Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.06.2011, 11:59:59
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu gasesc ca este o ideie foarte buna. Mai ales ca multi nu stiu ce sa faca si cum sa procedeze in astfel de cazuri, cand intervine un asfel de eveniment brusc, neasteptat.
Si nu-i nimic de ras ca unii oameni isi procura cele necesare inmormantarii din timp. Asa cum se ingrijesc pentru sufletul lor, se ingrijesc si pentru cele trebuncioase trupului adormit.
Mama mea, de ex, are puse deoparte hainele cu care vrea sa fie inmormantata, pantofii, basmaua, tamaia si o panza speciala cu care sa fie acoperita, in sicriu. Nu are sicriul, insa stiu persoane care si-au cumparat si l-au tinut in pod. In timp s-a uscat, s-a deformat si au renuntat la el, nemaifiind bun (o cheltuiala in plus). No, nici chiar asa...
Dar ei mi-a cumpara o "trusa de inmormantare". Mi-ar folosi si mie pt mama si as lasa-o mostenire copiilor pentru mine. Hai ca vb serios!
In ardeal sunt foarte simplificate obiceiurile de inmormantare si daca in cartea aceea din trusa sunt prea complicate, mai taiem din ce se permite...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.06.2011, 12:00:47
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
„Produsele din acest pachet sunt binecuvântate și oferim garanția că sunt sfințite", mai spune preotul Gherasim.
Daca voi găsi, eu voi achiziționa.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.06.2011, 12:05:20
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Extrem de putina lume din spatiul romanesc al zilei de astazi cunoaste care este rinduiala inmormintarii , al botezului sau al cununiei . Asta se intimpla deoarece oamenii nu merg decit invitati la asemenea momente (chiar daca stiu ca habar nu au despre aceste evenimente ei prefera sa stea in ignoranta si sa nu mearga la biserica decit daca sunt ,,invitati") si si atunci cind sunt invitati pe nimeni nu intereseaza slujba ci amanunte absolut nesemnificative pt. un ostodox. Asa de pilda nu se stie cind se citesc stilpii la mort , cite eveanghelii se citesc minim si de ce atunci cind vrea preotul se citesc mai multe ; daca se citeste la capatiiul mortului Psaltirea , de ce se face asa si cit de mult ; daca se pune vreo icoana pe pieptul mortului si care sa fie aceasta : a Mintuitorului , a Maicii Domnului, a unui sfint al carui nume il purta ori se poate pune chiar o carte postala cu statiunea Tusnad deoarece acum 30 de ani mortul a fost acolo si i-a placut tare mult ; daca legaturile de la picioare si barbie se fac cu sfoara sau cu pinza; cite opriri se fac de la casa mortului si pina la biserica si de ce numai atitea si ce slujeste popa atunci dar mai ales ce insemneaza aceasta slujire de pe drum si alte cite si mai cite lucruri care tin de rinduiala slujbei .
Omul de rind este interesat insa f. tare de tot felul de prostii care nu au nici un rost in cultul ortodox sau care chiar mai mult tin de magia neagra savirsita sub ochii tuturor de anumiti apartinatori .
Asa de exemplu, ne intereseaza sa nu ne mai spalam din nu stiu ce zi a decesului ca este pacat, sa acoperim lucrurile de prin casa (moliba) cu cearsafuri albe, sa nu iasa nimeni din casa inainte de a fi scos mortul, sa se arunce cu bani la raspintii, mina dreapta a mortului sa fie pusa neaparat peste cea stinga si nu invers, de la al treile toiag (lumiinarea numita si privighetoare) in sus acestea nu se mai cumpara de membrii familiei,sa puna bani in buzunarul mortului, legaturile care au fost facute pe mort sa se deslege numai cind zice popa in slujba la rugaciunea deslegarilor si sa se aibe mare grija sa nu le ia cineva ci sa se puna in sicriu sub mort; sa nu lase flori in cosciug inainte ca acestuia sa i se puna capacul, sa dea la groapa o gaina peste mormint... si cite si mai cite multe alte nebunii .

Deci , omul de rind este mult interesat de toate prostiile si mai putin de buna rinduiala a slujbei .
In acest context publicarea de filade (carticele pt. informarea crestinului de rind) sau de pachete destinate unui scop precis , care sa aibe si instructiuni de folosire , este mai mult decit bine venita pt. orice crestin sirguincios si dornic sa cunoasca cit mai multe lucruri corecte si depline despre credinta lui .
Ce este rau in asta mai ales ca cumpararea lor este benevola , nu te trage nimeni de mineca sa cumperi . Pt. ce critica acestei actiuni ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 23.06.2011 at 12:10:33.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.06.2011, 12:33:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Ceea ce contine trusa ar trebui sa aiba orice crestin, fara sa se fi facut aceasta trusa.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.06.2011, 12:33:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si eu consider utila o astfel de trusa. (Termenul romanesc este cel mai potrivit in acest caz. Kit este altceva totusi.).
Numai cine nu a trecut prin astfel de probleme nu stie ce inseamna sa nu stii si sa mai si trebuiasaca sa alergi pentru fiecare lucrusor in parte cand nici nu ai timp.
Nici acum nu stiu unde se gasesc de cumparat lucruri bisericesti ortodoxe: catui, candela, etc. Magazine de obiecte bisericesti ortodoxe nu stiu existe nici in tara.
Nu stiu ce este toiagul, dar banuiesc eu ca ar fi o lumanare mai groasa (poate "stalpul"? Se spune citirea stalpilor mi se pare si se pun niste lumanari mari la capetele sicriului. Nu mai stiu, am avut norocul sa mai stie altii in jurul meu si sa ma sfatuiasca/ajute.

La fel ar fi utile si truse pentru alte ocazii: botez, nunta.
M-am lovit de curand ca nasa si am inebunit alergand si nici nu stii ce anume iti trebuie, ca fiecare spune altceva.
Deci de ex. pentru botez: cele necesare in biserica: lumanare, fasa, panza, marturii, poate chiar sticlute mai mici cu ulei etc.
Si la astea si o carticica in care sa poti citi ce ai de facut.

N-am aflat inca unde pot gasi in tara material pentru vesminte bisericesti, ca sa facem pentru copiii care ajuta preotul la slujbe. Si cat ar costa...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.06.2011, 13:53:58
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Foarte capitalista ideea, mai fac si ei un ban. De asemenea, nu pot sa nu observ cum Pr. Gheorghe se iteste din nou in discutie cand vine vorba de ochiul necuratului si biserica.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.06.2011, 14:12:02
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

sophia, in Romania exista f multe magazine cu obiecte bisericesti si orice biserica are de vanzare catuie, candela, fitile, plute si tamaie.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.06.2011, 14:34:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Nu are sicriul, insa stiu persoane care si-au cumparat si l-au tinut in pod. In timp s-a uscat, s-a deformat si au renuntat la el, nemaifiind bun (o cheltuiala in plus). No, nici chiar asa...
Pai in pod sunt variatii f. mari de temperatura, normal ca se strica, sa-l tina in casa.
S-ar putea dormi in el, tine spatele drept :)

Acum spatele ca spatele dar sa vezi viata ce se indrepta cand dai nas in nas cu el de cateva ori pe zi :D

Ar putea fi cumparat taman din adolescentza, de atunci incep nazbatiile cele mari.
Stiti cum se zice, o imagine face cat 1000 cuvinte.. :))
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.06.2011, 14:37:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
sophia, in Romania exista f multe magazine cu obiecte bisericesti si orice biserica are de vanzare catuie, candela, fitile, plute si tamaie.
Vreo adresa de astfel de magazin in Bucuresti?
In biserici exista mai mult lumanari, carti si icoane de vanzare. Tamaie iti mai da preotul daca te cunoaste, poate.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.06.2011, 14:38:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu ce este toiagul, dar banuiesc eu ca ar fi o lumanare mai groasa (poate "stalpul"?
Toiagul e lumânarea aceea spiralată care se pune pe pieptul decedatului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Slujba de inmormantare cu "mort" viu Marius22 Generalitati 20 12.03.2010 18:17:45