Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.10.2009, 15:48:26
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit O intrebare...

Costel, iarta-mi indiscretia dar din cate stiu esti casatorit...ai copii?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.10.2009, 15:53:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Da, am copii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.10.2009, 15:58:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Sa-ti traiasca!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.10.2009, 16:28:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ii dau dreptate Violetei. Si eu sunt suparata pe femeile care recurg la avort.
Eu accept mai degraba anticonceptia.
Mai mult insa indemn la gasirea, in caz de sarcina nedorita, a unei solutii pentru pastrare copilului: ajutorul parintilor, rudelor, asistenta maternala temporara macar, adoptie, exista si institutii/centre (poate in tara inca nu, dar ar fi timpul sa fie) pentru consilierea femeilor gravide in materie de sanatate, familiara, posibilitati de intretinere dupa nasterea copilului (serviciu, ajutor financiar, locuinta macar temporar etc.).
Si in fine lupt f.mult pentru o colaborare intre femeile care nasc copii si cele care nu pot, incat sa se ajute reciproc. Mamele sa aibe ajutor la ingrijirea copiilor cand au nevoie (cand nu sunt acasa, sau sunt bolnave, sau au multe pe cap, etc.), sa faca lectii, sa se joace cu ei. Femeile fara copii pot simti si ele un copil, sa se bucure de el, sa-i daruiasca dragoste si ingrijire. Si ele pot fi mame ajutatoare cumva.
De ce ar avea copilul nevoie mei mult de nasa, decat de o a doua mama (vecina, prietena, colega etc.) care sa ajute efectiv.
La ora asta femeile fara copii sunt privite cu mare neincredere si chiar rautate.

Abstinenta - de ce sa fie ceva rau, sau pacat? Intreb atunci postul trupesc nu este tot abstinenta, tot oprire a vietii? Care este diferenta atunci?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.10.2009, 16:42:09
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Abstinenta - de ce sa fie ceva rau, sau pacat? Intreb atunci postul trupesc nu este tot abstinenta, tot oprire a vietii? Care este diferenta atunci?
Nu e neaparat ceva rau,dar daca duci lucrurile la extrem esti predispus la anumite afectiuni fizice sau pshice.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.10.2009, 16:56:54
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

In privinta avortului nu stiu ce sa cred. Refuz sa am o opinie pro sau contra. Toti oamenii raspund fata de actiunile lor, fie chiar si doar fata de propria constiinta. Uneori am impresia ca este acceptabil, alteori nu. Uneori am impresia ca se impune, dar niciodata nu pot spune cu aceeasi sigurnta ca trebuie evitat.

Din nefericire, legea la noi tine sa fie destul de apasata: e legal, sau e ilegal. Nu se iau in considerare cazurile individual; in alte tari se procedeaza asa. Imi doresc sa fie si la noi la fel.

Statul, in teorie, protejeaza tinerii, copiii, oamenii de toate varstele. De ce nu o face si pentru cei nenascuti fata de mame iresponsabile?

Am auzit femei care considera ca avortul este o libertate personala, dar eu sunt de parere ca libertatea trebuie sa se termine dupa conceptie. Esti libera sa concepi un copil sau nu, dar dupa conceptie mamele trebuie sa fie responsabile pentru fat - sau macar sa-l nasca si sa-l dea in grija statului daca nu le pasa de el. Probabil cele mai multe ar renunta sa-l mai dea spre adoptie odata nascut si tocmai de asta le e frica.

Intristator este cand unele mame aleg sa faca avort nu pentru ca nu pot creste copilul sau din alte cauze, ci din pure motive estetice. Am auzit de femei care nu vor copii pentru ca tin la propria silueta, ceea ce e dreptul lor, dar astfel de femei daca ar ramane insarcinate din gresala n-ar ezita sa avorteze ca sa scape de la cateva vergeturi sau kilograme in plus.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.10.2009, 17:27:59
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Am auzit femei care considera ca avortul este o libertate personala
In mod sigur este vorba de aceeasi libertate personala pe care o pot invoca pentru a-mi pune capat zilelor sau a ucide unul din semeni. O libertate bolnava...care a facut din avort, luand in calcul statisticile, un "sport national".

Trist este faptul ca intotdeuna uitam ca venirea noastra pe lume a depins pana la urma de acordul a mai multor libertati: a lui Dumnezeu si ale parintilor. Sansa la viata pe care, poate, parintii mi-au acordat-o atunci, alegand partea cea buna, eu astazi sunt incapabil s-o acord altei persoane. Asta denota o mare "ingustime" a inimii si a mintii, o departare de Dumnezeu si de tine insuti.

Este cutremurator sa constati ca ceea ce Dumnezeu ofera parintilor, nu mai este primit ca "dar de prunci", ci ca povara.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.10.2009, 17:43:07
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit La una suparata

La una suparata, sunt 100 care dorm pe ele. Ele vor sa-si traiasca viata, ca'va sa zica!
Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
sunt suparata pe cele care au sansa sa faca un bebel ,si il omoara ! Pe medicul care face avortul ! Nu sunt adepta sa torni la copilasi ,dc nu ii poti creste ! Ar trebui mai multa educatie sexuala ! Nu le inteleg pe cele care fac avort dupa avort ,si vorbesc de parca si-ar fi scos o masea !!! Eu am plans cand o fata de 19 ani a facut alt avort ,desi ultima oara cand am vb cu ea a zis ca tine bebelul(are conditii materiale ffff bune ) ,apoi cand am intrebat cum evolueaza sarcina a zis : Pai am avortat!!! Sunt suparata... Dc nu vrei copil baga-ti sterilet nebuno ,dar nu omori sufletel dupa sufletel ! Impotriva avorturilor facute ca ai vrut sa te distrezi ar trebui luptat ,nu impotriva inseminarii artificiale sau fiv ! Doamne ce suparata sunt !!!

Ochii... Ei spun durerea prin care trece o femeie care nu poate fii mama! Citeam pe http://www.crestinortodox.ro/ cu cata inversunare anumite persoane se bucura de faptul ca este interzisa inseminarea artificiala si fiv ! Normal ,egoistii si fanaticii nu vor intelege niciodata !
Eu ...si ca mine ,multe femei ,din pacate ...eu imi iubesc copilasul nenascut inca ...eu visez la ziua in care testul va arata 2 liniutze roz, la fatza sotului meu cand va afla vestea ...la cum va creste burtik mea,cum ii voi pune cantecele si povesti ...cum maxi si nano vor mirosi burtika si eu le voi zice: Mami aici se afla gandacelul care o sa va traga de urechi ! ...


Mi dulce bebesito ,mama y papa ,maxi y nano estan aqui,esperandote,ven !
Publicat de dodolina la 09
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.10.2009, 19:20:30
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit !!

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Aveti dreptate cei care spuneti ca nu trebuie sa judecam persoanele.

Bautar, ce vrei sa spui prin 'involuntar'? Daca este avort spontan nu este vina femeii, oricum, si nu are de ce se cai. Bineinteles sufera, se intristeaza, dar nu este pacat.
Poate te refereai la cele care se lasa convinse de altii.
Nu dau cu piatra .
Daca e avort spontan nu e vina femeii dar tot avort ramane si trebuie sa se caiasca pentru pacat .
Uite de exemplu daca un preot omoara pe cineva cu masina fara sa fie vina lui el nu mai poate sluji niciodata .
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.10.2009, 19:25:56
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit Nu dau cu piatra .

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Incerc sa dau cuvintelor definitia din DEX, atit.
Daca toata lumea ar recurge la abstinenta totala nu ar mai exista viata, daca toata lumea ar procrea atunci cind Dzeu ii da posibilitatea s-ar maximiza numarul de vieti. Rezulta foarte simplu ca abstinenta unora, fie ea temporara, se impotriveste vietii in general.
Intradevar, nu inseamna ca se ucide prin abstinenta, dar, strict vorbind, viata in sine are de suferit.

Aicea nu e vorba ca oamenii se abtin de la a face copii . Oamenii sa se abtina de la a savarsi pacatul cu voia si a utiliza masuri de contraceptie .
Adica 5 ani faci treburi cu sotia si te protejezi numai pentru faptul de a-ti implini o placere nebuneasca a trupului .
Nu e vorba de abstinenta totala in care noi sa refuzam sa mai dam viata la prunci .
Femeia se mantuieste nascand prunci in cazul in care sanatatea ii permite .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
Ce sunt cele 7 plansuri roman2010 Generalitati 3 13.07.2010 18:53:35
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
(Cum) sunt informate femeile inainte de avort? andreicosmovici Generalitati 10 11.08.2008 08:29:04