Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.02.2012, 01:28:50
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astazi, in ziua a sasea a lunii februarie, am pomenit in Biserica pe sfintii mucenici Fausta Fecioara, Evilasie, Maxim si cei impreuna cu dansii (textul dupa Sfantul Simeon Metafrast).
Tot astazi, patimirea Sfintei Mucenite Doroteia si a celor impreuna cu dansa.
Tot in aceasta zi, Sfantul Mucenic Iulian din cetatea Emesei.
Precum tot azi pomenim pe Sfintele Mucenite Marta si Maria si fratele lor, copilul Licarion.
Astazi pomeneste Biserica noastra si pe Cuviosul Vicol, episcopul Smirnei.

Ce zi bogata!
Un pasaj foarte frumos, din cuvantul de pomenire a Sfintei Fausta:
"Asculta-ma Evilasie, porunceste unui zugrav sa zugraveasca chipul meu." Si, facindu-se aceasta degraba, sfanta a poruncit ostasilor sa sfasie icoana ei. Apoi a zis catre stapanitor: "Viu este Domnul Dumnezeu, precum eu nu simt nici cea mai mica durere pentru cat ati facut icoanei acesteia, care este chipul si asemanarea mea, astfel si sufletul meu nu simte nicicum muncile ce le dati trupului meu, ci, cat ma chinuiti, eu am in minte pe Stapanul meu, Hristos, Care imi micsoreaza durerile."
Ma emotioneaza in mod deosebit tabloul in care Sfanta Fausta spune, incadrata de cei doi fosti prigonitori ai sai (care ii devenisera intre timp, prin pilda vietuirii sfintei, frati intru Hristos): "Caci iata ma aflu intre acesti doi robi ai Tai, ca o vita-de-vie ce are struguri. Apoi fa treimea aceasta nedezlipita, de vreme ce ai zis, Doamne: Unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu, acolo sunt si Eu in mijlocul lor."

Sfantul Teofil ne arata criteriul sau personal de a se considera crestin: "Iata, acum m-am facut crestin, caci sunt ridicat pe cruce pentru pacatele mele..."

In fine, pentru eventualitatea ca un psihoterapeut ar mai cauta inca "secretul" vindecarii clientilor sai, aflam din cuvantul de pomenire a Sfantului Iulian: "... tamaduia nu numai trupurile oamenilor, dar si sufletele, caci, tamaduindu-i de boli, ii invata sa creada in Hristos..."

Domnul fie laudat!



Cântare de laudă la Sfintele Marta și Maria, și la fratele lor, Licarion

Sfintelor Marta și Maria, surori după trup,

Împreună și fratelui lor Licarion, cel prunc cu vîrsta,

Acestora trei a lor bătrînă maică, învățătura cea bună lor a o dat:

„Iubiți-L pe Hristos, copiii mei, pentru El, Chiar și viața să o dați.

“Iată chinuitorul se apropie: înfricoșat și puternic,

Plin de mînie; el pe iubitorii de Hristos îi ucide.

A casei lor ușă, surorile o deschid,

De fața tiranului, nu se înfricoșează.

„Ascultă-ne bine, sol al împăratului,

Noi sîntem creștini, cu totul neasemenea ție,

Care diavolului ești vîndut.”

Pe cruce tiranul i-a înălțat,

Și atunci copilul Licarion lângă el a venit

Și i-a zis: „Și eu sînt creștin, și pe mine să mă răstignești.”

Chinurile de pe Cruce cumplite sînt,

Maica este înspăimîntată,

Ea picioarele copiilor ei

Le sărută pe rînd.

Cu glasul lor, de pe Cruce, fiicele ei

O îmbărbătează: „Pentru noi, maica noastră, de durere să nu te frîngi,

Căci iubirea de Hristos ne-ai învățat,

Și știm că pentru aste chinuri de nimic,

In Rai ne așteaptă locașurile cerești.

Acolo noi te vom întîmpinape tine, Maică,

Noi, fiicele tale,

Și fratele nostru Licarion.

Bucură-te de noi, maica noastră,

Bucură-te de noi, rodul pîntecelui tău!”

Ca și un stîlp de foc chipul maicii s-a luminat:

„O, binecuvîntați fiți voi, copiii mei!

O, copiii mei,

Fericită sînt eu întru voi!”

Last edited by ioan cezar; 07.02.2012 at 01:34:52.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.02.2012, 23:12:42
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cinstim astazi, prin Mila lui Dumnezeu, pe Cuviosul Partenie, pe Cuviosul Luca, pe cei O Mie Trei Sfinti Mucenici, pomeniti fie in veci in Biserica Domnului!
In timp ce Sfintii Mucenici au patimit pentru Hristos in vremea tiranului Diocletian, luindu-si cununa vecinicei sfintenii pentru marturisirea dreptei credinte inaintea neomenestilor prigonitori, cuviosii Luca si Partenie sunt crestini exemplari pentru vremuri mai linistite, cu pace.
Cuviosul Partenie e pomenit pentru minunata lui viata indumnezeita, despre care aflam, in (foarte scurt) rezumat, ca a decurs si ca s-a savarsit astfel: "Deci marele facator de minuni, Sfantul Partenie, stralucind asemenea cu ingerii prin viata placuta lui Dumnezeu si pe multi intorcindu-i de la idoli la adevaratul Dumnezeu, tamaduind nenumarate boli, aproape de sfarsitul vietii sale s-a imbolnavit si, chemindu-se de Domnul, s-a dus la El, in sapte zile ale lunii februarie, odihnindu-se cu pace in batrineti fericite."
O anumita interventie a Sfantului imi pare ca ne ajuta sa distingem limita rugaciunii pentru semeni: "Daca greseste cineva omului, poate ca s-ar asculta rugaciunea pentru dansul, dar greseala ta este catre Dumnezeu. Cele ce sunt ale saracilor intoarce-le lui Dumnezeu si totdeauna vei fi sanatos cu sufletul si cu trupul." Inteleg de aici ca, fara indreptarea prin fapte a celui ce se pocaieste, rugaciunea ar risca sa ramana in van - chiar daca e savarsita de un drept al lui Dumnezeu pentru o alta persoana.
Din viata Sfantului Luca m-a emotionat in mod deosebit lupta (conflictul?) dintre rugaciunile maicii sale si sfanta dorinta a Cuviosului de a trai viata monahala.
Iarasi, ca invatatura pentru spinoasa problema a crestinilor de azi, distingem atitudinea sfantului fata de mireni: "Iar el se intorcea de la dansele si se lepada cu totul, trimitindu-le la preoti, el nefiind preot ci monah nesfintit..." Iata la ce inaltime situa cuviosul Sfanta Taina a Preotiei! Aceasta atitudine o avea, dupa cum reiese din numeroasele carti despre Cuviosul Paisie Aghioritul, si acest bineplacut al Domnului care nu purta discutii, adeseori, pana cand persoana care il solicita nu se spovedea, mai intai, la preotul duhovnic...
Cuvant de indreptare imi pare, prin aceste pilde, pentru situatiile cand alergam dupa minuni, mai degraba decat sa plecam genunchiul si fruntea sub Epitrahil...
Cat despre Mucenicii pomeniti astazi... "erau si multi prunci, tinuti de mamele lor in brate..."
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh! AMIN+

Last edited by ioan cezar; 07.02.2012 at 23:44:01.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.02.2012, 22:12:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit


Icoana Sfantului Mucenic Haralambie , pe care maine il praznuim !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.02.2012, 00:37:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul

Icoana Sfantului Mucenic Haralambie , pe care maine il praznuim !
Sfantul Haralambie a fost episcop al cetatii Magnezia, din Asia Mica, acolo unde guvernator al provinciei era Lucian dregatorul. Acesta nu suporta harul dumnezeiesc al batranului episcop, mergand pana la a le porunci intr-o zi ostasilor sa il aresteze pe Haralambie si sa il aduca in fata sa, pentru a-l judeca.
Sfantul Haralambie nu s-a aratat deloc infricosat de persecutiile cu care il ameninta dregatorul, ba chiar a repetat cu mai multa convingere credinta sa in Hristos. Atunci, Lucian a dat ordin ca episcopul sa fie dezbracat de hainele preotesti si sa fie brazdat – pe tot trupul – cu unghii de fier, pentru ca la sfarsit sa i se taie fasii de piele de pe corp.
Groaznic ranit, Sfantul Haralambie a tinut sa mai spuna doar atat: “Multumesc voua, fratilor, ca – jupuind trupul meu cel vechi si batran – m-ati innoit, imbracandu-mi sufletul cu haina cea noua a suferintelor pentru Hristos”. Efectul a fost exact invers decat cel la care se astepta crudul Lucian: numerosii oameni adusi sa vada torturarea lui Haralambie au fost impresionati de rabdarea si curajul cu care mucenicul a indurat atatea chinuri, dar si de neincetatele sale rugaciuni pentru toti cei de fata.
Si, in loc sa renunte Sfantul Haralambie la credinta sa, i-a convins pe toti cei care au vazut tortura sa se lepede de idoli si sa creada in Hristos. Vazand acestea, dregatorul a poruncit sa le fie taiate capetele tuturor. Se spune ca pana si fata imparatului, Galina, a fost convinsa de martirajul cu care Sfantul Haralambie a rabdat cele mai grele chinuri, l-a acceptat pe Hristos si s-a botezat.
Se intampla in anul 202 d.Hr., atunci cand, nereusind sa-l determine sa renunte la credinta sa, dregatorul Lucian a sfarsit prin a comanda ostasilor sa-i taie capul Sfantului Haralambie.
Astfel a ajuns sa se numere printre sfinti cel care este considerat aparator impotriva bolilor, ocrotitor al celor aflati in suferinta.
In credinta populara, Sfantul Haralambie este imaginat tinand bolile in lanturi, in special ciuma, pentru a le da drumul atunci cand oamenii ii nesocotesc ziua. Ca simplu om, inainte de a fi slujitor al bisericii si martir, Haralambie a fost pastor, motiv pentru care a fost ales ca patron al animalelor domestice. Se considera ca el apara oamenii si vitele de imbolnavire, dar protejeaza si fiarele padurilor. De Sfantul Haralambie, in functie de zona, in provinciile romanesti (Bucovina, Maramures, Muntenia si Moldova) s-au impamantenit mai multe obiceiuri, pentru a-i castiga bunavointa, de ziua numelui sau: se ajuna, se imparteau pomeni, se stropeau vitele si pomii fructiferi cu agheasma si erau interzise activitatile gospodaresti legate de prelucrarea lanii si a pielii animalelor. La Biserica “Sfantul Lazar” din Iasi se pastreaza o particica din sfintele moaste ale mucenicului Haralambie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.02.2012, 00:59:54
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ieri, in ziua a opta a lunii februarie, Biserica a pomenit pe Sfantul Prooroc Zaharia si pe Sfantul Mare Mucenic Teodor Stratilat.
"Pomenirea lui Dumnezeu", cum aflam ca se talcuieste numele Sfantului Zaharia, a luminat poporul lui Israel fiind cunoscut ca batran imbunatatit si prooroc. Proorocirile lui au fost insotite de "multe semne, spre dovada". Se disting proorocirile despre pradarea Ierusalimului, despre sfarsitul lui, despre surparea templului si "despre incetarea proorocilor, a preotilor iudei, a sambetelor si pentru indoita judecata".
La predica de aseara, Parintele a dezvoltat in special pomenirea Sfantului Mare Mucenic Teodor Stratilat, care a fost invrednicit de Domnul cu sfarsit de mare marturisitor, prin taierea capului, dupa porunca imparatului prigonitor Liciniu, "fiara cea cumplita".
Sluga Sfantului, un notar pe nume Uar, a scris toata istoria pomenirii.
Am retinut minunata introducere, pe care indraznesc sa o redau pentru cei care nu au acces la text, precum si pentru bucuria recitirii unui asemenea cuvant duhovnicesc:
"Precum lumina soarelui veseleste ochii celor ce-l privesc, tot astfel cuvantul despre mucenici straluceste in mintile celor ce-l asculta.
Precum cerul se impodobeste cu stelele, tot astfel si Biserica lui Dumnezeu cu sfintii mucenici.
Precum florile impodobesc campul, tot astfel si mucenicii impodobesc Biserica."

Autorul ni-i prezinta pe mucenici ca pe podoabe sfinte ale Bisericii: stele si flori!... Domnul fie laudat!
Folosul duhovnicesc al pomenirii mucenicilor este considerat, dupa scriitorul patimirilor Sfantului, acesta: "iertare de datorii / doctorie pentru boli / mangaiere celor necajiti / izbavire celor ce patimesc de duhuri necurate / si sanatate iubitorilor de mucenici."
Nu fara un umor aparte este infatisata scena cand Sfantul adoarme linistit pe camp, in preajma balaurului... O asociere prudenta se cuvine, poate, aici, cu adormirea linistita a primului martir pentru Hristos, Sfantul Stefan, sub ploaia de pietre.
Remarcabila deasemenea triada rugaciune-fapta-rugaciune din confruntarea Sfantului cu balaurul. Rugaciune de cerere, fapta eroica, rugaciune de multumire.
Rugaciunea de cerere a Sfantului, neasemuit de frumoasa, sa o parcurgem aducind multumire Domnului:
"Doamne, Iisuse Hristoase, numele cel frumos,
Cel ce ai rasarit din fiinta Tatalui,
sa nu treci rugaciunea mea,
Tu, Care m-ai ajutat in razboaie si mi-ai dat biruinta asupra potrivnicului;
Tu esti acelasi, Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeule.
Trimite-mi biruinta din inaltimea Ta cea sfanta, ca sa biruiesc pe vrajmasul balaur."


Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh! AMIN+

Last edited by ioan cezar; 10.02.2012 at 01:03:50.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.02.2012, 06:19:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sfantul Haralambie a fost episcop al cetatii Magnezia, din Asia Mica, acolo unde guvernator al provinciei era Lucian dregatorul. Acesta nu suporta harul dumnezeiesc al batranului episcop, mergand pana la a le porunci intr-o zi ostasilor sa il aresteze pe Haralambie si sa il aduca in fata sa, pentru a-l judeca.
Sfantul Haralambie nu s-a aratat deloc infricosat de persecutiile cu care il ameninta dregatorul, ba chiar a repetat cu mai multa convingere credinta sa in Hristos. Atunci, Lucian a dat ordin ca episcopul sa fie dezbracat de hainele preotesti si sa fie brazdat – pe tot trupul – cu unghii de fier, pentru ca la sfarsit sa i se taie fasii de piele de pe corp.
Groaznic ranit, Sfantul Haralambie a tinut sa mai spuna doar atat: “Multumesc voua, fratilor, ca – jupuind trupul meu cel vechi si batran – m-ati innoit, imbracandu-mi sufletul cu haina cea noua a suferintelor pentru Hristos”. Efectul a fost exact invers decat cel la care se astepta crudul Lucian: numerosii oameni adusi sa vada torturarea lui Haralambie au fost impresionati de rabdarea si curajul cu care mucenicul a indurat atatea chinuri, dar si de neincetatele sale rugaciuni pentru toti cei de fata.
Si, in loc sa renunte Sfantul Haralambie la credinta sa, i-a convins pe toti cei care au vazut tortura sa se lepede de idoli si sa creada in Hristos. Vazand acestea, dregatorul a poruncit sa le fie taiate capetele tuturor. Se spune ca pana si fata imparatului, Galina, a fost convinsa de martirajul cu care Sfantul Haralambie a rabdat cele mai grele chinuri, l-a acceptat pe Hristos si s-a botezat.
Se intampla in anul 202 d.Hr., atunci cand, nereusind sa-l determine sa renunte la credinta sa, dregatorul Lucian a sfarsit prin a comanda ostasilor sa-i taie capul Sfantului Haralambie.
Astfel a ajuns sa se numere printre sfinti cel care este considerat aparator impotriva bolilor, ocrotitor al celor aflati in suferinta.
In credinta populara, Sfantul Haralambie este imaginat tinand bolile in lanturi, in special ciuma, pentru a le da drumul atunci cand oamenii ii nesocotesc ziua. Ca simplu om, inainte de a fi slujitor al bisericii si martir, Haralambie a fost pastor, motiv pentru care a fost ales ca patron al animalelor domestice. Se considera ca el apara oamenii si vitele de imbolnavire, dar protejeaza si fiarele padurilor. De Sfantul Haralambie, in functie de zona, in provinciile romanesti (Bucovina, Maramures, Muntenia si Moldova) s-au impamantenit mai multe obiceiuri, pentru a-i castiga bunavointa, de ziua numelui sau: se ajuna, se imparteau pomeni, se stropeau vitele si pomii fructiferi cu agheasma si erau interzise activitatile gospodaresti legate de prelucrarea lanii si a pielii animalelor. La Biserica “Sfantul Lazar” din Iasi se pastreaza o particica din sfintele moaste ale mucenicului Haralambie.
Alesule din ceata arhiereilor, mare mucenice Haralambie, dorind a-ti aduce cantari de lauda simtindu-ma nevrednic si cu imputinarea graiului omenesc, tu care porti nume intocmai cu darul dat de la Preaputernicul Dumnezeu, a fi luminator de bucurie, lumineaza-mi cugetul si da putere graiului meu ca intru bucurie sa-ti cant tie: Bucura-te, Sfinte Haralambie, mare mucenice al lui Hristos!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.02.2012, 20:34:41
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb 11 Feb

Astăzi, 11 Februarie, îi sărbătorim pe Sfântul Mucenic Vlasie și pe Sfânta Împărăteasă Teodora.



Sfântul Sfințit Mucenic Vlasie, Episcopul Sevastiei.



Sfânta Teodora s-a născut din părinți străluciți și evlavioși, care au crescut-o la Constantinopol, cetatea de scaun a împărăției. Era foarte isteață și frumoasă. La 4 iunie 830, ea s-a măritat cu Teofil, la un an după cel el ajunsese împăratul Bizanțului. Au avut șapte copii împreună: cinci fete și doi băieți.

Dar căsnicia lor a fost umbrită de ura lui Teofil față de sfintele icoane ale Bisericii și de silnica lui prigoană asupra celor ce nu încetau a le duce închinare. Teodora și-a sfidat soțul în această privință, continuând să cinstească sfintele chipuri. Ea a izbutit să-l scape din închisoare pe cel mai strălucit zugrav de icoane din acea vreme, Sfântul Lazăr (17 noiembrie).

Când împaratul Teofil a murit, în 842, Sfânta Teodora a luat în stăpânire tronul pe seama fiului ei Mihail, care era prea mic să domnească singur. Ea a folosit prilejul spre a face să fie ales ca patriarh al Constantinopolului un iconodul, Metodie, și spre a convoca un sinod al Bisericii în luna martie a anului 843, care a reașezat în chip solemn închinarea sfintelor icoane. Totuși, ea a stăruit ca sinodul să nu osândească pe soțul ei abia răposat, mărturisind că acesta se căise de iconoclasmul său pe patul de moarte.

Spre a prăznui reașezarea icoanelor, Sfânta Teodora a condus un uriaș alai cu icoane pe străzile Constantinopolului, în duminica de 11 martie 843. Era prima duminică din Postul Mare din acel an. De atunci, Biserica prăznuiește reașezarea sfintelor icoane in prima Duminică din Postul Mare, printr-o slujbă cunoscută ca Biruința Ortodoxiei.

Cincisprezece ani mai târziu, după ce fiul ei Mihail a luat tronul de unul singur, a surghiunit-o pe ea și pe cele patru surori ale sale la Mânăstirea Gastrion. Sfânta Teodora a primit cu bunăvoință aceasta, lucrând cu și mai multă râvnă pentru mântuirea sa. A murit cu pace la 11 februarie 867. Mai târziu, moaștele ei au fost aflate neputrezite.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.03.2012, 01:44:31
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb Happy St. Patrick's Day !

Pe 17 Martie este ziua Sfântului Patrick, Luminătorul Irlandei.

S-a născut în jurul anului 385 în Scoția. La vârsta de 16 ani a fost răpit de pirați și dus în Irlanda unde a fost vândut ca sclav. Sfântul Patrick este recunoscut a fi avut cea mai mare influență în răspandirea Cuvântului lui Dumnezeu în Irlanda, de aceea este cunoscut ca "Luminătorul Irlandei" si sfântul său protector. Ziua sa este sărbătorită atât în mod religios, cât și laic.

Sf. Patrick a pus bazele multor biserici și mănăstiri în Irlanda, însă convertirea localnicilor la credința dreaptă nu a fost un lucru ușor. El a explicat esența Sfintei Treimi prin exemplul trifoiului, care a și devenit simbolul național al Irlandei.

http://www.orthodoxcentral.com/saints/saintpatrick.htm

http://www.etsy.com/listing/54458486...ck-handpainted



Troparion Tone 4
Most glorious art Thou, Christ our God, who didst establish our Father Patrick as the Enlightener of the Irish and a torch-bearer on earth, and through him didst guide many to the true Faith. Most Compassionate One, glory to Thee.

Kontakion Tone 4
From slavery you escaped to freedom in Christ's service: He sent you to deliver Ireland from the devil's bondage. You planted the Word of the Gospel in pagan hearts. In your journeys and hardships you rivaled the Apostle Paul! Having received the reward for your labors in heaven, Never cease to pray for the flock you have gathered on earth, Holy bishop Patrick!


Mai multe icoane ale Sfântului Patrick, aici: http://www.allmercifulsavior.com/ico...ns-Patrick.htm
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.03.2012, 23:42:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Inceputul Mantuirii noastre : BUNA VESTIRE

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.03.2012, 23:45:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Duminica de maine este dedicata Sfintei Maria Egipteanca , care reprezinta cu adevarat un model de Pocainta .
Sa ne ajute pe toti Dumnezeu sa scapam de pacate si de patimi , sa ne lumineze mintea , caci fara ajutorul Lui suntem efectiv pierduti !
Post binecuvantat in continuare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vecernia zilei + cristiboss56 Despre Vecernie 15 01.02.2016 22:26:36
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 23:48:51
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 10:22:30
Informatia zilei silverstar Stiri, actualitati, anunturi 4 24.04.2009 09:30:11