Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.10.2009, 19:27:47
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
The report also cited other studies to show that having sex even a few times a week may be associated with: improved sense of smell; reduced risk of heart disease; weight loss and overall fitness; reduced depression (in women); the relief or lessening of pain; less frequent colds and flu; better bladder control; better teeth; and improved prostate function. The report cited a study published by the British Journal of Urology International which indicated that men in their 20s can reduce by a third their chance of getting prostate cancer by ejaculating more than five times a week.
There have been numerous studies indicating that excessive repression of the sexual instinct leads to an increase in the overall level of aggression in a given society. Societies forbidding premarital sex are plagued by acts of rage, and tend to have higher rates of crime and violence.[4] There may be a link between sexual repression and aggression, insensitivity, criminal behaviour, and a greater likelihood of killing and torturing enemies.
Deci ce alegeti?O viata sexuala normala si sanatoasa sau abstinenta?Eu merg pe prima varainta,chit ca nu o sa am ocazia sa ma holbez la Doamne Doamne pt. o eternitate.

Tu te iei dupa prostiile ce le spun altii ?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.10.2009, 19:29:38
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nasterea in eprubeta este sau nu inmultire trupeasca?
Evindent ca este legatura trupeasca fiindca necesita spermatozoid si ovul care sunt recoltate de la om .
Adica omul nu mai savarseste actul ala cu pricina ci se intampla intr-o eprubeta .
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.10.2009, 19:31:26
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ii dau dreptate Violetei. Si eu sunt suparata pe femeile care recurg la avort.
Eu accept mai degraba anticonceptia.
Mai mult insa indemn la gasirea, in caz de sarcina nedorita, a unei solutii pentru pastrare copilului: ajutorul parintilor, rudelor, asistenta maternala temporara macar, adoptie, exista si institutii/centre (poate in tara inca nu, dar ar fi timpul sa fie) pentru consilierea femeilor gravide in materie de sanatate, familiara, posibilitati de intretinere dupa nasterea copilului (serviciu, ajutor financiar, locuinta macar temporar etc.).
Si in fine lupt f.mult pentru o colaborare intre femeile care nasc copii si cele care nu pot, incat sa se ajute reciproc. Mamele sa aibe ajutor la ingrijirea copiilor cand au nevoie (cand nu sunt acasa, sau sunt bolnave, sau au multe pe cap, etc.), sa faca lectii, sa se joace cu ei. Femeile fara copii pot simti si ele un copil, sa se bucure de el, sa-i daruiasca dragoste si ingrijire. Si ele pot fi mame ajutatoare cumva.
De ce ar avea copilul nevoie mei mult de nasa, decat de o a doua mama (vecina, prietena, colega etc.) care sa ajute efectiv.
La ora asta femeile fara copii sunt privite cu mare neincredere si chiar rautate.

Abstinenta - de ce sa fie ceva rau, sau pacat? Intreb atunci postul trupesc nu este tot abstinenta, tot oprire a vietii? Care este diferenta atunci?
Este asociatia Provita
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.10.2009, 19:33:18
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit Asta da treaba .

O statistica arata ca o femeie din Romania ajunge in timpul vietii sa faca 5 avorturi .
Sursa TVR1
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.10.2009, 20:00:40
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
Tu te iei dupa prostiile ce le spun altii ?
Prostii?Ai argumente?Ai studii medicale ce contrazic afirmatiile mele(si ale altora)?
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.10.2009, 20:24:33
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
O statistica arata ca o femeie din Romania ajunge in timpul vietii sa faca 5 avorturi .
Sursa TVR1
Link, te rog. 5 mi se pare peste limita de toleranta a corpului.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.10.2009, 21:08:02
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadalinaM Vezi mesajul
De exemplu, ProVita cu asta se ocupa, face si cursuri in licee( atat cat se poate fiindca nu sunt voluntari), face si lobby pe la forurile inalte, consiliaza si femeile care au facut avort, sustine financiar mamele ca sa nu avorteze etc.
O sa fiu un pic dura, dar trebuie spus:sunt n-spe topicuri deschise pe acest subiect si niciun voluntar nou la ProVita. Acolo e nevoie de noi, nu pe net!
Vizitati http://provitabucuresti.ro/ si http://www.vreausaaflu.ro si o sa vedeti ca se face ceva!
Si inca ceva, haideti sa uram pacatul si nu pe pacatos!
nu am spus ca le urasc,doar ca sunt suparata! auzi dar pentru femei care fac copii mai greu ,sau nu pot face ,exista vreo organizatie non profit care sa le consilieze si sa le ajute in lupta lor ??? intreb pt ca nu stiu ,am venit de ceva timp in tara ,dar nu am auzit de vreuna !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.10.2009, 21:18:54
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa-mi fie cu iertare, dar o astfel de gandire nu este sanatoasa. Cerem lui Dumnezeu sa ne daruiasca putere de a naste, dar cu o conditie: cat vrem noi: unul, doi... Dumnezeu cand daruieste viata, daruieste fara zgarcenie. Ne temem ca nu-i putem creste, pentru ca ne sprijinim in toate pe propriile puteri. Nu mai luam in discutie si puterea lui Dumnezeu, "care pe cele slabe, le face tari".

De asta ducem noi lipsa? De educatie sexuala? Sigur nu. Dar ce sa facem, ne dorim sa fim vanati si sa vanam. Si ne mai intrebam de ce sunt oamenii atat de reci unii fata de altii.

Nu uita, poate ca Dumnezeu stie ca ai mai multa putere sa cresti un copil al altuia. Asa ca daca vei indemna la sterilet, exista riscul sa fii lipsita toata viata de copil. Nu vreau sa te supar, vreau doar sa-ti spun ca nu avem dreptul sa ne impotrivim vietii.
eu nu am zis ca vreau DOAR UN COPIL !!! eu sper si ma rog MACAR UNUL sa imi dea D-zeu ,din cauza sanatatii mele ! si da ,eu consider ca in tara asta pe langa multe altele ,se duce lipsa de educatia sexuala ,de comunicare parinte -copil ,profesor-copil !
D-zeu stie ca eu imi doresc copilul meu si al sotului meu ,nu copilul altcuiva ! da ,pot face acte de caritate ,si chiar o sa facem in acest prim Craciun acasa(dupa atatia ani) o sa mergem la un orfelinat ,si dc vom putea si la un azil de batrani ! ce stii tu despre mine sau altul de pe forum ca sa ma judecati ? eu nu sunt genul de om sa zic : azi am facut nu-s ce pt o femeie batrana ,sau pt un animalutz etc ...de aceea ma doare cand vad atat superficialitate in jurul meu,oameni care incearca sa para ceea ce nu sunt....si eu nu am indemnat la sterilet !!!am spus : dc ii place sa se "zbenguie" ,decat sa faca avort ,mai bine sa puna sterilet ! am zis ceva rau ??ce ar fi trebuit sa zic: da fata mea ,distreaza-te si lunar fa avort !
MULTUMESC pt : "Asa ca daca vei indemna la sterilet, exista riscul sa fii lipsita toata viata de copil" tu chiar esti un bun crestin nu ? in ochii tai poate ...D-zeu stie cum sunt ,ce e in sufletul meu ,D-zeu ma cunoaste si el va decide ,stiind ca eu nu voi adopta niciodata ! si dc D-zeu va hotari sa nu am copil ,ma voi resemna si toata dragostea o voi revarsa aspura sotului,familiei,nepotzelului sau nepotzelei care e pe drum ,catelusilor mei ,si tuturor celor care merita dragostea mea !
multumit Costel ?
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.10.2009, 21:19:29
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
Evindent ca este legatura trupeasca fiindca necesita spermatozoid si ovul care sunt recoltate de la om .
Adica omul nu mai savarseste actul ala cu pricina ci se intampla intr-o eprubeta .
Atunci clonarea?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.10.2009, 21:21:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Atunci clonarea?
La maimute ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
Ce sunt cele 7 plansuri roman2010 Generalitati 3 13.07.2010 18:53:35
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
(Cum) sunt informate femeile inainte de avort? andreicosmovici Generalitati 10 11.08.2008 08:29:04