Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.08.2009, 12:30:30
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Rugaciunea e cel mai bun tratament....Te poate ajuta si psihologul insa daca tie iti trebuie liniste si pace sufleteasca nu vei putea obtine nimic.Poate golul ala trebuie umplut cu Dumnezeu doar ,daca spui ca nu ai motive.Multa sanatate.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.08.2009, 12:58:23
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
Buna seara.Am o ,,mica mare problema'' In viata pe care am avut-o am avut destule necazuri toate provocandumi-le.De mic copil am avut ticuri ,ma uitam des in oglinda,plangeam de fiecare data cand nu eram bagat in seama ,am avut atacuri de panica ,ganduri negre obsesive pe care le repetam mereu si in speranta ca acestea s-au terminat acum ceva timp am fost foarte fericit.Dar au aparut iar,ma apuca stari de tristete fara motiv(nu am probleme familiale ,certuri sau mai stiu eu ce),tristete imensa ,nu mai am pofta de viata,incepusem sa ma rog acum catva timp apoi am renuntat intorcandu-ma la viata cu pacate ,ma gandesc ca am o soarta de nimic,ca sunt bolnav psihic ca am ceva ca nu mai pot,cu atacurile de panica ajunsesem la 5 nopti nedormite ,dormisem doar 2-3 ore in 5 nopti,tensiune mare,tahicardie,pur si simplu m-am distrus singur.Cand am crezut ca mi-am revenit au inceput starile de tristete fara motiv,si un dor imens.Simt un gol in suflet desi nu am motive,plang intr-una ca nu sunt un om ca toti ceilalti si mai sunt si baiat .Ce sfaturi imi dati ,nu vreau sa fiu dominat de necurat (intr-un moment ma gandisem si la asta),vreau sa scap de toate aceste stari pana nu devin bolnav psihic si depresiv pe viata.Nu a mers cu pastile.De ce ma simt neimplinit sufleteste desi nu am necazuri si motive foarte concrete?MULTUMESC
Pe langa rugaciune si duhovnicul bun de al carui sfat trebuie sa tii seama, ai doua directii pe care trebuie sa te focalizezi:

1. Cauta sa ajuti cati poti pe altii, nu cu bani, ci cu diverse chestii pe care le poti face tu pe de o parte si pe de alta, daca si ei vor, devenind prieten cu ei. Un ajutor imens, de nebanuit ti-l pot da persoanele cu handicap, mai ales cele cu handicap neuropsihic usor sau moderat. In simplitatea lor, ei au sensul vietii.


2. Apuca-te sa faci lucruri mici si bucura-te de ele. Mestereste tot ce se poate, invata tot felul de chestii practice (acum cu netul ai foarte multe de invatat), mai invata o limba straina, invata orice si te vei bucura de ce ai invatat. Poti invata sa gatesti, sa zugravesti, orice. De mare folos sunt lucrurile mici repetitive cum era impletitul cosurilor de nuiele de care se ocupau sfintii in pustie, sau cum era pentru femeile cuminti crosetatul, brodatul din ce in ce mai uitate.


Si inca ceva, ia-ti un tovaras devotat: un caine preferabil unul nebunatic si mare asa cum este spre exemplu rasa Airedale terrier sau Schnauzer urias sau mijlociu. Dar fireste nu e nevoie sa fie de rasa, doar cala cel de rasa e mai usor sa-i prevezi caracterul. tu ai mare nevoie de un caine zglobiu care sa te antreneze mereu. Dar cainele daca il iei tu trebuie sa-l hranesti, sa-l plimbi zilnic, sa-l speli, sa-l educi si sa-l dresezi eventual, etc, nu sa-l pasezi parintilor si tu doar sa il mangai din cnd in cand.

Spuneai ca nu ai probleme in familie, sa intelegem ca esti casatorit? Copii nu ai?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.08.2009, 13:55:14
Vickuo Vickuo is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Mesaje: 35
Implicit

Nu sunt casatorit ,am 20 si ceva de ani ,ma refeream ca nu am necazuri ,certuri in familie,ceva in trecut care sa imi afecteze viata,sa raman cu sechele si totusi desi ma rog in fiecare seara tot simt acel gol,acea tristete ,acel dor de parca nu s-ar umple cu nimic.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.08.2009, 14:01:14
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
Nu sunt casatorit ,am 20 si ceva de ani ,ma refeream ca nu am necazuri ,certuri in familie,ceva in trecut care sa imi afecteze viata,sa raman cu sechele si totusi desi ma rog in fiecare seara tot simt acel gol,acea tristete ,acel dor de parca nu s-ar umple cu nimic.
Cat te rogi?Te rogi din toata inima? Ai un duhovnic care sa te indrume?

Incearca sa ajuti oamenii din jurul tau, sa vezi cati de multi sunt care au cu adevarat in necazuri, boli cumplite...Sa vezi ca ai sa te simti mai bine sufleteste si mai impacat daca incepi sa faci fapte bune.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.08.2009, 14:10:42
Vickuo Vickuo is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Mesaje: 35
Implicit

Uneori probleme sufletesti sunt mai rele ca o boala trupeasca...Ma rog,fac acatistul Sf.Andrei,Sf.Nectarie,Maicii Domnului dar fara succes deocamdata.Si nu inteleg de ce,poate e ceva rau,poate am fost blestemat ,ce ar mai putea fi?Ma apuca tristete mare si un dor imens dar nu stiu de cine ...un gol in suflet...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.08.2009, 14:13:17
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
Nu sunt casatorit ,am 20 si ceva de ani ,ma refeream ca nu am necazuri ,certuri in familie,ceva in trecut care sa imi afecteze viata,sa raman cu sechele si totusi desi ma rog in fiecare seara tot simt acel gol,acea tristete ,acel dor de parca nu s-ar umple cu nimic.
Daca nu esti casatorit si nu ai copii, apuca-te sa faci ceea ce ti-am scris: lucreaza lucruri obisnuite si invata tot ce se poate invata (multe); ajuta oamenii (inclusiv pe parinti, bunici, alte rude, prieteni, vecini) si i-ati un caine.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.08.2009, 14:38:31
tindarpe tindarpe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2009
Mesaje: 4
Smile Dumnezeu e milostiv. Increde-te

Am citit mesajul tau si am citit si raspunsurile primite...
Acum te rog sa-mi ingadui si mie o parere. Dar ce sunt eu pt tine? Cum ma percepi? Toti ne zicem si ne consideram prieteni. Avem in comun ACOPERAMANTUL MILOSTIV AL MAICII DOMNULUI si grija DOMNULUI.
Dar daca te poti increde in noi, niste straini pana una-alta, cum sa nu te increzi in Iisus Hristos? Adu-ti aminte ca n-a plecat de tot de langa tine si te-a ajutat in atatea situatii. Toate au rost si nimic nu e in zadar.
Problema ta poate fi rezolvata. Crede cu tarie! Priveste-o in fata, scurt, barbateste, cat s-o identifici si da-o la o parte: NICI NU EXISTA!
Acum iarta-ma, m-am grabit cu afirmatia asta, dar vreau sa spun ca o problema nu trebuie ,,gandita'', analizata ca una de la mate. Introspectia nu trebuie sa cuprinda comparatii cu alte vieti si alte destine, cu intrebari retorice de gen: ,,Cu ce-am gresit Doamne, eu?'', ,,De ce Doamne numai mie?''...aceste intrebari nu cer un raspuns, parca ar cere socoteala. Noi sa ne incredem in mila lui Dumnezeu , in judecata Sa cea dreapta si in iertarea Sa, de la urma.
Ca stiu si recunosc ca sunt pacatos, ma recunosc ca nu sunt indreptatit pentru locul ,,celor de-a dreapta'' si cu toate astea nu ma indoiesc nici o clipa de imtamplarea cea buna care ma va intoarce intre fiii Sai iubiti. Am acest dor pe care si tu ti l-ai remarcat. Atunci de ce te sperii? Stii deja ca daca simti un dor , acela este locul de unde iti lipseste Cel Iubit.
Mai vine si mai pleaca omul e cam nestatornic si cam lenes, uita sa puna lemne in foc. Mai coboram , iar mai urcam, nu te ingrijora si nu deznadajdui...intareste-te cu lecturi din Sfintii Parinti. Uite, mergi la o taraba unde sunt carti din acestea la tine in oras...Frunzareste ,,la intamplare''...Ai sa constati ca problema ta este tratata intr-un pasaj dintr-o carte. Daca tie nu-ti iese acum nu-i nimic...mintea sa-ti fie cu capastru ca e usa de ispite. Invata s-o tii in frau. Iubeste-L pe Dumnezeu ca fiind real . Percepe-L ca pe creator a tot ce ne inconjoara frumos. Uratul este derivat prin degenerare. Vei descoperi si bucuria iar daca firea ta este totusi indreptata spre melancolie, ca a lui Bacovia, nu-i nimic foloseste-te si de asta.. Descopera lacrimile si nu te rusina de ele. Plangi pentru noi, oamenii slabi care nu meritam cata dragoste a avut Iisus pentru noi si L-am tradat continuu iar si iar zi de zi pt placeri sterile si efemere. Si barbatii plang. Oho! Este plansul de copil care cerseste atentie plansul de durere fizica, plansul de sentiment (femei si barbati) si plansul din dragoste. Cauta pe Efrem Sirul!
Dragul meu, nu esti singur mai scrie te rog. Si scrisul este o forma de a pune ordine in ganduri.
Acum , te rog inca o data sa ma ierti. Considera ca nu ti-am scris ca unul care le stie ca a trecut deja la alt nivel. In fiecare zi mai cad. In fiecare zi o iau de la capat. Suntem intr-un razboi cu Raul. Castigam si pierdem batalii. In ultima clipa (care conteaza!) se va da rezultatul. Conteaza pozitionarea corecta. Deci, pe scurt:
Iti pasa, deci esti bun.
Ai curaj, ai smerenie , ai credinta si ....ai rabdare. Dumnezeu sa fie cu tine, si cu noi, pacatosii.
p.s. De urgenta afla-ti un duhovnic, de la care vor pleca multe lucruri bune in viata ta. E f. important! Scrie te rog in ce localitate esti si mai foloseste-te de ,,comunitate'' pt a-ti fi recomandat unul. Spovedania este baia sufletului... de acolo se pleaca.
Deci nu e pustiu la tine in inima.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.08.2009, 14:51:24
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit sa nu fii disperat

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
Nu sunt casatorit ,am 20 si ceva de ani ,ma refeream ca nu am necazuri ,certuri in familie,ceva in trecut care sa imi afecteze viata,sa raman cu sechele si totusi desi ma rog in fiecare seara tot simt acel gol,acea tristete ,acel dor de parca nu s-ar umple cu nimic.
Doamne ajuta Victor!

Starea asta de disperare din start nu-i buna.Trebuie sa o elimini cumva.

Eu te indemn sa mergi la biserica cat de des poti (daca esti dint-un oras mare ai putea merge la catedrala de acolo mai des(la Sf.Liturghie dimineata sau la Vecernie seara) sau sa cauti sa mergi la toate slujbele care se fac la tine la parohie).

Apoi sa citesti carti duhovnicesti sau sa mai asculti cateva conferinte pe care le poti lua d e pe net(cu Pr.Nicolae Tanase,Maica Siulana,Danion Vasile).http://www.ortodoxmedia.com/recording_cat.php?rc_id=2

Sa tii postul asta si sa te spovedesti neaparat .Sa cauti sa ai o legatura cat mai stransa cu parintele duhovnic.

Daca esti student ai putea sa mergi pe la ASCOR si sa-ti faci multi prieteni pe acolo.Numai sa fie vreo filiala ASCOR in orasul de unde esti si\sau unde inveti.Acum insa e vacanta dar de prin octombrie-noiembrie sa cauti s a mergi daca nu ai mai fost.Eu am foarte multi prieteni de la ASCOR.

Uite ii poti scrie si Maicii Siluana.Ea cu siguranta te poate ajuta.http://www.sfintiiarhangheli.ro/maic...a-raspunde.php


Maica Domnului sa te ajute sa treci si peste asta!!!

Cu noi este Dumnezeu!
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.08.2009, 15:08:43
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
Uneori probleme sufletesti sunt mai rele ca o boala trupeasca...Ma rog,fac acatistul Sf.Andrei,Sf.Nectarie,Maicii Domnului dar fara succes deocamdata. Si nu inteleg de ce,poate e ceva rau, poate am fost blestemat ,ce ar mai putea fi?Ma apuca tristete mare si un dor imens dar nu stiu de cine ...un gol in suflet...
Calea cea mai sigura pentru a iesi din acest impas nu este orientarea catre exterior, cautand alti vinovati, ci spre interior, incercand sa te apleci mai mult asupra cunoasterii de sine, asumandu-ti, in acelasi timp, anumite lipsuri, anumite atitudini gresite de care ai dat dovada, in viata pe care ai dus-o pana acum, si pe care trebuie sa le indrepti.

Trebuie sa-ti faci curat in ganduri, dar nu de unul singur, lasa-te ajutat de cineva cu mai multa experienta, de duhovnic. Sa nu te mire faptul ca, in scurt timp, te va cunoaste mai bine decat tu insuti o faci. Acorda-i toata increderea, si pune in practica toate sfaturile sale, pentru ca numai pe aceasta cale, vei ajunge sa te cunosti cu adevarat.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.08.2009, 15:21:39
Vickuo Vickuo is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Mesaje: 35
Implicit

Eu nu stiu nimic despre duhovnic ,cum se ia un duhovnic,ce trebuie sa fac ,nu am multa experienta in domeniul religiei si nu mai intalnisem ocazia...sunt din Galati,mai e cineva din orasul asta?Habar nu am cum sa-mi gasesc un duhovnic si nu stiu multe informatii despre acest lucru.Mi-e frica sa nu fiu blestemat sau ceva de genul....am sa urmez toate sfaturile voastre.Va multumesc mult.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati-ne, avem un caz disperat ! Cobzarencu Umanitare 9 27.06.2009 00:03:34
Ajutati-ne, avem un caz disperat ! Cobzarencu Umanitare 7 18.06.2009 15:59:07
SUNT UN OM FERICIT! Ioan_Ciobota Generalitati 9 08.10.2007 22:18:35