Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 07.08.2009, 11:50:09
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
Cand mi-e bine cand mi-e rau,acum mi-e rau ,am fost la doctor si mi-a dat medicamente.Nu mai vad un bine in viata mea.E groaznic dar in acelasi timp am speranta in Dumenzeu
Sunt doar curios... Hobby-uri ai? Ocupa-ti timpul cu ceva si vei uita de probleme. Foloseste-ti energia in alt scop nu gandindu-te la probleme.
Imi aduc aminte de o ruda mai indepartata, care nu stiu ce l-a determinat(poate imprejurarile) sa-i placa mult munca de cizmar. Problema lui era ca fiind bolnav, nu stiu exact ce boala - chestia ca i se sfaramau oasele pur si simplu(am inteles ca e o forma de cancer), trebuia sa stea mai mult pe scaun, pentru ca boala ii afectase cel mai mult piciorul drept.
Vreau sa spun ca cu acelasi cleste cu care lucra la pantofi scotea bucati de os din zonele purulente la genunchi, si continua sa lucreze, ne mai spunea si bancuri si radea cu noi, el fiind mai in varsta.
Mie imaginea asta asa un chef de viata mi-a produs!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 07.08.2009, 12:17:25
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Talking

Mai vicko du-te odata la cea mai apropiata manastire si spune-i parintelui ca vrei sa-i vorbesti. Fa pasul odata! Ce astepti? Sa vin sa te iau cu masina sa te duc personal? Tu ai 20 de ani, dar nu ne-ai spus daca lucrezi, sau faci o facultate, te intelegi cu ai tai sau nu, te inteleg ai tai sau nu, ai facut ce ti-am spus noi? Si dragul meu, nu astepta sa te simti mai bine dupa cateva rugaciuni, trebuie sa te strofoci un pic mai mult, ti-am zis lupta se da pe teren psihic intre voia ta si vointa ta. Fii tare dar gaseste-ti urgent o ocupatie. Barbatii au o multime de energie de consumat, si daca nu ti-o consumi fizic se intoarce impotriva ta in ganduri.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 07.08.2009, 12:41:09
Alice25 Alice25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Mesaje: 1
Implicit Esti un om fericit!

Poate va parea ciudat, dar ceea ce ti se intampla este un lucru minunat! Toate aceste stari sunt semne ca Dumnezeu te cheama la o pocainta adevarata (ai spus la un moment dat in mesaj ca dupa o perioada te-ai reintors la pacat, ceea ce inseamna ca fusese vorba de o renuntare la pacat in perioada premergatoare). Adevarata pocainta se castiga mai greu si nu consta doar in marturisirea verbala (rationala) a pacatului, ci si in cea facuta cu inima. Pe aceasta Dumnezeu o da omului atunci cand vede ca el o doreste, dar nu o poate avea din cauza neputintei care caracterizeaza omul in general. Reintorcandu-ma la afirmatia mea dintru inceput, vreau sa te incurajez: gandeste-te in general la oameni...multi traiesc intr-o stare de complacere, fara sa se sinchiseasca de probleme care tin de viata. Acestia refuza orice lucru care tine de profunzimile sufletului omenesc, etichetand-o ca pe o filozofie, idee invechita, prejudecata etc. Cel mult ei isi creeaza propria ,,filozofie de viata'', in care se ancoreaza cu strasnicie. Dar tu nu ai facut asa, pe tine te framanta ceva, tu nu te complaci ! Si asta nu pentru ca ai ales modul acesta de a fi, ci pentru ca Domnul vrea ceva de la tine! El te vrea, pentru varii motive, fie ca poti deveni vas lucrator al Sau, fie ca cineva se roaga puternic pentru tine etc. Gandeste-te la Sfantul Apostol Pavel, care era mare prigonitor al cestinilor. Pentru ca in esenta era un vas extrem de lucrator al lui Dumnezeu, Hristos, cum sa spun, nu l-a lasat in pace...l-a zgandarit! Adica, desi putea sa ii dea o pedeapsa ca sa il potoleasca din prigonirile sale, l-a inspaimantat prin acea vedenie, cand i-a fost luata vederea si i-a intors inima spre a lucra poruncile lui Dumnezeu si a raspandi Evanghelia! Acesta este doar un exemplu, sunt numeroase personalitati in istorie care au trecut prin multe framantari, pentru a se dovedi ca acestea nu erau decat chemari ale lui Dumnezeu. Personal, ii compatimesc pe cei care traiesc linistiti, departe de Evanghelia lui Hristos, si,cand ii intrebi cum o duc, se grabesc sa afirme ca totul merge bine, ca nu au nicio problema (ai vazut ca si ceilalti participanti la discutie spuneau de astfel de cazuri ). Tu ai niste framantari prea mari (sau prea acute) ca sa te comporti ca si cum totul merge bine, deci inevitabil trebuie sa faci ceva in sensul asta. Te rog sa urmezi sfatul membrei ,,pacatoasa'' de a-ti alege un duhovnic si de a te spovedi, deoarece spovedania este primul pas spre mantuire. Spovedania este un tratament miraculos, nu mai este nicio indoiala pentru nimeni ca dupa o spovedanie sincera te simti altfel, deci nu ai motive sa te indoiesti de acest ajutor. Si foarte important este sa incepi sa te rogi - roaga-te cum poti, nu cauta cuvinte elevate, du-te la Domnul, asaza-te in genunchi in fata icoanei Lui si spune-i ca unui medic/tata/prieten, cum vrei tu, spune-i ce te doare, cu cele mai simple cuvinte. Deschide-te Lui, fii simplu ca un copil si ai sa vezi harul pe care il va revarsa asupra ta! Iti spune asta un om obisnuit, fara nicio pretentie de inteligenta sau educatie. Am facut asta si astazi multumesc lui Dumnezeu ca si-a facut mila cu mine, ajutandu-ma in orisice nevoie!
Fa acestea si vei vedea mila Lui, iar noi cei care am pus o vorba aici pe forum pentru necazul tau, fii sigur ca am pus si o rugaciune, caci in aceasta sta mantuirea, sa ne fim unii altora de folos si sa ne mantuim in comuniune. Frate, sa-ti ajute Bunul Dumnezeu, caci crede-ma El te vrea, de aceea te cheama, vino spre El si El va veni cu totul spre tine! Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 07.08.2009, 12:51:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
Daca si eu am lucruri necurate?Innebunesc, imi vin ganduri negre am incercat orice solutie,ma simt prost ca voi incercati sa ma ajutati si eu ma simt mai rau,am incercat o gramada de lucruri,rugaciuni,preoti,ieri am fost la Biserica si nici un rezultat.Unde e omul de altadata?

omul de altadata iubea placerile shi poftele, iubea viatza lui, de placeri shi pofte shi joaca shi distractzii tzi-e dor, dar omul nou este Hristos, incerca sa-tzi fie El viatza ta zilnic shi nu te mai gandi la timp shi la zilele din trecut sau din viitor ci trebuie sa te gandeshti in fiecare zi la ziua de Astazi ce faci cu ea, cu fiecare ceas, cu fiecare clipa ca s-ar putea sa nu apucam ziua de maine, sa nu apucam seara, shi trebuie sa fi conshtient ca ceea ce faptuim in ziua respectiva sunt singura avere folositoare care o sa ne insotzeasca dincolo, daca fireshte sunt fapte bune nu pentru slava de la oameni ci facute cu dragoste shi taina... shi nu-tzi fie frica de moartea fizica ci de moarte duhovniceasca, de necredintza sa-tzi fie frica fiindca lepadarea de Dumnezeu adica nedragostea, nesmerenia shi necuratzenia inimii are dureri mult mai mari decat trecerea prin chinurile mortzii... deci foloseshte-tzi vremea cu folos ca e mereu foarte putzina, e pe sfarshite, shi in ashteptarea asta sfanta a Celui Mult Milostiv pazeshte-te:

-nu te desfrana
-nu cauta intietatea intre oameni pentru cele materiale shi nu cauta nici o intietate ci multzumeshte-te cu tot mai putzin in fiecare zi shi tot mai mult dar sfant plinit shi cerut de la Dumnezeu
-cauta sa ai credintza shi dragoste nefatzarnica de Dumnezeu, rabdand toate umilintzele shi necazurile cu multzumire shi cu nadejde plin de linishte sufleteasca fiind gata in fiecare clipa sa mori cu pace sub ascultare de Dumnezeu.

intr-un cuvant mergi pe calea bunei muriri shi nu pe calea relei muriri caci prin moarte va trebui sa trecem fiecare mai devreme sau mai tarziu... deci alege lupta cea buna pentru viatza Vesnica shi nu pentru viatza pamanteasca shi atat ca viatza aceasta este vremelnica shi plina de doruri de sine shi de placerile sinelui shi mishcarile de sine care toate duc fatalmente la mandrie shi trufie shi ingamfare multa shi lacoma la inima ispitindu-te shi atragandu-te mereu in lupta cea rea adica lupta cea amara shi josnica pentru intietate shi pizma shi ura... prin care unul pe altul se doboara pentru calea lor spre placeri shi spre inaltzimile desharte ale trufiei... deasupritoare.

Last edited by vsovi; 07.08.2009 at 13:49:39.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 07.08.2009, 13:50:51
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
Daca si eu am lucruri necurate?Innebunesc, imi vin ganduri negre am incercat orice solutie,ma simt prost ca voi incercati sa ma ajutati si eu ma simt mai rau,am incercat o gramada de lucruri,rugaciuni,preoti,ieri am fost la Biserica si nici un rezultat.Unde e omul de altadata?
Greseala ta e ca astepti un raspuns si o revenire imediata. Asa eram si eu!! Dar asta nu se va intampla, te rog sa ma crezi si cand te simti rau sa nu crezi ca nu au folos rugaciunile si medicamentele. Te vei simti rau inca multa vreme de aici incolo, e important sa constientizezi asta, dar cu timpul lucrurile se vor imbunatati, putin cate putin. Sau chiar s-ar putea sa se inrautateasca sau sa nu se imbunatateasca nimic, si abia dupa un timp indelungat sa se intample imbunatatirea. Ai rabdare, timp indelungat, ok? Gandeste-te ca esti un om bolnav, si ai de rabdat acum durerile bolii. Cere lui Dumnezeu rabdare. Si nu renunta la rugaciuni si cautare, acestea sunt bune si lucreaza, dar tu nu simti acum efectul lor.
Sper ca m-ai inteles...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 07.08.2009, 16:19:21
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
Voi aveti duhovnic?Cum l-ati gasit...? sunt sigur ca nu toti accepta sau au timp...chef...etc...


nu stiti vreo manastire in apropiere de Galati la care sa ma duc sa ma rog,sa ma simt putin bine ...sa dau peste oameni binevoitori?

Da,eu am duhovnic.Eu inaite mergeam duminica la mitropolie pentru sf.Liturghie si celelate slujbe dar , prin purtatea de grija a lui Dumnezeu , mi-am dat seamam ca trebuie sa merg la biserica de care apartin(.....daca faci asa e si un fel de ascultare).Si am inceput sa merg la mine la parohie ...si aici am vazut ca erau trei preoti.Prima data ma spovedeam la parintele la care ma spovedeam si cand eram mai micuta dar mi-am dat seama ca nu e dupa sufletul meu si m-am dus la celalat parinte care acum imi este duhovnic...
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #117  
Vechi 07.08.2009, 16:58:15
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Draga vicko, nu-l dezorienta mai tare pe silviu ca saracul este destul da abatut. Sunt o multime de oameni indraciti, sau n-ai vazut ochii oamenilor beti? Nu zic mai mult. Citeste parintii sfinti ai nostri.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 08.08.2009, 11:07:44
Vickuo Vickuo is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Mesaje: 35
Implicit

Cand ma simt bine cand ma simt rau,niste medicamente nu ma pot vindeca complet la fel si prin rugaciune...poate cel mai bine e sa ma duc intr-un loc sa ma relaxez,la o manastire ceva,la alte rude,nu stiu.Nu gasesc inca solutia.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 08.08.2009, 11:32:05
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Iar eu.

Ce te zbati omule? Boala ta nu este in anumit loc ci in mintea ta.Ingrijesteti sanatatea si mergi la doctor.Ai sa vezi ca daca vei lua medicamentul apropiat, vei fi alt om si vei avea rabdare si placere sa mergi sau sa stai unde vrei. Sa sti ca daca i-ti vei ajuta tie,si Dumnezeu iti v`a ajuta sa fi iar sanatos.
Mai presus de orsice, nu pierde speranta .
Reply With Quote
  #120  
Vechi 08.08.2009, 12:00:14
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Lightbulb Buna idee Vicko

Du-te la o manastire dar stai mai multe zile si ajuta pe calugari la treburile de pe acolo si in timp ce lucrezi vorbeste cu ei, iar la slujbe fii prezent. Excelenta idee.
Tot nu ne-ai spus cu ce te ocupi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati-ne, avem un caz disperat ! Cobzarencu Umanitare 9 27.06.2009 00:03:34
Ajutati-ne, avem un caz disperat ! Cobzarencu Umanitare 7 18.06.2009 15:59:07
SUNT UN OM FERICIT! Ioan_Ciobota Generalitati 9 08.10.2007 22:18:35