Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.10.2009, 22:51:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@costel - chiar nu-ti inteleg ultimul mesaj.
Duhivnicul este sau nu psiholog?
Si pana la urma tot nu a explicat nimeni concret cu ce te poate ajuta duhovnicul. In ce probleme concrete?
In afara de intrebari de natura religioasa.
Este f.clar cu ce te ajuta psihologul, respectiv psihiatrul, scrie la profesia lui.
In probleme lumesti concrete ce poate face duhovnicul?
Din experienta mea am ajuns la concluzia ca ori nu este clar nici preotilor si teologilor ce inseamna institutia duhovnicului, si nimanui de fapt, ori nu pot face anumite lucruri.
Concret am discutat cu doi preoti, din care unul deosebit si bine cunoscut anumite probleme. Nu m-au putut ajuta, lamuri.
La unul (acela bine cunoscut) m-am dus cu durere in suflet (mama era pe moarte, eu trebuia sa decid tratament/operatie pentru ea, in fine, eram la pamant). Ne-am rugat, m-a ajutat cu ceva, dar nu mi-a putut da nici sfat, nici sa-mi ia suferinta, mama tot s-a dus, nici sa ma ajute in alt fel.
La al doilea am ajuns cu alte probleme lumesti de care se loveste toata lumea: loc de munca, saracie, infertilitate, etc.
Mi-a spus clar ca nu are cum sa ma ajute. Sa ma rog. Nu poate el sa ajute oamenii nici cu loc de munca, nici cu copii, nici la divort (daca altfel nu mai merge).
Eu ma rog si Dumnezeu nu ma lasa, asta simt si stiu.
Dar dupa anumite probleme si fiindu-mi totusi rau, am cerut sfatul unui psiholog. Acela mi-a inteles cu adevarat problemele, inclusiv conflictul cu preotul si stie ce as avea nevoie.
Si atunci? Eu ce sa inteleg?
Problemele lumesti de azi sunt grele si alea te darama si sufleteste, te fac si rau si sa faci pacate si etc. Te macina. Asta cauta oamenii acum la duhovnic si peste tot: cum sa se descurce si sa reziste in lumea asta. Si asta nu ni se spune la biserica.
Mi-am luat si o gramada de carti in ultima vreme in speranta ca voi gasi lamuri asupra acestui aspect: cu ce ma ajuta und duhovnic, ce sa cer/astept de la el, ce nu, etc.
Ba am luat unele si pentru preotul meu sa i le ofer.
Pe un alt topic ai spus că Dumnezeu nu ți-a dăruit nimic ! Te contrazici în tot ce scri , semn clar de deznădejde .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.10.2009, 23:07:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Dumnezeu imi da, oamenii sunt cei care strica (ba sar in sus ca n-avem noi femeile ce sa facem in biserica, ba ca sa nu facem in vitro, ba sa nu avem relatii cu sotul ca este pacat etc.).
Dumnezeu ne-a dat stiinta sa ne ajute sa facem copii, iar oamenii o calca in picioare.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.10.2009, 23:27:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dumnezeu imi da, oamenii sunt cei care strica (ba sar in sus ca n-avem noi femeile ce sa facem in biserica, ba ca sa nu facem in vitro, ba sa nu avem relatii cu sotul ca este pacat etc.).
Dumnezeu ne-a dat stiinta sa ne ajute sa facem copii, iar oamenii o calca in picioare.
Fă ce crezi tu până la urmă, pentru că oricum nu ți cont de părerile altora , de Sf. Biserică, de Duhovnic, etc. Mergi după voia ta ! Ai acest drept , această libertate . Mergi după mintea ta ! Așa este bine cum am scris ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.10.2009, 23:55:28
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dumnezeu imi da, oamenii sunt cei care strica (ba sar in sus ca n-avem noi femeile ce sa facem in biserica, ba ca sa nu facem in vitro, ba sa nu avem relatii cu sotul ca este pacat etc.).
Dumnezeu ne-a dat stiinta sa ne ajute sa facem copii, iar oamenii o calca in picioare.
Nu arunc cu piatra dar : nu ai citit prea bine ce ti-am scris eu . Am spus ca duhovnicul e acel preot care stie cel mai bine sa iti tamaduiasca rana . Tu trebuie sa il cauti . Dupa cum ai relatat tu acest preot nu te-a ajutat prea mult . Atuncea inseamna ca nu ti-a fost duhovnic.
Tu nu l-ai cautat cum trebuie . Duhovnic poate sa iti fie si un preot betiv care toata saptamana bea , dar duminica e preot si merge si slujeste Sfanta Liturghie cum se cuvine . Duhovnicul trebuie cautat in toata tara . Cate manastiri si biserici ortodoxe nu sunt in tara asta ?
Nu vreau sa te simti jenata in nici un fel ca nici eu nu-s mai bun .Vreau sa dau un sfat prietenesc , un sfat din inima .
Uite un link http://ro.orthodoxwiki.org/Duhovnic
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.10.2009, 00:11:49
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit !!

Cand ai vreme si daca vrei citeste cartea aceasta http://www.scribd.com/doc/18443210/R...aciunea-Postul .
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.10.2009, 00:23:17
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Sofia, duhovnicul este un parinte care este randuit de Dumnezeu sa te ajute in lucrarea mantuirii. Duhovnicul este cel randuit de Dumnezeu sa fie cel care te spovedeste si care te sfatuieste ce si cum trebuie sa faci ca sa ai un urcus duhovnicesc.
Duhovnicul nu-ti da bani, serviciu sau alte lucruri asemenea. Rolul duhovnicului este acela de a te ajuta sa intelegi cum trebuie sa-ti randuiesti viata, gandurile si rugaciunea astfel incat sa fi un crestin cat mai bun, mai apropiat de mantuire, de Hristos Dumnezeu.

Spuneai ca ai o relatie buna cu psihologul si ca ai fost dezamagita de doi preoti....asta se datoreaza faptului ca acel psiholog a reusit sa-ti castige increderea si poate ca ai reusit sa dezvolti un dialog mai deschis cu dansul/dansa. Totusi, trebuie sa sti ca psihologul nu este altceva decat un inlocuitor de duhovnic specific ateilor, acest psiholog iti poate da sfaturi care sa te ajute sa-ti pui un pic de ordine in ganduri, insa el nu are posibilitatea si nici intelegrea necesara pentru a te ajuta sa-ti pui sufletul in Hristos (sa te mantuiesti). Lumea celor care nu au Dumnezeu, a inventat un "duhovnic" care sa le aduca o umbra de liniste, acest "duhovnic" este psihologul.

Trebuie sa gasesti un parinte la care sa mergi sa te spovedesti, apoi sa mergi la dansul pentru sfat in situatia in care ai ganduri sau probleme care te framanta. Daca ai inteles ca sensul vietii tale este Vesnicia-Hristos, atunci trebuie sa cauti ajutor la duhovnic, cel lasat de Hristos sa te ajute sa-ti traiesti aceasta viata cu un sens bun, spre mantuire.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.10.2009, 08:22:51
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Duhovicul este in egala masura si cel investit de arhiereu cu puterea de a dezlega pacatele,dar si psiholog crestin!Evident ca nu are aceasta denumire,pt ca in plan psihologic duhovnicul este un psiholog mai avansat.
De multe ori(de cele mai multe ori)PSIHOLOGUL OFERA DOAR PALEATIVE,pt ca in cazul crestinului nu poate oferi impacarea cu Dumnezeu!Ori aceasta lipsa de impacare este un stres al constiintei care in timp genereaza tulburari psihologice(nu am spus psihice pt ca exista o distinctie intre psihologie si psihiatrie).Chiar phihologii ajung sa contracteze psihoze pt ca ei trateaza omul ca un animal rational si emotional,fara insa a percepe latura religioasa si sensul existentional real al omului ca creatie speciala a lui Dumneze!
Deci duhovnicul este si psiholog.Depinde insa de calitatea duhovnicului si de cat de mult cunoase acesta mediul tau de existenta.De aceea pt un mirean este mult mai bun un duhovnic de mir (dar bun) care are cunoasterea realitatii vietii de mirean!
Maicile acelea sunt bune ca indrumatoare ,dar nu pot inlocui un duhovnic cu har!
si mai este ceva:depinde cata bunavointa ai tu de a colabora cu un duhovnic!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.10.2009, 12:38:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Toate bune ce spuneti voi.
Eu aici atat am: un preot si o biserica si este bine si atat.
Problemele mele sufletesti nu vin de la credinta (sau lipsa ei) ci de la viata reala si ma apasa tot mai mult.
De aceea spun ca nu stiu cum m-ar putea ajuta duhovnicul.
Eu am nevoie de lucruri concrete ca sa-mi revin si atunci poate ca voi si mai puternica in credinta.
Preotii nu m-au putut ajuta. Am mai intrebat si mai intreb. Concret ce pot sa faca ei pentru mine: mangaiere nu, prietenie nu, copii nu, serviciu nu, bani nu, alt ajutor in viata de zi cu zi nu. Pe mine astea ma macina.
Poate nu intelegeti ce spun eu.
Terapeutul gaseste cauze reale ale problemelor, care de multe ori vin din copilarie si tinerete, de la parinti sau alte persoane, sau boli, etc.,te ajuta sa te lamuresti si sa te intaresti ca sa poti sa izbandesti si sa rezolvi problemele.
Nici el nu-ti da ceva concret (serviciu, copii etc.), dar vede ce poti sa faci ca sa le obtii, sau macar ca sa nu suferi, iti arata cum sa lucrezi mai bine.
Preotul are si el rolul lui, nu contest asta.
Dar daca nu are raspuns/solutie la probleme reale.
Macar daca mi-ar fi dat raspunsuri in materie de religie, dar si acolo sunt in aer. Mi-am luat carti si caut singura in ele.
Cred ca nu este definita/inteleasa si delimitata bine notiunea de duhovnic. Poate nu sunt preotii pregatiti in acest sens. Poate asteptam noi prea mult de la ei.
La un moment dat cand am cerut clar niste lucruri dupa mintea mea, cam ce am gandit eu ca trebuie sa-mi dea un duhovnic, am avut conflict cu preotul.
Eu incerc sa le imbin: biserica si terapia (cand/daca oi gasi) si asta mi se pare solutia cea mai buna.
Probabil ca la multa lume se intampla in acest fel.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.10.2009, 13:21:30
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit !!

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Toate bune ce spuneti voi.
Eu aici atat am: un preot si o biserica si este bine si atat.
Problemele mele sufletesti nu vin de la credinta (sau lipsa ei) ci de la viata reala si ma apasa tot mai mult.
De aceea spun ca nu stiu cum m-ar putea ajuta duhovnicul.
Eu am nevoie de lucruri concrete ca sa-mi revin si atunci poate ca voi si mai puternica in credinta.
Viata reala este si in biserica . Ea nu traieste intr-un misticism aparte . Biserica este integrata in comunitate .Da ai dreptate preotul la care poti tu sa apelezi nu te-a ajutat .
Dar trebuie sa avem totdeauna sa nu ne incredem in noi . Sa ne incredem in Dumnezeu . E greu de facut lucrul asta . Daca vei sta putin sa meditezi o sa iti dai seama ca el le face toate pe lume asta . Dar pana omul se prinde de faza asta poate trece ceva timp.
Ce ni se spune " Cautati Imparatia Cerurilor si toate celelalte vi se vor adauga voua " . Cum ne va ajuta Dumnezeu in "viata reala " cand noi nu nadajduim in El . Cand noi mai mult ne incredem in fortele noastre , cand noi ne incredem mai mult in aproapele .
Daca lipseste rugaciunea din viata noastra atuncea totul se duce de rapa . Zic din propria experienta .
Doamne ajuta .
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.10.2009, 13:49:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, sa te ajute Dumnezeu, sa te lumineze, sa faci cum e mai bine! Eu,initial, nu intelesesem ca tu esti in strainatate si nu ai unde sa iti cauti duhovnic. Noi, ceilalti, care avem duhovnici buni, ar trebui sa ii dam slava lui Dumnezeu pentru asta si sa ne rugam sa isi gaseasca si altii parinti buni. Dumnezeu le vede pe toate, Sophia, fii tare si fii buna, ca se poate!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
cine ma poate ajuta gherman Pocainta 10 12.11.2009 23:56:59
Cine ma poate ajuta? Dia20_diana Nunta 7 25.06.2008 18:52:37
cine ma poate ajuta? NiCcoleta Stiri, actualitati, anunturi 1 17.03.2006 03:41:06