Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.02.2013, 21:18:09
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
Cit despre locusorul de veci din Cimitirul meu Privat,despre care vorbeam in postarea anterioara,afla ca n-ar fi doar unul. Habar n-ai cam citi ar putea muri de ciuda!!!...Dar,nu-i bai! Sint generoasa!...
Presimt ca urmeaza o reclama subtila, la o afacere de pompe funebre.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.02.2013, 21:25:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Am toata nadejdea ca intr-o buna zi vei afla si tu ca Mila lui Dumnezeu nu e un simplu motiv de bisnita sub felon si epitrahil. Spre binele tau, iti doresc ca sa gusti din acesta Mila, cat mai curand posibil!
Spre binele tau, sper sa poti abandona intr-o zi patima barfei si a atacului la adresa Bisericii sub masca de ortodox preacucernic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.02.2013, 08:40:01
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Spre binele tau, sper sa poti abandona intr-o zi patima barfei si a atacului la adresa Bisericii sub masca de ortodox preacucernic.
Eu nu am atacat Biserica lui Hristos (cea scrisa cu "B" mare). Eu am dat in vileag comportamentele celor ce slujesc unei institutii organizata piramidal, inregistrata fiscal sub numele de B.O.R. Cat despre cei ce sunt in BOR precum niste miei in mijlocul lupilor, care implinesc lucrarea Adevarului si marturisesc dragostea lui Hristos, Domnul sa-i intareasca intru rabdare dinspre presecutiile voastre. Caci voi l-ati prigonit si pe cuviosul ierarh Nectarie din Egina. Nu protestantii, nu musulmanii, nu ateii, nu masonii. Ci voi, viclenilor si iubitorilor de stapanire ce sunteti!

Aline! Daca iti doresc din toata inima mea sa nu ajungi sa IL cunosti vreodata, nici tu nici rudele tale si nici unul dintre clericii BOR, pe Cel caruia eu ma inchin si pe care L-am marturisit aici, ai curaj sa zici pentru toti AMIN?

Orice alt raspuns decat cainta de viclenia pe care mi-ai aratat-o si marturisirea caintei tale incepand cu acest ceas in care citesti si pana in ceasul mortii[/b], Domnul Dumnezeul cel vesnic, care a grait lui Saul in drum spre Damasc, sa-ti socoteasca raspunsul drept: AMIN! Chiar si refuzul de a raspunde cu acelasi entuziasm cu care mi-ai defaimat marturia, Domnul sa ti-o socoteasca tot AMIN!

Si ce te-ar putea opri sa zici AMIN, cat timp eu sunt in ratacire si ma inchin unei inchipuri, unei naluciri a ratacirii mele? Ba dimpotriva frate! Trebuie sa iti doresti din tot sufletul tau si din toata inima ta sa nu cumva sa ai parte vreodata de ceea ce am eu, adica de Cel pe care eu IL marturisesc, iar tu IL defaimi si-L numesti idol!

p.s. Nu sunt deloc fericit cu ceea ce m-ati silit sa fac, dar nu am avut de ales. Minciuna nu trebuie sa mai fie numita adevar. Ajunge!

Last edited by leonte; 07.02.2013 at 08:52:02.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.02.2013, 01:25:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai nu e stilul tau sa fii explicita.
Mai bune sunt mormaielile infundate, cu injuraturi cosmetizate si apropouri deocheate la adresa BOR si nu doar.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Spre binele tau, sper sa poti abandona intr-o zi patima barfei si a atacului la adresa Bisericii sub masca de ortodox preacucernic.
Cand aperi Biserica, cand aperi BOR... Hotaraste-te la care te referi, atunci cand o aperi dand cu pietre in cei, care isi permit o parere personala.
Cred ca ai o obsesie!

Oricum nici Biserica si nici BOR nu au nevoie sa fie aparate de tine cu vesnicele tale invective, aruncate cu darnicie si dispret. Revino-ti, ca nu esti nici Parintele Avraam, nici Apostolul Petru si nici vreun Sfant; asta se vede clar din limbajul de mistocar dambovitean folosit de tine.

Nu inteleg de ce se tolereaza limbajul suburban al acestui user, si nu se iau masuri pentru a-l tempera.

Se pot da raspunsuri pertinente si fara a-i leza pe cei, care au o parere divergenta. Se numeste dragoste pentru aproapele. Iisus Hristos ne-a dat porunca in acest sens; nu este optional. Deci, ca ortodocsi sa ne straduim sa respectam acest lucru, pentru ca modul nostru de comunicare sa devina pasnic si sa intram intr-o normalitate, proprie unui forum ortodox.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.02.2013, 07:10:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și tu ești plină de dragoste. Dai pe afară, nu altceva!
Trecând peste faptul că ai ce ai cu Alin, cu mine și în general cu oricine te contrazice, Alin are dreptate.
Și nu ne lua așa, Mantuitorul i-a dat afară în suturi pe cei care L-au supărat. Cu dragoste.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.02.2013, 10:26:22
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Miopia ti se iarta! Aroganta insa, nici Dumnezeu nu o iarta! Si nu pentru ca este El aspru sau neputincios, ci pentru ca arogantii nu simt nevoia sa fie iertati. Iertarea este un proces bilateral; exista cel ce vrea sa fie iertat si exista Cel ce o acorda. Dar in cazul arogantei, exista numai Cel ce o acorda si atat. Cel putin pana ce se vor cufunda in intuneric si se vor asemana la suflet cu "uraciunea pustiirii", nu vor simti ca fac ceva foarte grav, fiind aroganti. Ba dimpotriva, vor considera ca e vorba despre o mandrie inocenta. Unii sunt chiar mai indaratnici de atat, caci ajungand la limita salvarii, vor alege pierzarea; vor alege sa spuna ca Dumnezeu e senil, iar ei sunt buni.

Pe mine, nu stiu prin ce eforturi si prin ale cui rugaciuni fierbinti, am fost salvat de la pierzare. Oricum ar fi fost, mila lui Dumnezeu a fost cea care m-a salvat de la innec in ultima clipa. Si cum poate sa se mai indoiasca de mila lui Dumnezeu si de iubirea Lui cea parinteasca si vie, si plina de smerenie si de rabdare si de blandete, cineva care L-a scuipat si L-a rastignit a doua oara. Din toata inima imi doresc sa nu ma mai intorc la acel intuneric si la acea uraciune cu care m-am "impartasit" vreme de mai multi ani.
Leonte, Dumnezeu sa te aiba in paza Lui!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.02.2013, 10:45:17
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cand aperi Biserica, cand aperi BOR... Hotaraste-te la care te referi, atunci cand o aperi dand cu pietre in cei, care isi permit o parere personala.
Cred ca ai o obsesie!

Oricum nici Biserica si nici BOR nu au nevoie sa fie aparate de tine cu vesnicele tale invective, aruncate cu darnicie si dispret. Revino-ti, ca nu esti nici Parintele Avraam, nici Apostolul Petru si nici vreun Sfant; asta se vede clar din limbajul de mistocar dambovitean folosit de tine.

Nu inteleg de ce se tolereaza limbajul suburban al acestui user, si nu se iau masuri pentru a-l tempera.

Se pot da raspunsuri pertinente si fara a-i leza pe cei, care au o parere divergenta. Se numeste dragoste pentru aproapele. Iisus Hristos ne-a dat porunca in acest sens; nu este optional. Deci, ca ortodocsi sa ne straduim sa respectam acest lucru, pentru ca modul nostru de comunicare sa devina pasnic si sa intram intr-o normalitate, proprie unui forum ortodox.
Parca ar fi Andrei Cozia, cei care isi mai aduc aminte de el stiu despre cine vorbesc! Nu doar ca ataca furibund pe oricine il contrazicea ci si apara lucruri evident contrare Ortodoxiei.
Schimbare de tactica? Cica aparam Biserica, da cu sisiit de sarpe - a se citi invective - si atacam orice user ortodox care se poate ataca!

Avem un admin corect si orice sesizare pertinenta este luata in seama!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.02.2013, 11:29:29
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
AlinB,daca mi-as permite,financiar,mi-as deschide un Cimitir Privat,chiar si pentru a dona un locsor , celor care ar muri de ciuda ca nu pot pune monopol...

BOR nu-ti interzice sa-ti faci cimitir, BOR iti spune sa respecti legea, deci Ivana Cristescu, daca ai un teren de min.2ha, iar in regulamentul de urbanism al localitatii se spune ca terenul respectiv se incadreaza in subzona cimitirelor (nu altceva), iti faci un proiect de detaliu cu parcelari, alei, accese auto/pietonale, eventual o capela etc. ce va trece prin comisia de urbanism a primariei si vei primi o hotarare de consiliu local prin care ti se aproba sau se revine cu modificari, daca sunt obiectii. Dupa ce faci totul legal, angajezi clerici care sa asigure serviciile religioase pentru cimitirul tau privat, oameni care sa-l intretina etc. iar dupa poti sa faci pe filantroapa, sa imparti oamenilor locurile de veci in mod gratuit, asa cum se intampla in celelalte cimitire daca e caz social. Desigur, cultele nu-s obligate sa colaboreze cu tine, e dreptul lor sa aleaga, deci tu, ca mare proprietar si administrator de cimitir le spui oamenilor ca cimitirul tau se adreseaza cultelor x,y,z ... in functie de cultele cu care colaborezi. Insa in mod normal cand iti faci proiectul de detaliu tu precizezi acolo care-s parcelarile, ce culte, doar nu amesteci pe musulmani cu catolici, (ce au si alte dimensiuni a locului de veci), deci ideal e sa vorbesti dinainte cu cultele, ca acestea sa fie de acord cu proiectul tau, poate iti dau si unele sugestii cum ar prefera sa fie zonele distincte.

Majoritatea cultelor prefera insa cimitirele confesionale, nu mixte. Nu scrie nicaieri in lege ca cultele sunt obligate sa colaboreze cu privati, sa puna la dispozitia privatilor personal care sa le asigure serviciile, mai ales daca acei privati sunt aroganti si fara pic de respect. Bineinteles ca acei privati se vor revolta, vor denigra biserica, de ciuda ca nu mai scot profit din afacerea personala, o vor prezenta ca lipsita de umanitate, ca nu-i pasa de oameni (adica scot la inaintare arsenalul greu lacrimogen, manipuleaza prin compasiune afectiva). Eu daca mi-as face cimitir privat, m-as duce prima data la mitropolie, le prezint proiectul, discut cu ei, ascult sugestiile, ca apoi mitropolitul sa-l semneze, sa-si dea acordul si dupa iau autorizatie de la primarie. Eventual ma duc si la alt cult, daca in localitate exista o populatie numeroasa si de alta confesiune decat ortodoxa, deci posibili beneficiari ai proiectului meu si le spun despre ce e vorba (ca sa-i anunte pe enoriasi) .Daca tot fac o afacere, o fac cu cap, mai ales ca stiu ca in "afacerea mea", sunt dependenta de serviciile asigurate de reprezentanti ai cultelor. Tu insa poti sa ignori BOR si BOR te va ignora pe tine, mi se pare perfect normal. Unii-s fac cimitir privat dupa cum vor, descondidera pe toti, considerand ca pe terenul lor fac ce doresc, dar dupa au si pretentia ca atunci cand pocnesc din degete, cultele sa se plece in fata lor, sa le trimita oameni; atitudine tipica de parvenit, care crede ca poate sa face ce vrea, daca are bani. De cele mai multe ori nu le pasa de oameni, ci le pasa doar sa-si vanda locurile cat mai repede sa scoata bani, iar apoi spun familiei sa se descurce, ca ei doar le-au dat un loc in cimitirul lor. Preotii merg pana la urma de mila, ca nu pot nici ei sa lase un om neingropat fara slujba, iar afaceristii privati profita in continuare de naivitatea oamenilor ce nu se intereseaza de toate detaliile, fiind inselati de catre acestia.
Citat:
Iubitorilor de arginti,din Deal,care nascocesc "nascociri" pentru a deposeda pe privati de Cimitire
Nimeni nu ii deposedeaza pe privati de cimitir, asta-i o mizerie aruncata de tine, nu le ia nimeni terenurile. Spune-ne Ivana Cristescu, aparatoare a intereselor proprietarilor de cimitire private, sunt obligate prin lege unitatile de cult sa colaboreze cu toti privatii sau fiecare cult are libertatea de a avea cimitirele lor private si sa asigure serviciile religioase in cimitirele lor si cele de stat? Schimba legea si dupa fa garagara pe forum. Nu orice afacere e profitabila, deci proprietarii de cimitir, iubitori de arginti, sa invete sa se comporte, ca stiu ca depind de serviciile altora, nu le pot ei asigura pe toate, in caz contrar, afacerea nu le va aduce profit. Daca aleg insa sa-si faca cimitir privat fara avizul episcopiei/mitropoliei, ignora complet biserica, atunci eu sunt de acord ca niciun preot ortodox sa nu slujeasca in acel cimitir privat, care ii desconsidera. N-au nevoie de acordul lor, foarte bine, sa se descurce fara preotii ortodocsi, doar nu e obligatoriu ca in cimitirul lor sa fie inhumati si ortodocsi. E terenul lor, a lor ramane, nimeni nu-i deposedeaza de el, cum ai spus. Pe de alta parte, n-ar trebui sa le plangi de mila afaceristilor, ca ei oricum se descurca; eventual angajeaza oameni care sa “joace” rolul de preot si sa oficieze slujbele, chiar daca n-au dreptul sa o faca, asa cum exista “preoti de crematoriu”, deci afacerea privata le va merge in continuare, ce mai conteaza randuielile crestine, doar si ignoranta si naivitatea oamenilor e mare.

Asa cum statul nu poate obliga un medic sa presteze servicii intr-o clinica privata indicata de el, pentru ca asa isi doreste proprietarul clinicii , ci proprietarul clinicii are obligatia de a colabora cu medicii, daca tot a dorit sa fie proprietar de clinica,caci a fi administratorul ei nu se rezuma doar la a pune dispozitie pacientilor o cladire si niste paturi, tot astfel statul nu poate impune cultelor sa-si ofere serviciile unor proprietari privati de cimitire, ei au obligatia de a colabora cu cultele, ca e interesul lor. Daca cultul considera ca are locuri libere suficiente in propriul cimitir confesional local , mi se pare normal sa lase altor culte posibilitatea de a se folosi de acel cimitir privat, deci sa decline colaborarea cu acel privat.

Last edited by ioanna; 16.02.2013 at 17:16:42.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.02.2013, 12:25:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Deci BOR vrea monopol? Sau nu vrea monopol? Sau vrea monopol? Sau Babilon?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.02.2013, 12:28:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Cam iritat. Am atins un subiect sensibil?
Forumul nu este pentru discutat?
cimitirele se sfla sub administratia primariilor locale. Din cate am auzit mai sunt si cimitire private.Cum ar putea BOR sa puna monopol asupra lor?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Efectele televiziunii asupra mintii umane jenica Generalitati 54 24.05.2011 23:18:13
Introspectie asupra ce inseamna sa renunti la Dumnezeu patinina34 Generalitati 22 14.05.2009 10:16:32
Perspectiva crestin asupra sportului.. florinbrasov0 Generalitati 16 26.03.2009 12:45:09
Impactul religiei asupra copiilor suntunOM Biserica Ortodoxa Romana 32 02.09.2007 18:32:05