Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 24.09.2010, 18:00:17
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Parinte, eu vorbeam in general, despre viata noastra de credinta. Administrarea unui forum este un dar, un talant care i-a fost incredintat domnului admin si moderatorilor, dar pe care eu nu il am [ in nici un caz], deci nu ma simt in stare a da sfaturi in aceasta problema.
Dumnezeu sa-i pazeasca pe fratii nostri! Caci, daca noi ii vom feri cat de cat de ispite pe acest forum, lumea reala , insa, e nemiloasa si loveste acolo unde nu gaseste credinta. De aceea fiecare sa se tina strans de poala crucii si sa nu-i dea drumul cu nici un chip. Asa sa fie!

Hai sa nu aruncam lucrurile spre general. O discutie ispititoare eu zic ca are ceva foarte personal si aici si aiurea!

Iar cu darurile... sa-i dea Domnul sanatate fratelui Adrian!
  #92  
Vechi 24.09.2010, 18:07:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Doriana

Punctul 12 este CORECT ! Oricum tu ești un om cu mult bun simț și nu ai treabă cu acest punct din regulament ! Denigrarea credinței ORTODOXE duce automat la excludere , la banare , căci nu vi ( nu vorbesc de tine ! ! ! ) aici să hulești credința ORTODOXĂ , să smintești și să tulburi într un fel sau altul pe cei majoritari Ortodocși . Pentru cei de altă credință și atei au fost create de administrație , topice speciale , inclusiv cel de față "Generalități". Este arhisuficient ! Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #93  
Vechi 24.09.2010, 18:14:24
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Pai eu daca nu sunt tamplar si nu ma intereseaza sa devin tamplar , ma duc sa stau in tamplarie?
Sa ce? Sa imi bat joc de tamplar si sa-i spun ca nu shlefuieste bine lemnul?
Chiar daca te duci sa faci misto de tamplar, poate te saturi pana la urma si incepe sa-ti placa munca lui. Saul, pe drumul Damascului, mergea sa ucida crestini, nu sa devina crestin...si totusi, nu a contat ce voia el; a devenit un mare, mare crestin.
Deci, hai sa nu gandim simplist.

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Hai sa nu aruncam lucrurile spre general. O discutie ispititoare eu zic ca are ceva foarte personal si aici si aiurea!
Eu chiar am vorbit despre crestinul in general, si nu pe forum. Dar daca vreti sa spun despre forum...stiu si eu...desigur ca e normal sa existe pedepse si excluderi, ca pe orice forum. Insa nu as sti sa fac niste reguli.

Cristi, merci. Dar sa stii ca, atat timp cat regulamentul nu imi interzice, tot am sa mai intru si pe topicele ortodoxe; mai ales daca am intrebari si nelemuriri. Nu voi intreba despre spovedania on-line [de ex] pe "Secte si culte"...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #94  
Vechi 24.09.2010, 18:41:26
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Chiar imi pare rau ca Scotianul nu mai apare pe forum. Era unul dintre neoprotestantii dragi sufletului meu, un om cu bun simt si care a venit pe acest forum sa inteleaga ceva anume (ceea ce cred ca s-a si intamplat: a inteles!).

Miss you, Scotianule. Sper sa mai vorbim prin email....

God bless you
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #95  
Vechi 24.09.2010, 19:01:41
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Chiar daca te duci sa faci misto de tamplar, poate te saturi pana la urma si incepe sa-ti placa munca lui. Saul, pe drumul Damascului, mergea sa ucida crestini, nu sa devina crestin...si totusi, nu a contat ce voia el; a devenit un mare, mare crestin.
Deci, hai sa nu gandim simplist.

Aha deci in adancul tau ai dorinta de a deveni ortodox.Eu vad trei variante.
1.Ai venit sa convertesti ce poti(nu cred in varianta asta,dar am scris-o)
2.Ai venit fiindca simti ca ai nevoie de ortodoxie si nu de "alta confesiune"
3.Ai venit sa ne/ti demonstrezi ca si Ortodoxia si Alta Confesiune sunt in regula.

Daca ai venit pentru varianta a doua,esti bine-venita si iti doresc sa sa-ti gasesti linistea.
Daca ai venit pentru variantele 1,3 ,din punctul meu de vedere nu esti bine-venita.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
  #96  
Vechi 24.09.2010, 19:17:26
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Aha deci in adancul tau ai dorinta de a deveni ortodox.Eu vad trei variante.
1.Ai venit sa convertesti ce poti(nu cred in varianta asta,dar am scris-o)
2.Ai venit fiindca simti ca ai nevoie de ortodoxie si nu de "alta confesiune"
3.Ai venit sa ne/ti demonstrezi ca si Ortodoxia si Alta Confesiune sunt in regula.

Daca ai venit pentru varianta a doua,esti bine-venita si iti doresc sa sa-ti gasesti linistea.
Daca ai venit pentru variantele 1,3 ,din punctul meu de vedere nu esti bine-venita.
Acum, de ce intorci discutia spre mine? :)
Ce voiam sa spun e ca nu conteaza cu ce scop vin eu aici [sau altul], ci ce scop are Dumnezeu. Omul poate vine sa se certe, sau sa arate ce stie, sau sa faca prozelitism...tot ce e posibil...insa Dumnezeu ii poate schimba inima folosindu-se de lumina pe care o raspandesti tu si fratii tai. De aceea grija crestinului este sa raspandeasca lumina, caci nu se stie niciodata cine va avea nevoie de ea.
Daca tot m-ai intrebat, recunosc ca nu ma incadrez la niciunul din punctele 1-3. Eu nu gandesc atat de complicat. Am venit aici ca asa a vrut Dumnezeu.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #97  
Vechi 24.09.2010, 19:18:48
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Acum, de ce intorci discutia spre mine? :)
Ce voiam sa spun e ca nu conteaza cu ce scop vin eu aici [sau altul], ci ce scop are Dumnezeu. Omul poate vine sa se certe, sau sa arate ce stie, sau sa faca prozelitism...tot ce e posibil...insa Dumnezeu ii poate schimba inima folosindu-se de lumina pe care o raspandesti tu si fratii tai. De aceea grija crestinului este sa raspandeasca lumina, caci nu se stie niciodata cine va avea nevoie de ea.
Daca tot m-ai intrebat, recunosc ca nu ma incadrez la niciunul din punctele 1-3. Eu nu gandesc atat de complicat. Am venit aici ca asa a vrut Dumnezeu.
Dumnezeu nu vrea să vii aici doar ca să discuți cu noi. Dumnezeu vrea mai mult.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #98  
Vechi 24.09.2010, 19:21:30
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

lasati oamenii sa fie liberi, si sa spuna ce gandesc !!!
chiar si ateii sa fie bineveniti ,chiar si sectantii,sau musulmanii !
orice discutie contradictorie,ar trebui sa se ridice la un nivel al inaltimii argumentelor si nu al vorbariei flecare, fara de sens !

insa ceea ce am vazut ca se intampla uneori, cu unii useri de pe aici, e ca se simt jigniti cand vine ateul,sau sectantul,deoarece ei se simt subminati de argumentele aluilalt,la nivelul credintei lor personale,aratandu-se astfel slaba lor consistenta de credinta,si subrezenia convingerilor lor !

pai ce crestini ortodoxi am mai fi noi,daca valul dur al argumentelor oricarui prizarit de ateu sau de sectant ne-ar darama sau subrezi, de n-am mai sti pe unde sa ne ascundem ofuscati si jigniti din calea lui ?!
-hai sa ne ascundem deci, adica sa-i alungam pe toti astia, diferitii,ca ne prea dau in cap cu argumentele lor, iara noi, suntem prea saramani,si nu le stim replica, de sa-i convingem,pana la urma ca se inseala !
  #99  
Vechi 24.09.2010, 19:32:02
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dumnezeu nu vrea să vii aici doar ca să discuți cu noi. Dumnezeu vrea mai mult.
Dumnezeu intotdeauna vrea mai mult. Planurile Sale se intind dincolo de ce putem gandi noi. Sunt in mana Lui; faca ce va dori cu mine.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #100  
Vechi 24.09.2010, 19:33:41
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
pai ce crestini ortodoxi am mai fi noi,daca valul dur al argumentelor oricarui prizarit de ateu sau de sectant ne-ar darama sau subrezi
Pai daca nu pici tu dar pica un coleg de pe forum mai slab,iei tu sufletul lui in spate?
Pai Arsenie Boca de ce s-a mai chinuit sa-i intareasca pe altii?El era mantuit si inzestrat de Dumnezeu,de ce i-ar mai fi pasat si de cei slabi?

Ortocsii trebuie protejati ca nu toti stiu/stim multe.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Mesaj pentru userul "moment31" sophia Generalitati 0 12.11.2009 19:06:03