinerilor duhovnici.
Hai sa fim seriosi! cine se lasa "operat" de un tinerel?
Reply With Quote
Răspunde