Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.02.2013, 18:33:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ivano: ți-ai rezolvat toate problemele legate de mântuire?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.02.2013, 19:59:19
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ivanacristescu,

vrei sa-ti deschizi si tu cimitir particular?

Sau care e interesul tau pana la urma?

Pe langa cel pe car toti il stim si ne-am obisnuit, atac cu invective si cuvinte murdare la adresa BOR?
AlinB,daca mi-as permite,financiar,mi-as deschide un Cimitir Privat,chiar si pentru a dona un locsor , celor care ar muri de ciuda ca nu pot pune monopol...
Atentie;eu nu am "atacat"cu invective si nici cuvinte "murdare" n-am folosit,cind am scris despre "nastrusniciile" unora din Deal.Daca am scris si spus ca BOr este cel mai mare SRL din Ro,n-am spus nimic neadevarat. Nu ma mai "urmari" si nu ma mai "citi",deoarece ,nimic din ceea ce scriu si spun,nu este pe intelesul tau!Voua,unora,de pe aici,tre' sa va explic,cele spuse,cu nota de subsol,ca sa intelegeti. Observ ca ,"orbi" sinteti,desi aveti ochi,si va astupati urechile voastre si va faceti precum o aspida surda...si nu va place adevarul,nici sa priviti realitatea,nici sa-i spuneti ,raului,rau,cu curaj!
Iubitorilor de arginti,din Deal,care nascocesc "nascociri" pentru a deposeda pe privati de Cimitire,si pe cei care au ca Ob de Activitate :Funerare,etc,,cu scopul de a si le insusi,lorusi,le sugerez sa aprofundeze Evanghelia de astazi (3 febr 2013) cea a VAMESULUI,si anume,sa dea macar jumatate , macar un sfert ,sau un sfert de sfert,din averea lor,saracilor,si asa ma vor convinge ca sint UCENICI ai lui Hristos!
Care-i interesul meu?,ma intrebi.R: Sint crestin-ortodoxa.Nu farisee!
Toate ti le-am zis,si le-am zis:cu dragoste!Ivana Cristescu
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.02.2013, 20:02:24
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit R:

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ivano: ți-ai rezolvat toate problemele legate de mântuire?
Da' tu?
Cu drag,
Ivana
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.02.2013, 20:03:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Creștinii ortodocși nu prea stau pe forumuri...
Ăsta-i tristul adevăr.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.02.2013, 22:20:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Creștinii ortodocși nu prea stau pe forumuri...
Ăsta-i tristul adevăr.
Atunci spune-mi, te rog, DragosP, de ce se numeste acest forum "crestin-ortodox" si cui ii este destinat?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.02.2013, 22:46:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Celor care caută, sau celor care au iluzia că au găsit.
Să știi că nu a fost un atac la persoană.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.02.2013, 13:17:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
AlinB,daca mi-as permite,financiar,mi-as deschide un Cimitir Privat,chiar si pentru a dona un locsor , celor care ar muri de ciuda ca nu pot pune monopol...
Atentie;eu nu am "atacat"cu invective si nici cuvinte "murdare" n-am folosit,cind am scris despre "nastrusniciile" unora din Deal.Daca am scris si spus ca BOr este cel mai mare SRL din Ro,n-am spus nimic neadevarat. Nu ma mai "urmari" si nu ma mai "citi",deoarece ,nimic din ceea ce scriu si spun,nu este pe intelesul tau!Voua,unora,de pe aici,tre' sa va explic,cele spuse,cu nota de subsol,ca sa intelegeti. Observ ca ,"orbi" sinteti,desi aveti ochi,si va astupati urechile voastre si va faceti precum o aspida surda...si nu va place adevarul,nici sa priviti realitatea,nici sa-i spuneti ,raului,rau,cu curaj!
Iubitorilor de arginti,din Deal,care nascocesc "nascociri" pentru a deposeda pe privati de Cimitire,si pe cei care au ca Ob de Activitate :Funerare,etc,,cu scopul de a si le insusi,lorusi,le sugerez sa aprofundeze Evanghelia de astazi (3 febr 2013) cea a VAMESULUI,si anume,sa dea macar jumatate , macar un sfert ,sau un sfert de sfert,din averea lor,saracilor,si asa ma vor convinge ca sint UCENICI ai lui Hristos!
Care-i interesul meu?,ma intrebi.R: Sint crestin-ortodoxa.Nu farisee!
Toate ti le-am zis,si le-am zis:cu dragoste!Ivana Cristescu
Scuza-mi miopia, dar nu vad dragostea in tot ce ai scris.
Ai dona un locusor iar de pe restul ai scoate un profit bunicel, nu-i asa, care doar hrana pentru saraci nu vad sa ajunga.

In chestiuni din astea prefer sa am incredere intr-un singur "SRL" cum il numesti tu decat in altele cateva zeci facute evident pentru profit personal.

Eu am incredere ca banii Bisericii ajung in mare parte acolo unde trebuie, iar de cei care deturneaza ceva, are grija Dumnezeu in care am incredere mai multa decat in Ministerul Finantelor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.02.2013 at 13:32:32.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.02.2013, 23:35:38
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Scuza-mi miopia, dar nu vad dragostea in tot ce ai scris.
Miopia ti se iarta! Aroganta insa, nici Dumnezeu nu o iarta! Si nu pentru ca este El aspru sau neputincios, ci pentru ca arogantii nu simt nevoia sa fie iertati. Iertarea este un proces bilateral; exista cel ce vrea sa fie iertat si exista Cel ce o acorda. Dar in cazul arogantei, exista numai Cel ce o acorda si atat. Cel putin pana ce se vor cufunda in intuneric si se vor asemana la suflet cu "uraciunea pustiirii", nu vor simti ca fac ceva foarte grav, fiind aroganti. Ba dimpotriva, vor considera ca e vorba despre o mandrie inocenta. Unii sunt chiar mai indaratnici de atat, caci ajungand la limita salvarii, vor alege pierzarea; vor alege sa spuna ca Dumnezeu e senil, iar ei sunt buni.

Pe mine, nu stiu prin ce eforturi si prin ale cui rugaciuni fierbinti, am fost salvat de la pierzare. Oricum ar fi fost, mila lui Dumnezeu a fost cea care m-a salvat de la innec in ultima clipa. Si cum poate sa se mai indoiasca de mila lui Dumnezeu si de iubirea Lui cea parinteasca si vie, si plina de smerenie si de rabdare si de blandete, cineva care L-a scuipat si L-a rastignit a doua oara. Din toata inima imi doresc sa nu ma mai intorc la acel intuneric si la acea uraciune cu care m-am "impartasit" vreme de mai multi ani.

Last edited by leonte; 05.02.2013 at 23:39:57.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.02.2013, 23:41:57
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Celor care caută, sau celor care au iluzia că au găsit.
Si orbi pe orbi povatuindu-ne sa ajungem pana la urma... in gradina dintre Tigru si Eufrat, adica in Iraq. Americanii au pus deja mana pe sondele de petrol ale Edenului, deci sa ne grabim!

Last edited by leonte; 05.02.2013 at 23:45:21.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.02.2013, 23:48:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Miopia ti se iarta! Aroganta insa, nici Dumnezeu nu o iarta! Si nu pentru ca este El aspru sau neputincios, ci pentru ca arogantii nu simt nevoia sa fie iertati. Iertarea este un proces bilateral; exista cel ce vrea sa fie iertat si exista Cel ce o acorda. Dar in cazul arogantei, exista numai Cel ce o acorda si atat. Cel putin pana ce se vor cufunda in intuneric si se vor asemana la suflet cu "uraciunea pustiirii", nu vor simti ca fac ceva foarte grav, fiind aroganti. Ba dimpotriva, vor considera ca e vorba despre o mandrie inocenta. Unii sunt chiar mai indaratnici de atat, caci ajungand la limita salvarii, vor alege pierzarea; vor alege sa spuna ca Dumnezeu e senil, iar ei sunt buni.
Chiar nu vad legatura cu subiectul, cu restul despre care stii si mai putin,cu atat mai putin.

Citat:
Pe mine, nu stiu prin ce eforturi si prin ale cui rugaciuni fierbinti, am fost salvat de la pierzare. Oricum ar fi fost, mila lui Dumnezeu a fost cea care m-a salvat de la innec in ultima clipa. Si cum poate sa se mai indoiasca de mila lui Dumnezeu si de iubirea Lui cea parinteasca si vie, si plina de smerenie si de rabdare si de blandete, cineva care L-a scuipat si L-a rastignit a doua oara. Din toata inima imi doresc sa nu ma mai intorc la acel intuneric si la acea uraciune cu care m-am "impartasit" vreme de mai multi ani.
Sa inteleg ca ai reusit sa iesi din secta aia de unde dadeai lectii pana acum cateva saptamani?
Acum poti sa ne spui si noua confesiunea?

Nu de alta dar mi se pare ca vindecarea este departe de a fi completa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Efectele televiziunii asupra mintii umane jenica Generalitati 54 25.05.2011 00:18:13
Introspectie asupra ce inseamna sa renunti la Dumnezeu patinina34 Generalitati 22 14.05.2009 11:16:32
Perspectiva crestin asupra sportului.. florinbrasov0 Generalitati 16 26.03.2009 13:45:09
Impactul religiei asupra copiilor suntunOM Biserica Ortodoxa Romana 32 02.09.2007 19:32:05