Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.02.2008, 21:50:36
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Iertare dar aici nu-i vorba de dinte, sau o maruntaie din noi, ci de mintea si gandul cazut in pacate. Chiar nu faci distinctia , care-i destul de clara. Mintea si gandul cazute in pacat nu are vindecare nicaieri in asta lume, ia insasi cazuta in pacat. Vindecarea o avem numai in Biserica prin si cu ajutorul Bunului Dumnezeu.
omul este format din 2 parti: trup si suflet.
medicul se ocupa de trup, iar psihologul de suflet. AMBII au acest dar (talent) de la Dumnezeu; nici unul, nici altul nu pot profesa fara darul si ajutorul Lui.
deci atat medicul, cat si psihologul sunt lasati de Dumnezeu.

diferenta dintre preot si psiholog este faptul ca psihologul nu-l poate ierta de pacate pe subiect... ceea ce, intr-adevar, e cel mai important. dar il schimb il poate ajuta sa-si indrepte pasii vietii.
va rog, nu vorbiti fara sa stiti, nu vorbiti doar din auzite sau doar dupa impresii.

Citat:
Randurile tale denota ca nu ai fost niciodata intr-un "ospiciu de nebuni" din Romania ori alta tara "super dezvoltata", ca sa te convingi de cat de putin ii poate ajuta psihologia si chiar psihiatria pe acesti sarmani pacienti rataciti cu sufletul si apoi cu mintea.
randurile tale denota ca rezumi toata psihologia la psihiatrie.
tocmai de aceea e nevoie de un psiholog.. pt a nu ajunge la psihiatru.
daca vreti sa ne referim strict la patimi... desi unii psihologi afirma ca masturbarea nu e nociva, multi s-au vindecat datorita lor. sa nu uitam cati au ganduri de suicid si o parte din ei s-au mai linistit dupa cateva sedinte la psiholog. la fel si cu homosexualii.. si cu multi altii, exemplele pot continua. daca tu vrei sa te schimbi, psihologul te ajuta in masura in care poate.. evident, si cu bunavointa ta.

iar viata nu se rezuma doar la fapte bune/ fapte rele.
spre exemplu, eu m-am dus la psiholog cand eram mica din cauza ca eram extrem de inchisa in mine.. si mi-a prins bine. si acum sunt inchisa, dar nu ca atunci; stiu cand sa vorbesc si cand sa tac (sper).


din pacate, romanii inca mai au impresia ca psihologul e pt nebuni... intr-un fel e firesc sa gandeasca asa de vreme ce marea majoritate apeleaza la ei doar in cazuri extreme. :hmmm:
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.02.2008, 21:55:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Citat:
În prealabil postat de C-tin
Randurile tale denota ca nu ai fost niciodata intr-un "ospiciu de nebuni" din Romania ori alta tara "super dezvoltata", ca sa te convingi de cat de putin ii poate ajuta psihologia si chiar psihiatria pe acesti sarmani pacienti rataciti cu sufletul si apoi cu mintea.


Cred ca te referi la spitale de bolnavi psihic cronici, care nu se vindeca.
Spitalele de psihiatrie au devenit mai umane decat erau. Unii pacienti vin la control cu mijloace de transport in comun. Chiar schizofrenie, in perioadele fara crize.
Depresia usoara se trateaza si acasa. Uneori e necesara internare pentru ca medicul sa fie sigur ca medicatia e bine suportata.
Diagnosticul este pus uneori cu cod de cifre, ca acesti pacienti sa nu fie discriminati, izolati de ceilalti, sa aiba sanse de angajare.
Unii doctori spun ca depresia e vindecabila, ca nu exista depresie care sa nu raspunda la tratament. Dar lupta e grea si e de durata.
Si pacientii dementi merg acasa, dupa ce li se stableste diagnosticul si schema de tratament, se considera ca se descurca mai bine in mediul nde au trait pana acum.
Da, schizofrenia poate sa evolueze, la unii repede si grav, si exista bietii rataciti cu sufletul, de care vorbesti. Si in faza avansata, da, psihologia nu ii ajuta, iar psihiatria nu ii vindeca.
BOALA PSIHICA INSEAMNA SUFERINTA.
Tratamentel psihiatrice sunt simple amagiri prin sedari prelungite si de multe ori omul e transformat in leguma, ori nu asta dorim. Depresia, banala depresie, neglijata sau tratata numai cu pastila miracol, poate degenera in afectiuni mai grave. Uitam in schimb de suflet, el nefind un organ vizibil, palpabil. Dar multe din starile noastre de dizconfort sunt tocmai din neglijarea sufletului, este ceea ce numim o stare sufleteasca proasta. Cauzele sunt multiple, dar cea mai frecventa este preocuparea obsesiva a noastra pentru cele materiale, flamanzind si vlaguind prin astfel de comportament, sufletul. Trupul, templul sufletului are cel mai mult de suferit , prin slabirea si imbolnavirea lui. Obsesia excesiva si de multe ori nejustificata pentru cele materiale este principala cauza a tuturor afeactiunilor. Imbuibarea permanenta, agoniseala excesiva, obsesia banului, uitatul peste gard, invidia asupra celor agonisite de altii , grandomania materiala in concurenta cu altii si alte cele, sunt calea sigura catre suferinta, catre nebunia ascunsa , catre o minte dezorientata, tulbure, rupta in cele din urma de realitate, o orbire a mintii intru cele cu adevarat folositoare. Ce poate face o amarata pastila in astfel de situatie ? Nimic, decat o drogare, o rupere si mai mare de realitate, o sedare prelungita, in timp ce sufletul e secatuit complet si flamanzit de cele duhovnicesti.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.02.2008, 22:17:06
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

nu veti putea afla niciodata beneficiul psihologiei continuand sa ganditi asa: ori generalizati, ori nu vedeti decat partea goala a paharului... asa gandeste un crestin? ???
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.02.2008, 22:31:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
nu veti putea afla niciodata beneficiul psihologiei continuand sa ganditi asa: ori generalizati, ori nu vedeti decat partea goala a paharului... asa gandeste un crestin? ???
ispita_mea, asa gandeste un crestin !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.02.2008, 20:13:39
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

psihologia nu se reduce la spatiul "caselor de nebuni" Iar in cazul acestora nici preotul nu poate face schimbari fundamentale caci acestora (nebunilor) le lipseste discernamantul Prin urmare daca tot evidentiati esecul psihiatriei ar trebui sa-l evidentiati si pe cel al duhovniciei. In astfel de situatii mantuirea ne apare sub forma legarilor de cruce ( ex caz Tanacu).

Sunt foarte multe situatii cand psihologul nu poate fi inlocuit de preot Daca vrei sa faci scoala de soferi spre ex e nevoie sa treci un test dat de un psiholog, de asemenea si in ocuparea anumitor functii/ pentru anumite profesii este encesar un astfel de test. Astea fiind numai cateva exemple. In vanzari, in dezvoltare organizationala, in dezvoltarea personala etc peste tot sunt exemple ce tin de domeniul psihologiei Reclamele de la televozir, manipularile de toate tipurile....Inclusiv toata isteria asta cu ecumenismul poate fi analizat din perspectiva psihologica

Un psiholog nu te mantuieste dar te paote ajuta in a te cunoaste mai bine, in a depasi anumite situatii de criza etc....
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.02.2008, 20:57:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Iarta-ma calator dar amesteci toate planurile. Ce spui tu despre teste si alte cele sunt fapte si norme create de noi si nu au valoare decat trecatoare aici in asta lume. Ce intelegi prin mantuire ? Si cine poate mantui ? Cred ca faci confuzie intre a milui si a mantui ! Boala psihica si demonizarea. Cine poate face distinctia dintre cele doua si dupa ce criterii ? Denumirea de nebun nu mi se pare corect folosita si neavenita in cazul de fata. Uiti tot odata ca Duhovnicul nu poate inlocui psihologul , pentru ca el nu se ocupa de teste , grile , sondaje etc. Nu stiu daca tu si colega ta aveti Duhovnic , pentru ca altfel nu a-ti mai pedala pe psihologie care nu poate si nu are cum a inlocui cele intru Duhovnicie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.02.2008, 21:13:48
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

domnule Cristi... eu am duhovnic si i-am spus ca spre asta ma indrept. n-a comentat nik; mi-a zis sa-mi vad de drumul meu si sa las placerile lumii acesteia.
si cred ca n-ai auzit de atatia teologi care au terminat si facultatea de psihologie... cred ca n-ai citit nicio carte scrisa de acestia... ca sa te convingi cata legatura este intre teologie si psihologie.
psihologia e o stiinta ca oricare alta, lasata tot de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.02.2008, 21:27:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
domnule Cristi... eu am duhovnic si i-am spus ca spre asta ma indrept. n-a comentat nik; mi-a zis sa-mi vad de drumul meu si sa las placerile lumii acesteia.
si cred ca n-ai auzit de atatia teologi care au terminat si facultatea de psihologie... cred ca n-ai citit nicio carte scrisa de acestia... ca sa te convingi cata legatura este intre teologie si psihologie.
psihologia e o stiinta ca oricare alta, lasata tot de Dumnezeu.
Doamna (domnisoara) X , de unde stiti dumneavoastra ce este lasat de la DUMNEZEU ? Vrajmasul vazut si nevazut, va este cunoscut ? Sau a-ti auzit de el ? oricum nu vreau sa va (te) acuz cu nimic ci nu pot fi deacord cu dvs. (tine), asta nu inseamna ca nu puteti (poti) avea dreptate , partial sau total. Eu imi sustin varianta mea cu tot respectul pentru TINE.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.02.2008, 22:04:32
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
[...]mi-a zis sa-mi vad de drumul meu si sa las placerile lumii acesteia.[...]
Cu toate ca sunt offtopic, am sa pun o intrebare referitor la randul citat: Care sunt placerile lumii acesteia? vad ca se tot spune si se scrie despre placerile lumii acesteia, chiar am citit si eu in diverse cuvantari ale sfintilor si preotilor contemporani. Asadar, care sunt placerile lumii acesteia pentru fiecare din voi?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.02.2008, 22:45:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Placeri intru ghilimele, pentru ca multe din senzatiile tari ale trupului si nu numai sunt pacate cu P mare. Desfranarea , imbuibare si dragostea de arginti . Ce zici Stefane ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestant convertit la ortodoxism!!! Templier Knight Biserici Protestante 25 14.12.2013 02:42:38
Hipnoza... Exista asa ceva in psihologie? laurastifter Generalitati 253 16.03.2013 04:02:09
Busuiocul in ortodoxism patinina34 Generalitati 9 07.06.2009 09:29:19