Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.07.2011, 01:44:26
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Fratele Scotland the Brave pune, ca de obicei, punctul pe i.

Partea proasta e ca oamenii zac in pacatele lor, cum spune Scriptura, si unul din ele este acest tort al iadului, numit superficialitatea cu glazura de subiectivism si prostie profund partizana, pe undeva meschina si chipurile smechera. Dumnezeu este vazut ca un sef de partid care ii promoveaza (doar) pe membrii cu vechi state de fanatism, pardon credinta, in propria "Biserica", iar Invierea, ca un soi de citare pe ordin de zi la nivel supranatural.
NICI EU NU SUNT DE ACORD CU ECUMENISMUL SINCRETIST SI GLOBALIZANT. Adica cu topirea credintelor si parerilor, fie ele si atomizate la nivel personal, in creuzetul gloabei mondiale, spre a da, horribile dictu, o religie deopotriva falsa, malefica, unica si obligatorie. Insa auditur et altera pars e cica un principiu de baza intr-o lume "democrata", "buna". Se uita ca persoana e o taina, ca Dumnezeu este persoana...si se prefera incontestabilul confort psihologic al "invataturii oficiale" chipurile, a "Bisericii" (oare?). Adica efectul/spiritul de turma, in varianta chipurile duhovniceasca si cu pretext soteriologic. "Ala e protestant, se inchina la Biblie, ala e nestorian, o neaga pe Maica Domnului. Noi avem mantuirea, huooo si anatema astora". Vituperam pe buna dreptate politicienii si/sau afaceristii venali, dar uitam ca ISTORIA, FIE EA SI ECLEZIALA, E SCRISA DE INVINGATORI. Si cum la specia autointitulata "sapiens" multimea scade valoarea, iar individul o creste, rezulta ca oriunde instinctul gregar de vite dornice de autoritate si adevaruri proclamate si mai ales impuse de cei cu painea si cutitul va avea teren de manifestare in lumea asta pacatoasa, va castiga. Aparent. PENTRU CA LUMEA MATERIALA CORUPTA E O PLUTA A MEDUZEI... Numai ca trebuie sa fii ghidat de Sus sa vezi limitele plutei si mai ales valurile...
Frati si surori, o intrebare semiretorica: ati observat ca retetele culinare facute in casa, si concepute de propria persoana, pe scheletul foarte schematic al altei retele sau chiar fara vreun model imprumutat, dau aproape intotdeauna produse mai gustoase si chiar mai sanatoase decat cele facute de altii? Mutatis mutandis, de ce sa ne "hranim" cu ce scriu unii si altii, fie ei si "mari persona(/u)litati"? De ce sa nu luam de la oricine ce este bun? DACA FIUL OMULUI A DECLINAT PUNEREA PE PIEDESTAL (VEZI "DE CE MA NUMESTI BUN?"), NOI DE CE PUNEM TRONURI NEVAZUTE, DESI STRALUCITOARE, SUB PICIOARELE UNOR ALTI MURITORI, SI NE URAM SEMENII CONFORM UNOR IDEI CARE NICI MACAR NU NE APARTIN?! Raspuns corect, si scripturistic, si patristic, si in acord cu legea naturala a constiintei: pentru ca suntem o specie cazuta. Si duhovniceste, si fizic...

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 28.07.2011 at 02:29:52.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.07.2011, 13:46:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pe cine am anatemizat? Consider ca un dialog interreligios nu se poate purta aruncand mereu in fata celuilalt cuvantul "eretic", caci discutia degenereaza din start. Nu sustin ecumenismul, caci aceasta tinde sa relativizeze adevarul, credinta adevarata, iar pentru mine Adevarul e Ortodoxia. Asta nu inseamna ca nu pot privi detasat celelalte religii si sa nu recunosc perceptele morale sau bunatatea dintr-insele.

Am retinut "avertismentul" primit. Sper sa intelegeti ca pe acest forum lumea isi exprima punctul de vedere, nu si-l impune.
Scuze ca am fost putin mai direct, unii care au idei ecumeniste nu numai ca isi spun parerea, dar ii si contreaza pe cei ce nu au aceste idei si nu considera ca toate cultele sunt la fel. Am spus de anatemizat pentru ca noi nu anatemizam pe nimeni, acestea au fost date de sinod si Biserica.
Si presupun ca multi nu cunosc ce inseamna eretic, care nu e o injuratura.
Erezie este orice eroare dogmatica fata de cea revalata. Mai evidenta e cea care a si fost discutata de un sinod. Asadar orice modificare dogmatica fata de invatatura ortodoxa este o erezie.
De ce este aceasta importanta si sfintii i-au acordat ata de multa atentie? Pentru ca este considerata un pacat impotriva Duhului Sfant, singurul pacat care nu se iarta. Revelatia (adica invatatura, adevarul despre Dumnezeu si lucrarea Sa) ne-a fost data de Duhul Sfant, de Iisus, adica de insusi Dumnezeu. A spune ceva invers fata de ce a spus Dumnezeu inseamna a-L contrazice.
Schismatici sunt cei ce s-au despartit de ierarhia Bisericii, dar au aceeasi invatatura ortodoxa. Acestia sunt stilistii, de exemplu.
Si cei ce sunt eretici si cei ce sunt schismatici au pierdut harul, deci efectul e acelasi.
Sa spunem ca si alte culte sunt asemanatoare cu ortodocsii si nu doar Biserica Ortodoxa este Biserica lui Hristos si singura mantuitoare inseamna de fapt a le vrea raul eterodocsilor, a nu le spune adevarul. E si un pacat pana la urma. Daca cineva isi da seama ca ortodoxia este superioara fata de cultul sau dar aude ca nu are importanta, se poate mantui si asa, atunci acea persoana nu mai vine la ortodoxie si isi poate pierde mantuirea. Si vom raspunde la judecata pentru acel suflet.

Dar nu are importanta ce credem acum, important e daca vrem sa aflam adevarul. Si evreii erau poporul ales, dar adevarul l-au aflat si primit paganii. Observ ca nu esti fixata pe conceptiile tale si esti maleabila, doresti sa afli cum e adevarat, desi poate acest lucru nu corespunde exact cu conceptiile pe care le aveai. Si eu mi-am schimbat de multe ori conceptiile, cautand doar adevarul. Am fost ateu, apoi am considerat ca toate religiile sunt bune, apoi dupa ce am devenit credincios ca doar toate cultele crestine sunt bune, apoi ca doar ortodoxia si catolicismul si in final am inteles ca doar ortodoxia exista.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.07.2011, 17:21:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Am citit recent o opinie a Parintelui Staniloaie care spunea asa:,,Invatatura Parintilor, punand accentul de mantuire pe eliberarea de moarte, apare, dimpotriva, completa si fundamentala fata de doctrina occidentala, care vede mantuirea deseori numai intr-o justificare juridica, sau intr-o iertare a pacatelor de catre Dumnezeu, fara nici o urmare asupra fiintei umane.Credem ca aceasta insuficienta intelegere a mantuirii, sta si in legatura cu un anumit nestorianism al hristologiei occidentale".

As dori sa precizez ca si de acesta data, doctrina justificarii este prezentata trunchiat si nu inteleg de ce.Daca tot vrei sa critici ceva,lucru la care nu ma opun,macar arata imaginea completa.Orice protestant stie ca justificarea este legata de sfintire,primul fiind un proces exterior,prin care esti pus intr-un raport corect cu Cel de Sus si cel de-al doliea fiind procesul prin care Sfantul Duh incepe transformarea interioara.Justificarea prin Credinta este un concept biblic care nu exclude,asa cum des se crede,existenta faptelor bune.Un slogan celebru pe vremea Reformei a fost ,,Credinta este insarcinata cu fapte bune".Discutia este mult mai ampla,ar trebui sa scriu efectiv un volum si nu cred ca este necesar.O sa punctez scurt.
O parte din cartea din care face parte citatul este aici: http://www.crestinortodox.ro/editori...tos-70235.html
Nu cunosc in amanunt teoria justificarii, m-am mai informat acum de aici: http://www.rcrwebsite.com/justify.htm
Mesajul dvs. nu deranjeaza pe nimeni, e un mod civilizat de dialog, din pacate contrasteaza cu mesajul (mesajele din ultimul timp) ale lui Theodor, care pare a fi un fanatic ecumenist.
Ma indoiesc ca Parintele Staniloaie nu cunoaste invataturile protestante, pariticipand si la intrunirile ecumenice. Probabil invatatura protestanta Sola Fide a venit ca o reactie la accentul pus de BC pe fapte, prin indulgente si fapte care-l indatorau pe Dumnezeu. Protestantii nu cunosteau ortodoxia, deci nu stiau o alternativa, asa ca au gandit in felul lor.
Mantuirea vine prin har, care este trimis de Iisus la cincizecime. Si oamenii din Vechiul Testament credeau in Dumnezeu, dar Iisus aduce mantuirea, doar de la El incepe. Oamenii au putut sa primeasca harul in interior (exista si pana atunci har, dar doar exterior), ca acesta sa ajute pe om ca sa creasca. Iar primirea harului se face prin nasterea din nou, din Duh, prin Botez.
Dar harul se poate pierde, din cauza pacatelor sau a lipsei de adevar. Reinnoirea harului se face prin Taina Impartasaniei.

Asta e din punct de vedere teoretic, teologic. Practic lucrurile sunt ceva mai clare. Protestantismul apare din BC, care de aproape 500 de ani pierduse harul lucrator, deci nu avea ce har sa se ramifice.
Singura dovada a prezentei harului sunt minunile. Pentru ca oameni buni sunt si in alte religii si probabil si unii atei (adica nu-s rai). De lasat de un viciu, bautura sau altceva (un exemplu des invocat) e de inteles ca se pot lasa si japonezii sau alte neamuri care nu sunt crestine. Asadar acestea nu pot fi aratate ca dovezi singulare in crestinism.
Minuni exista doar in ortodoxie. Doar catolicii incearca sa arate ca au si ei minuni la fel ca in primul mileniu si ca in ortodoxie. De exemplu spun ca exista sfinte moaste, dar acestea nu seamana deloc cu cele adevarate. Si e si contradictoriu, din cate stiu monofizitii nu pretind ca ar avea moaste de dupa despartire, iar protestantii nici atat. Desi ei considera ca ortodocsii s-au rupt de ei si sunt schismatici, spre deosebire de ceilalti despartiti au si sfinte moaste. Trebuie sa fie cel putin nedumeriti.
Apa sfintita, probabil observand ca se comporta ca si o apa normala si se strica la fel de repede au inceput sa adauge sare: http://www.informatia-zilei.ro/sm/re...-din-biserici/
Fara o dovada ca ar exista har lucrator fiecare poate sa spuna ca are har, vine si un indian si spune ca are har, desi nu stie ce e .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.07.2011, 17:29:59
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cataline scurt si la obiect,ca sa nu existe dubii,cu privire la aspecte invocate de tine: noi credem ca avem har.Si mai credem si ca Duhul Sfant ne schimba prin sfintire.Si mai credem si ca suntem justificati.Aceste opinii ale noastre nu sunt dependente de alte opinii.Pe scurt:nu cerem aprobarea altor oameni pentru ceea ce credem noi,consideram ca Scriptura,Cuvantul lui Dumnezeu, ne incredinteaza cu privire la aceste aspecte.Mai mult credem ca numerosi oameni dintre protestanti au facut dovada harului prin viata avuta,prin modul cum si-au sacrificat-o pentru Hristos si prin incredintarea pe care ei au primit-o de la Mantuitor.Sper ca am fost clar in ce am spus.Oricine este liber sa ne conteste dar privirea si speranta noastra nu spre oameni sunt indreptate ci spre Hristos.

Acum poti critica in continuare linistit,cat doresti.

Last edited by Scotland The Brave; 28.07.2011 at 17:32:21.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.07.2011, 17:40:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Sorry, eram pe fuga. Si, sincer, ca te stiu ca pe un credincios profund, desi esti maestrul stilului acid pe forum, nu vezi in afirmatia "martirii "ereticilor" nu sunt martiri" ipostaza ecleziala a spiritului de loialitate de firma? "Cumparati de la noi, concurenta vinde marfa proasta. Apoi poate faceti un contract de loialitate cu noi, nu-i asa?". SUBIECTIVISMUL, MAI ALES DE TIPUL ASTA, E UMAN, NU DIVIN. SI NU ARE VREO LEGATURA CU DUHUL SFANT. Cum de oameni ca tine si ceilalti "veterani" ai forumului nu (vreti sa) vedeti asta? Sincer, o spun din inima. Incearca sa nu iei in bascalie afirmatile mele. Sunt barbat si tin la tavaleala emotionala, chiar imi place sarcasmul, inclusiv genul ce il practici, insa...la lucrul acesta am meditat mult; e un subiect scump pentru mine. Si nu, nu sunt genul care poate fi "cumparat", eclesiologic vorbind, ca unii marginali NP, cu obiecte materiale/bani/situatii sa imi schimb credinta. (Memento afirmatiile tale, nitel pripite, pe care le-ai facut cu prilejul marturisirii convertirii d-rei Noesissaa). Sa zicem ca sunt un greco-catolic ecumenist, insa NU in felul "sincretist" al ecumenismului. Cu alte cuvinte, vorba fratelui Erethorn, nu inchid usa mantuirii in nas altora. Adica mantuirea SIGURA o marturisesc din toata inima mea a fi in BC. Insa pentru mine ortodocsii, protestantii si nestorienii NU sunt anatema (chiar notiunea de anatema imi starneste greata), dimpotriva.
Una, nu-ti ofer nici un bani pentru nimic.

A doua, sarcasmul este gratuit..chiar si daca iti place sau cu atat mai mult.. :)

A treia, nu cred ca afirmatiile care le-am facut in contextul amintit mai sus au fost pripite, au fost concluzii care le poate trage oricine din afirmatiile d'soarei fata de care ca om am toata simpatia si ii deplang tragedia (in limita posibilitatilor spirituale).

Al patrulea aspect, si eu sunt ecumenist in sensul ca imi iubesc prietenul greco-catolic, ex-catolic si mi-ar fi foarte greu sa am discutii cu el de genul cu care am cu catolicii de pe acest forum, dar chiar si fata de ei (sau unii dintre ei) am o anumita jena (chiar daca nu se vede) in chestiunile sensibile, datorita stilului meu care nu mi-e vine chiar asa usor sa-l schimb si in anumite situatii chiar nu e cazul.

Al cincilea aspect, mantuirea este treaba lui Dumnezeu, aici crestinismul este paradoxal in sensul ca exista afirmatia cu care banuiesc ca esti de acord (si probabil stii si a cui este, desi in alte forme probabil si altii au spus-o) ca in afara Bisericii nu exista mantuire.
Ei bine, asta fiind perfect adevarat nu poti extinde limitele Bisericii la nesfarsit, doar doar i-o cuprinde pe toti, raspunsul la aceasta problematica nu cred ca se afla in acest efort (....) care il fac unii (scuze cuvantul) ci intr-un plan mai subtil.

Al saselea aspect, nu e treaba noastra sa aruncam anateme, dar reiau, nici nu ne sta in putere sa extindem granitele Bisericii la nesfarsit.
Si nu cred ca o judecata nesanatoasa sa-i vezi capatul acolo unde se termina dreptul la Sf. Potir.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.07.2011, 17:40:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Partea proasta e ca oamenii zac in pacatele lor, cum spune Scriptura, si unul din ele este acest tort al iadului, numit superficialitatea cu glazura de subiectivism si prostie profund partizana, pe undeva meschina si chipurile smechera. Dumnezeu este vazut ca un sef de partid care ii promoveaza (doar) pe membrii cu vechi state de fanatism, pardon credinta, in propria "Biserica", iar Invierea, ca un soi de citare pe ordin de zi la nivel supranatural.
NICI EU NU SUNT DE ACORD CU ECUMENISMUL SINCRETIST SI GLOBALIZANT.
Pe langa faptul ca jigniti si nu e prima data, ceea ce spuneti e si ilar, desi nu va dati seama. E ilar pentru ca dvs. criticati pe cei ce cred ca religia lor, conceptia lor e cea adevarata, in schimb dvs. faceti de fapt acelasi lucru, ii condamnati pe cei ce nu au aceeasi conceptie cu a dvs., adica eroarea ca toate cultele sunt la fel. Nu observati ca ideile ca toate cultele sunt asemanatoare e tot o conceptie, la fel cu cea ca doar ortodoxia (sau catolicismul sau alt cult) este cea adevarata.
Si spre deosebire de cei ce marturisesc de fapt adevarul, adica acea conceptie criticata de dvs., dvs. sunteti si intolerant, atacand pe cei ce nu sustin conceptia dvs.
Iar singura argumentatie ca a dvs. conceptie e cea corecta este ca este a dvs. Pentru ca multe date despre teologie nu aveti (si aici nu e o vina, e o caracteristica fireasca a zilelor noastre). Iar ignoranta naste intoleranta, ca in orice domeniu.
In caz ca se confunda intoleranta cu adevarul, intoleranta cred ca se refera la oameni si nu al conceptii. Ca exemplu, daca un om spune ca luna a patrata e normal ca cineva sa-i spuna ca nu-i asa, ca e rotunda. Asta se cheama adevar, dar daca incepe sa il jigneasca, chiar sa il atace fizic se poate numi intoleranta. E chiar diferenta intre sinoadele Bisericii si anateme pe de o parte si Inchiztia si persecutarea ereticilor, pe de alta parte.
Cui ii place adevarul si il cauta cand aude de adevar vine la el. Cui nu-i place adevarul, cand il aude incepe sa lupte impotriva lui, ca sa aiba justificare.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.07.2011, 17:44:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Arunci eticheta de "eretici" cu mare usurinta, Cuvantul lui Dumnezeu este acelasi pentru ambii. Nu exista incompatibilitate intre Ortodoxie si Nestorianism, e doar o nuantare a naturii lui Hristos.
Serios?
Si la concluzia asta ai ajuns de capul tau sau citind concluziile Sinodului al III -lea ecumenic de la Efes?

Sau sa intelegem ca esti crestin in sensul in care Sinoadele ecumenice sunt niste capricii ale istoriei crestinismului..

Chiar sunt curios ce ai inteles tu prin cuvantul "Ortodox" pe care ti l-ai trecut la profil.
Poate ar trebui sa cerem adminului sa dea permisiunea sa folosesti cuvantul in cauza doar daca treci un test despre ABC -ul ortodoxiei..
Tu l-ai pica fara doar si poate.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.07.2011, 18:57:41
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios?
Si la concluzia asta ai ajuns de capul tau sau citind concluziile Sinodului al III -lea ecumenic de la Efes?
Sau sa intelegem ca esti crestin in sensul in care Sinoadele ecumenice sunt niste capricii ale istoriei crestinismului..
Chiar sunt curios ce ai inteles tu prin cuvantul "Ortodox" pe care ti l-ai trecut la profil.
Poate ar trebui sa cerem adminului sa dea permisiunea sa folosesti cuvantul in cauza doar daca treci un test despre ABC -ul ortodoxiei..
Tu l-ai pica fara doar si poate.
Cand folosesti cuvantul “eretic” trebuie sa ai tact, pentru ca in sens figurat el inseamna si “necredincios” sau “pagan”. Am intuit bine in primul post, postura de “Mare Inchizitor”, care stie cine e ortodox adevarat (tu) si cine nu (eu, altii) ti se potriveste. Ma opresc aici, esti genul de om cu care eu nu doresc sa-mi pierd timpul dialogand, “sablonarea mintii ” te impiedica sa te deschizi , sa faci minimul efort de a intelege ce a dorit sa spuna celalalt, fara a-l suspecta de falsa credinta. Din acest moment eu iti dau “ignore”, deci te scutesc de reply-uri la postarile mele de pe acest forum.

Iti recomand sa citesti: Despre pacatul trufiei
http://apologeticum.wordpress.com/20...catul-trufiei/
Dumnezeu sa ne dea intelepciune la toti pentru a fi demni de chemarea Sa!

Citat:
Catalin2: Si presupun ca multi nu cunosc ce inseamna eretic, care nu e o injuratura.
Erezie este orice eroare dogmatica fata de cea revalata. Mai evidenta e cea care a si fost discutata de un sinod.
Stiam ca nu e un termen injurios, insa m-am precipitat la inceput, datorita modului sarcastic in care a fost taxat dl.Theodor, deci am perceput replica lui AlinB in acelasi ton cu prima pe care i-a adresat-o. Va multumesc pentru explicatiile detaliate.

Last edited by ioanna; 28.07.2011 at 19:45:09.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.07.2011, 15:42:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cand folosesti cuvantul “eretic” trebuie sa ai tact, pentru ca in sens figurat el inseamna si “necredincios” sau “pagan”.
Este o confuzie a DEX -ului.
Fara doar si poate cei care l-au facut nu prea erau teologi, nici nu s-au obosit sa consulte unul.
Dar macar tu ai putea sa o faci, adica daca te consideri asa mintoasa, trebuie sa ai si niste baze pe care sa asezi impresiile astea..

Citat:
Am intuit bine in primul post, postura de “Mare Inchizitor”, care stie cine e ortodox adevarat (tu) si cine nu (eu, altii) ti se potriveste.
Dar poate nu-L consideri si pe Dumnezeu "Mare Inchizitor" ca a tras o linie intre bine si rau?
Si linia aia nu este unde vrei tu?

Nu cred ca meritam dar ma bucur tare mult ca ma numeri impreuna cu ceilalti 200 "Mari Inchizitori", Sfintii Parinti de la Sinodului al III -lea ecumenic de la Efes, care l-au osandit pe Nestorie pentru erezia lui si impreuna cu el toti care i-au urmat si ii vor urma peste timp.

S-a ridicat cumva acea osanda, au venit ei cumva intre timp la dreapta credinta?

Citat:
Ma opresc aici, esti genul de om cu care eu nu doresc sa-mi pierd timpul dialogand, “sablonarea mintii ” te impiedica sa te deschizi , sa faci minimul efort de a intelege ce a dorit sa spuna celalalt, fara a-l suspecta de falsa credinta.
Puteai sa te opresti chiar inainte sa scrii postarea asta lipsita de continut. Ti-ai fi facut un serviciu.
Nestorie nu a fost "suspectat" de falsa credinta (stramba credinta e mai corect) ci a fost clar osandit.

Ca sa fii genul de om care sa poarte un dialog (cum ii vezi pe altii pe aici, indiferent de pozitia care o sustin) trebuie sa ai habar de cate ceva, dar in cazul tau..

Citat:
Din acest moment eu iti dau “ignore”, deci te scutesc de reply-uri la postarile mele de pe acest forum.
Mi-ai frant inima :)
Stai linistita, daca tu ai urechile infundate, va servi de exemplu pentru altii ca tine, nu atat de putini din pacate.

Citat:
Iti recomand sa citesti: Despre pacatul trufiei
http://apologeticum.wordpress.com/20...catul-trufiei/
Sa-i lasam pe altii sa judece care sufera de pacatul trufiei.

Dar ce amuzant, tocmai tu sa dai link la un blog in care "ortodoxia" se afla la cealalta paguboasa extrema fata de tine.

Daca mai sapai putin pe acolo poate gaseai si link -ul asta:

" Și luându-l, l-a dus într-un loc întunecos, cu miros urât și cu foc și îi arătă în mijlocul focului pe Nestorie și Teodor, pe Eutihie și Apolinarie, pe Evagrie și pe Didim, pe Dioscor și pe Sever, pe Arie și pe Origen și pe alți câțiva.

- Iată, îi spune acela ce i s-a arătat, acesta-i locul pregătit ereticilor și celor care hulesc pe Sfânta Născătoare de Dumnezeu și celor ce urmează învățăturile lor. Dacă-ți place locul, rămâi în credința ta! Dar dacă nu vrei să încerci chinul acesta, vino la Biserica cea Sfântă și Sobornicească, așa cum ți-a spus Bătrânul. Căci îți spun : chiar dacă ai săvârșit toate virtuțile, ajungi în locul acesta dacă n-ai dreaptă credință."

Last edited by AlinB; 29.07.2011 at 15:44:56.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.07.2011, 15:48:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Cataline scurt si la obiect,ca sa nu existe dubii,cu privire la aspecte invocate de tine: noi credem ca avem har.Si mai credem si ca Duhul Sfant ne schimba prin sfintire.Si mai credem si ca suntem justificati.Aceste opinii ale noastre nu sunt dependente de alte opinii.Pe scurt:nu cerem aprobarea altor oameni pentru ceea ce credem noi,consideram ca Scriptura,Cuvantul lui Dumnezeu, ne incredinteaza cu privire la aceste aspecte.Mai mult credem ca numerosi oameni dintre protestanti au facut dovada harului prin viata avuta,prin modul cum si-au sacrificat-o pentru Hristos si prin incredintarea pe care ei au primit-o de la Mantuitor.Sper ca am fost clar in ce am spus.Oricine este liber sa ne conteste dar privirea si speranta noastra nu spre oameni sunt indreptate ci spre Hristos.

Acum poti critica in continuare linistit,cat doresti.
Mr. Scott, v-am cerut daca tineti minte acum o luna si ceva o demonstratie logica/teologica care sa justifice logica circulara pe care o folositi atunci cand invocati autoritatea Scripturii pe care o interpretati pornind aprioric de la ideea ca sunteti in posesia Duhului Sfant, posesie pe care o justificati atunci cand vi se cere, folosind aceeste interpretari si tot asa.

Ati oferit cumva intre timp aceasta explicatie dar mi-a scapat?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Incendiu la Biserica "Sfântul Pantelimon" din București laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 11.01.2012 23:08:32
Iubirea "Ilegala" in Biserica Lui Hristos...Si nu numai... savudanmihai Despre Biserica Ortodoxa in general 15 28.02.2011 01:23:44
O noua strategie a legiunii de secte: "Biserica Evanghelica" kesarion_breb Secte si culte 49 17.08.2010 17:16:29
"Slujirea aproapelui și egalitatea creștină în Biserică" de la Mitropolia Olteniei mihailt Generalitati 0 18.01.2010 17:07:41
Erori dogmatice in Biserica Ortodoxa Romana "Sf.Treime"din Los Angeles petrut-angel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.11.2008 04:19:30