Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 10.11.2012, 22:46:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Este adevarat dar din pacate unii isi dau seama atunci cand e prea tarziu...au tot asteptat pe Fat Frumos sau pe Ileana Cozanzeana avand alte prioritati in viata lor (ex:cariera )si se vad deodata singuri si tristi...Ce mai e de facut cand au deja 40 de ani ?
O spuneti de parca toti cei care au 40 de ani si sunt singuri ar trebui sa-si astepte sfarsitul deoarece"ce mai e de facut cand au deja 40 de ani?"

Ce se intampla cu pozitivismul si cu nadejdea in Dumnezeu,in lumea asta?
Sunt unii care isi repara viata si la 40 de ani...se poate,este posibil de ce nu?
Din nefericire,este mai problematic cu zamislirea pruncilor la doamnele de 40 de ani dar nici aici nu este o regula,depinde de patrimoniul genetic al fiecareia.

Nu ca ar trebui sa fie o regula si sa ne casatorim tarziu,mai aproape de 40 de ani...insa daca viata ne ofera numai lamai facem si noi o limonada,dam acreala pe ceva dulceag;important este sa iesim cu bine din maracini.

Cei care nu mai pot avea copii,pot infia si uite asa toata lumea este multumita!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 11.11.2012, 10:14:47
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asta nu e pronume de intarire? De ce e obligatoriu?
este pronume de intarire, dar forma de genitiv-dativ era necesara, deoarece raspunde la intrebarea : "cui".

cui i-a placut? atunci faci acord "mie unuia" nu "mie unul" cum ar fi in cazul "eu unul sunt fan al filmelor de acest gen" ---intrebarea fiind: "cine" ? raspuns : eu, unul.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 28.11.2012, 23:54:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
in ceea ce ma priveste, nu urmaresc asemenea filme in care exista subiecte imorale (eu nu inteleg cum "fallen" isi permite sa comenteze replicile murdare existente in acel film, pe un forum crestin ortodox!)

iar in ceea ce te priveste, trebuia sa scrii:

"mie unuia mi-a placut filmul"; cum este corect gramatical.
Imi cer scuze daca am deranjat, dar mi se pare ca nu eu am inceput discutia, ci a inceput-o altcineva cu "magazinul de barbati".
Si mie mi-a placut filmul tocmai pt ca la fel ca si alte asemenea prostii de filme (gen "American pie") de fapt incearca sa foloseasca psihologia inversa. Adica sa arate tinerilor ca astfel de comportamente , obiceiuri si conceptii (obsesia pentru sex, malahia, etc) sunt patetice, demne de toata mila fata de indivizii care le cad victime. Din pacate insa nu toata lumea intelege mesajul si unii chiar se gandesc ca aceste proaste obiceiuri ar fi promovate, nicidecum ridiculizate. Sper ca macar m-am exprimat corect gramatical.
In schimb daca faceti greaseala sa deschideti televizorul pe canalele romanesti... Dumnezeu sa va pazeasca... aici chiar am impresia ca desfraul si toate celelalte "virtuti" asemanatoare sunt promovate la maxim.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 29.11.2012, 05:17:05
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu ca ar trebui sa fie o regula si sa ne casatorim tarziu,mai aproape de 40 de ani...insa daca viata ne ofera numai lamai facem si noi o limonada,dam acreala pe ceva dulceag;important este sa iesim cu bine din maracini.
Bună tare recomandarea cu limonada !! dar ah, de-ar fi și așa usor de făcut pe cât e de spus. :))
Reply With Quote
  #295  
Vechi 29.11.2012, 15:40:15
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ei traiesc si cei singuri, cu credinta in Dumnezeu....credinta iti da tarie....poti razbate si singur....nu neaparat in familie...e o societate care permite acest lucru...nu trebuie sa disperam...ne-am nascut singuri si murim singuri..cine are familie e ok....cine nu la fel....problema e sa nu ne departam de divinitate...El ne iubetse si pe unii si pe altii..
Reply With Quote
  #296  
Vechi 02.12.2012, 10:33:46
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
In schimb daca faceti greaseala sa deschideti televizorul pe canalele romanesti... Dumnezeu sa va pazeasca... aici chiar am impresia ca desfraul si toate celelalte "virtuti" asemanatoare sunt promovate la maxim.
da, pentru ca au preluat moda desfranarii din Occidentul protestant.

este o greseala sa vizionam programe decazute moral.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 02.12.2012, 14:14:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
da, pentru ca au preluat moda desfranarii din Occidentul protestant.

este o greseala sa vizionam programe decazute moral.
si occidentul protestant de unde a luat moda desfranarii?
Reply With Quote
  #298  
Vechi 02.12.2012, 18:15:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Dar cei din antichitate de unde au luat-o???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 06.12.2012, 16:15:38
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

evident, de la Diavol.

pentru ca religiile lor sunt lipsite de Hristos !
Reply With Quote
  #300  
Vechi 10.12.2012, 12:57:18
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

http://www.ceruldinnoi.ro/pages/Vale...etti_Radem.htm

"Probabil că ți-e frică de a fi judecat de ceilalți, de a fi umilit de ei, tocmai pentru că așa ai fost tratat în copilărie și în adolescență. Poate nu reușești să te eliberezi de Eul tău infantil care a suportat judecăți severe, critici cinice și nemiloase, de la tatăl sau de la mama ta. Dar acum știi că, dacă s-au purtat așa cu tine, problema era a lor, nu a ta!

Acum, după ce ai citit această carte, nu mai poți să iei asupra ta vina care nu este a ta. Ai citit deja că trebuie să încetezi să te identifici în răutățile aruncate asupra ta de către ceilalți.

Și astfel stima ta pentru tine însuți va crește.

Nu te teme dacă la început gândești că ceilalți își dau seama de timiditatea ta, de felul tău de a te comporta stingher, Desigur. Antrenează-te să râzi. Să râzi de tine cu inima, așa rum te sfătuiesc continuu în această carte.

Nu mai fugi, nu mai evita contactul cu ceilalți, ieși, du-te în lume. De exemplu, nu te mai teme de celălalt sex, chiar Bacă te gândești că ai avut până acum numai experiențe negative. Nu te gândești poate că nu erai pregătit, încă nu depășiseși fricile, așa cum te sfătuiesc eu, râzând cu inima?

Sunt convins că nu trebuie să căutăm un bărbat ideal sau o femeie ideală atunci când vrem să ne ducem viața în doi, ci să creștem în bunătate și conștiință de sine."

Doamne ajuta
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Sindromul "baiatului rau" adimirea Generalitati 30 13.07.2012 10:50:16
Ajutor in suferinta Hionia Umanitare 6 13.06.2012 00:28:55
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 21:44:24