Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.08.2010, 21:01:30
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Poate e cazul sa luam parul in mana cand intalnim "ortodocsi" certati cu Biserica.
Daca tu crezi ca te va ajuta in vreun fel ia-l...eu am alte metode, mai ortodoxe :)
De aici trag concluzia sau imi intaresc convingerea ca sunt ortodocsi care nu isi cunosc religia...

Sorry!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 17.08.2010, 21:04:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Daca tu crezi ca te va ajuta in vreun fel ia-l...eu am alte metode, mai ortodoxe :)
De aici trag concluzia sau imi intaresc convingerea ca sunt ortodocsi care nu isi cunosc religia...

Sorry!
RAspunsurile tale vorbesc de la sine. Nu e nevoie sa adaugi ceva. e suficient!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 18.08.2010, 02:55:36
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Tu cu cine vorbesti? Sau cui te adresezi?
Daca sunt printre persoanele avizate iti spun ca nu sunt ecumenista, ci sunt "foarte" crestin ortodoxa...si prefer sa stau aici sa mananc zilele ortodocsilor pana le vine mintea la cap...iar cui nu-i convine sa ia atitudine crestineasca asa cum cere ortodoxia cu adevarat...nu cum cer marlanii de pe strada care-si fac dreptatea cu pumnul ca nu-i duce capul altfel.
Cata dreptate ai! Off... de ce nu sunt mai multi oameni ca tine?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 18.08.2010, 04:13:03
freespirited's Avatar
freespirited freespirited is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
cei care sunt impotriva lui dumnezeu si a ortodoxiei sunt oameni "normali". Iar cei care sunt impotriva: Sectelor ,homosexualitatii, ateilor si a pacatelor sunt xenofobi, rasisti, nationalisti etc. (prostia a juns virtute si virtutea a ajuns prostie)

Atei nu sunt 'impotriva' lui Dumnzeu, ci pur si simplu nu ii admit existenta. Si topicul aceasta nu e in nici un caz impotriva ortodoxiei ci a atitudinii agresive de care dati dovada 'aparandu-va' credinta. De ce? Habar nu am. In orice caz, n-ati facut decat sa demonstrati ce am avut de zis.

Ps. Nu mi-o luati (iar) in nume de rau... dar, din cate stiu, xenofob se refera la ura fata de alte nationalitati si rasist, fata de alte rase, nici de cum ce ziceti dumneavoastra acolo.

Ma prefac ca nu vad ce ati scris in paranteza. Sa zicem ca am, doar, mai mult bun simt.
__________________
Nothing of me is original. I am the combined effort of everyone I’ve ever known.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 18.08.2010, 04:18:32
freespirited's Avatar
freespirited freespirited is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Da sigur... si toti crestinii ortodocsi vreti voi sa fie de "lemn Tanase". Dar de "Maniati-va, insa nu fiti nedrepti in inmile voastre" ati auzit ?

Cum poti aparea aici si emite pretentii de genul : "cine nu este tolerant cu pacatul este extremist !"

Una este sa apara cineva.. care este "consumator" de pacat si sa construiasca un dialog cu noi, alta este sa vina si sa ne deranjeze ostentativ!

La ce pacat va referiti, mai exact? De unde stiti ca sunt sau nu 'consumatoare'?
__________________
Nothing of me is original. I am the combined effort of everyone I’ve ever known.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 18.08.2010, 15:36:30
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
Atei nu sunt 'impotriva' lui Dumnzeu, ci pur si simplu nu ii admit existenta. Si topicul aceasta nu e in nici un caz impotriva ortodoxiei ci a atitudinii agresive de care dati dovada 'aparandu-va' credinta. De ce? Habar nu am. In orice caz, n-ati facut decat sa demonstrati ce am avut de zis.

Ps. Nu mi-o luati (iar) in nume de rau... dar, din cate stiu, xenofob se refera la ura fata de alte nationalitati si rasist, fata de alte rase, nici de cum ce ziceti dumneavoastra acolo.

Ma prefac ca nu vad ce ati scris in paranteza. Sa zicem ca am, doar, mai mult bun simt.
nu te preface poti citi ce este scris in paranteza
Reply With Quote
  #67  
Vechi 22.09.2010, 14:27:46
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
drept exemplu voi oferi semnatura domnului Colaps:
"Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei."
dar cu bancile ce are? :))
oamenii astia sunt amuzanti. astept sa se implementeze actele cu cip, sa vezi atunci circ, o sa fim de rasul europei.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 22.09.2010, 14:49:02
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
Cum ramane cu acceptarea, cu bunatatea pe care o predicati?
ah, si uitasem sau adaug sexism.
homosexualitate, lesbianism, zoofilie, perversiuni sexuale... sunt incompatibile cu voia lui Dumnezeu (aratata clar in Sfanta Scriptura) si deci cu crestinismul ortodox.
noi nu avem nimic impotriva individului care practica acestea... ci doar impotriva pacatului.

deci cel ce doreste sa se vindece este binevenit in Biserica si este incojurat cu toata dragostea... insa cel ce nu vrea sa se vindece ci doar sa faca Biserica Ortodoxa sa "accepte" ca normale aceste devieri de la activitatea sexuala fireasca atunci va fi intampinat cu toata opozitia de catre Biserica Ortodoxa.

sunt destui care "inteleg" Sfanta Scriptura dupa bunul lor plac, care si-au facut "cultul lor"... si care considera normale si homosexualitatea, lesbianismul.

Iata ce spune Dumnezeu (nu omul)?

"SĂ NU TE CULCI CU BĂRBAT, CA ȘI CU FEMEIE; ACEASTA ESTE SPURCĂCIUNE. CU NICI UN DOBITOC SĂ NU TE CULCI, CA SĂ-ȚI VERȘI SĂMÂNȚA ȘI SĂ TE SPURCI CU EL; NICI FEMEIA SĂ NU STEA LA DOBITOC, CA SĂ SE SPURCE CU EL; ACEASTA E URÂCIUNE.... CĂ TOT CEL CE VA FACE TICĂLOȘIILE ACESTEA, SUFLETUL CARE VA FACE ACESTEA SE VA STÂRPI DIN POPORUL SĂU. " LEVITIC 18,22-23,29

iata ce spune Sfanta Scriptura (si bineinteles Credinta Ortodoxa):
"Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții, Nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu." I Corinteni 6,9-10

" De aceea Dumnezeu i-a dat necurăției, după poftele inimilor lor, ca să-și pângărească trupurile lor între ei,
Ca unii care au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună și s-au închinat și au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin!
Pentru aceea, Dumnezeu i-a dat unor patimi de ocară, căci și femeile lor au schimbat fireasca rânduială cu cea împotriva firii;
Asemenea și bărbații lăsând rânduiala cea după fire a părții femeiești, s-au aprins în pofta lor unii pentru alții, bărbați cu bărbați, săvârșind rușinea și luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor. ...
Aceștia, deși au cunoscut dreapta orânduire a lui Dumnezeu, că cei ce fac unele ca acestea sunt vrednici de moarte, nu numai că fac ei acestea, ci le și încuviințează celor care le fac. " Romani 1,24-32


si iata ce inseamna sodomie (explicit relatii sexuale cu persoane de acelasi sex, sex in grup...):
" Dar mai înainte de a Se culca Ei, sodomenii, locuitorii cetății Sodoma, tot poporul din toate marginile; de la tânăr până la bătrân, au înconjurat casa,
Și au chemat afară pe Lot și au zis către el: "Unde sunt Oamenii, Care au intrat să mâie la tine? Scoate-I ca să-I cunoaștem!"
Și a ieșit Lot la ei dinaintea ușii și, închizând ușa după dânsul,
A zis către ei: "Nu, frații mei, să nu faceți nici un rău.
Am eu două fete, care n-au cunoscut încă bărbat; mai degrabă vi le scot pe acelea, să faceți cu ele ce veți vrea, numai Oamenilor acelora să nu le faceți nimic, de vreme ce au intrat Ei sub acoperișul casei mele!" " Facerea 19,4-8.


"A cunoaste" in sensul limbajului biblic: a avea legaturi trupesti ("După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, și ea, zămislind, a născut... " Facerea 4,1). Pacatul impotriva naturii practicat de locuitorii Sodomei si relatat in acest episod a dat nastere termenilor de "sodomie" si "sodomit"; viciul este aspru condamnat de morala crestina.

vai de oamenii care aleg sa fie asemenea animalelor (si sa aiba un comportament sexual asemenea animalelor).
"Și omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor. " Psalmul 48,12,21[/quote]
Reply With Quote
  #69  
Vechi 22.09.2010, 16:28:42
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Colaps are prorpiul set de valori morale.Deschizatorul topicului probabil nu are si atunci vrea sa se asigure ca nici cei de langa nu vor avea.

Omul in asta crede,daca se inseala plateste.

Cand te indoiesti de tine,te iei de altu ca sa-ti creezi un confort mental.

Deja forumul e plin de neghine si tot mai multi se indoiesc de propria credinta.Toate polemicile dintre noi au loc din pricina indoielii,ca daca nu ne-am indoi ,nu am simti nevoia de polemica.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 22.09.2010, 16:35:22
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Sa pastram calea de mijloc!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
amenintare, atac, bigotism, ipocrizie, rasism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
Socant: avem dovada existentei iadului! Florin-Ionut Alte Religii 11 11.11.2010 17:08:08
Incredibila pilda annajanette Generalitati 5 23.06.2010 13:00:20
Dovada rationala ca ateismul e o prostie ! flying Generalitati 677 13.05.2010 10:35:18
O dovada vie Laurentiu Intamplari adevarate 34 22.10.2007 18:18:07