Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.02.2010, 14:32:26
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ai dreptate, nici o varianta nu este gresita. Insa mi-am adus aminte ca unul din Parintii din vechime a prezis ca aceasta rugaciune se va simplifica din ce in ce mai mult pana va ajunge la forma "Doamne Iisuse, miluieste-ma", "Doamne miluieste-ma" si, chiar inainte de sfarsitul lumii, va fi "Miluieste-ma" - omul nemaistiind nici cui se roaga.
Dumnezeule milostiv fii-mi mie pacatosului!

Nu stiam despre aceste cuvinte, dar pot fi adevarate! Eu una stiu ca din toate cartile de la Sf.Munte pe care le-am citit, ba mai mult chiar intreband acolo pe parinti Athoniti, stiu de varianta Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma!
La Vatopedi, parintii au ascultare de la pr.Staret Efrem sa rosteasca rugaciunea in soapta! Si pe fiecare parinte il poti auzi cum se roaga. Care este explicatia?
MIntea fuge... gandurile vin... amintirile vin... imaginatia vine... gura spune rugaciunea... urechile aud... si asa lupta asta duhovniceasca este castigata de MINTE, caci mereu revine auzind rugaciunea! Apoi nu poti sa nu te concetrezi asupra rugaciunii auzind-o! Fuge mintea? se aude rugaciunea si revine!
Frumos spunea Avva Macarie: cand iti aduci aminte de Dumnezeu, inmulteste rugaciunea ta, ca atunci cand vei uita pe Dumnezeu, El sa isi aduca aminte de tine!
Adica te rogi... si fuge mintea... dar vezi o biserica... simti metanierul din mana... auzi un cuvant despre Dumnezeu... reiei rugaciunea! ti-ai adus aminte pt ca DUmnezeu si-a adus aminte de tine si ti-ai reluat rugaciunea!
Tot El lucreaza in noi... si noi nu-L bagam in seama...
__________________
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.02.2010, 19:11:52
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

...cam putini sunt cei carora le place rugaciunea lui Iisus rostita de o mie de ori de Pr.Stefan... sau se descarca si nu mai spune nimeni nimik?
__________________
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.02.2010, 20:02:16
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

se descarca...multumim frumos
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.02.2010, 00:07:19
Emanuel Cristian's Avatar
Emanuel Cristian Emanuel Cristian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Emanuel Cristian
Implicit Rugaciuni

Fratilor buni la inima , hai sa nu trunchim aceste rugaciuni sfinte , ca nu sunt primite la Domnul cum trebuie , cu cat mai multa ostenela cu atat mai bine sunt primite rugacinile .

Bine voi cuvanta pre Domnul in toata vremea , pururea lauda lui in gura mea (Psalmul 33)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.02.2010, 00:11:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Explică-te !

Citat:
În prealabil postat de Emanuel Cristian Vezi mesajul
Fratilor buni la inima , hai sa nu trunchim aceste rugaciuni sfinte , ca nu sunt primite la Domnul cum trebuie , cu cat mai multa ostenela cu atat mai bine sunt primite rugacinile .

Bine voi cuvanta pre Domnul in toata vremea , pururea lauda lui in gura mea (Psalmul 33)
În ce fel sunt truncheate ? Concret ! .

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.03.2010, 02:44:51
Emanuel Cristian's Avatar
Emanuel Cristian Emanuel Cristian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Emanuel Cristian
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
În ce fel sunt truncheate ? Concret ! .

Sa nu intelegi iubite frate gresit ce vreau sa-ti spun si iarta-ma ca indraznesc sa iti explic ca nu iti sunt demn si pacatos sunt .
Adica sa nu scurtam rugaciunile sa nu le citim si trece peste ele evaziv, cu intentia de a le citii repede( adica sa nu le fragmentam) si a scapa, sa cugetam cu dragoste asupra lor .




Bine voi cuvânta pe Domnul în toată vremea, pururea lauda Lui în gura mea.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.03.2010, 21:19:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel Cristian Vezi mesajul
Sa nu intelegi iubite frate gresit ce vreau sa-ti spun si iarta-ma ca indraznesc sa iti explic ca nu iti sunt demn si pacatos sunt .
Adica sa nu scurtam rugaciunile sa nu le citim si trece peste ele evaziv, cu intentia de a le citii repede( adica sa nu le fragmentam) si a scapa, sa cugetam cu dragoste asupra lor .




Bine voi cuvânta pe Domnul în toată vremea, pururea lauda Lui în gura mea.
Scurtarea rugaciunilor ? Ar fi chiar o aiureala si ne-am fura singuri caciula , si mai rau de atat ea nu ar fi luata in seama nici pe departe , caci ea insasi , rugaciunea , inseamna dragoste si frica de Dumnezeu , iar de nu pui si-un strop de smerenie , o glasuim chiar in pierdere de timp si nu numai . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.03.2011, 19:20:07
Claudelul Claudelul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 2
Implicit

Salutare. Se poate sa primesc si eu fisierul asta audio? Imi doresc foarte mult o astfel de inregistrare. Va multumesc mult.

little_monk66@yahoo.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.03.2011, 00:57:07
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Vreau si eu aceasta inregistrare daca se poate.... Puneti din nou un link aici...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.08.2011, 19:04:49
anastasya anastasya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Mesaje: 1
Implicit

[quote=geo.nektarios;210291]Frati iubiti, cine vrea sa descarce o inregistrare cu Rugaciunea Inimii sau Rugaciunea lui Iisus rostita de Pr Ieroschimonah STEFAN Nutescu, Egumen al Chiliei Bunavestire de la Schitul Lacu, din Sf.Munte Athos (cel care are o multime de carti traduse de Sfintia Sa la Editura Evanghelismos), va las un link cu inregistrarea si puteti descarca si dezarhiva pt a putea fi ascultata!
Inregistrarea a fost facut in Paraclisul Chiliei cu hramul Bunavestire! http://dl.transfer.ro/Doamne_Iisuse....Feb-68e9c4.rar[quote]

As vrea si eu aceasta inregistrare, daca o mai puteti posta inca o data!
Va multumesc
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 16:18:24
Biobranu 1000 mara2008 Generalitati 1 28.12.2010 07:29:35
Iisuse scump,imi pare rau!Mesajul,versurile pricesnei se potrivesc pentru fiecare:( tigerAvalo9 Generalitati 0 07.02.2010 20:55:01
Doamne Doamne ajuta-ne ! elenavioletacocos Rugaciuni 11 01.10.2009 09:59:38
iISUSE, CULME MINUNATA anne_mary0209 Arta bisericeasca in general 0 19.03.2008 16:22:16