Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 16.08.2012, 19:24:42
grigoras gherase grigoras gherase is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2012
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela19 Vezi mesajul
Intotdeauna, de cand ma stiu, pentru mine cuvantul preot a fost ceva asemanator cu Dumnezeu. Mereu l-am privit pe preot aproape la fel ca si pe Dumnezeu.
Cand am constientizat ca si preotul este om la fel ca si mine, ca si noi ceilalti, ca nu este cu nimic mai diferit de noi ... m-a durut, nu vroiam sa cred ca si el, preotul poate gresi.
Am avut, si am un preot pe care l-am admirat si placut din ziua in care l-am cunoscut. Mergeam duminica de duminica la biserica, ascultam slujbele, era o bucurie imensa in sufletul meu. A nu se intelege ca m-am indragostit de preot. Nu si nu aveam cum.
Dar ... preotul e om...omul mai si greseste. Si aceasta greseala a preotului, desi am aflat-o de multa vreme, tarziu am constientizat-o si recunosc, usor nu este.
Pentru mine a ramas acelasi preot deosebit si oriunde-am fost la biserica, indiferent unde am ascultat slujbe, niciunul si niciuna nu se compara cu cele tinute de Dansul.
Nu il judec. Niciodata nu am facut acest lucru si nici nu o sa o fac. Va ramane acelasi preot deosebit care a fost si pana acum.
Fiecare vom avea parte de propria judecata, la momentul potrivit. Fiecare va da socoteala pentru toate cele bune si cele rele facute pe-acest pamant.
Ai procedat foarte bine prietene,pentru ca Dumnezeu ne vorbeste prin el si ce face el este problema lui.Noi venim la sf.slujba pentru a ne intalni cu Domnul Iisus Hristos si nu pentru a constata moralitatea preotului.Trebuie sa invatama a privi oamenii din unghi"pozitiv" si nu din cel al demolarii caci cine suntem noi?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 18.08.2012, 19:12:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Oare cum de nu se scarbesc preotii de persoana noastra, auzind toate pacatele pe care le spunem la spovedanie ca le facem, iar noi suntem dezamagiti la prima greseala pe care o observam la ei?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 29.08.2012, 20:17:45
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Oare cum de nu se scarbesc preotii de persoana noastra, auzind toate pacatele pe care le spunem la spovedanie ca le facem, iar noi suntem dezamagiti la prima greseala pe care o observam la ei?
Dar oare cum de nu se scarbeste Dumnezeu, ca El le vede pe toate?
Din fericire cei care vin la preot sa se spovedeasca macar au un minim de regret pentru faptele lor, cumva chemarea Domnului la pocainta li s-a facut auzita. Din pacate sunt si multi care vin la biserica doar ca sa ceara ceva, si nu ajutor pentru mantuire, ci pentru lucruri lumesti (sa se marite, sa-si ia casa, sa-si gaseasca serviciu, etc).
Reply With Quote
  #74  
Vechi 11.01.2013, 22:42:07
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Preotul este Cristos.
Apostolul Pavel spune asa : "20. M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine. Și viața de acum, în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine."

Asta inseamna ca el este Cristos?

Ochiul care a vazut odata soarele nu poate sa se mai insele cu luna sau cu alte stele de pe cer.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mijlocitor și preot avem pe Unul Singur. Scrie în Biblie. El, deși S-a ridicat la Cer, continuă să fie prezent în Biserica Sa, care este prelugirea Sa (elongatio Christi) în următoarele trei moduri:
-în mod substanțial, prin Sfântul Sacrament.
-în mod spiritual, prin Cuvântul Său care este Evanghelia.
-în mod teologic, prin preotul slujitor.

Așadar, preotul pe care îl vedem ocupă locul Domnului. Prin ridicarea Sa la Cer, locul nu a rămas liber, marcat de un șnur frumos, așa cum vedem în catedrale că este marcat jilțul arhieresc sau regal în absența arhiereului sau regelui. În orice parohie de pe pământ, locul lui Cristos este ocupat de preot (de protos, dacă sunt mai mulți preoți). Când vedem că el ne dă Sf Împărtășanie, în realitatea teologică Cristos este cel care ne oferă însuși Sf Trup și Sânge al Său. Să nu uităm: El este Apa cea Vie și chiar El este și aducătorul Apei Vii. Deci, când ne cuminecăm, Cristos este nu numai materia de administrat, ci și administratorul ei.
Acum, poate că înțelegeți mai bine obiceiul de a săruta mâna preotului. Sau obiceiul pe care îl au unii bolnavi de a atinge veșmântul lui. Fiindcă mâna lui Cristos o sărută și veșmântul Lui îl ating, după cum este scris.
Aveti chemare sa fiti Papa, avand in vedere doctrina teologica care contureaza in scheme si intelesuri castigate din lucruri, pe Cel mai presus de intelegere si de cunostinta.

Si totusi ... sa nu facem din cele 5 haine ale lui Iisus prilej de lacomie, ci sa cunoastem cum e rastignit si dezbracat Domnul in noi. Sau cu o sutana chiar trandavind in lucrarea virtutilor dar chipurile cunoscand intentia scripturii il pot inlocui pe Iisus.

Noaptea Mintii a 3-a zi de la Inviere.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul afacerist mau77mau Preotul 221 20.05.2016 12:02:55
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
Preotul prezice? n06d Preotul 18 27.02.2009 12:38:35
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58