Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.03.2013, 12:11:19
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Plecand de la un topic al unei colege de forum,vreau sa va pun o intrebare:Credeti ca e normal sa se dea mancare pentru morti?Adica eu sa fiu sincer nu cred.Am vazut un preot la tv ca mortii nu au nevoie de mancare si asa cred si eu.CRED ca mortii au nevoie de RUGACIUNE,POMENIRE SI IERTARE!Nicidecum mancare.De ce e nevoie sa dam mancare,coliva,torturi,covrigi,colaci si alte mancaruri?Mananca sufletul dupa viata de veci?Nu cred.Sufletul nu se hraneste cu mancare sufletul se hraneste cu HRISTOS ,CU RUGACIUNE!Ce parere aveti?Cred ca e mai bine sa pomenim mortii si sa ne rugam pentru ei decat sa dam de pomana pentru ei mancare eventual nu putem sa le luam si bilet la meci?Scuzati-mi gluma,ironia.Doamne ajuta!

Eu stiu ca baza e coliva si bineinteles rugaciunile asa cum spui tu. Stiu ca atunci cand visezi un mort al famileie ca iti cere ceva, apa, mancare, haine te duci si dai de pomana. Intr-o zi l-am visat pe tata ca manca o inghetata si m-am dus a doua zi sa-ii dau de pomana unui barbat.
De fiecare data ma rugam " tata scoate-mi in cale un om amarat sa ii dau de pomana" si imi scotea.

pana la urma nimeni nu stie cum este dincolo. daca se hranesc sau nu mortii... uneori fac putin haz de necaz si spun ca tata sta la masa cu parintii lui si se ciondanesc pe mancare.


O coliva cred ca este de ajuns, caci asa scrie in biblie.
Putem face acte de caritate sa dam de mancare dar nu cu scopul de-a face pomana...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.03.2013, 12:26:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
O coliva cred ca este de ajuns, caci asa scrie in biblie.
La drept vorbind, chiar scrie in Biblie de coliva ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.03.2013, 12:27:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ellami, acum toți preoții recomandă să citim Biblia, în primul rând Noul Testament. De acolo înțelegem că morții nu se hrănesc. Ei nu mai au trupuri. Abia la învierea de obște (adică a tuturor), care va fi după sfârșitul lumii, vom avea trupuri. Și atunci vor fi trupuri noi, care probabil nu vor mai avea nevoie de hrană.
E greșită credința din popor că morții mănâncă; ea nu vine din Biserică. La Biserică învățăm că trebuie să facem milostenie și să ne rugăm pentru iertarea păcatelor celor care au trecut dincolo. Nu le dăm de mâncare. Milostenia se face din milă față de sărmani.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.03.2013, 12:33:13
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Pomana pentru cei raposati, mancarea/haine/bani, se da la saraci si la cei de la Biserica ptr. sufletele celor adormiti. Nu stim sigur daca s-au mantuit sau ba, asa ca facem ce ne invata Biserica ca trebuie facut ptr. ai ajuta.

Coliva vine din Sf.Traditie, se gaseste despre ea in scrierile Sf.Parinti si a duhovnicilor, dar si in Biblie indirect. (pasajul cu graul,postat mai sus). Din punct de vedere ortodox, este destul de clar ce reprezinta coliva.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.03.2013, 19:47:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Tigrule, eu am mai postat odata pilda aceasta, care mie mi se pare potrivita si in acest sens:

Era odata un teolog toba de carte. Acesta a poposit intr-un sat, unde un taran evlavios ii spunea ca el zilnic ii da de mancare Domnului. Cum asa? se intreba mirat teologul. Uite cum, ii spuen taranul: in fiecare dimineata eu asez un castron de lapte intr-o scorbura, ca sa il bea Dumnezeu si seara, cand ma intorc, gasesc castronul gol. E cel ma bun lapte si sunt tare bucuros ca ii place lui Dumnezeu. Teologul isi face cruce: ce om nebun! si incepe sa ii explice ca Dumnezeu nu e materie, nu poate sa manance, ca astea sunt aiureli. Si ca sa il convinga, ii propune sa pazeasca scorbura si sa vada ce se intampla cu laptele. Zis si facut: s-au pus la panda si au vazut o vulpe care s-a apropiat si a lipait tot laptele. Ei, vezi ce se intampla, de fapt, cu laptele tau? se impauna teologul. Vezi ca am avut dreptate? Taranul era tare mahnit.
Seara, Dumnezeu (sau un inger al sau) i se arata in vis teologului, mustrandu-l pentru ce facuse: E adevarat ca Dumnezeu nu bea laptele acela, dar se bucura vazandu-l pe taran punand laptele acolo si El trimitea de fiecare data un animal care sa il bea.


Sa facem milostenie in numele lui Hristos, si nu pentru ca "asa se face" si sa ne rugam sa ne scoata in cale oameni care sa primeasca cu bunavoie si in numele Sau milostenia noastra, pentru iertarea pacatelor celor adormiti ai nostri!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.03.2013, 21:54:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tigrule, copile (ești de o sesmă cu fata mea cea mare), pune mâna te rog și citește catehismul ortodox.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.03.2013, 22:43:22
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La drept vorbind, chiar scrie in Biblie de coliva ?
Sola Scriptura ?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.03.2013, 22:47:33
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Sola Scriptura ?
Un antevorbitor a spus ca scrie in Sf Scriptura asta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.03.2013, 23:16:46
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu zic sa le cumparam mortilor bilete la meci,ah am uitat sa ii cumpar la Steaua -Chelsea dar sigur o fac la Otelul-Pandurii!Si la meciul Otelul-Steaua.Si un televizor LCD ar trebui,un laptop ca sa stea pe messengerul raposatilor si niste carti sa citeasca si el,a si un jacuzzi!Sa se balaceasca in viata de apoi.Eventual sa ii dam mancare multa sa se sature dar sa nu il facem sa ii fie greata si sa mearga la doctorul din viata de apoi.
Desigur ca am glumit dar na..e ciudata chestia cu mancarea oferita mortilor..SUFLETUL SE HRANESTE CU RUGACIUNE,MILOSTENIE,IERTARE nu cu mancare,ceva material.Ma intreb de la laptele ala oare calciul il are crescut?Mortul?Scuze gluma,daca nu va place..dar consider ca e deplasat sa dam mancare mortilor..poate o coliva si atat dar sa dam si suc si altele.Eventual un Redd Bull,sa prinda aripi si sa danseze pe un norisor cu un inger.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.03.2013, 23:59:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Desigur ca am glumit dar na..e ciudata chestia cu mancarea oferita mortilor..SUFLETUL SE HRANESTE CU RUGACIUNE,MILOSTENIE,IERTARE nu cu mancare,ceva material.Ma intreb de la laptele ala oare calciul il are crescut?Mortul?Scuze gluma,daca nu va place..dar consider ca e deplasat sa dam mancare mortilor..poate o coliva si atat dar sa dam si suc si altele.Eventual un Redd Bull,sa prinda aripi si sa danseze pe un norisor cu un inger.
Tigrule, daca tie ti se face sete intr-o zi secetoasa si nu ai in jur nicio sursa de apa si niciun ban ca sa iti cumperi, nu ai primi un pahar de suc de la o batranica, care spune: sa fie intru pomenirea mortilor mei! Daca accepti, cine bea sucul, tu sau mortul? O face batranica o fapta buna in fata Domnului sau nu? Asemeni si daca esti flamand sau esti imbracat prea subtire.


Pe cuvantul meu, daca nu ai fi un user vechi, te-as crede vreun sectant venit sa tulbure apele in ajun de Mosii de iarna. Altfel insa, sunt de acord ca in mediile noastre, putina lume mai stie semnificatia pomenilor crestinesti, si multi fac pomana numai asa, ca sa bifeze o randuiala, o traditie si sa ii fie mortului bine pe lumea cealalta. Multe persoane impart pachete la rude si cunostinte, si nu la nevoiasi, facand un troc: eu iti dau tie un pachet duminica asta, duminica viitoare tu imi dai mie si ce fericiti sunt mortii nostri ca mananca papanasi si beau tuiculita! De aia e bine sa mai citim si noi niscaiva carti duhovnicesti, sa nu ramanem prizonierii babismelor si sa credem ca asa arata ortodoxia.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare