Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.08.2009, 06:27:02
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Ca si pe Vickuo, te tulbura faptul ca nu mai gasesti bucurie în lucruri care altadata ti dadeau mângîiere. Asta fiindca lumea materiala nu e asa interesanta cum credem, la început suntem încântati de natura, de relatiile cu alti oameni sau de alte lucruri dar aceasta încântare se epuizeaza în timp si simtim un gol. Daca am crede ca viata nu se termina cu lumea de acum ci dureaza în vesnicie nu ne-am mai simti asa apasati de aceasta pierdere a bucuriilor lumesti.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.08.2009, 08:52:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Buna seara....Numnele meu este Simona-Marilena. De la un timp...obisnuiesc sa am diverse ganduri urate, ce ma chinuie si...nu stiu sunt foarte trista si sunt pe punctul de a cadea in pacat din cauza acestor ganduri. Sunt foarte foarte trista. Inainte ma bucuram de toata splendoarea naturii, insa de cateva zile sunt din ce in ce mai egosita. Nu ma mai impresioneaza nimic, si am inceput sa injur. Simt un gol, o tristete mare in suflet si chiar nu stiu de ce....
Nu te speria de gandurile urate, ci lasa-le sa treca asha cum au venit, sau daca reusheshti alunga-le fara sa deznadajduieshti folosindu-te de rugaciune de vezi shi realizezi din cand in cand ca ai cazut in unele sau altele, curatzeshte-te prin rugaciuni mititele shi cateva matanii cand constatzi ca te-ai murdarit. Acel timp de la care ai ganduri urate este... in cazul meu... este de cand ma shtiu... mi le nascocesc... gandurile, sfaturile rele, inchipuirile shi mi le entuziasmez autoispitindu-ma ca in joaca cu tot felul de rezultate din inteligentza shi viclenie cu solutzii shi planuri desharte... uneori vin de la altzii, alteori de la cel rau, alteori pur shi simplu apar din suflet din patima pacatelor, a indulcirilor, a lenei shi plictisului, shi din obijnuintza acestora dar vine tristetzea shi din marea grija de a semana cu "mama" sau "tata" sau cu cineva important, un personaj important-exportant pe care din superstitzie ma simt dator sa-l urmez fiindca toata societatea il urmeaza, dar ala e rau, necredincios shi fatzarnic ascuns imbracat in haina sfanta dar slujind pantecului, shi nu este ca Hristos shi totushi totzi oamenii vor sa-l imite pentru ca pare un barbat puternic, defapt este lacomia mandra ce se da intzeleapta caci este plin de fente shi jmeherii, de ifose, de nepasari shi indrazneli shi abuzuri mustrative, de insushiri alese shi de comportamente bine studiate shi de efect doar ca sa cashtige increderea ca sa te faca sa-l apreciezi dar n-are dragoste de Dumnezeu ci doar interese de baban shi mese porceshti... deci nu trebuie luat ca model in viatza shi nu trebuie sa te intristezi ca trebuie sa paraseshti turma de porci sau de oi pamanteshti care merge pe poarta cea larga, tu alege poarta cea stramta care este Iisus Hristos Domnul... shi tzine cararea, pregateshte calea shi o sa vezi ca Domnul nu te va lasa in deznadejde ca sa te intristezi ci te va duce la turma de oitze cereshti... invatza de la Maica lui Dumnezeu care shi ea a iubit curatzia shi fecioria shi invatza de la toate ficele ei shi fiii ei... preacumintzi.

Spui ca "sunt foarte foarte trista"... asta e de la pofta placerilor, de la dorintzele placerilor care nefacandu-le te intristezi ca nu le ai... dar tocmai Dumnezeu cere ca sa nu le ai iar cel rau te ispiteshte ca sa-tzi fie foarte trist shi sa-tzi fie mila de tine pentru placeri shi mai ales pentru placerile pacatelor... deci nu te lasa tarata sau incurcata in astfel de pofte shi placeri necuvincioase shi rele... ca e defapt bucuria de furâciuni.

Egoista eshti cand te acapareaza duhul minciunii maririi de sine, cand cautzi ambitzia intietatzii, lucru grotesc shi urat care degraba trebuie alungat shi facand milostenie mereu nu pentru slava de la oameni ci in ascuns ... shi asha o sa scapi de egoism daruind in numele Domnului.

Nu trebuie sa te lashi impresionata tu ci trebuie sa te bucuri cu Hristos shi sa fi trista cu Hristos shi nu de una singura ca sa te crezi "vrednica" pentru insushirile proprii shi personale ca vai ce suflet ales ai avea... caci sufletul il alege Dumnezeu in timp, il desavarsheshte daca ascultzi glasul Sau... shi asha creshti daca mereu te socoteshti pe tine nevrednica shi pacatoasa fara ca sa fii shi nu pentru slava de la oameni... nu inaintea lor cum patzesc eu...

Injuratura, hula, este din nerabdare, din neputintza, din greshita socoteala shi din invartecush, din viceversare, shi este un fel de minciura prin care in loc sa urashti pacatul urashti omul, sau pe tine sau ca nu iese asha cum ai vrea tu shi urashti omul sau pe Dumnezeu sau pe tine ca mereu ai vrea doar voia ta shi nu a Lui sau a sfatului cel bun venit prin cei smeritzi... neshtiind ca ura trebuie sa tzi-o canalizezi doar impotriva pacatelor shi mai mult impotriva acelor pacate pe care tocmai le savarsheshti, impotriva patimilor placute in care eshti de multa vreme care de acolo ishi trimit gandurile ce le apara parca pe ele shi te mint ca pe tine sau pe Dumnezeu...

Acel gol shi tristetzea vine din faptul ca realizezi ca eshti neputincioasa in fatza acestei lupte infernale, dar cu multa rabdare shi chemand Numele Maicii Preasfinte Maria sau a Domnului Hristos vei ieshi cu bine din toate incercarile caci ei au Biruit Lumea... deci indrazneshte sa-i chemi in ajutor shi degraba vei capata linishte shi fericire dar nu deznadajdui niciodata oricat de grele shi urate incercari vin peste tine... ca de la Dumnezeu sunt lasate... spre incercare shi folos... spre mantuirea sufletului caci alt tzel, alta tzinta nu e bine sa avem... decat a fi cu inima linishtita shi curata shi cu multa odihna in toata rugaciunea shi in tot lucrul mainilor noastre... ca sa traim intru dragoste de Dumnezeu, de fratzi, de surori shi de tot omul amarat... de pa fatza pamantului... caci ai lui Dumnezeu sunt.

Last edited by vsovi; 19.08.2009 at 09:13:39.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.08.2009, 10:52:14
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Suna a depresie.Daca va continua mergi la un medic psihiatru.SI NU INCETA SA TE ROGI SI SA MERGI LA SLUJBE!Multa sanatate.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.08.2009, 10:52:54
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Si inca ceva,roaga-te la Sf.Nectarie ,el te va ajuta sigur,citeste viata Sfantului,Acatistul lui,o sa te incante ai sa vezi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.08.2009, 19:09:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Esti trista? Hmm . Linisteste-te, iti va trece.
Ștefane, ești tare ! Scurt și la obiect , adică te liniștești mai întâi și apoi îți trece . Ce bine ar fi de ar fi atât de simplu. Ai simplificat la maxim , prea la maxim, Ștefane ! Simona trebuie să umple un gol, un gol ce-i nu va da pace atâta timp cât el nu se umple cu ceva folositor. Mintea în general lucrează aiurea și haotic, când nu este pusă la treabă și atunci ea singură inventează tot felul de mici nebunii, asta pentru început , ca mai apoi , de rămâne în această stare de nestăpânire , te îndeamnă la lucrurile cele mai imorale și la păcatele cele mai mari. O minte nepusă la treabă în mod folositor, te duce la patima desfrânării, la patima beției, te îndeamnă la cele mai urâte și nefolositoare apucături. Deci dragă Simona , cu luciditate și discernământ, vezi ce gol trebuie umplut ( golul :lecturii, a mișcării în natură, al muzicii , al credinței trăite și înțelese pe deplin , etc ) . Caută-ți golul ce nu-ți dă pace și umple-l cu ceva folositor .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.08.2009, 19:50:43
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit ...

Simona as fi vrut sa-ti spun si eu ceva ca sa te pot mangaia macar un pic...

Uite eu uneori cand sunt trista si daca imi dau seama cam care ar fi motivul ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca mi-a dat si tristetea sau durerea aceea,si ca a randuit sa se petreaca si lucrul acela(care totusi mia adus tristete) in viata mea.Uneori daca sunt prea trista si nu pot s a multumesc zic doar atat :"Doamne ,ma doare lucru asta"sau "Doamne sunt asa de trista".Si cand zic asa imi dau seama ca Dumnezeu ma priveste de acolo de sus cu nespusa Sa iubire si ma intelege ,ca El e alaturi d e mine in durerea mea si nu este indiferent ci Il doare si pe El durerea mea.

Simona cu siguranta o sa treaca si tristetea asta.Poate va dura ceva timp pana va trece....dar va trece!...tu s a nu incetezi sa mergi la biserica cat poti de des si s a faci toate care trebuie s a le faca tot crestinul...

cu drag,nicoleta
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.08.2009, 00:51:11
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ștefane, ești tare ! Scurt și la obiect , adică te liniștești mai întâi și apoi îți trece . Ce bine ar fi de ar fi atât de simplu. Ai simplificat la maxim , prea la maxim, Ștefane ![...]
Am fost prea simplu? Crezi ca daca scriam mai mult ar fi avut efect?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.08.2009, 01:56:34
pistoltoto pistoltoto is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2009
Mesaje: 2
Implicit Draga Simona-Marilena

Salut membrilor de pe forum

Last edited by pistoltoto; 20.08.2009 at 10:39:10.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.08.2009, 12:49:08
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Multumesc tuturor...nici nu stiti cat m-au ajutat cuvintele voastre...Mi-a trecut aceea stare si ma simt minunat...mai ales seara la culcare dupa ce imi fac rugaciunea sunt exact ca un nou-nascut. Ma simt curatita si linistita. Dumnezeu sa va dea sanatate si sa va ocroteasca cu al Sau har iubitor de oameni! Multumesc din suflet!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.08.2009, 13:07:52
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Urmareste subiectul Ce sa mai fac sunt disperat,a lui Vickuo ,si el are depresie ca si tine,si vezi sfaturile ce i s-au dat.Multa sanatate si Doamne ajuta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunica zice ca este pacat. Sunt foarte derutata si am nevoie de un raspuns Dorina8 Generalitati 13 18.08.2011 20:40:32
Sunt foarte deprimat.... BaLLaNcE Intrebari utilizatori 41 09.10.2010 13:22:20
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13
sunt foarte suparat!!!! miha_i Biserica Ortodoxa Romana 9 30.03.2007 22:33:23